Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Геть радянську літературу — тут буде молодіжний простір. На Волині зі старого книгосховища зробили місце для молоді

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Ще минулого року молодь Горохівської територіальної громади Волинської області та переселенці зустрічалися в кафе або в кабінетах міської ради, аби поспілкуватися й обговорити проєкти.

«Нам бракувало місця, де ми могли зібратися і разом працювати. Доводилося навчатися у хабі міської ради, але там потрібно було підлаштовуватися під робочий час, а це незручно», — розповідає учасниця проєкту «Впливові» Ірина Годик.

Тому активна молодь громади взялася за зміни. Завдяки грантовій підтримці та сприянню місцевої влади активісти створили та облаштували молодіжний центр на місці старого книгосховища. Як молодь зуміла здобути фінансування та реалізувала проєкт, читайте в ШоТам.

5 місяців навчання та дзвінок на Антарктиду

У вересні 2023 року молодь Горохівської громади долучилася до освітнього проєкту «Впливові» під егідою Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Підготувати заявку на участь їм вдалося швидше, ніж за два дні. 

«20 громад, серед яких і Горохівська, відібрали з 90 учасників. З вересня по лютий молодь громади опанувала сім модулів, які сприяли навчанню в різних сферах, зокрема, проєктної діяльності та лідерських навичок», — розповідає проєктний менеджер Горохівської міської ради Володимир Братчун.

Під час онлайн-курсу представники громади, громадські активісти та молодь працювали на тренінгах і брали участь у зустрічах. Наприклад, їм вдалося поспілкуватися з науковцями станції «Академік Вернадський». Учасники, хоч і онлайн, побачили, як працює станція та чим займаються науковці за 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова. Головне згуртуватися та створити справжню команду, що готова творити зміни.

Молодь зустрілася разом за білим столом у світлій кімнаті
Зустріч команди проєкту «Впливові» від USAID «ГОВЕРЛА». Фото надали в Горохівській громаді

На макулатуру вивезли понад 13 тисяч радянських книжок 

Під час проєкту «Впливові» молодь Горохівської громади вирішила, що настав час знайти й облаштувати для себе місце, де вони могли б разом працювати, відпочивати після навчання чи робочих днів, брейнштормити майбутні ідеї та спілкуватися.

До цього команда проєкту час від часу бачилася в приміщеннях місцевої ради, які їм виділяли, або в кафе чи укритті. Тому молодь вирішила здобути фінансування, заручитися підтримкою міської влади та втілити мрію в реальність.

Насамперед обрали приміщення. Першою локацією стало «культурне» укриття, де молодь збиралася до січня 2024 року. Це напівпідвальне, цілком безпечне місце, вже модернізоване та готове до експлуатації.

Та цей простір потрібно було ділити з іншими, тому юнацтво знайшло ще одне приміщення поруч. Але воно було в занедбаному стані та захаращене стосами радянської літератури.

Міська влада пішла назустріч і виділила кошти, щоб очистити та відремонтувати книгосховище. На макулатуру вивезли понад 13 тисяч книжок, а далі взялися за ремонт.  

Настільний футбол
Зустріч команди проєкту «Впливові» від USAID «ГОВЕРЛА». Фото надали в Горохівській громаді

Окрім міської влади, ідею молодіжного інтеграційного простору підтримали благодійний фонд «Рокада» й УВКБ ООН. Молодь отримала фінансування на все необхідне для тренінгів, зустрічей, роботи та відпочинку.

«Підготувати молодіжний центр до роботи вдалося в рекордні терміни. Від моменту написання самого проєкту до завершення його реалізації минуло всього 2 місяці. Ремонт завершили в грудні, обладнання завезли на початку січня, і вже могли б відкрити, але суто з технічних причин відчинилися 31 січня 2024 року», — розповідає Володимир Братчун.

Так наприкінці січня 2024 року свої двері відкрив «HYPE» (Horokhiv young people engagement) — інтеграційний молодіжний простір Горохівської громади.

Читайте також: Вчаться бути лідерами та дивляться українські фільми. На Львівщині молодь створила власний центр

Проєкт завершився, а спільна праця — ні

Попри те, що проєкт «Впливові» закінчився в лютому 2024 року, команда продовжує працювати та відпочивати разом. У молодіжному центрі, який вдалося започаткувати в Горохівській громаді, нещодавно відбулася онлайн-зустріч активної молоді України, Бразилії та Намібії.

«Обговорювали питання, які цікавлять молодь цих трьох держав. Ми дізналися, що вони знають про Україну, вони — що ми знаємо про їхні країни. Вдалося організувати культурний обмін», — говорить Володимир Братчун.

У «HYPE» охочі збираються в будь-який вільний час, без обмеження робочими годинами. Тут проводять онлайн- та офлайн-івенти, жіночий клуб для ВПО, а також працюють над ідеями, які можна втілити в громаді.

Бібліотека з рядами радянських книг
Книгосховище поблизу «культурного укриття», де зберігалося понад 13 тисяч книжок. Фото надали в Горохівській громаді
Відремонтоване світле приміщення: сіро-блакитний диван, кулер для води, біла шафа з іграми
Інтеграційний молодіжний простір Горохівської громади «HYPE». Фото: ШоТам

«Життя в просторі вирує. Ми не плануємо на цьому зупинятися — будемо далі організовувати майстер-класи та залучати до нас ще більше людей», —  сподівається Ірина Годик.

Суспільство

13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)

Опубліковано

Сумська міська рада нагородила 13-річного Кирила Ілляшенка почесною відзнакою «За заслуги перед містом» III ступеня. Хлопець врятував пасажирів автобуса, який загорівся внаслідок ракетного обстрілу росіян, що стався 13 квітня.

Про це повідомив в. о. Сумського міського голови Артем Кобзар.

Вчинок хлопця

Під час поїздки до спортивного залу разом із мамою Кирило опинився в автобусі, що потрапив під удар. Унаслідок вибуху двері заблокувало.

Хлопець вибрався через розбите вікно, після чого допоміг іншим пасажирам покинути транспорт і надавав допомогу пораненим на вулиці. Попри поранення уламками, він діяв рішуче та швидко.

Читайте також: «Амбасадорки сили духу»: українські гімнастки здобули визнання міжнародного класу

Окрім почесної відзнаки від міської ради, Кирило отримав подарунок від туристичної компанії «Еліта-Тур» — безплатну двотижневу путівку до дитячого табору «Мандарин» у Болгарії.

Кирило навчається у восьмому класі Сумської школи №4 та займається вільною боротьбою в ДЮСШ «Факел».

Фото: фейсбук-сторінка Сумської міської ради

Нагадаємо, що 12-річна дівчинка з Черкас встановила рекорд Гіннеса у спортивній дисципліні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка очільника МВС Ігоря Клименка

Читати далі

Суспільство

У Чорнобильському заповіднику зафіксували рекордне стадо оленів шляхетних (ФОТО)

Опубліковано

Під час весняних обліків у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику зафіксували стадо з 23 оленів шляхетних. Це найбільша кількість цього виду, яку реєстрували на території заповідника від початку спостережень.

Про це повідомили в заповіднику.

Щорічне обстеження заповідника

Щовесни фахівці проводять маршрутні обліки копитних тварин, зокрема за слідами та екскрементами, що дозволяє визначати місця проживання й маршрути міграції. Копитні залишають сліди до 20 разів на добу, що допомагає формувати точні дані навіть за умов мінімального візуального контакту.

Читайте також: Львів’янка представить Україну на Miss Eco International у сукні з цитатами класиків (ВІДЕО)

Весняні обліки показали зростання чисельності коней Пржевальського та оленя шляхетного, водночас чисельність лося європейського дещо зменшилася. Однією з причин зниження популяції лосів може бути обмеження їхньої сезонної міграції через державний кордон.

«Загалом, дані весняних обліків та спостережень у Чорнобильському заповіднику свідчать про позитивну динаміку: зростання чисельності окремих видів, активне використання пасовищ і розширення ареалів»‚ — написали у заповіднику.

Раніше ми писали, що в Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).

Фото: Сергій Жила

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» призначила низку додаткових рейсів між Києвом і Трускавцем

Опубліковано

У пікові весняні дні «Укрзалізниця» запускає додатковий поїзд №159/160 за маршрутом Київ – Трускавець – Київ. Потяг курсуватиме наприкінці квітня та на початку травня.

Про це повідомили в УЗ.

Розклад руху

З Києва поїзд вирушатиме 25, 26, 27 квітня та 2, 3, 4 травня 2025 року о 10:16 з прибуттям до Трускавця о 19:37.

У зворотному напрямку — з Трускавця до Києва — він курсуватиме тими ж днями з відправленням о 09:03 та прибуттям о 19:11.

Поїзд зупиняється у Львові та Дрогобичі, що дозволяє зручно подорожувати пасажирам з різних регіонів заходу України.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» у Гайвороні встановила новий національний рекорд.

Також ми писали, що на залізничному вокзалі у Києві військовий відкрив пекарню мережі Lviv Croissants (ФОТО).

Фото обкладинки: «Укрзалізниця»

Читати далі