Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

І до чого тут Бандера? 10 цікавих фактів про автора першої Конституції у світі Пилипа Орлика

Опубліковано

28 червня Україна відзначає День Конституції. Конституція Пилипа Орлика, написана в 1710 році, є однією з перших конституцій у світі. Вона закріплювала демократичні принципи та права. Вона стала важливим документом у історії України, заклавши основу для майбутніх демократичних інститутів.

По суті, цей документ не лише регулював відносини між гетьманом та козацькою старшиною, а й забезпечував права та обов’язки кожного громадянина. Редакція ШоТам зібрала 10 цікавих фактів про автора першої Конституції України.

Зображений на купюрі 10 гривень

На купюрах номіналом 10 гривень зображений не Іван Мазепа, як заявлено, а Пилип Орлик. Брати художники Олександр та Сергій Харуки розповіли, що запропонували кілька варіантів портретів гетьмана Мазепи. Серед них випадково потрапив портрет Орлика. Оскільки достеменно невідомо, як виглядав Мазепа, затвердили Орлика.

Походив зі знатного роду

Походить із чеського баронського роду Орликів, одна гілка якого ще за часів гуситських воєн XV ст. виїхала до Польського королівства та згодом осіла в Західній Білорусі.

Видав п’ять книжок поезій

Пилип Орлик залишив після себе багато листів і великий рукописний «Діаріуш подорожній». Писав його польською мовою зі вставками окремих слів, виразів і речень латинською мовою. Видав поетичні книжки: «Прогностик щасливий», приурочений полковнику Данилу Апостолу (1693); «Алкід Руський», присвячений Івану Мазепі; на честь полковника Івана Обидовського «Гіппомен сарматський».

Як тут опинився Степан Бандера?

Перша у світі Конституція часто називається українською та бендерською. Звісно, подія 18 століття не має жодного зв’язку зі Степаном Бандерою. Йдеться про місто Бендери, яке тоді знаходилося на території Османської імперії. Поблизу цього містечка було створено та на козацькій раді 5 квітня 1710 року ухвалено «Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького».

Читайте також: «Ми створили європейський хаб у селі»: як сільську бібліотеку перетворили на Смарт Простір

Пилип Орлик — поліглот

Навчався в Києво-Могилянській академії, де його вчителем був професор філософії Стефан Яворський. Добре володів українською, польською, церковнослов’янською, болгарською, італійською та іншими мовами.

Боровся з корупцією ще тоді…

Шість статей Конституції спрямовані проти зловживання владою і на боротьбу з корупцією. Цей термін вживають у написаному староукраїнською мовою оригіналі тексту. Зокрема гетьманові заборонялося «на свій персональний пожиток використовувати військовий скарб, а задовольнятися лише своїми оброками та приходами, які кладуться на булаву та його гетьманську особу». Ще один антикорупційний пункт був проти пільговиків, які вибили собі звільнення від повинностей.

Конституція закріпляла кордони

Документ окреслював державні кордони. Планувалося закріпити межі України такими, якими вони були за Богдана Хмельницького. Війську Запорозькому вимагали повернути всі землі та привілеї. Дніпро та землі вздовж нього повинні належати Війську Запорозькому. Козаки та вільні селяни не повинні виконувати примусові роботи.

Бачив замість монарха чи гетьмана Президента?

Радикально новим було поняття «вільний народ». Йшлося не про шляхетні родини, не про еліту, а про все населення, що має права на самоврядування, самовизначення, договірні відносини з владою. Якщо монарх не виконував зобов’язань, народ мав право розірвати з ним стосунки. Замість довічної влади фактично вводилася виборна. Монарх або гетьман набував повноважень скоріше Президента.

Син став відомим у Франції

Син Григор Орлик вписаний в історію не лише України, а й… Франції. Адже він був агентом дипломатичної служби короля Франції Людовика XV, виконував таємні місії. Він називав себе сином «голови козацької запорізької нації». Саме так зазначено в шлюбному контракті з представницею старовинного шляхетного французького роду.

 Мав прекрасну дружину

Дружина українського гетьмана Ганна, освічена та інтелектуальна жінка, допомагала йому, а потім сину Григору вести справи, вела листування з німецькими князями, польськими магнатами та шведськими королями. Після 40 років їй довелося розділитися з чоловіком, у Польщі разом із дітьми переховуватися у монастирі від московських шпигунів. Коли Ганні було 64 роки, шведський король Фредерік I призначив їй пенсію.

Нагадаємо, у Київській області будують інклюзивне містечко для військових.

Фото: ШоТам!

Суспільство

У центрі Києва під час ремонту дороги виявили трамвайну колію початку 20 століття (ФОТО)

Опубліковано

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.

Про це повідомив активіст Дмитро Перов.

За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.

На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.

Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.

Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова

Читати далі

Суспільство

На вокзалі у Києві встановили артоб’єкт «ВОЛЯ», який представляли у Давосі

Опубліковано

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

Символізм артоб’єкта

Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.

«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.

Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам

Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».

Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.

Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.

Фото: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

21-річному військовому встановили титановий імплант замість зруйнованого лоба

Опубліковано

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.

Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».

Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.

«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)

Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.

За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.

Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).

Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Економіка і бізнес2 дні тому

Навколо — вибухи, а вдома — весна: подружжя з Сумщини вирощує тюльпани на другому поверсі будинку

Коли втрачаєш роботу під час війни, а навколо — вибухи, сирени й постійна тривога, то...

Культура3 дні тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...

Економіка і бізнес3 дні тому

Єдині в Україні сирні кульки за технологією NASA: історія бізнесу братів з Харкова

Вони ще й хрусткі!Ага, пахнуть сиром!Це ж сирні снеки! У нас в Україні таких немає....