Суспільство
Варення з «вогником» чи сокира від ковальки? 12 українських виробників, на яких варто звернути увагу
Купувати українське — це підтримувати не тільки економіку нашої країни, а й людей. Бо ці підприємці та крафтарі, про яких ми писали у 2023 році в ШоТам, невпинно продовжують робити свою справу навіть під час війни. Ось що можна придбати у виробників з різних регіонів України.
Свічки з викинутих пляшок
- Регіон: Одещина
«Свічки купують багато людей у практичних та естетичних цілях. На думку спало поєднати цей напрям з допомогою екології. Так я прийшов до ідеї створювати основу для свічок з переробленого скла», — говорить студент з Одеси Іван Каратєєв.
Над ідеєю Іван почав працювати в підвалі будинку, де мешкає з батьками. І хоча ті спочатку не дуже вірили в успішність цього бізнесу, після публікації в тіктоці відео почали «залітати», а кількість замовлень — зростати. За час існування бренду Kracandles Івану вдалося відправити на повторне використання сотні пляшок. Вартість такої соєвої свічки з переробленого скла стартує від 320 гривень.
Читайте більше: «У мене не вірили навіть батьки». Студент з Одеси створює свічки із викинутих пляшок та просуває бізнес у тік-тоці. Як це працює
Крафтові продукти з Карпат
- Регіон: Івано-Франківщина
«To Ta Torbа» — сімейна мануфактура з Карпат. Тут подружжя Лашківих об’єднало десятки місцевих виробників третього віку. Тепер продукція локальних підприємців стала відомою навіть за межами України.
«Найчастіше наші клієнти замовляють все, що пов’язане з шишками, зокрема, шишки в шоколаді. Напевно, ми були першими в Україні, хто взагалі почав продавати таку продукцію. Уявіть — це дійсно справжня м’яка шишка, що вариться у власному сиропі та має хвойний смак, а зверху вкрита бельгійським шоколадом», — розповідає співзасновниця сімейної мануфактури Софія Лашків.
Інший популярний товар — чаї, що не містять барвників або консервантів. Ці трави та ягоди, зібрані в екологічному середовищі, коштують від 65 гривень. Збирають карпатські основи для чаїв не будь-хто, а травники, які знаються на рослинах і точно не завдадуть шкоди природі.
А ще в «To Ta Torbа» продають карпатський мед і варення.
Читайте більше: «Відкривайте, Карпати приїхали». Як об’єднати локальних виробників? Досвід крафтової мануфактури To Ta Torba
Варення з «вогником»
- Регіон: Харківщина
Олена Шаріпова колись соромилася, що вона з невеличкого селища, а тепер стала амбасадоркою рідних Близнюків на Харківщині. Здебільшого всі знають Близнюки через гурт «Курган & Agregat», та жінка вирішила створити щось кулінарно-унікальне, з чим би також асоціювалося це містечко.
Так народилася мануфактура «Трипівень», де роблять «ковбойські солодощі».
«Це були пошуки місцевої ідентичності, чогось такого, що б людей приваблювало і їм запамʼятовувалося. Як у Львові є кава, у Близнюках — варення з перців. Чому «ковбойські солодощі»? Бо з вогником, з перчиком, недитячі», — ділиться Олена.
Усі інгредієнти локальні: помідори, перці, часничок, мед, духмяні трави. Олена радить почати свою гастрономічну подорож по Близнюках з варення з червоного перцю: воно солодке, але з гірчинкою, трошки полум’яне.
Від своєї ідеї жінка поки не отримує прибутку: ще навіть у нуль не вийшла після придбання сушарки для помідорів. Але маленький бізнес уже має благодійну складову — частину коштів від продажів Олена віддає односельцям, які плетуть сітки для військових.
Читайте більше: «У Львові — кава, а в нас — варення з перців і «Курган & Agregat». Як жінка перетворила любов до своєї громади в бренд
Вишиванки легендарних українців
- Регіон: Львівщина
«Вишиванка — це не просто одяг. У світі української інтелігенції вона стала політичним прапором. Люди дуже часто страждали політично за те, що вдягали вишиванку», — говорить голова ГО «Вишивка в одязі видатних українців» та власниця «ZETA atelier» Тетяна Зез.
Тетяна відтворює сорочки українських легенд — Миколи Лисенка, Олени Пчілки, Івана Франка. Вже під час повномасштабної війни стала дуже популярною сорочка Степана Бандери — її навіть подарували Головнокомандувачу Збройних сил України Валерію Залужному, але в мілітарі кольорах. Також часто замовляють сорочку Лесі Українки.
Такі вишиванки коштують від 6000 гривень. На ціну впливає вартість тканини, а також вид вишивки: ручна чи машинна. Та будь-хто може відтворити орнамент для себе чи своїх рідних, придбавши схеми за 1700 гривень на сторінці ГО або в «ZETA atelier».
Читайте більше: «Такі були у Бандери, Франка та Шевченка». Як донеччанка Тетяна Зез відтворює вишиті сорочки легендарних українців
Кава з Гостомеля, яку мало не знищили росіяни
- Регіон: Київщина
Подружжя Ланцових зналося на каві та хотіло створити крутий продукт за демократичною ціною. Так з’явився бренд Minelly. Каву почали виробляти в Гостомелі.
Після початку повномасштабного вторгнення Олександр став до лав ЗСУ, Ірина з дітьми евакуювалася в інше місто, а склади зруйнували окупанти.
Та дивом вціліло обладнання й партія кави. Коли місто звільнили, жінка повернулась у Гостомель і вирішила надалі розвивати кавовий бізнес.
Читайте більше: Кава, яку не знищили ворожі снаряди. Бренд Minelly вижив в окупації і масштабувався
Сокири чи шаблі від ковальки для незламних
- Регіон: Чернігівщина
Марія Кобець із села Брусилів вперше стала до наковадла під час декрету. Вона хотіла підтримувати справу чоловіка хоча б на мінімальному рівні, поки той у лавах ЗСУ.
«Добре пам’ятаю, як вперше розтопила горно й спробувала кувати. Показувала свої перші «млинці» чоловікові по відеозв’язку — він коментував, давав поради», — згадує ковалька.
Спочатку Марина лише повторювала роботи чоловіка — робила ковані ложки, виделки, ножі, інструменти для гриля, шаблі, а потім доповнила асортимент власними розробками: ложкою-пір’їнкою, кільцями для серветок, заколками для волосся.
А ще жінка власноруч викувала сокиру для Валерія Залужного, яку йому замовили в KOBETS.forge на подарунок.
Читайте більше: «Б’юті-індустрія? Я викувала сокиру для Залужного». Ковалька з Чернігівщини відновила справу чоловіка-військового і руйнує стереотипи
Опільські олії
- Регіон: Прикарпаття
Сімейний бізнес із виробництва домашньої олії перетворив невеличкий населений пункт на нову туристичну візитівку Прикарпаття.
«Усі знають, що на Прикарпатті живуть бойки та гуцули, а коли згадуєш про Опілля, то чи не єдина асоціація — це пиво. Ми вирішили це змінити й зробити Рогатинщину відомою через наш сімейний бізнес», — розповідає співзасновниця бренду Роксолана Росоловська.
Олію з волоського горіха, кунжуту, гарбуза та льону тиснуть при низьких температурах, — близько 40 градусів — аби зберегти і смак, і користь. Адже, наприклад, олія з льону багата на Омега-3, а в складі олії з волоського горіха чимало вітамінів А, Е, С, К, Р і групи В. Ціни на олію стартують від 160 гривень за 250 мл.
Читайте більше: «Тисячі туристів з усієї країни». Як одна родина популяризує село на Франківщині? Історія сімейного бізнесу «Опільські олії»
Органічні продукти з козячого молока
«Сирне ательє родини Кириленків»
- Регіон: Київщина
Анастасія Кириленко руйнує стереотипи про українських фермерів, яких, за її словами, частіше за все уявляють як «зачуханих селян у брудних чоботях». Жінка робить крафтовий сир і розвозить замовлення на особливій моделі «Кадилака» — таких у світі всього 2000. А ще розповідає людям «всю правду» про продукцію з козячого молока:
«Щодо козячого сиру є багато стереотипів: що він несмачний чи має неприємний запах. Та я доводжу, що все це не так».
В «ательє» можна придбати сирні кульки (в олії з вʼяленими томатами та Белпер Кнолле), намазку чи натуральний йогурт. Коштує продукція від 80 гривень.
Читайте більше: Як поєднується «Кадилак» і кози? Ця фермерка з Київщини робить крафтовий сир, береже своїх «дівчат» і руйнує стереотипи
«Оферма»
- Регіон: Дніпропетровщина
«Наш локальний продукт має бути якісним, органічним та не поступатися магазинній молочці за смаковими характеристиками чи пакуванням. Ми впевнені в користі та безпечності продукції, адже маємо сертифікації та не додаємо консервантів, барвників чи ГМО», — каже маркетингова директорка «Оферми» Анастасія Бондарєва.
В «Офермі» можна придбати розсольні, мʼякі та тверді сири з козячого молока.
Вартість сиру — від 33 гривень, а продукцію надсилають поштою чи кур’єром по Дніпру.
Читайте більше: «Дорослі зазвичай кажуть, що ми повернули їх у дитинство». На Дніпропетровщині працює козина ферма, яка веде (не)сімейний бізнес
Особливе вино з Півдня України
- Регіон: Одещина
Виноробня Мар’яна Шевченка
Сім’я Шевченків робить витримані червоні вина в дубових діжках. Коли подружжя закладало виноградник, то обирало сорти з французького регіону Бордо: Каберне Совіньйон, Каберне Фран, Петіт Вердо.
Фірмовим у виноробні є купажне вино, яке Мар’ян Шевченко назвав «Оксамитом Дністра». Саме воно отримало «золото» на останньому конкурсі у Вінниці. Ще одна «зірка» — «Одеський чорний», який також збирає нагороди на конкурсах.
З першого дня повномасштабного вторгнення головний винороб (як його називає дружина Наталія) пішов у військкомат. Наталія ж залишилася господарювати та тримати бізнес, який вони плекали роками.
Оскільки це крафтове виробництво, то щоб придбати вино, зв’яжіться з Наталією в Інстаграмі.
Читайте більше:
«Головний винороб пішов на фронт». Як дружина військового продовжує робити крафтове вино на Одещині
Винний погріб Vinaria
Родина Польшакових має власну виноробню та винний льох в Ізмаїлі. Поки чоловік став до оборони країни, дружина підтримує бізнес. У льосі гості можуть скуштувати особливе полинове вино та локальні делікатеси, які Ірина Польшакова готує за стародавніми рецептами Бессарабії: дунайський оселедець, мамалига та хліб на винних дріжджах у поєднанні з мірудією і червоною солодкою паприкою.
Місцеві винні дріжджі навіть потрапили в «Ковчег смаку України» — це така собі «Червона книга» для продуктів і страв, які майже зникли з наших столів.
«Зараз не проблема купити шматок крафтового сиру чи пляшку вина в магазині. Але ж ми даруємо, хай навіть продаємо, не просто послуги, а саме емоції», — говорить Ірина.
Аби потрапити в гості до винного льоху, варто написати Ірині та забронювати місце.
Читайте більше: «Бессарабське вино ще литиметься рікою»: сім’я виноробів з Одещини відновлює стародавні рецепти та виноградники, знищені «совєтами»
Дитячий текстиль від переселенки з Миколаєва
- Регіон: Івано-Франківщина
На початку повномасштабної війни Тетяна Агєєва з Миколаєва кілька тижнів провела в підвалі з новонародженою донечкою Ніколь. Зараз же вона має власне виробництво дитячого текстилю в Яремчі.
У «Nikkiberry» шиють бортики для ліжок, кокони, постіль, балдахіни, муслінові пледи, набори для прогулянкових візочків, дитячі сарафанчики. Особливим попитом користуються ковдри-конверти на виписку новонароджених з патріотичними написами.
«У нас є відео, де тато-військовий у нашому патріотичному комплекті забирає свою донечку з пологового. Для мене це найбільша подяка!» — ділиться Тетяна Агєєва.
Такий конверт коштує 650 гривень. Ціни на постіль з бавовни — від 1400 грн для колиски до 3800 грн за сімейний комплект.
Читайте більше: Від підвалу в Миколаєві до виробництва дитячого текстилю в Яремчі: як переселенка відкрила бізнес на новому місці
Суспільство
Особливості маршруту
- купе (4 місця);
- люкс (2 місця).
Графік руху
- Київ – Будапешт:
Відправлення о 10:16, прибуття о 06:00 наступного дня. - Будапешт – Київ:
Відправлення о 22:40, прибуття о 19:11 наступного дня.
- Відня (подорож триватиме менше трьох годин);
- Зальцбурга, Мюнхена, Інсбрука, Цюріха, Румунії, Словенії та інших країн.
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі