Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

На Житомирщині переселенки з Херсона створили простір для жінок у мистецькій школі

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Людмила Кузьменко та її колеги з громадської організації «Глобальний погляд» з початком війни переселилися з Херсона до Радомишля, що на Житомирщині. У новій громаді їм вдалося відновити свою роботу та відкрити хаб «Незламна_Я», який став місцем, де жінки знаходять підтримку та натхнення.

Як вийшло запустити проєкти та знайти фінансування, читайте в ШоТам.

Повернулася в рідне місто та відновила організацію

Громадська організація «Глобальний погляд» до повномасштабного вторгнення понад 10 років працювала в Херсоні, об’єднуючи викладачів і молодь у різних соціальних та освітніх ініціативах. Вони займалися написанням проєктів, реалізували екологічні й історичні ідеї. Навесні 2022 року команда вирішила покинути окупований Херсон і релокуватися до безпечнішого місця. 

Читайте також: Активістка з Маріуполя створила на Закарпатті Інтеграційний хаб та згуртувала місцевих і переселенців

Одна з засновниць організації Людмила Кузьменко виїхала у своє рідне місто Радомишль. Раніше жінка не думала, що повернеться на малу батьківщину. За словами Людмили, переїжджати було складно, проте вона відважилася. Незабаром до неї приєдналася грант-менеджерка Людмила Абсава, а також інші члени команди. Разом вони вирішили відновити роботу «Глобального погляду» та зареєструвати організацію на новому місці. 

Жінка у синій джинсовці ставить букет квітів на стіл в хабі допомоги жінкам
Керівниця проєкту Людмила Кузьменко. Джерело: фейсбук-сторінка Радомишльської міської ради

Майже все майно залишилося в Херсоні

Релокація не пройшла без труднощів — майже все майно громадської організації  залишилося в Херсоні. Проте завдяки фонду Східна Європа за сприяння Швейцарії ГО змогла отримати грант на 600 тисяч гривень на закупівлю ноутбуків та іншої техніки. 

Місцева влада Радомишльської громади надала приміщення на базі мистецької школи. За ще один грант на суму понад мільйон гривень від цього ж фонду Людмила та її команда відремонтували простір і вже в березні цього року запустили хаб «Незламна_Я». 

Жінки вішають табличку хабу «Незламна_Я», де допомагають іншим жінкам
Останні приготування перед відкриттям хабу «Незламна_Я». Фото надала Людмила Кузьменко

Хотіли підтримати жінок у громаді

Спершу в команді вирішили знову працювати з молоддю, як це робили до великої війни, проте згодом сфокусувалися на допомозі переселенцям і жінкам.

«Ми хотіли підтримати громаду, особливо жінок. Щоб вони мали простір, де зможуть відвідати корисний тренінг чи розповісти про те, що болить», — описує Людмила Кузьменко.

Хаб «Незламна_Я» — це простір, зокрема, для переселенок, жінок з родин військовослужбовців, жінок з інвалідністю чи волонтерок. Тут проводять психологічні тренінги, творчі майстер-класи та надають умови для комфортної роботи. 

Жінка старшого віку малює на занятті в хабі, де допомагають жінкам
Арттерапія зі створення малюнків кавою. Джерело: фейсбук-сторінка «Глобального погляду».

«Нашим учасницям дуже відгукнулися психологічні тренінги. На деякі з них ми запрошуємо тренерку, яка є переселенкою з Херсона. Це дуже сильні враження — спостерігати, як учасниці цих зустрічей перевтілюються та відкриваються. Вони зізнаються, що хочуть ще й ще відвідувати наші події», — розповідає Людмила.

Тут можна попрацювати чи затишно провести час

Окрім тренінгів, у хабі є коворкінг з комп’ютерами та принтером. Тут можна працювати та зустрічатися з колегами. У простір жінки також можуть приходити з дітьми: поки мама зайнята справами, малеча може відволіктися розмальовками чи настільними іграми.

Жінки зустрічаються у хабі за чашкою чаю
Зустріч у хабі за чашкою кави. Джерело: фейсбук-сторінка «Глобального погляду».

«Ще один захід, який був особливо цікавий для наших відвідувачок — “Кава з подругою”. Це невеличкі заходи, присвячені різним темам. Під час них ми плели ляльки-мотанки чи співали пісень. Також кожна учасниця мала можливість розповісти про себе, поділитися наболілим», — каже керівниця проєкту.

Майстер-клас зі створення ляльок-мотанок для жінок
Майстер-клас зі створення ляльок-мотанок. Джерело: фейсбук-сторінка «Глобального погляду»

Хаб уже отримав багато позитивних відгуків від жительок громади.

«Спершу я скептично поставилася до відкриття такого хабу в нашому місті. Проте коли прийшла, мені сподобалося, що тут учасниці різного віку можуть знайти коло спілкування. Як мати військового я отримала тут моральну, емоційну та просто людську підтримку», — ділиться Марія, яка відвідує хаб.

Організація хоче й надалі продовжувати свою роботу в Радомишльській громаді. У хабі вже планують творчі зустрічі, майстер-класи з арттерапії, а також нові психологічні тренінги. 

Суспільство

Легендарний генерал УНР: 9 фактів із життя Юрія Тютюнника

Опубліковано

ШоТам запустив новий анімаційний серіал з історичним сюжетом! Над першою серією разом з нами працював Владлен Мараєв — український історик, краєзнавець, відеоблогер, чия історична експертиза приголомшує.

Герой першої серії — Юрій Тютюнник, український військовий діяч, генерал-хорунжий армії УНР.

Хто такий Юрій Тютюнник?

Юрій Тютюнник — один з найактивніших діячів Української революції ХХ століття. Совєти хотіли викреслити постать генерала-хорунжого УНР, зробивши його «актором» пропаганди, але згодом все одно розстріляли.

Усюди на його шляху були пастки окупантів і ворогів, та, попри все це, Тютюнник боровся за те, за що усім нам доводиться боротися й нині — за Україну!

Редакція ШоТам пропонує дізнатися 9 маловідомих фактів з життя Юрія Тютюнника.

1. Знявся у пропагандистському фільмі про себе

Аби зберегти життя собі та рідним, генерал УНР був змушений знятися у пропагандистському фільмі в ролі самого себе, але такого, яким його бачили совєти — «українського бандіта-отамана».

2. Був яскравим діячем Української революції

Фото: ШоТам

3. Отримав два поранення на війні та служив у царській армії

Він народився у селі Будище на Звенигородщині в 1891 році. Після отримання вищої освіти його призвали у царську армію. У запеклих боях проти німців він отримав 2 поранення: в голову та руку.

4. Створив запасний український полк

Фото: ШоТам

Читайте також: Хто такий Ґео Шкурупій? 10 цікавих фактів про українського короля футуризму

5. Здійснив Перший зимовий похід

Як заступник командувача Дієвої армії УНР Юрій здійснив легендарний Перший зимовий похід — блискучий рейд по тилах білих і червоних. Другий зимовий похід зазнав невдачі. Тютюнник відступив через підконтрольну полякам територію.

6. Не покидали думки боротьби за Україну

Фото: ШоТам

7. Переніс тортури та допити

Юрій подолав неспокійний Дністер, перетнувши кордон з Україною. Проте на березі на нього чекали чекісти. Його жорстко допитували, схиляючи до співпраці. І зрештою у 25-х роках, він взяв участь у зйомках пропагандистського фільму «КПК».

8. Засуджений до розстрілу

Фото: ШоТам

9. Закарбував своє імʼя

Сьогодні ім’я тютюнника носять вулиці та провулки у Миколаєві, Луцьку, Черкасах, Первомайську, Вознесенську. А 38-й зенітний ракетний полк ЗСУ ім. Юрія Тютюнника продовжує його боротьбу за Незалежність!

Подивитися всі відео з нашого анімаційного серіалу ви можете за посиланням. Другий випуск присвячений Олені Степанів — першій в світі жінці, що офіційно була зарахована на військову службу в званні офіцерки.

Фото: ШоТам

Читати далі

Суспільство

Наказ МОН, який позбавив аспірантів-контрактників права на відстрочку, визнали недійсним

Опубліковано

Державна регуляторна служба України визнала недійсним наказ Міністерства освіти і науки (МОН), який позбавляв аспірантів-контрактників права на відстрочку. Спецнаказ Оксена Лісового, яким аспірантів очної форми позбавили права навчатися на контракті, визнаний протизаконним.

Про це йдеться у відповідному документі регулятора №2886/20-24 від 19 липня 2024 року, пише «Комерсант український».

Відповідно до висновків Державної регуляторної служби, положення наказів МОН порушують кілька міжнародних договорів та угод, ратифікованих Україною, зокрема, в частині обмеження права на освіту. Крім того, ці положення не забезпечують вимоги щодо рівності та недискримінації, а також не дотримуються принципів пропорційності та обґрунтованості обмежень в умовах воєнного стану.

Читати також: МОЗ анонсувало нову електронну систему для обліку медичного канабісу

Контекст ситуації

Наказ МОН, підписаний Оксаном Лісовим, забороняв вступ на контрактну денну форму навчання в аспірантуру, позбавляючи аспірантів очної форми права на відстрочку. Це рішення викликало хвилю обурення серед студентської спільноти та освітян, оскільки суттєво обмежувало права аспірантів на продовження навчання.

Державний регулятор дійшов висновку, що зазначені положення наказів МОН порушують кілька міжнародних договорів та угод, ратифікованих Україною, у частині обмеження права на освіту. Також, вони не забезпечують вимоги щодо рівності та недискримінації, що є ключовими принципами демократичної правової держави.

Державна регуляторна служба підкреслила, що накази МОН не дотримуються принципів пропорційності та обґрунтованості обмежень в умовах воєнного стану. Відповідно, ці обмеження не можуть бути виправдані та мають бути скасовані для забезпечення конституційних прав громадян.

Розвиток ситуації

Визнання наказу недійсним є важливим кроком у напрямку забезпечення прав аспірантів на освіту та рівність умов навчання. Це рішення також підкреслює важливість дотримання міжнародних зобов’язань та принципів правової держави, навіть в умовах воєнного стану.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: Освіта.ua.

Читати далі

Суспільство

У Лондоні відкрили памʼятник про загиблих українських атлетів: фото

Опубліковано

З 24 лютого 2022 року, коли розпочалася повномасштабна російська війна, життя тисяч невинних українців було обірвано. Серед них — щонайменше 487 атлетів. Понад 4 000 українських спортсменів зараз захищають свою країну.

Про це повідомляє МЗС України.

Читати також: Павло Тичина та хіт соцмереж «Гаї шумлять» Пиріг і Батіг: трагічна історія за красивою піснею (ВІДЕО)

У Лондоні відкрилася інсталяція, присвячена пам’яті загиблих українських атлетів, організована МЗС Великої Британії та агенцією Freuds. Центральним елементом інсталяції є число «487», що символізує кількість загиблих атлетів, хоча реальна кількість жертв може бути ще більшою. Навколо цього числа розташоване спортивне обладнання, яке нагадує про види спорту, якими професійно займалися загиблі.

Цього року на Олімпійських іграх у Парижі Україну представлятимуть 140 спортсменів та атлеток.

«Українські спортсмени та атлетки на Олімпіаді уособлюють українську волю до перемоги. Завдяки оперативним та спільним зусиллям перспектива світу, де українські спортсмени та громадяни будуть вільні від загроз з боку Росії, стане реальністю», — зазначає речник МЗС України Георгій Тихий.

Нагадаємо, 10 фактів про київський «Роліт» – будинок, де жили та українські митці в часи радянських репресій.

Фото: МЗС України.

Читати далі