Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 справ полеглих воїнів, які продовжують або започаткували близькі на їхню честь

Опубліковано

Водночас із втратою на війні сміливих і рішучих воїнів, країна також втратила рестораторів, культурних діячів і підприємців. Щоб зберегти про них памʼять, родини та друзі полеглих героїв продовжують їхні справи та відкривають ті, про які захисники мріяли до повномасштабного вторгнення.

ШоТам разом з Платформою пам’яті загиблих захисників та захисниць «Меморіал Героїв» розповідає про 10 бізнесів та ініціатив у памʼять про українських воїнів.

Книгарня «Герої» пам’яті Миколи Рачка

Її відкрила родина полеглого воїна, який у мирному житті був філологом і журналістом. Микола захоплювався літературою, писав вірші та планував відкрити власну книжкову крамницю, але через наступ росіян йому довелося йти на фронт. Він поліг у бою 21 липня 2022 року. Взимку 2024-го завдяки рідним та друзям у Вінниці відкрилася нова книгарня «Герої», де пам’ять про Миколу житиме далі.

Книгарня «Герої». Фото з допису Ірини Шеремети на фейсбуці

Де: Вінниця, вул. Оводова 17/3

Кав’ярня «Паломник» пам’яті Андрія Авілова

У мирному житті Андрій працював барменом і мріяв про власну справу — затишну кав’ярню в рідному Харкові. Після початку повномасштабного вторгнення чоловік відправився захищати країну й 7 вересня, під час контрнаступу на Харківщині, загинув. Та мрія здійснилася — мати Андрія Олена Авілова відкрила в Харкові кав’ярню на його честь.

Вивіска в кавʼярні «Паломник». Фото: інстаграм закладу

Де: Харків, проспект Науки, 19

Бренд одягу «Ґwear» продовжує справу Юрія «Руфа» Дадака

Свої твори поет, викладач і воїн Руф називав «віршованою пропагандою, що пробуджує націю від сну». З цією ж метою Юрій заснував і власний бренд одягу «Ґwear».

1 квітня 2022 року в бою на Луганщині поет загинув. Тепер друзі та колеги продовжують його справу — поширення патріотичних ідей і памʼяті про борців за українську державу, серед яких тепер і Юрій «Руф» Дадак.

Худі «Рими» бренду «Ґwear». Фото: сайт бренду

Де купити: сайт

Сімейна крамниця меду «BeeStrong Honey» продовжує справу Андрія Павлюка

Андрій Павлюк був засновником сімейної крамниці меду в Івано-Франківську та начальником розвідки 64-го дивізіону 45-ї окремої артилерійської бригади. 22 листопада 2022 року, виконуючи бойове завдання, чоловік загинув. Його рідні продовжують розвивати крамницю й кажуть: «Нам його буде не вистачати, але ми хочемо продовжити працювати та розвивати його мрію».

Набір медових солодощів. Фото: інстаграм крамниці

Де: Івано-Франківськ, вул. Сахарова, 26

Громадська організація й табір «Поклик Яру» продовжують справу Павла «Історика» Наконечного (Добротворського)

Павло був ідейним натхненником патріотичної молоді, яку виховував у «Поклику Яру» — таборі, який заснував разом з однодумцями у 2020 році.

У 2022-му він доєднався до Морських сил спеціальних операцій і виконував диверсійні завдання в тилу окупантів. Під час одного з таких і загинув. Але його справа живе та продовжує виховувати нове покоління борців за Україну. 

Зміна в «Поклик Яру». Фото: інстаграм табору

Де дізнатися більше: Facebook

Кафе «Республіка саду», бар «Плав», стрит-фуд «Попався» та галерея «Світло» продовжують справу Дмитра «Гармаша»/«Француза» Пащука

Дмитро Пащук був пластуном, ресторатором і добровольцем, який у лютому 2022 року відправився на фронт. Він воював у лавах 73-го морського центру спеціальних операцій ССО ЗСУ. Брав участь у звільненні Херсона та мріяв про новий заклад «Республіка саду» у Львові.

До великої війни Дмитро встиг запустити два заклади (винний бар «Плав» і стрит-фуд «Попався») та власну галерею. «Республіку» друзі відкрили вже після його загибелі — у травні 2023-го.

Зарезервований столик у межах ініціативи «Стіл памʼяті». Фото: інстаграм кафе

Де: Львів, вул. Володимира Винниченка, 20a

Екопроєкт «CHYSTO.DE?!» продовжує справу Романа Жука

Історія екоініціативи почалась у 2020-му, коли родина Романа та Олени Жуків загорілась ідеєю врятувати Вільшанське водосховище. Навколо справи згуртувалися чимало людей з різних куточків України, які за два роки вивезли з берега близько ста тонн сміття. Вони продовжують робити це й після загибелі Романа на фронті в травні 2022 року.

Читайте більше: «За раз вивезли 10 тонн сміття». Як дружина загиблого розвідника об’єднала сотні людей та рятує Закарпатське море

Екопікнік. Фото: інстаграм ініціативи

Де дізнатися більше: https://chysto.de/donate/

Бренд «Godzyki Kombucha» продовжує справу Кирила Ульмана

Кирило Ульман заснував у Дніпрі виробництво комбучі ще у 2015 році. 15 лютого 2024-го чоловік загинув під Авдіївкою, рятуючи життя своїх побратимів. Та його бренд продовжує існувати та робить усе, щоб про бренд Godzyki та його засновника знали не лише в Україні, а й у всьому світі.

Фірмова комбуча. Фото: інстаграм бренду

Де купити: Instagram, Facebook

Кав’ярня «Кава на двох» пам’яті Андрія Муравського

Цей заклад — втілення спільних мрій Вікторії Трибушної та її полеглого воїна-чоловіка Андрія Муравського, який став на захист країни з початком повномасштабної війни. «Каву на двох» Вікторія відкрила за рік після загибелі коханого — у березні 2024 року. Зараз вона працює в кав’ярні сама: вивчає смаки клієнтів, власноруч робить каву та виготовляє авторські десерти.

Приготування кави. Фото: Львівська міська рада

Де: Львів, проспект Чорновола, 77

Спортивний клуб «Grey Wolf» пам’яті Володимира «Вовка» Сірого 

26-річний Володимир брав участь у боях в зоні проведення ООС, а після 24 лютого 2022 року виконував бойові завдання в Сєвєродонецьку, Сіверську та Білогорівці. Він мріяв про створення сім’ї та відкриття спортивного залу разом з братом. Але у вересні 2022-го Володимир загинув, тож брат взявся втілювати спільну мрію в памʼять про Володимира.

Тренажерний зал. Фото: інстаграм клубу

Де: Яготин, вул. Миколи Лисенка, 12А

Суспільство

Уперше в історії України: «Мед мінних полів» здобув «золото» фестивалю «Каннські леви»

Опубліковано

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.

Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.

Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.

«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.

Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції

Про фестиваль

Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.

Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».

Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги

Читати далі

Суспільство

Рятувальники знайшли п’ятирічного Кирила, якого шукали в лісі понад три доби (ВІДЕО)

Опубліковано

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.

Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.

Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).

На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.

Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини

Читати далі

Суспільство

У Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду

Опубліковано

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.

Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.

Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.

Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.

«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.

«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.

Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової

Читати далі