Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Варення з «вогником» чи сокира від ковальки? 12 українських виробників, на яких варто звернути увагу

Опубліковано

Купувати українське — це підтримувати не тільки економіку нашої країни, а й людей. Бо ці підприємці та крафтарі, про яких ми писали у 2023 році в ШоТам, невпинно продовжують робити свою справу навіть під час війни. Ось що можна придбати у виробників з різних регіонів України.

Свічки з викинутих пляшок

  • Регіон: Одещина

«Свічки купують багато людей у практичних та естетичних цілях. На думку спало поєднати цей напрям з допомогою екології. Так я прийшов до ідеї створювати основу для свічок з переробленого скла», — говорить студент з Одеси Іван Каратєєв.

Над ідеєю Іван почав працювати в підвалі будинку, де мешкає з батьками. І хоча ті спочатку не дуже вірили в успішність цього бізнесу, після публікації в тіктоці відео почали «залітати», а кількість замовлень — зростати. За час існування бренду Kracandles Івану вдалося відправити на повторне використання сотні пляшок. Вартість такої соєвої свічки з переробленого скла стартує від 320 гривень.

Читайте більше: «У мене не вірили навіть батьки». Студент з Одеси створює свічки із викинутих пляшок та просуває бізнес у тік-тоці. Як це працює

Іван Каратєєв та його свічки Kracandles. Фото надав Іван

Крафтові продукти з Карпат 

  • Регіон: Івано-Франківщина

«To Ta Torbа» — сімейна мануфактура з Карпат. Тут подружжя Лашківих об’єднало десятки місцевих виробників третього віку. Тепер продукція локальних підприємців стала відомою навіть за межами України.

«Найчастіше наші клієнти замовляють все, що пов’язане з шишками, зокрема, шишки в шоколаді. Напевно, ми були першими в Україні, хто взагалі почав продавати таку продукцію. Уявіть — це дійсно справжня м’яка шишка, що вариться у власному сиропі та має хвойний смак, а зверху вкрита бельгійським шоколадом», — розповідає співзасновниця сімейної мануфактури Софія Лашків.

Інший популярний товар — чаї, що не містять барвників або консервантів. Ці трави та ягоди, зібрані в екологічному середовищі, коштують від 65 гривень. Збирають карпатські основи для чаїв не будь-хто, а травники, які знаються на рослинах і точно не завдадуть шкоди природі. 

А ще в «To Ta Torbа» продають карпатський мед і варення.

Карпатські шишки в бельгійському шоколаді від сімейної мануфактури «To Ta Torbа». Фото надала Софія

Читайте більше: «Відкривайте, Карпати приїхали». Як об’єднати локальних виробників? Досвід крафтової мануфактури To Ta Torba

Варення з «вогником»

  • Регіон: Харківщина 

Олена Шаріпова колись соромилася, що вона з невеличкого селища, а тепер стала амбасадоркою рідних Близнюків на Харківщині. Здебільшого всі знають Близнюки через гурт «Курган & Agregat», та жінка вирішила створити щось кулінарно-унікальне, з чим би також асоціювалося це містечко. 

Так народилася мануфактура «Трипівень», де роблять «ковбойські солодощі». 

«Це були пошуки місцевої ідентичності, чогось такого, що б людей приваблювало і їм запамʼятовувалося. Як у Львові є кава, у Близнюках — варення з перців. Чому «ковбойські солодощі»? Бо з вогником, з перчиком, недитячі», — ділиться Олена. 

Усі інгредієнти локальні: помідори, перці, часничок, мед, духмяні трави. Олена радить почати свою гастрономічну подорож по Близнюках з варення з червоного перцю: воно солодке, але з гірчинкою, трошки полум’яне.

Від своєї ідеї жінка поки не отримує прибутку: ще навіть у нуль не вийшла після придбання сушарки для помідорів. Але маленький бізнес уже має благодійну складову — частину коштів від продажів Олена віддає односельцям, які плетуть сітки для військових. 

Читайте більше: «У Львові — кава, а в нас — варення з перців і «Курган & Agregat». Як жінка перетворила любов до своєї громади в бренд

Баночка варення з червоного перцю, звареного Оленою Шаріповою для її мануфактури смаколиків з Близнюків «Трипівень». Фото надала Олена

Вишиванки легендарних українців

  • Регіон: Львівщина

«Вишиванка — це не просто одяг. У світі української інтелігенції вона стала політичним прапором. Люди дуже часто страждали політично за те, що вдягали вишиванку», — говорить голова ГО «Вишивка в одязі видатних українців» та власниця «ZETA atelier» Тетяна Зез.

Тетяна відтворює сорочки українських легенд — Миколи Лисенка, Олени Пчілки, Івана Франка. Вже під час повномасштабної війни стала дуже популярною сорочка Степана Бандери — її навіть подарували Головнокомандувачу Збройних сил України Валерію Залужному, але в мілітарі кольорах. Також часто замовляють сорочку Лесі Українки.

Такі вишиванки коштують від 6000 гривень. На ціну впливає вартість тканини, а також вид вишивки: ручна чи машинна. Та будь-хто може відтворити орнамент для себе чи своїх рідних, придбавши схеми за 1700 гривень на сторінці ГО або в «ZETA atelier».

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний із сучасною версією сорочки Степана Бандери. Фото: «ZETA atelier»

Читайте більше: «Такі були у Бандери, Франка та Шевченка». Як донеччанка Тетяна Зез відтворює вишиті сорочки легендарних українців

Кава з Гостомеля, яку мало не знищили росіяни

  • Регіон: Київщина

Подружжя Ланцових зналося на каві та хотіло створити крутий продукт за демократичною ціною. Так з’явився бренд Minelly. Каву почали виробляти в Гостомелі.

Після початку повномасштабного вторгнення Олександр став до лав ЗСУ, Ірина з дітьми евакуювалася в інше місто, а склади зруйнували окупанти. 

Та дивом вціліло обладнання й партія кави. Коли місто звільнили, жінка повернулась у Гостомель і вирішила надалі розвивати кавовий бізнес.

Читайте більше: Кава, яку не знищили ворожі снаряди. Бренд Minelly вижив в окупації і масштабувався

Кава Minelly в зернах. Фото з сайту Minelly

Сокири чи шаблі від ковальки для незламних

  • Регіон: Чернігівщина

Марія Кобець із села Брусилів вперше стала до наковадла під час декрету. Вона хотіла підтримувати справу чоловіка хоча б на мінімальному рівні, поки той у лавах ЗСУ.

«Добре пам’ятаю, як вперше розтопила горно й спробувала кувати. Показувала свої перші «млинці» чоловікові по відеозв’язку — він коментував, давав поради», — згадує ковалька.

Спочатку Марина лише повторювала роботи чоловіка — робила ковані ложки, виделки, ножі, інструменти для гриля, шаблі, а потім доповнила асортимент власними розробками: ложкою-пір’їнкою, кільцями для серветок, заколками для волосся.

А ще жінка власноруч викувала сокиру для Валерія Залужного, яку йому замовили в KOBETS.forge на подарунок.

Ковалька працює в родинній кузні. Фото: ШоТам

Читайте більше: «Б’юті-індустрія? Я викувала сокиру для Залужного». Ковалька з Чернігівщини відновила справу чоловіка-військового і руйнує стереотипи

Опільські олії

  • Регіон: Прикарпаття

Сімейний бізнес із виробництва домашньої олії перетворив невеличкий населений пункт на нову туристичну візитівку Прикарпаття. 

«Усі знають, що на Прикарпатті живуть бойки та гуцули, а коли згадуєш про Опілля, то чи не єдина асоціація — це пиво. Ми вирішили це змінити й зробити Рогатинщину відомою через наш сімейний бізнес», — розповідає співзасновниця бренду Роксолана Росоловська. 

Асортимент опільських олій. Фото надала Роксолана

Олію з волоського горіха, кунжуту, гарбуза та льону тиснуть при низьких температурах, — близько 40 градусів — аби зберегти і смак, і користь. Адже, наприклад, олія з льону багата на Омега-3, а в складі олії з волоського горіха чимало вітамінів А, Е, С, К, Р і групи В. Ціни на олію стартують від 160 гривень за 250 мл.

Читайте більше: «Тисячі туристів з усієї країни». Як одна родина популяризує село на Франківщині? Історія сімейного бізнесу «Опільські олії»

Органічні продукти з козячого молока

«Сирне ательє родини Кириленків»

  • Регіон: Київщина

Анастасія Кириленко руйнує стереотипи про українських фермерів, яких, за її словами, частіше за все уявляють як «зачуханих селян у брудних чоботях». Жінка робить крафтовий сир і розвозить замовлення на особливій моделі «Кадилака» — таких у світі всього 2000. А ще розповідає людям «всю правду» про продукцію з козячого молока:

«Щодо козячого сиру є багато стереотипів: що він несмачний чи має неприємний запах. Та я доводжу, що все це не так».

В «ательє» можна придбати сирні кульки (в олії з вʼяленими томатами та Белпер Кнолле), намазку чи натуральний йогурт. Коштує продукція від 80 гривень.

Читайте більше: Як поєднується «Кадилак» і кози? Ця фермерка з Київщини робить крафтовий сир, береже своїх «дівчат» і руйнує стереотипи

Анастасія Кириленко презентує свою крафтову продукцію. Фото зі сторінки в Інстаграмі

«Оферма» 

  • Регіон: Дніпропетровщина

«Наш локальний продукт має бути якісним, органічним та не поступатися магазинній молочці за смаковими характеристиками чи пакуванням. Ми впевнені в користі та безпечності продукції, адже маємо сертифікації та не додаємо консервантів, барвників чи ГМО», — каже маркетингова директорка «Оферми» Анастасія Бондарєва.

В «Офермі» можна придбати розсольні, мʼякі та тверді сири з козячого молока. 

Вартість сиру — від 33 гривень, а продукцію надсилають поштою чи кур’єром по Дніпру. 

Читайте більше: «Дорослі зазвичай кажуть, що ми повернули їх у дитинство». На Дніпропетровщині працює козина ферма, яка веде (не)сімейний бізнес

У складі продуктів: натуральне козяче молоко, закваска та сіль. Фото: ШоТам

Особливе вино з Півдня України

  • Регіон: Одещина

Виноробня Мар’яна Шевченка

Сім’я Шевченків робить витримані червоні вина в дубових діжках. Коли подружжя закладало виноградник, то обирало сорти з французького регіону Бордо: Каберне Совіньйон, Каберне Фран, Петіт Вердо.

Фірмовим у виноробні є купажне вино, яке Мар’ян Шевченко назвав «Оксамитом Дністра». Саме воно отримало «золото» на останньому конкурсі у Вінниці. Ще одна «зірка» — «Одеський чорний», який також збирає нагороди на конкурсах.

З першого дня повномасштабного вторгнення головний винороб (як його називає дружина Наталія) пішов у військкомат. Наталія ж залишилася господарювати та тримати бізнес, який вони плекали роками. 

Оскільки це крафтове виробництво, то щоб придбати вино, зв’яжіться з Наталією в Інстаграмі

За червоні вина подружжя Шевченків отримує нагороди. Фото надала Наталія

Читайте більше: 

«Головний винороб пішов на фронт». Як дружина військового продовжує робити крафтове вино на Одещині

Винний погріб Vinaria

Родина Польшакових має власну виноробню та винний льох в Ізмаїлі. Поки чоловік став до оборони країни, дружина підтримує бізнес. У льосі гості можуть скуштувати особливе полинове вино та локальні делікатеси, які Ірина Польшакова готує за стародавніми рецептами Бессарабії: дунайський оселедець, мамалига та хліб на винних дріжджах у поєднанні з мірудією і червоною солодкою паприкою.

Місцеві винні дріжджі навіть потрапили в «Ковчег смаку України» — це така собі «Червона книга» для продуктів і страв, які майже зникли з наших столів. 

«Зараз не проблема купити шматок крафтового сиру чи пляшку вина в магазині. Але ж ми даруємо, хай навіть продаємо, не просто послуги, а саме емоції», — говорить Ірина. 

Аби потрапити в гості до винного льоху, варто написати Ірині та забронювати місце. 

Читайте більше: «Бессарабське вино ще литиметься рікою»: сім’я виноробів з Одещини відновлює стародавні рецепти та виноградники, знищені «совєтами»

Ірина Польшакова показує фірмовий гастросувенір з української Бессарабії — сухі винні дріжджі. Фото: ШоТам

Дитячий текстиль від переселенки з Миколаєва

  • Регіон: Івано-Франківщина

На початку повномасштабної війни Тетяна Агєєва з Миколаєва кілька тижнів провела в підвалі з новонародженою донечкою Ніколь. Зараз же вона має власне виробництво дитячого текстилю в Яремчі.

У «Nikkiberry» шиють бортики для ліжок, кокони, постіль, балдахіни, муслінові пледи, набори для прогулянкових візочків, дитячі сарафанчики. Особливим попитом користуються ковдри-конверти на виписку новонароджених з патріотичними написами.

«У нас є відео, де тато-військовий у нашому патріотичному комплекті забирає свою донечку з пологового. Для мене це найбільша подяка!» — ділиться Тетяна Агєєва. 

Такий конверт коштує 650 гривень. Ціни на постіль з бавовни — від 1400 грн для колиски до 3800 грн за сімейний комплект.

Читайте більше: Від підвалу в Миколаєві до виробництва дитячого текстилю в Яремчі: як переселенка відкрила бізнес на новому місці

Комплект з бортиків для ліжка та ковдри з принтом з тваринками, який можна придбати в «Nikkiberry». Фото надала Тетяна

Коментарі

Суспільство

Укрзалізниця запускає пряме щоденне сполучення Київ — Будапешт: графік руху

Опубліковано

З 15 грудня Укрзалізниця запускає прямий поїзд №9/10 Київ — Будапешт, який стане вже 20-м міжнародним рейсом компанії.

Про це повідомляє УЗ.

Особливості маршруту

Новий поїзд курсуватиме щоденно у складі стандартних спальних вагонів:

  • купе (4 місця);
  • люкс (2 місця).

Розклад розроблено так, щоб забезпечити пасажирам максимальну зручність для пересадок на європейські напрямки.

Графік руху

  • Київ – Будапешт:
    Відправлення о 10:16, прибуття о 06:00 наступного дня.
  • Будапешт – Київ:
    Відправлення о 22:40, прибуття о 19:11 наступного дня.

Квиток у купейному вагоні коштуватиме близько 3 000 грн.

Розклад нового рейсу синхронізовано з поїздами до найбільших міст Європи:

  • Відня (подорож триватиме менше трьох годин);
  • Зальцбурга, Мюнхена, Інсбрука, Цюріха, Румунії, Словенії та інших країн.

Час очікування між пересадками не перевищує двох годин.

Нагадаємо, що Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо.

Фото обкладинки: Укрзалізниця.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійсники мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у рамках якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму, дитини, дитинство якої наповнене дорослими труднощами.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ Твоя опора Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративна косметика, колонка, щоб слухати улюблену музику, кінетичний пісок, термос для чаю, розмальовка, теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України постійний партнер акції компанія «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: freepik.

Коментарі

Читати далі