Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«У Львові — кава, а в нас — варення з перців і «Курган & Agregat». Як жінка перетворила любов до своєї громади в бренд

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

«А давайте після свят уже, після Миколая? У нас така запара — 150 листів від дітей, а питань мільйон: який розмір куртки, яка зарядка до того телефона потрібна, що то за «штука, яку носять військові». Часу геть обмаль лишилося… Ввечері? Я якраз варення з перцю крутитиму… Давайте спробуємо!». Врешті Олена Шаріпова, спеціалістка Близнюківської селищної ради, мама двох дітей та засновниця бренду смаколиків «Трипівень», погоджується на інтерв’ю.

Олена розповіла ШоТам, як стала помічницею святого Миколая у своїй громаді, як колись соромилася, що вона з невеличкого селища, а тепер стала амбасадоркою рідних Близнюків, та до чого тут «Курган & Agregat».

Олена Шаріпова

спеціалістка Близнюківської селищної ради, засновниця мануфактури смаколиків «Трипівень».

Бути дружиною захисника тяжко — це бути вдома за двох

Я народилася й виросла в Близнюках на Харківщині. У школі, як і багато однолітків, мріяла поїхати звідси далеко і назавжди. Після випуску подалася до Харкова здобувати омріяний фах журналістки. Але так вийшло, що вже на останньому курсі мені запропонували посаду кореспондентки в газеті «Нове життя»…у Близнюках. Тому я повернулася додому.

Працювала в місцевій газеті, дуже любила свою роботу. А потім, у 2016 році, зі мною стався Рустам. Він сам родом з Луганської області, і з початку антитерористичної операції виконує свій громадянський обов’язок. Уже скоро буде 10 років, як він боронить Україну від російських загарбників.

А познайомилися ми на Фейсбуці. Усі кажуть, що ми з ним схожі, як брат і сестра. Може, так я й зачепилася за те його фото в соцмережі. Це була якась група для спілкування. Я побачила світлину хлопця у формі з рудим котом на руках і підпис: «Заберіть нас!». І я лишила комент жартівливий, що я, мовляв, можу забрати лише одного, бо котів не люблю. І ми почали переписуватися. Напереписувалися вже на двох дітей і на спільний побут. Ну й жартуємо, що третя дитина — наш песик.

Родина Шаріпових: Рустам, Олена та їхні діти Руслана й Ростислав. Такі фото — рідкість, адже вже 9 років Рустам боронить країну й удома буває нечасто. Фото надала Олена

Бути дружиною захисника тяжко. Це значить бути самій для себе чоловіком, бо ти виконуєш усі функції, які ви мали б ділити на двох: діти, побут, робота, ремонт. Дуже непросто самій усе це тримати під контролем. Так живу вже 7 років, але розумію, чому, і наскільки важливо те, що робить мій чоловік. Спілкуємося в месенджерах чи телефоном, тільки-но в нього є можливість.

Помічниця святого Миколая із селищної ради

Коли я вийшла з декретної відпустки по догляду за молодшим сином, мені запропонували роботу в нашій селищній раді. Я погодилася. Мої напрямки — комунікації й робота з грантовими та культурно-соціальними проєктами.

Так разом з колегами шукаю для нашої громади програми грантової підтримки. Уже маємо успіхи — залучили 1 000 000 гривень від фонду Cedos на розвиток центру спільнотворення та 20 000 євро на проєкт «Шлях стійкості» від Міжнародної організації міграції, аби реінтегрувати ветеранів у мирне життя, підтримувати родини загиблих, національних меншин і ВПО. Це дуже важливі ініціативи, і я пишаюся, що залучена до їхнього втілення. Але найбільше моя душа віддана проєкту, де я одна з помічниць святого Миколая.

Почалося все минулого року з дзвінка в Кам’янець-Подільський. Я дізналася, що там є громадська організація «Легенда Поділля», яка втілює багато крутих ініціатив, і серед них — подарунки для дітей з родин у складних обставинах. Звернулася до волонтерів з проханням допомогти із солодощами для дітей з нашої громади — хотілося якось додатково порадувати їх до Дня святого Миколая. На що Мар’яна з їхньої команди мені відповіла: «А давайте спробуємо забезпечити адресні подарунки?». І закипіла робота.

Олена Шаріпова тримає лист від 10-річного Артура до Миколая. Хлопчик просить виконати його мрії про мир і власний ноутбук. Фото: ШоТам

Коли діти пишуть, що мріють про солодощі чи фломастери, я плачу

Я сконтактувалася зі старостами нашої громади щодо родин у складних життєвих обставинах і запропонувала, аби діти написали листи Миколаю та розповіли про свої бажання. Ми зібрали 163 листи від дітей. Команда ГО «Легенда Поділля» почала шукати благодійників, які могли б здійснити ці бажання. Прохання були дуже різні: планшет, навушники, солодощі, велосипед, аби закінчилася війна. 

Працювати з цими листами було дуже тяжко морально. Ну як це можна витримати — є діти, які мріють про солодощі! Одна дівчинка просила ананас, бо ніколи його навіть не бачила. Інша написала лист олівцями й просила подарувати їй фломастери. Я плачу, коли читаю ці листи. Нам вдалося здійснити всі бажання, окрім прохання про мир… Подарунки цим дітям оплачували й передавали люди не лише з України, а також з Італії, Канади. 

Цього року ми розуміємо, яке навантаження на волонтерів, але пробуємо повторити минулорічне диво, адже діти вже чекають. Маємо 150 листів. Ми з колегами із селищної ради та зі служби в справах дітей теж вирішили цього року особисто стати «Миколаями». Мене найбільше зачепив лист Оленки із села Добровілля. Вона написала, що дуже хоче в подарунок накладні нігті, аби в неї був модний манікюр. І я хочу організувати для неї похід у салон краси в Близнюках: зробимо і манікюр, і стрижку. Мене дуже вразило це прохання, бо моя донечка має це все. Я запрошую всіх, хто може й хоче створити маленьке диво хоча б для однієї дитини, приєднуватися до нас — просто напишіть мені. Ви зробите велику справу, і це добро обов’язково повернеться. Я дуже хочу, аби Близнюки й громада були місцем, де можливі такі маленькі дива.

Олена Шаріпова й Олексій, волонтер ГО «Легенда Поділля», в ролі помічників святого Миколая особисто розвозять подарунки дітям з родин у складних життєвих обставинах у Близнюківській громаді, що на Харківщині. Грудень 2022 року. Фото надала Олена

«Курган & Agregat» і півень, що співає на три області

Колись я мріяла поїхати з села та жити у великому місті. Але зараз тут ростуть мої діти, і я хочу, аби Близнюки були для них найкращим місцем на землі. Раніше молоді люди соромилися, що вони з Близнюків, і коли хтось їхав навчатися в Харків чи інше велике місто, то часто казали, що вони, наприклад, з Лозової. Бо Лозову всі знають, а про Близнюки ніхто й не чув.

Вперше про Близнюки заговорили завдяки гурту «Курган & Agregat». Аміл і Раміл Насірови та Євген Володченко — це жителі нашого селища. І саме вони першими задали тренд серед української молоді: село — це круто! Тут нині живуть їхні батьки, і я товаришую з родиною Жені — вони дуже класні та креативні люди. Саме в Близнюках, у нашому ще недоремонтованому будинку культури, відбувся допрем’єрний показ фільму «Люксембург, Люксембург» за участі всієї акторської команди й режисера Антоніо Лукіча. 

Олена з Шаріпова із сином фотографуються з учасниками гурту «Курган & Agregat» біля Близнюківського будинку культури під час допрем’єрного показу фільму Антоніо Лукіча «Люксембург, Люксембург» у Близнюках 5 квітня 2023 року. Фото надала Олена

Усі здебільшого знають Близнюки саме через цей гурт, та я хочу, аби ми разом пішли ще далі, щоб і місцеві, і туристи сприймали цю територію як унікальну. Але в нас немає якихось архітектурних цікавинок, історичних пам’яток, місцевих легенд. Наприклад, у сусідньому містечку Барвінкове є своя «легенда» — козак Іван Барвінок. І ми вирішили, що легенду свого селища створимо самі.

Близнюківська громада — сільськогосподарська: лани, степи, мало лісу, дуже посушливе літо. Люди здебільшого займаються землею, і в цьому наша особливість. Але таких «особливостей» купа в Україні. Та що в нас насправді унікальне, то це півень, який співає на три області. Що це значить? Близнюки рівновіддалені від трьох обласних центрів: Харкова, Дніпра та Донецька. Так з’явилася концепція «Трипівень», і зараз ми оголосили конкурс на розробку логотипу для неї. Взагалі винахідниця слова «трипівень» — це Людмила Каменєва-Біліченко, працівниця центру культурних послуг, яка давно вивчає історію нашої громади.

Олена Шаріпова показує голові Близнюківської селищної ради Геннадію Королю роботи, що надійшли на конкурс логотипів бренду селища Близнюки — «Трипівень». Листопад 2023 року. Фото: ШоТам

Цього року в нас уперше відбувся благодійний фестиваль «Трипівень». Його мета — збір коштів на підтримку захисників. «Наспівали» ми на 60 000 гривень. Ці кошти передали братам Насіровим, а вони вже на конкретний фонд допомоги ЗСУ. Перший фест був з гостями лише із сусідньої Барвінківської громади. На наступний рік продовжимо і плануємо вже запросити Донецьку та Дніпропетровську області.

Недитячі солодощі з ароматом степу

Коли почалося вторгнення та окупація сусідніх громад, я вивезла дітей до друзів на Волинь. Минулого року ми прожили там 7 місяців. Там дуже-дуже красиво, розкішні ліси, але повернувшись додому, я зрозуміла, що скучила за своїм «лисим» степом! Раніше не усвідомлювала, як у нас красиво та як пахне. І я зрозуміла, що знаю, як зробити так, аби неповторний смак та аромат цього краю міг спробувати кожен.

Що росте в нас у кожному дворі? Помідори та перець. Як у нас пахне влітку? Духмяними травами і медом. Почалися мої чаклування на кухні. Рецепт від куми, ідеї з інтернету, власні кулінарні фантазії, і в результаті з’явилася мануфактура ковбойських солодощів «Трипівень».

Баночка варення з червоного перцю, звареного Оленою Шаріповою для її мануфактури смаколиків з Близнюків «Трипівень». Фото надала Олена

У першу чергу це були пошуки місцевої ідентичності, чогось такого, що б людей приваблювало і запамʼятовувалося. Як у Львові є кава, у Близнюках — варення з перців. Чому «ковбойські солодощі»? Бо з вогником, з перчиком, недитячі.

Усі інгредієнти наші, близнюківські: помідори, перці, часничок, мед, духмяні трави. Ну от хіба прованські трави в рецептах не звідси. Насамперед варто спробувати варення з червоного перцю: воно солодке, але з гірчинкою, трошки полум’яне. Дуже пристрасна страва! Класно підходить до м’ясних і рибних страв, раджу спробувати всім.

Я дуже вірю в Близнюки

Моєму крафтовому виробництву лише кілька місяців. Готую у вільний час, а його, як ви розумієте, обмаль. Про прибуток говорити зарано: можу продати одну баночку на тиждень, а можу три за день. Тож іще навіть у нуль не вийшла після придбання сушарки для помідорів. Втім, мій маленький бізнес уже має благодійну складову: частину коштів від продажів я віддаю односельцям, які плетуть сітки для військових. Вони й для підрозділу мого чоловіка сплели — я дуже їм вдячна за це. Мабуть, у цьому і є секрет громади — підтримувати гарні ініціативи одне одного.

Колись Олена мріяла поїхати з Близнюків до великого міста, а тепер мріє, аби рідне селище стало найкращим місцем на землі, бо тут ростуть її діти. Олена Шаріпова з дітьми на соняшниковому полі. Фото надала героїня

Я дуже вірю в Близнюки, у нас щирі та креативні люди. Ми з початку вторгнення прийняли близько 5 000 переселенців, і всіх завжди місцеві «розбирали»: знаходили, як і де розмістити. І продовжують це робити й досі.

Але хочеться, щоб ми також стали активнішими, розуміли, що треба мріяти й діяти. Ми можемо, звісно, безкінечно нарікати на владу, на неякісні дороги, але при цьому в нас є лише одна громадська організація. То хто ж має щось міняти? Я дуже хочу, аби кожен усвідомлював, що він теж впливає та вирішує, аби люди змінили позицію з «ой, все не так, зробіть хтось щось» на «давайте разом зробимо ось так і так». І тоді цей спільний механізм буде працювати ідеально. 

Суспільство

На Київщині міжнародні партнери відновили понад 9 тисяч об’єктів: як скористатися програмою

Опубліковано

У області наразі відновлено понад 17,5 тисяч об’єктів. Близько 9 тисяч із них – за сприяння міжнародних партнерів та фондів.

Про це повідомив перший заступник голови КОДА Микола Бойко.

Зокрема, Фонд GEM частково відновив майже 1 100 об’єктів, УВКБ ООН — 2 800 об’єктів, БФ КАРІТАС — майже 3 500 об’єктів.

Відновлення області триває і за програмою єВідновлення:

Читайте також: У Софії Київській на Великдень відбудеться святкове дійство: що варто знати

  • 1 етап – надання грошової компенсації на проведення поточних та капітальних ремонтів. Погоджено майже 10 900 заявок на 1 млрд 344 млн грн.
  • 2 етап – сертифікати на купівлю житла. Погоджено 1 595 заявок на близько 4 млрд 685 млн грн.
  • 3 етап – компенсація на будівництво нового житла замість зруйнованого. Погоджено 415 заявок на понад 1 млрд 231 млн грн.

Робоча група «Прозорість та підзвітність» перевіряє тендерні закупівлі районів та громад Київщини, виїжджає на об’єкти будівництва та проводить наради. Кожна гривня має йти за призначенням.

Нагадаємо, естонський депутат вирушив у велопробіг за Україну: 1700 кілометрів за 6 днів.

Фото: єВідновлення

Читати далі

Суспільство

Бельгія виділить €200 млн та ракети ППО для України

Опубліковано

Бельгія планує передати Україні ракети для протиповітряної оборони та виділити 200 млн євро для участі в німецькій ініціативі з посилення української ППО.

Міністрка оборони Бельгії Людивін Дедондер заявила про це після засідання Контактної групи з оборони України (формат «Рамштайн») 26 квітня, повідомляє видання RTBF.

Вона наголосила, що Бельгія залишається готовою надати підтримку Україні і продовжуватиме це робити найближчим часом.

Читайте також: США оголосили про оборонний пакет допомоги для України на 1 млрд доларів

«Наша позиція залишається незмінною: коли Росія припинить своє вторгнення та відмовиться від незаконно окупованих територій, конфлікт закінчиться», – підкреслила Людивін Дедондер.

Крім того, прем’єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо оголосив, що Брюссель посилить Україну винищувачами F-16 вже у 2024 році, фінансуючи це шляхом заморожених російських активів.

Нагадаємо, Мінкульт розпочав короткотривалі гранти.

Фото: RTBF

Читати далі

Суспільство

Як скористатися мультишерингом документів у застосунку «Дія»

Опубліковано

У застосунку «Дія» запустили мультишеринг копій документів, щоби надсилати їх в електронному вигляді одразу в системи установ.

Про це повідомляє Дія.

ЯК ПРАЦЮЄ ШЕРИНГ ДОКУМЕНТІВ

  • Компанія надсилає запит на копію цифрового документа в застосунок користувача
  • Користувач підтверджує запит «Дія. Підписом»
  • Копію автоматично надсилають у систему компанії або на e-mail. Тоді компанія може прикріпити її до відповідних заяв чи договорів

Читайте також: За рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок

ЩО ДЛЯ ЦЬОГО ПОТРІБНО

  •  КОРИСТУВАЧУ – мати в «Дії» документ, копію якого потрібно надіслати, й активований «Дія. Підпис»
  •  УСТАНОВІ – налаштувати можливість отримувати копії в «Дії». Для цього потрібно написати команді впровадження в Telegram @DiiaStart

ЯКІ КОПІЇ ДОКУМЕНТІВ МОЖНА НАДСИЛАТИ

  • ID-картка
  • Закордонний паспорт
  • Картка платника податків
  • Свідоцтво про народження
  • Довідка ВПО
  • Водійське посвідчення
  • Техпаспорт
  • Студентський квиток
  • Документи про освіту

Нагадаємо, завдяки ШІ підлітків з українського прикордоння зробили героями картин Айвазовського й Малевича.

Фото: Дія

Читати далі