Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Разом можна зробити більше: громади на Закарпатті об’єдналися, аби боротися з навалою сміття

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Буштинську територіальну громаду, що об’єднує 9 сіл, утворили чотири роки тому. Після початку співпраці з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» у 2022 році ця маленька громада встигла охопити понад 12 напрямків розвитку, але найбільший — управління відходами та вивіз сміття на Закарпатті.

ШоТам на прикладі Буштинської й Углянської громад розповідає, як заради спільної справи можна налагодити комунікацію між органами місцевого самоврядування, жителями та сусідніми громадами.

Люди утворюють стихійні сміттєзвалища 

Для розробки стратегії розвитку, місцева влада провела опитування на офіційному сайті громади. Серед основних викликів, що заважають розвитку, жителі назвали засміченість довкілля.

Ще до утворення громади вивозом сміття займалися приватні підприємства, які не могли впоратися з усіма відходами. У регіоні є населені пункти, до яких складно дістатися — туди компанії не доїжджали, бо це нерентабельно.

«Попри те, що це туристичний регіон, існує така проблема вивозу сміття. У нас немає можливості просто вивезти й викинути так, як це відбувається у великих містах України. Тому люди утворюють стихійні сміттєзвалища, які потім розростаються, і потрібно вкладати набагато більші кошти для їхньої ліквідації», — розповідає директор Центру розвитку та міжнародної співпраці Буштинської селищної ради Йосип Сава.

Побутові відходи у зеленій траві. Люди збирають сміття
Сміття у Буштинській громаді. Фото надав Йосип Сава

За інформацією Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», щорічно в Україні утворюють приблизно 400 мільйонів тонн сміття. Більшість відходів потрапляють на одне з 6 000 сміттєзвалищ у країні. Проте в 5% цих сміттєзвалищ місткість уже перевищена, а 30% з них не відповідають стандартам екологічної безпеки. 

«Війна ускладнила проблеми поводження з твердими відходами в Україні. Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» працює з органами місцевого самоврядування для того, щоб створити екосистему, яка здатна покращувати навколишнє середовище та сприяти місцевому розвитку», — пишуть на сайті проєкту.

Читайте також: «За раз вивезли 10 тонн сміття». Як дружина загиблого розвідника об’єднала сотні людей та рятує Закарпатське море

Один виклик на двох

Це є основною проблемою не тільки Буштинської, а й сусідньої Углянської громади. Про це представники місцевої влади дізналися на зустрічі Тячівського району рік тому. Так дві громади домовилися: вже існуюче комунальне підприємство Буштинської громади буде забезпечувати управління відходами на території Углянської.

«Є багато питань, які спільними ресурсами можна набагато легше вирішити. В них не повинно бути конкуренції, тим паче, між сусідами. Ми за кошти громади вже закупили певну кількість баків, сміттєвих пакетів, спеціалізовану машину для вивозу сміття», — говорить Йосип Сава.

​​

Білий сміттєвоз Буштинської територіальної громади
Сміттєвоз, який громада отримала у 2021 році. Фото: сайт Буштинської територіальної громади

Своїми напрацюваннями Буштинська громада поділиться вже цієї весни:

«Ми передамо свій досвід сусідній громаді, щоб розробити план управління на рівні двох громад, бо наші громади локалізовані на руслі річки Теребля. Але оскільки вони розташовані трошки вище, то в нас завжди є така проблема, що люди викидають сміття в річки, і воно все пливе вниз», — ділиться Йосип.

Люди в лісі збирають сміття у чорні мішки
Прибирання жителів у Буштинській громаді. Фото надав Йосип Сава

До кінця року в громаді сподіваються на донорські кошти придбати техніку, аби працювати на більшій території. За підтримки громад-сусідок можна буде не лише охопити більше сіл, а й включити соціальну складову, наприклад, безкоштовно обслуговувати багатодітні родини, пенсіонерів та інші вразливі категорії населення. Нині ці люди мають платити за вивіз сміття на Закарпатті.

Що громада робить зі сміттям уже зараз

Співробітники комунального підприємства за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» вже пройшли навчання в незалежного об’єднання експертів та екологічних активістів «Еколтава». Вони вчилися правильно розробляти маршрути, враховувати всю додану вартість, вивчали законодавство. Адже важливо не тільки збирати відходи, а й урегулювати всі юридичні моменти щодо сміттєзвалищ.

«Так само їх ознайомили з регіональним планом управління відходами. Це такий стратегічний документ, де описано, як уся сфера на рівні області повинна розвиватися в наступні 5-10 років. Цей регіональний план буде аналізуватися більш детально. Ми розроблятимемо місцеві плани управління відходами, бо цей план складали ще до утворення громади», — розповідає Йосип Сава.

Вивіз сміття на Закарпатті планують починати з тих сіл у громаді, які не покривають приватні підприємства. Потім — населені пункти Углянської громади. Поки сміття збиратимуть все разом та вивозитимуть на сміттєзвалище, де його сортуватимуть вручну. Зараз у громаді окремо збирають тільки пластик і скло. Поступово влада планує привчати населення сортувати відходи.

Наразі в Буштинській територіальній громаді проводять експериментальні проєкти з компостування в навчальних закладах, а деякі жителі на прикладі установ компостують органічні відходи й удома. 

Місцева влада вже розглядала питання будівництва підприємства з управління відходами, шукала інвесторів. Та наразі для селективного збору та вивезення відходів потрібні спеціалізовані транспортні засоби, яких у громаді поки немає.

«Те, що ми готуємо в себе, може застосовуватися не тільки тут, а в будь-якій громаді Закарпатської області. Ми паралельно зможемо ще й комусь передавати свій досвід», — упевнений Йосип Сава. 

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі