Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Дорослі зазвичай кажуть, що ми повернули їх у дитинство». На Дніпропетровщині працює козина ферма, яка веде (не)сімейний бізнес

Опубліковано

«Оферма» на Дніпропетровщині є місцем, де виготовляють органічні продукти з козиного молока, та домом для понад двох сотень кіз. З початку повномасштабного вторгнення з ферми возили молоко для військових та для дітей в дитячих будинках. А ще в перші місяці великої війни на ферму безкоштовно могли прийти всі охочі, аби перезавантажитись та провести час з тваринами.

За півтора року ферма стала популярним місцем серед відвідувачів, а кози – їхніми особистими терапевтами. Маркетингова директорка «Оферми» Анастасія Бондарєва розповіла ШоТам про роботу господарства під час повномасштабної війни, який запах має козине молоко насправді та чому відвідувачі вважають цей бізнес сімейним, хоча це не так.

Анастасія Бондарєва

Маркетингова директорка «Оферми».

Смачно, органічно та без ГМО 

Я працюю на фермі з кінця 2021 року, коли змінилось керівництво і відбувся ребрендинг. Сама «Оферма» була створена 2016 року, але не було розвитку маркетингу, тому мали проблеми зі збутом продукції, хоча об’єми виробництва вже були великі. Тоді на фермі було майже 200 кіз різних порід – нубійської, альпійської та зааненської.

Головне завдання нашої ферми – просувати локальний продукт, який має бути якісним, органічним та не поступатись магазинній молочці за смаковими характеристиками та пакуванням. Ми за сучасне фермерство – виробляємо органічний продукт і впевнені в його користі та безпечності, адже маємо сертифікації та не додаємо консервантів, барвників чи ГМО. В наших продуктах є натуральне козине молоко, закваска та сіль. Вони в красивому пакуванні, приємні за текстурою та дуже смачні.

В складі продуктів: натуральне козине молоко, закваска та сіль. Фото: ШоТам.

Після 24 лютого віддавали молоко військовим та дітям

Коли почалось повномасштабне вторгнення, це стало для нас шоком, як і для всіх інших. Зазвичай ми приймаємо замовлення до вівторка, у середу і четвер готуємо сири, а щоп’ятниці розвозимо кур’єрською доставкою по Дніпру та надсилаємо Новою Поштою. Такий цикл роботи дозволяє нам завжди надсилати клієнтам свіжий готовий продукт, бо ми його готуємо фактично перед замовленням

24 лютого вранці, а це був четвер, ми скасували всі замовлення на той та наступний тиждень, адже не були впевнені, що зможемо їх виконати. Ми тоді були в стані шоку, морально занепали і ніхто не знав, що далі, все було ніби в тумані. Потім почали думати про те, як можемо допомагати. 

Спочатку ми віддавали молоко військовим, а потім почали шукати контакти дитячих будинків, щоб передавати продукцію їм, адже козине молоко дуже корисне для дітей. Ми привозили молоко в кілька притулків, але вже через кілька днів нам дзвонили з проханнями не возити більше продукції, бо всього є вдосталь.

Читайте також: «62 тонни печериць ми віддали безкоштовно». Сімейна ферма на Київщині працює попри війну та продовжує грибну справу

Через два тижні ми з керівницею вирішили відновити роботу ферми, аби забезпечувати наших працівників заробітком та продовжувати доглядати за нашим стадом. Ми вирішили залишатися в Україні та потрохи налагоджувати процеси роботи. 

Так на другий тиждень повномасштабної війни зробили першу доставку, хоча обсяги виробництва продукції були невеликими. Нас рятувало те, що ще до початку великої війни ми зрозуміли, що маємо робити ставку на продажі онлайн і були на прямому зв’язку з нашими споживачами, а не залежали від посередників. А ще тоді був період окотів, тому мусили доглядати за маленькими козенятами.

Відновили роботу ферми, щоб доглядати за стадом. Фото: ШоТам.

Наші екскурсії відвідало понад 600 туристів

У 2021 році ми планували запустити екотуризм, адже в нас дуже красива територія на фермі, тому бачили в цьому потенціал. Зробити туристичний сезон хотіли навесні 2022 року. Повномасштабна війна внесла свої корективи, ми не мали моральних сил налаштовувати процеси як планували, але відкрили ферму для безкоштовного відвідування і запрошували людей приїхати, побути з тваринами та перезавантажитись. 

Через пів року, коли приїжджало все більше туристів, ми почали брати символічні кошти за вхід на територію ферми. Взимку почали готуватись до літнього туристичного сезону, який повноцінно запустили цього року. Відвідувачі можуть бути на фермі скільки бажають та контактувати з тваринами. За цей час ферму відвідали понад 600 людей, які замовляли екскурсії, але ще були люди, які приїжджали та гуляли самостійно чи робили фотосесії. 

Прогулянки на «Офермі» мають терапевтичний ефект для відвідувачів

Екскурсії на фермі проводжу я. Спершу знайомлю гостей з усіма тваринами, які досить контактні та люблять, коли їх чухають за вушком. Я показую відвідувачам всіх тварин, деякі породи люди можуть погодувати самостійно, а я розповідаю про ведення господарства, виготовлення сиру, збирання молока. Потім робимо дегустацію всієї продукції, яка в нас є, – просто неба на сіні. Його заготовляємо самі з наших полів. Під час дегустації я розповідаю про особливі характеристики козиного молока та наголошую, що воно не має тхнути та мати специфічний запах, якщо коза здорова та добре харчується. Часто для людей це несподіванка. 

Молоко не має тхнути та мати специфічний запах, якщо коза здорова та добре харчується. Фото: ШоТам.

Далі у вільний час можна повернутись до тварин чи піти на пасовище, яке є в нас позаду ферми. Ми створили таку програму, аби не перевантажувати людей і не перетворювати екскурсію в лекцію. Основний наш задум в тому, щоб люди провели час з тваринами та якісно відпочили.

За весь час, відколи в нас є відвідувачі, ми не отримали жодного негативного відгуку. Люди часто зауважують, що ми дуже любимо те, що робимо. Дорослі зазвичай кажуть, що ми повернули їх у дитинство, адже в багатьох бабусі та дідусі жили в селах та мали своє господарство. Ми переконані, що прогулянки на «Офермі» мають для гостей терапевтичний ефект, можна трохи вимкнути думки та подихати свіжим повітрям на повні груди.

Прогулянки на «Офермі» мають для гостей терапевтичний ефект. Фото: ШоТам.

Господарство – це те, чим дихає наша країна

Зараз в нас працює десять людей. Є двоє сироварів, які виготовляють всю продукцію з козиного молока. Другого фахівця ми взяли на роботу вже під час повномасштабної війни, адже значно збільшилась кількість сировини. Ще в нас працюють двоє чоловіків, які доглядають за фермою та дві жінки, що піклуються про самих кізочок. Зараз на фермі маємо 228 кіз! За їхнім здоров’ям слідкує наш лікар, який ще виконує обов’язки тракториста. В нас велика проблема з кадрами, особливо на полі, тому іноді мені здається, що наступного року сама їздитиму на тракторі. В нас є директорка Оксана, а також маю колегу, яка допомагає розвивати маркетинг ферми. І ще в нас працює зоотехнік, який, щоправда, зараз на фронті захищає нас всіх.

Ми плануємо масштабуватись, підвищувати збут та знаходити нових клієнтів. Паралельно ведемо перемовини і, можливо, в майбутньому з’явимось на полицях супермаркетів. Але більше орієнтуємось на продажі онлайн, бо тоді ми ні від кого не залежимо та є ближчими до споживачів. Також хочемо проводити наші екскурсії взимку з трохи видозміненою програмою. В майбутньому плануємо запустити в продаж сир з пліснявою. Зараз технологи над цим ретельно працюють, адже ми хочемо бути абсолютно впевненими в смаку та якості продукту. Хочемо продовжувати розвивати нашу ферму, аби отримувати стабільний якісний продукт, а також робимо все для того, аби нашим кізочками було максимально комфортно.

Цей бізнес відображає повернення до витоків. Фото: ШоТам.

«Оферма» є моєю душею. Цей бізнес відображає повернення до витоків, адже я завжди хотіла займатись чимось таким, що пов’язане з сільським господарством. Для мене хліборобство та фермерство – це те, чим дихає наша країна. Ми розвиваємо сучасний органічний продукт, який є корисним і відповідаємо за високий рівень якості. «Оферма» є для мене дуже рідним місцем і часто наші відвідувачі думають, що це в нас сімейний бізнес, тому ми про нього так дбаємо. Але між нами нема родинних зв’язків, ми всі є найманими працівниками, але дуже любимо це місце та працюємо заради наших кізочок, заради кожного з нас та країни загалом.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі