Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 справ полеглих воїнів, які продовжують або започаткували близькі на їхню честь

Опубліковано

Водночас із втратою на війні сміливих і рішучих воїнів, країна також втратила рестораторів, культурних діячів і підприємців. Щоб зберегти про них памʼять, родини та друзі полеглих героїв продовжують їхні справи та відкривають ті, про які захисники мріяли до повномасштабного вторгнення.

ШоТам разом з Платформою пам’яті загиблих захисників та захисниць «Меморіал Героїв» розповідає про 10 бізнесів та ініціатив у памʼять про українських воїнів.

Книгарня «Герої» пам’яті Миколи Рачка

Її відкрила родина полеглого воїна, який у мирному житті був філологом і журналістом. Микола захоплювався літературою, писав вірші та планував відкрити власну книжкову крамницю, але через наступ росіян йому довелося йти на фронт. Він поліг у бою 21 липня 2022 року. Взимку 2024-го завдяки рідним та друзям у Вінниці відкрилася нова книгарня «Герої», де пам’ять про Миколу житиме далі.

Книгарня «Герої». Фото з допису Ірини Шеремети на фейсбуці

Де: Вінниця, вул. Оводова 17/3

Кав’ярня «Паломник» пам’яті Андрія Авілова

У мирному житті Андрій працював барменом і мріяв про власну справу — затишну кав’ярню в рідному Харкові. Після початку повномасштабного вторгнення чоловік відправився захищати країну й 7 вересня, під час контрнаступу на Харківщині, загинув. Та мрія здійснилася — мати Андрія Олена Авілова відкрила в Харкові кав’ярню на його честь.

Вивіска в кавʼярні «Паломник». Фото: інстаграм закладу

Де: Харків, проспект Науки, 19

Бренд одягу «Ґwear» продовжує справу Юрія «Руфа» Дадака

Свої твори поет, викладач і воїн Руф називав «віршованою пропагандою, що пробуджує націю від сну». З цією ж метою Юрій заснував і власний бренд одягу «Ґwear».

1 квітня 2022 року в бою на Луганщині поет загинув. Тепер друзі та колеги продовжують його справу — поширення патріотичних ідей і памʼяті про борців за українську державу, серед яких тепер і Юрій «Руф» Дадак.

Худі «Рими» бренду «Ґwear». Фото: сайт бренду

Де купити: сайт

Сімейна крамниця меду «BeeStrong Honey» продовжує справу Андрія Павлюка

Андрій Павлюк був засновником сімейної крамниці меду в Івано-Франківську та начальником розвідки 64-го дивізіону 45-ї окремої артилерійської бригади. 22 листопада 2022 року, виконуючи бойове завдання, чоловік загинув. Його рідні продовжують розвивати крамницю й кажуть: «Нам його буде не вистачати, але ми хочемо продовжити працювати та розвивати його мрію».

Набір медових солодощів. Фото: інстаграм крамниці

Де: Івано-Франківськ, вул. Сахарова, 26

Громадська організація й табір «Поклик Яру» продовжують справу Павла «Історика» Наконечного (Добротворського)

Павло був ідейним натхненником патріотичної молоді, яку виховував у «Поклику Яру» — таборі, який заснував разом з однодумцями у 2020 році.

У 2022-му він доєднався до Морських сил спеціальних операцій і виконував диверсійні завдання в тилу окупантів. Під час одного з таких і загинув. Але його справа живе та продовжує виховувати нове покоління борців за Україну. 

Зміна в «Поклик Яру». Фото: інстаграм табору

Де дізнатися більше: Facebook

Кафе «Республіка саду», бар «Плав», стрит-фуд «Попався» та галерея «Світло» продовжують справу Дмитра «Гармаша»/«Француза» Пащука

Дмитро Пащук був пластуном, ресторатором і добровольцем, який у лютому 2022 року відправився на фронт. Він воював у лавах 73-го морського центру спеціальних операцій ССО ЗСУ. Брав участь у звільненні Херсона та мріяв про новий заклад «Республіка саду» у Львові.

До великої війни Дмитро встиг запустити два заклади (винний бар «Плав» і стрит-фуд «Попався») та власну галерею. «Республіку» друзі відкрили вже після його загибелі — у травні 2023-го.

Зарезервований столик у межах ініціативи «Стіл памʼяті». Фото: інстаграм кафе

Де: Львів, вул. Володимира Винниченка, 20a

Екопроєкт «CHYSTO.DE?!» продовжує справу Романа Жука

Історія екоініціативи почалась у 2020-му, коли родина Романа та Олени Жуків загорілась ідеєю врятувати Вільшанське водосховище. Навколо справи згуртувалися чимало людей з різних куточків України, які за два роки вивезли з берега близько ста тонн сміття. Вони продовжують робити це й після загибелі Романа на фронті в травні 2022 року.

Читайте більше: «За раз вивезли 10 тонн сміття». Як дружина загиблого розвідника об’єднала сотні людей та рятує Закарпатське море

Екопікнік. Фото: інстаграм ініціативи

Де дізнатися більше: https://chysto.de/donate/

Бренд «Godzyki Kombucha» продовжує справу Кирила Ульмана

Кирило Ульман заснував у Дніпрі виробництво комбучі ще у 2015 році. 15 лютого 2024-го чоловік загинув під Авдіївкою, рятуючи життя своїх побратимів. Та його бренд продовжує існувати та робить усе, щоб про бренд Godzyki та його засновника знали не лише в Україні, а й у всьому світі.

Фірмова комбуча. Фото: інстаграм бренду

Де купити: Instagram, Facebook

Кав’ярня «Кава на двох» пам’яті Андрія Муравського

Цей заклад — втілення спільних мрій Вікторії Трибушної та її полеглого воїна-чоловіка Андрія Муравського, який став на захист країни з початком повномасштабної війни. «Каву на двох» Вікторія відкрила за рік після загибелі коханого — у березні 2024 року. Зараз вона працює в кав’ярні сама: вивчає смаки клієнтів, власноруч робить каву та виготовляє авторські десерти.

Приготування кави. Фото: Львівська міська рада

Де: Львів, проспект Чорновола, 77

Спортивний клуб «Grey Wolf» пам’яті Володимира «Вовка» Сірого 

26-річний Володимир брав участь у боях в зоні проведення ООС, а після 24 лютого 2022 року виконував бойові завдання в Сєвєродонецьку, Сіверську та Білогорівці. Він мріяв про створення сім’ї та відкриття спортивного залу разом з братом. Але у вересні 2022-го Володимир загинув, тож брат взявся втілювати спільну мрію в памʼять про Володимира.

Тренажерний зал. Фото: інстаграм клубу

Де: Яготин, вул. Миколи Лисенка, 12А

Суспільство

Військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції

Опубліковано

В Україні вперше виконали мікрохірургічну операцію, яка дозволила зберегти ногу пораненому військовому та уникнути ампутації. Операція тривала 13 годин.

Про це повідомили в Міністерстві охорони здоров’я.

Як виконували операцію

Українському військовому робили операцію у клінічній лікарні «Феофанія». Реконструктивний хірург Михайло Сауляк разом із командою хірургів-травматологів провів складну трансплантацію шкірно-м’язового клаптя latissimus dorsi flap. У МОЗ зазначили, що це одна з найскладніших мікрохірургічних операцій, і її можуть виконати лише кілька фахівців в Україні.

Кожен етап втручання вимагає від лікарів високої точності. Додаткові ускладнення під час операції виникали через тяжкість отриманих травм. Найскладнішим етапом стало виконання мікросудинного анастомозу — з’єднання судин діаметром 1-3 міліметри, що забезпечують кровопостачання трансплантованого клаптя.

«Операція пройшла успішно. Протягом місяця військовий перебував під ретельним наглядом лікарів, щоб уникнути можливих ускладнень. Сьогодні його гомілка повністю загоїлась, кінцівку вдалося зберегти. Попереду наступний етап лікування для відновлення великогомілкової кістки»‚ — написали в МОЗ.

Читайте також: Військовий, якого визнали загиблим, зумів вижити попри тяжкі травми (ВІДЕО)

У відомстві розповіли, що військовий отримав тяжку мінно-вибухову травму, яка пошкодила значну частину м’яких тканин та кісток гомілки. Через масштабність ураження чоловікові неодноразово пропонували ампутації, та він відмовлявся. У «Феофанія» вирішили спробувати зберегти кінцівку та провели операцію.

Нагадаємо, що у «Дії» надсилатимуть медичні сповіщення: як це працюватиме.

Фото: сайт МОЗ

Читати далі

Суспільство

Київщина співпрацюватиме з британським графством Бакінгемшир

Опубліковано

Представники Київської обласної державної адміністрації та графства Бакінгемшир, що у Великій Британії, підписали угоду про встановлення партнерських відносин.

Про це повідомив очільник т.в.о. голови Київської ОДА Микола Калашник.

Завдяки співпраці сторони співпрацюватимуть у таких сферах:

  • освіта;
  • охорона здоров’я;
  • бізнес;
  • інвестиції;
  • відбудова.

Разом із цим у документі передбачили взаємодію сторін задля розвитку культури, туризму, чистої енергії та цифрових технологій.

Читайте також: «Укрзалізниця» проведе у Києві безплатну лекцію «Невідомий вокзал»

Микола Калашник зазначив, що завдяки співпраці Київська область отримає нові можливості для втілення важливих проєктів. Сторони створять робочу групу для координації спільних ініціатив, а також для взаємодії між підприємствами обох регіонів.

«Це партнерство — новий крок до відновлення та розвитку Київщини! Впевнений, що наша співпраця стане прикладом ефективного міжнародного партнерства та взаємної підтримки»‚ — написав очільник КОВА.

Нагадаємо, що Київська область співпрацюватиме з корейською компанією Hyundai XiteSolution.

Фото: фейсбук-сторінка Миколи Калашника

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» проведе у Києві безплатну лекцію «Невідомий вокзал»

Опубліковано

На Центральному залізничному вокзалі Києва 21 березня 2025 року відбудеться лекція «Невідомий вокзал».

Про це повідомили в УЗ.

Лекцію вестиме письменник-краєзнавець та фахівець Центральної бібліотеки Солом’янки імені Григорія Сковороди Олександр Михайлик. Він розкаже про:

  • будівництво залізниці в Києві;
  • архітектора першого вокзалу Івана Фрідріха-Вишневського;
  • етапи розвитку споруди та її фінальну деконструкцію.

Захід відбудеться у лекторії Iron Land Центрального залізничного вокзалу Києва. Лекцію розпочнуть 21 березня о 16:00, вона триватиме годину.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» продовжила маршрут потяга Київ – Івано-Франківськ.

Раніше ми повідомляли, що в Києві не зупинятимуть рух громадського транспорту під час повітряних тривог.

Фото обкладинки: сайт сервісу «Київ Цифровий»

Читати далі

Шопочитати