Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Учень Грушевського та полковник армії УНР. 10 фактів про Євгена Коновальця до 133-ї річниці народження

Опубліковано

Перший лідер Організації українських націоналістів, очільник куреню січових стрільців, полковник армії УНР, учень Грушевського та «бездомний бурлака». Усе це про Євгена Коновальця, день народження якого припадає на 14 червня.

«У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у Націю», — одна з цитат Євгена Коновальця, яка стала крилатою. До 133-ї річниці від дня народження Євгена Коновальця ШоТам зібрав 10 фактів про цього відомого діяча українського визвольного руху.

Дитинство та юність

Євген Коновалець народився 14 червня 1891 року у селі Зашків поблизу Львова. Був найстаршою дитиною у батьків, які працювали у місцевій школі. Батько був директором, а мама навчала дівчат шиття, плетіння та надавати першу медичну допомогу. 

У 18 років Євген Коновалець вступив на факультет права та політичних знань Львівського університету. Як студент постійно відстоював ідею відкриття окремого українського університету у Львові.

Учень Михайла Грушевського

Одним з викладачів Євгена Коновальця в Львівському університеті був Михайло Грушевський, який читав лекції з курсу історії Східної Європи. Коновалець знав Грушевського особисто, тому був натхненний, коли той очолив Українську Центральну Раду на початку революції. Згодом курінь Коновальця захищатиме Київ від нападу більшовиків.

Полковник армії УНР та лідер УВО

З початком Першої Світової війни Євгена Коновальця мобілізували до австрійської армії. Під час боїв на Маківці потрапив у московський полон, а після звільнення у 1917 році став співзасновником Галицько-Буковинського куреня січових стрільців.

У липні 1921 Коновалець очолює Українську військову організацію, яку створили для боротьби за українську державність рік перед тим. 

Кохання та сім’я

У 1922 році у Львові Євген Коновалець одружився з донькою заможного підприємця, адвоката Степана Федака Ольгою. Подружжя мешкало у кам’яниці батька на вулиці Дорошенка 48 у Львові.

Менш ніж за рік спільного життя у Львові Євген та Ольга виїхала з міста назавжди через переслідування польської влади. Згодом у них народився син Юрій.

Перший голова ОУН

Організація українських націоналістів була створена у Відні 1929 року. На конгресі націоналістів одноголосно обирають Євгена Коновальця головою Проводу. Ідеологією ОУН став «інтегральний націоналізм» громадського діяча Дмитра Донцова, за яким нація вважалася найбільшою цінністю, побудова України — найвищою метою і для досягнення мети могли використовувати будь-які засоби.

«Бездомний бурлака»

Через підпільну діяльність та свою громадську позицію Євген Коновалець мусив часто змінювати міста та навіть країни проживання. Разом з дружиною Ольгою та сином Юрієм Коновалець жив у Чехословаччині, Німеччині, Швейцарії та Італії та багатьох інших країнах. Про себе він часто казав, що живе як «бездомний бурлака». 

Загинув від коробки шоколадних цукерок

Євген Коновалець загинув 23 травня 1938 року у Роттердамі. Його вбив радянський агент Павло Судоплатов, який роками втирався у довіру Коновальця, а потім при зустрічі вручив йому коробку шоколадних цукерок. 

Роздивляючись афішу вистав місцевого театру «Люм’єр» у центрі міста, Євген Коновалець відкрив коробку і вибухівка здетонувала. Поховали Євгена Коновальця на місцевому цвинтарі «Кросвейк» у Роттердамі.

Вишколи для молоді імені Євгена Коновальця

На честь Євгена Коновальця у його рідному села Зашків щороку влаштовують національно-патріотичний фестиваль та вишкіл для молоді. А в будинку, де Коновалець народився і виріс, відкрили музей, де крім інших речей зберігають рушник, який власноруч вишивала його мати. Також у селі встановили пам’ятник на честь Коновальця.

Монети на честь Коновальця

З 9 червня 2021 року Національний банк України ввів в обіг пам’ятну монету «Євген Коновалець» номіналом 2 гривні. Ця монета продовжує серію «Видатні особистості України» та присвячена військовому і політичному діячеві, особистості, що символізує спадковість української національно-визвольної боротьби.

Автор знакових фраз

Євген Коновалець сказав багато змістовних речей, які тепер стали крилатими та особливо актуальними в наш час. Ось деякі з них:

«У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у Націю».

«Волю українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців».

«Як довго не буде самостійної Української Держави, так довго не буде порядку в Європі, всі союзи будуть нереальними».

«Якщо розходимося, то працюймо так, щоб при зустрічі ми могли один одному глянути в очі й подати один одному руки…».

«Навіть серед найбільше несприятливих обставин нам не треба закладати рук чи то попадати в зневіру».

Суспільство

Пластик і російські книги перетворюють на донати: на Львівщині бібліотекарка об’єднала жителів, аби прибрати сміття

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

Галина Ковальчук — бібліотекарка з Красненської громади, що на Львівщині. Жінка знайшла спосіб, як позбутися пропагандистської російської літератури разом з іншим сміттям, а виручені кошти направити на підтримку ЗСУ. Ця ініціатива швидко розрослася й об’єднала односельчан задля прибирання сміттєзвалища та рівчаків.

Як зі звичайного збору макулатури виникла благодійна акція, яка охопила декілька сіл і принесла нові донати для армії, розповідає ШоТам.

Російської літератури не має бути на наших полицях

Ідея позбутися російської літератури прийшла від керівництва бібліотеки, де працює Галина Ковальчук. Донедавна ці книги зберігали в закритому фонді й не видавали читачам. 

«Книг було досить багато. Цієї літератури вже не має бути на наших полицях», — каже бібліотекарка.

Коли надійшла рекомендація списати російські видання, Галина вирішила використати цю можливість для благодійності. Бібліотекарка опублікувала оголошення в соцмережах громади, закликаючи односельчан здавати російські книги та журнали. Вона навіть пропонувала забрати їх особисто, якщо хтось не міг принести сам.

«Мене дуже вразило, коли в перший день збору прийшла на роботу й побачила, скільки всього односельчани принесли. Перший наш такий збір це близько 4500 гривень. Долучилися також підприємці з магазинів, які приносили опаковання, щоб здати на макулатуру», — пригадує Галина.

Загалом у селі вдалося зібрати близько 2 тонн російських видань. Гроші зі збору передали місцевим волонтерам на закупівлю дронів

Ми спокійно йдемо на смітник у рукавичках

Після першого успіху Галина зв’язалася з організацією, яка займається переробкою вторсировини. Виявилося, що вони приймають не тільки макулатуру, але й скло, пластик і плівку. Бібліотекарка й інші жінки села почали очищати місцеві сміттєзвалища та рівчаки. Так розпочався масштабний збір вторсировини, що охопив не тільки Куткір, але й сусідні села.

Читайте також: Разом можна зробити більше: громади на Закарпатті об’єдналися, аби боротися з навалою сміття

Жінка збирає сміття в полі в громаді
Галина Ковальчук збирає сміття. Фото надала героїня

«Попри те, що ми працюємо у сфері культури, ми спокійно йдемо на смітник у рукавичках, підносимо пляшки, сортуємо, складаємо в мішки. Жінки, які співпрацюють зі мною, розуміють для чого це все. Для когось це може бути неприємним заняттям, хтось, може, і сміється з нас, але в нас є результати», — ділиться бібліотекарка.


Група людей стоять з мішками, що набиті сміттям, в лісосмузі після прибирання
Жителі громади біля зібраної вторсировини. Фото надала героїня

Один такий збір сміття — це майже вартість дрона

Зі зборів вторсировини волонтерам вдається накопичити різні суми, які передають на підтримку ЗСУ. Приміром, останній збір приніс понад 31 тисячу гривень — майже стільки, скільки коштує дрон.

«Зібрані гроші я передаю волонтерці з нашої громади Марії Бужович, яка співпрацює з багатьма бригадами. Наші донати йдуть на налагоджене виробництво, де закуповують складові для дронів», — пояснює Галина.

Жінка розповідає, що, окрім підтримки ЗСУ, її також мотивує можливість зробити рідну громаду чистішою.

«Ми зібрали 25 тонн скла та пластику. І не йдеться про те, що наше село таке забруднене, така проблема з екологією всюди. Левова частка того, що ми збирали, є на смітниках чи в ровах. Боюся уявити скільки всього все ще лежить у землі», — розповідає бібліотекарка.

Мішки набиті сміттям в лісосмузі після прибирання
Зібрані мішки з пластиком і склом. Фото надала героїня

Інші села вже підхопили ініціативу

Ініціатива Галини щодо того, як позбутися російської літератури, не залишилася непоміченою. Інші села почали наслідувати її приклад, організовуючи власні збори сміття та макулатури. 

Чоловік у формі на жовтому авто забирає мішки зі сміттям

Водій забирає пляшки на переробку. Фото надала героїня

«Мені часто телефонували з пропозиціями приїхати та забрати вторсировину в інших селах. На місцях вже організовувалися люди, які підхопили цю ініціативу», — пояснює жінка.

Галина вже планує наступні благодійні збори, а також мріє, щоб у її громаді були потужності для переробки сміття.

«Від цього можна отримувати дохід, якщо правильно все опрацювати. Це прибуткова справа. Потрібні люди, приміщення та переробні станки. Це доволі вартісна інвестиція. Можливо, з часом нам вдасться це реалізувати», — сподівається Галина Ковальчук.

Читати далі

Суспільство

На Житомирщині переселенки з Херсона створили простір для жінок у мистецькій школі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

Людмила Кузьменко та її колеги з громадської організації «Глобальний погляд» з початком війни переселилися з Херсона до Радомишля, що на Житомирщині. У новій громаді їм вдалося відновити свою роботу та відкрити хаб «Незламна_Я», який став місцем, де жінки знаходять підтримку та натхнення.

Як вийшло запустити проєкти та знайти фінансування, читайте в ШоТам.

Повернулася в рідне місто та відновила організацію

Громадська організація «Глобальний погляд» до повномасштабного вторгнення понад 10 років працювала в Херсоні, об’єднуючи викладачів і молодь у різних соціальних та освітніх ініціативах. Вони займалися написанням проєктів, реалізували екологічні й історичні ідеї. Навесні 2022 року команда вирішила покинути окупований Херсон і релокуватися до безпечнішого місця. 

Читайте також: Активістка з Маріуполя створила на Закарпатті Інтеграційний хаб та згуртувала місцевих і переселенців

Одна з засновниць організації Людмила Кузьменко виїхала у своє рідне місто Радомишль. Раніше жінка не думала, що повернеться на малу батьківщину. За словами Людмили, переїжджати було складно, проте вона відважилася. Незабаром до неї приєдналася грант-менеджерка Людмила Абсава, а також інші члени команди. Разом вони вирішили відновити роботу «Глобального погляду» та зареєструвати організацію на новому місці. 

Жінка у синій джинсовці ставить букет квітів на стіл в хабі допомоги жінкам
Керівниця проєкту Людмила Кузьменко. Джерело: фейсбук-сторінка Радомишльської міської ради

Майже все майно залишилося в Херсоні

Релокація не пройшла без труднощів — майже все майно громадської організації  залишилося в Херсоні. Проте завдяки фонду Східна Європа за сприяння Швейцарії ГО змогла отримати грант на 600 тисяч гривень на закупівлю ноутбуків та іншої техніки. 

Місцева влада Радомишльської громади надала приміщення на базі мистецької школи. За ще один грант на суму понад мільйон гривень від цього ж фонду Людмила та її команда відремонтували простір і вже в березні цього року запустили хаб «Незламна_Я». 

Жінки вішають табличку хабу «Незламна_Я», де допомагають іншим жінкам
Останні приготування перед відкриттям хабу «Незламна_Я». Фото надала Людмила Кузьменко

Хотіли підтримати жінок у громаді

Спершу в команді вирішили знову працювати з молоддю, як це робили до великої війни, проте згодом сфокусувалися на допомозі переселенцям і жінкам.

«Ми хотіли підтримати громаду, особливо жінок. Щоб вони мали простір, де зможуть відвідати корисний тренінг чи розповісти про те, що болить», — описує Людмила Кузьменко.

Хаб «Незламна_Я» — це простір, зокрема, для переселенок, жінок з родин військовослужбовців, жінок з інвалідністю чи волонтерок. Тут проводять психологічні тренінги, творчі майстер-класи та надають умови для комфортної роботи. 

Жінка старшого віку малює на занятті в хабі, де допомагають жінкам
Арттерапія зі створення малюнків кавою. Джерело: фейсбук-сторінка «Глобального погляду».

«Нашим учасницям дуже відгукнулися психологічні тренінги. На деякі з них ми запрошуємо тренерку, яка є переселенкою з Херсона. Це дуже сильні враження — спостерігати, як учасниці цих зустрічей перевтілюються та відкриваються. Вони зізнаються, що хочуть ще й ще відвідувати наші події», — розповідає Людмила.

Тут можна попрацювати чи затишно провести час

Окрім тренінгів, у хабі є коворкінг з комп’ютерами та принтером. Тут можна працювати та зустрічатися з колегами. У простір жінки також можуть приходити з дітьми: поки мама зайнята справами, малеча може відволіктися розмальовками чи настільними іграми.

Жінки зустрічаються у хабі за чашкою чаю
Зустріч у хабі за чашкою кави. Джерело: фейсбук-сторінка «Глобального погляду».

«Ще один захід, який був особливо цікавий для наших відвідувачок — “Кава з подругою”. Це невеличкі заходи, присвячені різним темам. Під час них ми плели ляльки-мотанки чи співали пісень. Також кожна учасниця мала можливість розповісти про себе, поділитися наболілим», — каже керівниця проєкту.

Майстер-клас зі створення ляльок-мотанок для жінок
Майстер-клас зі створення ляльок-мотанок. Джерело: фейсбук-сторінка «Глобального погляду»

Хаб уже отримав багато позитивних відгуків від жительок громади.

«Спершу я скептично поставилася до відкриття такого хабу в нашому місті. Проте коли прийшла, мені сподобалося, що тут учасниці різного віку можуть знайти коло спілкування. Як мати військового я отримала тут моральну, емоційну та просто людську підтримку», — ділиться Марія, яка відвідує хаб.

Організація хоче й надалі продовжувати свою роботу в Радомишльській громаді. У хабі вже планують творчі зустрічі, майстер-класи з арттерапії, а також нові психологічні тренінги. 

Читати далі

Суспільство

Вхід і вихід із підземного переходу на «Оболоні» реконструювали за принципами безбарʼєрності

Опубліковано

Реконструкцію входу й виходу з підземного переходу з урахуванням принципів безбарʼєрності завершили на станції метро «Оболонь».

Про це повідомляє департамент транспортної інфраструктури КМДА.

Комунальники збільшили загальну площу виходу й розширили сходи. Також встановили ліфт для зручності маломобільних груп і людей з інвалідністю.

У межах ремонту у вестибюлі №2 замінили вхідні групи павільйону, оновили системи освітлення, провели гідроізоляційні роботи й відреставрували стелю і стіни. 

«Це перший досвід спільної реалізації проєктів забудовником, інвестором, замовником і балансоутримувачем», – зазначають у КМДА. Перехід з’єднує станцію метро «Оболонська» й ЖК Obolon Plaza. 

Читайте також: На Megogo вийшов фільм «Нам своє робить» про військовий гумор: перегляд безкоштовний

Нагадаємо, у Київській області будують інклюзивне містечко для військових.

Фото: КМДА

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

«Ми створили європейський хаб у селі»: як сільську бібліотеку перетворили на Смарт Простір

Тепер жителі українських сіл не рвуться в міста, а навпаки — відроджують місцеву сакральну історію...

Суспільство1 тиждень тому

Табір, як у дитинстві, але для дорослих. Як працює перший в Україні кемпінг на деревах

Ви колись пробували спати в повітрі, коли поряд ліс, гори та зоряне небо вночі? А...

Суспільство2 тижні тому

Вклали в бізнес по 2 тисячі гривень. Як друзі заснували власну СММ-агенцію у 20 років

Друг-однодумець, жага до авантюризму та добре бойківське вино — так чотири роки тому почалася історія...

Суспільство3 тижні тому

Щоденні обійми, заробіток і козяче щастя: як невістка зі свекрухою вдвох розвивають маленьку ферму на Черкащині

«У нас є сир, налітайте», — з цього повідомлення в соцмережах минулого року почалася історія...

РЕКЛАМА: