Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Підтримка інших надихнула на власну справу. На Львівщині жінки створили потужний психологічний хаб

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Коли Маргарита Тютюнник переїхала в Самбір на початку повномасштабного вторгнення, то як і багато інших переселенців почувалася розбитою й не знала, що робити далі. Минуло два роки життя в громаді, й тепер Маргарита робить «смачні квіти» з зефіру та допомагає іншим жінкам зняти стрес на заняттях з танців. 

«Війна навчила мене жити тут і зараз. Я вдячна людям у громаді за те, що мені тут комфортно, і я почуваюся, як удома. Таке відчуття, що живу тут не два роки, а десять», — каже Маргарита.

Як місцеві активістки, влада та переселенки допомагають жінкам знайти себе в Самбірській громаді Львівщини — в новому матеріалі ШоТам.

У складний період підтримала психологиня

До повномасштабного вторгнення Маргарита Тютюнник 17 років працювала вчителькою в школі. Коли евакуювалася до Самбора з Запорізької області, то спершу продовжувала працювати онлайн, а потім пробувала влаштуватися за фахом у новому місті, проте в школах вакансій не було. 

Морально відʼїзд з дому сприймала болісно, і хоча за освітою жінка психологиня, але сама собі допомогти не могла. А ще не дозволяла собі проявляти всі емоції, бо вважала, що іншим набагато гірше. Саме в такий складний період Маргарита познайомилася з психологинею Анастасією Пироговою, яка також переїхала до Самбора з Запорізької області.

Після цих зустрічей жінки стають більш впевненими в собі

Після переїзду Анастасія як волонтерка долучилася до команди місцевих психологів, з якими спільно працювали над проєктами в громаді. Пізніше її запросили стати координаторкою програми в Самбірській громаді від організації «Центр Жіночі перспективи», що працює з 1997 року.

За підтримки місцевої влади й організації Анастасія створила для інших переселенців файл «Дорожня карта», аби люди знали, де можуть знайти психологічну підтримку, юридичну консультацію, садок, школу чи лікарню. А ще вона була однією з ініціаторок створення гінекологічного кабінету для жінок з інвалідністю за підтримки влади.

Фахівчині Центру в співпраці з місцевою владою, за підтримки ООН «Жінки в Україні» та за фінансування уряду Швеції створюють у малих громадах ГО для жінок, організовують «круглі столи» про проблеми переселенців, вчать активісток писати грантові заявки, вести перемовини та заробляти.

Анастасія виступає на заході для переселенців, присвяченому інтеграції в громаду. Фото надала Анастасія Пирогова

«Ми створили в Самборі потужний психологічний хаб. Я теж у розпачі поїхала з дому з малою дитиною, і було дуже складно, проте завдяки спільноті вдалося взяти себе в руки та розвиватися. Спільно ми ходимо в гори на ретрити, відвідуємо тренінги та підтримуємо одна одну. Мені дуже подобається, що те зернятко допомоги, яке я вкладаю в людей, потім розростається й переходить від однієї людини до іншої», — ділиться Анастасія Пирогова.

«Психологині проводять терапевтичні групи, організували курси англійської для дорослих з нуля, майстер-класи, а ще чудовий хор. Після цих зустрічей жінки стають більш впевненими в собі та роблять власні кроки в бізнесі. Я пишаюся тим, що ми не просто даємо їм корисну інформацію, а й стаємо для них джерелом наснаги», — каже представниця «Центр Жіночі перспективи» Олена Кальбус. 

Ретрити для жінок у Самбірській громаді (Анастасія — з кошиком в руках, а Маргарита — крайня праворуч). Фото надала Анастасія Пирогова

Робить квіти з зефіру та викладає на танцях

Саме після консультацій Маргарита почала почувати себе краще: «Анастасія стала для мене рідною душею. Наші зустрічі вселили в мене надію та силу, я почала більше вірити в себе, спілкуватися з новими людьми й зрозуміла, що треба брати себе в руки та щось робити».

Букетик із зефіру, який створила в Самборі Маргарита Тютюнник. Фото із соцмереж Маргарити

Якось вона натрапила в інтернеті на відео, де розповідали, як створювати квіти з зефіру. Маргарита придбала онлайн-навчання, і коли наставниця похвалила вироби з першого разу, то вирішила, що продовжуватиме. Зараз підприємиця отримує замовлення й від місцевих, і від клієнтів з інших міст, зокрема, зі своєї рідної Запорізької області. А ще надсилає смаколики військовим, аби підняти їм настрій та віддячити за їхню роботу.

Крім створення «смачних квітів», жінка хотіла займатися спортом, аби розвантажувати мозок. Звичайний фітнес їй був нецікавий, тому пішла на навчання та стала сертифікованою тренеркою танцювальної фітнес-програми Zumba.

До Маргарити приходять різні дівчата, та всіх вона просить про одне — вимкнути мізки та відпочити під час заняття. Жінка жартує, що вони з ученицями не збираються на «Танці з зірками», але намагаються підтримати одна одну та покращити настрій.

Маргарита Тютюнник демонструє найбільший букет із зефіру, який створила сама. Фото з соцмереж Маргарити

«Мені шкода, що я знайшла себе саме в такій ситуації. Але, можливо, за інших обставин я б не наважилась», — говорить Маргарита.

Суспільство

У центрі Києва під час ремонту дороги виявили трамвайну колію початку 20 століття (ФОТО)

Опубліковано

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.

Про це повідомив активіст Дмитро Перов.

За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.

На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.

Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.

Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова

Читати далі

Суспільство

На вокзалі у Києві встановили артоб’єкт «ВОЛЯ», який представляли у Давосі

Опубліковано

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

Символізм артоб’єкта

Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.

«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.

Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам

Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».

Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.

Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.

Фото: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

21-річному військовому встановили титановий імплант замість зруйнованого лоба

Опубліковано

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.

Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».

Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.

«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)

Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.

За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.

Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).

Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»

Читати далі