Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Вклали в бізнес по 2 тисячі гривень. Як друзі заснували власну СММ-агенцію у 20 років

Опубліковано

Друг-однодумець, жага до авантюризму та добре бойківське вино — так чотири роки тому почалася історія першої СММ-агенції в Карпатах Palatka agency, яку створили двадцятирічні студенти Софія Лашків та Андрій Турлей.

За час існування бізнесу було різне: нахабні маркетологи, які завертали роботу, перевізники з рекламою салону краси, 81 тисяча прибутку для клієнта за 10 днів і часті вилазки в гори, аби надихнутися до роботи.

Про успішний бізнес від молоді та створення компанії, з якої не хочеться йти, ШоТам розповіла співзасновниця Palatka agency Софія Лашків.

Софія та Андрій розраховували писати тексти та створювати рекламу для кав’ярень і маленьких закладів у Карпатах, а зараз співпрацюють з компаніями, які входять в топи бізнес-рейтингів України.

«Ми живемо наповнене життя, а роботу відкладаємо на ті години, коли її зручно робити», — каже Софія про гасло компанії вплітати роботу в життя, а не жити заради неї.

Софія Лашків

Підприємиця, співзасновниця Palatka agency

Випадкове знайомство в кав’ярні та вино

У свої 20 років Софія жила у Львові, була студенткою історичного факультету, а ще працювала в тур-фірмі та кол-центрі, аби підзаробити. Тоді дівчина дуже хвилювалася, ким буде після навчання та що робитиме далі в житті. Для себе відразу вирішила, що після університету не хоче працювати на когось, тому з часом почала писати тексти на замовлення як копірайтерка. 

Саме тоді почалася пандемія ковіду, тому дівчина багато навчалася онлайн та шукала нових клієнтів. Софія пригадує історію, яку досі називає вирішальною для себе. Якось вона повелася на рекламу досить популярних на той час курсів копірайтингу й попросила в батька грошей, аби їх оплатити. 

Батько відмовляв Софію від них і рекомендував пошукати інформацію в інтернеті самостійно. Переконував, що авторка курсу робила так само. І виявилося, що він був правий.

Бізнес-партнери Софія Лашків та Андрій Турлей. Фото з соцмереж Софії

Це дівчина зрозуміла згодом. А тоді ж трохи поридала й подумала, що її кар’єра закінчилася, лише розпочавшись. Зараз вона дуже вдячна батькові, адже багато навчилася сама завдяки безкоштовним ресурсам, а знайома Софії таки вчилася на тих курсах, але отримала такі ж знання.

Якось подруга дівчини познайомила її зі своїм другом Андрієм Турлеєм, який працював таргетологом. Хлопець звертався до неї щодо текстів, а Софія писала, коли були питання щодо таргету. З часом жартома Андрій сказав, що вже потрібно створювати разом свою контору. А у вечір, коли Софії передали смачне бойківське бочкове вино, вони написала Андрію, і так почалася історія Palatka agency.

«Підкорюєш вершини бізнесу — візьми з собою палатку»

«Ми відразу почали працювати над нашим брендом і думали про назву. Хотіли створити щось прив’язане до Карпат, адже дуже любимо цей регіон і хочемо для нього розвитку. Зупинилися на такій назві, адже коли ти підкорюєш вершини бізнесу, то варто взяти з собою палатку», — каже Софія.

Від початку це мала бути нішева локальна агенція — ніхто не мріяв про великі масштаби. У містечках Прикарпаття багато різних закладів, тому вирішили створювати контент для них і наймати на роботу людей з Карпат. Тоді створили собі профілі в різних соцмережах, зокрема, LinkedІn. Першим клієнтом «Палатки» стала маркетингова компанія, яка зараз входить у пʼятірку найбільших в Україні. 

«Ми собі розраховували на кафешку в Коломиї, а до нас звертається по СММ велика компанія на 50 людей! Вони подумали, що таке оформлення профілю в LinkedІn не може мати маленький новостворений бізнес. Нас прийняли за акул бізнесу, а ми ними не були», — пригадує засновниця агенції.

Команда Palatka agency під час своїх нарад. Фото з соцмереж Софії Лашків

Хоча досвіду було мало, але команда старалася максимально робити все, аби був хороший результат. Софія каже, що тоді з Андрієм вклалали у свою агенцію по 2 000 гривень, і це був єдиний матеріальний вклад у бізнес, крім часу та старань. 

«Ми не могли змагатися з акулами бізнесу, як-от Fedoriv чи Banda, бо в них ім’я, а ми перед тим були фрілансерами 9 місяців. Тому ми дивилися на речі реально, багато працювали й отримали більше та краще, ніж очікували», — каже Софія Лашків.

Вклали в рекламу 5 000, а заробили 81 000 за 10 днів

Агенція почала роботу з малими перевізниками, а ті вже радили їх більшим. Так почали співпрацю з компанією KLR bus. Це був випадок, коли в рекламу вклали 5 700 гривень, а отримали 81 000 прибутку лише за 10 днів. 

Якось на початку роботи команда вирішила разом піти на гору Піп Іван. Коли вже піднімалися на вершину, зателефонував клієнт, що мав бізнес пасажирських перевезень, і повідомив, що до нього звертаються щодо послуг салонів краси. 

«Тоді реклама була лише на 5 доларів, але ми сплутали два рекламні кабінети й запустили перевізнику рекламу салону краси. Звісно, ми все виправили, але й досі пам’ятаю нашого стривоженого таргетолога, який шукав у горах зв’язок», — пригадує Софія. 

Palatka agency надихається горами в поході та планує роботу. Фото надала Софія Лашків

Ще якось на початку команда багато працювала над СММ-стратегією для однієї компанії з дитячого розвитку. Маркетологиня компанії довго завертала роботу, а коли Софія та Андрій вирішили припинити співпрацю, то їм просто не виплатили гроші. 

«Іноді бувають складні клієнти чи гарний бізнес зі складною комунікацією. Тому ми з комадною для себе визначили наступне — якщо хтось зі сторони клієнтів нам дуже виїдає мозок, і ми не окупимо сеанси в психолога після неї, то працювати невигідно, і ми прощаємось. А ще завжди прощаємося з тими, хто вважає себе дуже крутим і завжди каже, що ніхто не може зробити для них гарні стратегії», — ділиться Софія.

«Тепер обираємо, з ким працювати, а не беремо всіх, щоб вижити»

«Коли ми починали, то багато хто не вважав СММ за професію — ніби це якісь школярі зібралися та щось собі там бавляться на ноутбуках. Найскладнішим спочатку було те, що ми були малі та невідомі, тому мусили брати ті проєкти, що є, а не ті, які подобаються. 

Той, хто був мікропідприємцем, вимагав багато та навіть того, чого ми не мали робити. Тому також складно було відстояти свої кордони, бо часом люди вважають, що ти маєш щось робити й опівночі. Зараз ми вже обираємо, з ким хочемо працювати, а не беремо всіх, щоб вижити», — розповідає Софія.

Зараз агенція працює з дуже цікавими бізнесами. Наприклад, з Na nebi kamp — наметами в невагомості, які розтягуються між деревами. Раніше працювали з ремонтною бригадою та завдяки вдалому СММ забезпечили їх роботою на кілька місяців.

Команда під час роботи на коворкінгу. Фото надала Софія Лашків

Цільовою аудиторією «Палатки» є підприємці, менеджери та вище керівництво компаній. А ще — сммники, для яких нещодавно створили курс про СММ.

«Палатка» не працює з сірими нішами — алкоголем та азартними іграми, аби не допомагати їм маніпулювати почуттями людей у складних життєвих обставинах. А ще відмовляють, коли бізнес не може сформулювати, навіщо взагалі їм потрібні послуги агенції, та не формулюють коректно тестові завдання. 

«Колись були клієнти, які вносили багато правок, а потім ще когось кликали, аби щось правити. Це ненормально, тому зараз у договорі про співпрацю ми прописали, що після третього кола правки платні. Якщо люди платять нам гроші, то це не означає, що ми в рабстві й маємо все переробляти так, як їм заманеться. Потрібно читати текст завчасно, до дизайнів», — каже Софія.

Допомагають клієнту подбати про його бізнес

На початку повномасштабного вторгнення Софія та Андрій відразу виплатили всій команді повну зарплатню, аби всі могли забезпечити собі життя. Згодом почали звертатися перевізники, адже люди їхали за кордон, тому команда була забезпечена роботою. Потім «Палатка» запропонувала бізнесам тестовий тиждень, коли вела їх безкоштовно та без зобов’язань, аби знайти нових клієнтів.

Софія каже, що «Палатка» почала стрімко рости саме після початку повномасштабної війни, адже спрацювало позиціонування бренду. Маркетологи великого та середнього бізнесу виходили на агенцію, а потім рекомендували її своїм колегам.

Анонс посібника в соцмережах Palatka agency

«Уже в травні ми активно працювали та шукали нових працівників у команду. Ми вже були впізнаваними, і до нас зверталися все частіше. Багато брендів не вели соцмережі, або ж у них було забагато награного патріотизму, вони говорили про “економічний фронт”. Тоді ми створили посібник “СММ&ВІЙНА”, аби допомогти маленьким бізнесам комунікувати під час війни», — пригадує Софія.

У цьому посібнику команда намагалася допомогти бізнесам вирішити наступні проблеми: відсутність продажів і нових клієнтів, хейт, звинувачення в недобросовісності та наживанні на війні, стрес через недоречні дописи чи думки в соцмережах. Автори посібника дали поради про те, що писати можна, а що дратує людей з погляду маркетингу, як запускатися, якщо немає коштів, та як правильно позиціонувати себе українським брендом. Половину прибутків з продажу посібника агенція перерахувала на підтримку ЗСУ.

До речі, якщо бізнес дійсно не має коштів на ведення СММ, то може прочитати корисні поради від «Палатки» в соцмережах. Наприклад, про те, що варто проаналізувати конкурентів на переваги та недоліки, придумати лице власного бренду, оформити сторінку в соцмережах таким візуалом, який максимально занурить в атмосферу бренду, та опанувати тікток.

У роботі з клієнтами працівники агенції не конфліктують через дурниці, з повагою ставляться до правок, якщо вони не впливають на ефективність роботи. Софія каже, що коли до них звертаються по послуги, то команда хоче допомогти клієнту подбати про його бізнес. 

Софія каже, що меми важливі для соцмереж, адже так клієнти відчувають атмосферу «Палатки». Фото з соцмереж агенції

«Ми наповнюємо сторінку мемами та гумором, щоб наші потенційні клієнти відчули наш вайб і зрозуміли, що хочуть з нами працювати. Адже контент у соцмережах працюватиме, якщо він приносить користь чи емоцію», — вважає Софія.

Авантюризм, відповідальність і робота, інтегрована в життя

У команді зараз працюють 13 людей. Не вийшло влаштовувати на роботу лише людей з Карпат. Однією з перших на роботу взяли проєктну менеджерку Юлю, яка працює вже понад 4 роки та відповідає за операційні завдання. Проте в Карпати вдалося закохати всіх членів команди.

Більшість команди працює в команді по кілька років. «Усі, хто зараз у нас працює — це наші люди, яких ми відчуваємо. Ми не терпимо критики до ідей одне одного — цього не можна робити у творчому колективі. Критика не є сильнішою за похвалу. Навпаки — коли людину більше хвалять, то вона більше старається. У творчій команді не можна нікого притісняти. Варто говорити про всі ідеї, які спадають на думку, бо серед них може бути скарб», — ділиться дівчина.

​​

Частинка команди Palatka agency під час зйомки. Фото надала Софія Лашків

Ще одна вимога до колег — відповідальність та велика сила волі, аби мотивувати себе до роботи. А ще Софія каже, що команда Palatka agency — великі авантюристи, які завжди відкриті до нового.

Команда «Палатки» вважає, що не варто жити заради роботи — робота має бути інтегрована в життя: «Ми живемо наповнене життя, а роботу відкладаємо на ті години, коли її зручно робити. Дотримуючись дедлайнів, звісно. Мені шкода людей, які працюють по 9 годин в офісі. а коли гарна погода, то мені дуже прикро, що друзі просиджують її на роботі, а не можуть поїхати кудись і відпочити».

Створюють компанію, з якої не хочеться йти

Софія радить тим, хто не знає, чим займатися в житті, згадати, чим любили гратися в дитинстві. Дитиною вона брала в бабусі парфуми, пшикала ними воду та продавала друзям, тому любов до бізнесу та креативності в дівчини була ще змалку. 

А ще Софія радить молоді в університеті бути активною: їздити на програми, обміни, працювати з ГО, бо людину формує її оточення, і саме в університеті можна знайти своїх людей. Також варто пробувати різну роботу, аби зрозуміти, який підхід до роботи підходить.

Софія Лашків каже, що для успішного бізнесу потрібен хороший партнер, яким для неї став Андрій Турлей. Фото надала Софія

Молоді, яка хоче створити свій бізнес, Софія радить знайти хорошого бізнес-партнера, адже «якщо від того бізнесу поїде дах, то буде ще одна голова, яка зможе підтримати та замінити». Друга порада — брати й робити. Починати з малого, аби нарощувати базу. «І ще важливо йти працювати до тих, на кого хочете бути схожими, і слухати поради лише таких людей», — каже Софія.

Зараз співзасновниця Palatka agency ділиться, що у свої 20 не розуміла, як виглядатиме її з партнером бізнес, тому й не мала великих амбіцій — апетит з’явився вже під час їжі. Найбільше Софія пишається командою та атмосферою, яку їм вдалося створити. Її завжди дратувала корпоративна культура компаній, у яких вона працювала. Тому Софія та Андрій створили ефективну робочу систему, де ніхто не пригноблений, і можна говорити будь-яку дурню, за яку не сварять, а цінують. 

Palatka agency — це команда, з якої не хочеться йти. Фото надала Софія Лашків

«У нас нема такого, що коли людина щось не встигає, то ми кажемо, щоб вставала о 5 ранку та краще планувала свій день — ми просто допоможемо. Якщо людина дотримується дедлайнів і посадової інструкції, то хай спокійно собі живе своє життя та пише ці тексти й робить свою роботу хоч з Евересту. Ми зароджуємо нову корпоративну культуру, і багато людей, які після нас ідуть кудись працювати, потім знову хочуть повернутися», — підсумовує Софія Лашків.

Суспільство

У Переяславі на базі університету відкрили екопростір для ветеранів та ветеранок

Опубліковано

На базі університету відкрито екопростір підтримки та відновлення фізичного та ментального здоров’я. Також функціонує 5 проєктів комплексної психосоціальної підтримки ветеранів та ветеранок та членів їх родин.

Про це повідомляє КОВА.

У межах діяльності університетського ЦВР надано понад 300 психологічних консультацій та проведено 11 психологічних тренінгів для членів сімей ветеранів.

У центрі працюють освітні програми та курси підвищення кваліфікації, що сприяють набуттю нових компетенцій.

Читайте також: Мільйон на простір для ветеранів та інших жителів. Ці громади отримали грант на створення інклюзивних громадських центрів

Для допомоги у працевлаштуванні ветеранів та ветеранок ЦВР діє у партнерстві з обласним центром зайнятості. До їхніх спільних активностей долучилося близько 800 осіб.

Нагадаємо, у Чернівцях запрацював простір для ветеранів та їх сімей.

Фото: КОВА

Читати далі

Суспільство

На честь героїв та видатних українців: у Чернівцях планують перейменувати понад 60 вулиць

Опубліковано

У міській раді Чернівців хочуть перейменувати ще понад 60 вулиць та провулків та 4 вулиці у Коровії.  Це необхідно для дерусифікації міста, вшанування пам’яті видатних українців, а також героїв, що загинули під час російсько-української війни. 

Про це йдеться на офіційній сторінці Чернівецької міської ради.

Які вулиці перейменують

У місті планують перейменувати:

 • Архангельська вулиця — вулиця Тетяни Яблонської;
 • Балашівська вулиця — вулиця Наталії Забілої;
 • Байкальська вулиця та провулок Василя Мустеци;
 • Барнаульська — Євсевія Мандичевського;
 • Білоруська — Українських добровольців;
 • Білоусова Василя вулиця — вулиця Мангаймська;
 • Бойка Івана вулиця та завулок Володимира Бойка;
 • Владивостоцька — Дмитра Павличка;
 • Воронезька — Ксенії Колотило;
 • Героїв революції вулиця — вулиця Софії Русової;
 • Глінки Михайла вулиця — вулиця Симона Петлюри;
 • Грозненська — Агатангела Кримського;
 • Дивногорська — Віталія Паращука;
 • Іртиська — Левка Лук’яненка;
 • Калузька — Дениса Січинського;
 • Кисловодська — Любомира Гузара;
 • Курчатова Ігоря вулиця, 1,2,3 провулки та проїзд Вулиця, 1,2,3 провулки та проїзд Ярослава Боштана;
 • Ладозька — Олександра Кисилиці;
 • Лєрмонтова — Артемія Присяжнюка;
 • Маміна-Сибіряка Дмитра вулиця — вулиця Віталія Цернюка;
 • Менделєєва Дмитра — Івана Пулюя;
 • Мічуріна Івана провулок — провулок Екологічний;
 • Можайського Олександра вулиця та провулки 1,2,3 Олега Семенюка;
 • Молодогвардійська — Отто фон Габсбурга;
 • Мурманська — Івана Піддубного;
 • Новгородська — Павла Скоропадського;
 • Обнорського Сергія — Андрія Бурчака;
 • Омська — Артема Стьопкіна;
 • Онезька — Андреаса Мікуліча;
 • Осіння — Дмитра Шпетка;
 • Остапа Вільшини — Івана Підгурського;
 • Перекопська вулиця та провулок Кирила Тілєєва;
 • Першотравнева — Дюссельдорфська;
 • Петрашевського Михайла — Віоріки Урсуляк;
 • Петрозаводська вулиця та провулок Яна Вільховецького;
 • Піщана — Руслана Тащука;
 • Полєтаєва Федора — Леонтія Сандуляка;
 • Попова Олександра вулиця та провулок Левка Дутковського;
 • Пугачова Омеляна — Сергія Місевича;
 • Разіна Степана — Григорія Орелецького;
 • Рибінська — Василя Селезінки;
 • Рилєєва Кіндрата — Андрія Луканюка;
 • Римського-Корсакова Миколи — Олександра Бліска;
 • Салтикова–Щедріна —Михайла Лева Когута;
 • Сахалінська — Василя Ботушанського;
 • Саянська — Надії Бабич;
 • Сибірська — Віталія Гордійчука;
 • Смоленська вулиця — вулиця Софіївська;
 • Сочинська вулиця та провулки 1,2 Сергія Фрацевіра;
 • Ставропольська — Сергія Дерена;
 • Тимірязєва Климента вулиця та провулок Марини Рибачук;
 • Тираспольська вулиця — вулиця Мелітопольська;
 • Тихорецька — Василя Шлея;
 • Толбухіна Федора — маршала Андрія Кицелюка;
 • Томська — Юрія Івановича;
 • Уральська —Володимира Золотого;
 • Уссурійська —Михайла Балахтаря;
 • Ушакова Федора — адмірала Павла Коноплева;
 • Черняхівського Івана — генерала Олександра Лізіна;
 • Чернишевського Миколи — Олександра Балана;
 • Чехова Антона — вулиця Вулиця Мецька.

Читайте також: В Україні планують декомунізувати 83 населені пункти

У Коровії:

 • вулиця Гагаріна  — вулиця Червоної калини;
 • Толстого вулиця — вулиця Героїв України;
 • Провулок Першотравневий — провулок Гідності;
 • Вулиця Жовтнева — вулиця В. Івасюка.

Нагадаємо, Харківська ОВА планує перейменування вулиць у межах деколонізації.

Фото: Чернівецька міська рада

Читати далі

Суспільство

Які знижки на комунальні послуги можуть отримати військові та їхні сім’ї

Опубліковано

Учасники бойових дій та члени сімей учасників війни мають право на пільги на комунальні послуги. Захисникам передбачена знижка 75% на сплату комуналки.

Про це повідомляє пресслужба Пенсійного фонду України.

Знижку 75% на комунальні послуги можуть отримати українці, які підпадають під одну із наступних категорій:

 • учасники бойових дій;
 • постраждалі учасники Революції Гідності;
 • реабілітовані особи з-поміж тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу;
 • колишні неповнолітні (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, створених фашистською Німеччиною та її союзниками в період Другої світової війни, а також діти, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків.

Читайте також: Які гранти доступні в червні: пропозиції для підприємців, військових та ГО

Члени сімей загиблих військових можуть отримати знижку 50%, а люди з інвалідністю, набутою внаслідок участі у військових діях, мають пільгу у розмірі 100%.

Щоб оформити пільгу, потрібно подати заявку до Пенсійного фонду. Це можна зробити через вебпортал електронних послуг ПФУ, за допомогою мобільного додатка ПФУ.

Також можна особисто звернутися до відділення Пенсійного фонду чи надіслати поштою необхідні документи.

Нагадаємо, субсидії і пільги на оплату комуналки отримують понад 3 мільйони родин.

Фото: АрміяІнфо

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство6 години тому

«Генеалогія доступна кожному». Як дослідити історію свого роду?

Понад 13 років тому в сільській хатині своєї прабабусі Світлана переглядала старі світлини в родинному...

Технології6 днів тому

«Більше не залежимо від центральної системи електропостачання». Як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними

День мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі починається зі сходу сонця, яке...

Суспільство2 тижні тому

Як юнак з ДЦП вступив до університету і здійснює свої мрії

Максимові 19 років. Він щойно закінчив перший курс університету — вивчає політологію, бо любить аналізувати...

Суспільство2 тижні тому

Як почати бізнес у місці, яке сховане від світу? Досвід засновниці «Твого райка»

Альона Лагно родом з Канева, за освітою програмістка, живе та працює за фахом у Києві....

РЕКЛАМА: