Суспільство
10 справ полеглих воїнів, які продовжують або започаткували близькі на їхню честь
Водночас із втратою на війні сміливих і рішучих воїнів, країна також втратила рестораторів, культурних діячів і підприємців. Щоб зберегти про них памʼять, родини та друзі полеглих героїв продовжують їхні справи та відкривають ті, про які захисники мріяли до повномасштабного вторгнення.
ШоТам разом з Платформою пам’яті загиблих захисників та захисниць «Меморіал Героїв» розповідає про 10 бізнесів та ініціатив у памʼять про українських воїнів.
Книгарня «Герої» пам’яті Миколи Рачка
Її відкрила родина полеглого воїна, який у мирному житті був філологом і журналістом. Микола захоплювався літературою, писав вірші та планував відкрити власну книжкову крамницю, але через наступ росіян йому довелося йти на фронт. Він поліг у бою 21 липня 2022 року. Взимку 2024-го завдяки рідним та друзям у Вінниці відкрилася нова книгарня «Герої», де пам’ять про Миколу житиме далі.
Книгарня «Герої». Фото з допису Ірини Шеремети на фейсбуці
Де: Вінниця, вул. Оводова 17/3
Кав’ярня «Паломник» пам’яті Андрія Авілова
У мирному житті Андрій працював барменом і мріяв про власну справу — затишну кав’ярню в рідному Харкові. Після початку повномасштабного вторгнення чоловік відправився захищати країну й 7 вересня, під час контрнаступу на Харківщині, загинув. Та мрія здійснилася — мати Андрія Олена Авілова відкрила в Харкові кав’ярню на його честь.
Вивіска в кавʼярні «Паломник». Фото: інстаграм закладу
Де: Харків, проспект Науки, 19
Бренд одягу «Ґwear» продовжує справу Юрія «Руфа» Дадака
Свої твори поет, викладач і воїн Руф називав «віршованою пропагандою, що пробуджує націю від сну». З цією ж метою Юрій заснував і власний бренд одягу «Ґwear».
1 квітня 2022 року в бою на Луганщині поет загинув. Тепер друзі та колеги продовжують його справу — поширення патріотичних ідей і памʼяті про борців за українську державу, серед яких тепер і Юрій «Руф» Дадак.
Худі «Рими» бренду «Ґwear». Фото: сайт бренду
Де купити: сайт
Сімейна крамниця меду «BeeStrong Honey» продовжує справу Андрія Павлюка
Андрій Павлюк був засновником сімейної крамниці меду в Івано-Франківську та начальником розвідки 64-го дивізіону 45-ї окремої артилерійської бригади. 22 листопада 2022 року, виконуючи бойове завдання, чоловік загинув. Його рідні продовжують розвивати крамницю й кажуть: «Нам його буде не вистачати, але ми хочемо продовжити працювати та розвивати його мрію».
Набір медових солодощів. Фото: інстаграм крамниці
Де: Івано-Франківськ, вул. Сахарова, 26
Громадська організація й табір «Поклик Яру» продовжують справу Павла «Історика» Наконечного (Добротворського)
Павло був ідейним натхненником патріотичної молоді, яку виховував у «Поклику Яру» — таборі, який заснував разом з однодумцями у 2020 році.
У 2022-му він доєднався до Морських сил спеціальних операцій і виконував диверсійні завдання в тилу окупантів. Під час одного з таких і загинув. Але його справа живе та продовжує виховувати нове покоління борців за Україну.
Зміна в «Поклик Яру». Фото: інстаграм табору
Де дізнатися більше: Facebook
Кафе «Республіка саду», бар «Плав», стрит-фуд «Попався» та галерея «Світло» продовжують справу Дмитра «Гармаша»/«Француза» Пащука
Дмитро Пащук був пластуном, ресторатором і добровольцем, який у лютому 2022 року відправився на фронт. Він воював у лавах 73-го морського центру спеціальних операцій ССО ЗСУ. Брав участь у звільненні Херсона та мріяв про новий заклад «Республіка саду» у Львові.
До великої війни Дмитро встиг запустити два заклади (винний бар «Плав» і стрит-фуд «Попався») та власну галерею. «Республіку» друзі відкрили вже після його загибелі — у травні 2023-го.
Зарезервований столик у межах ініціативи «Стіл памʼяті». Фото: інстаграм кафе
Де: Львів, вул. Володимира Винниченка, 20a
Екопроєкт «CHYSTO.DE?!» продовжує справу Романа Жука
Історія екоініціативи почалась у 2020-му, коли родина Романа та Олени Жуків загорілась ідеєю врятувати Вільшанське водосховище. Навколо справи згуртувалися чимало людей з різних куточків України, які за два роки вивезли з берега близько ста тонн сміття. Вони продовжують робити це й після загибелі Романа на фронті в травні 2022 року.
Читайте більше: «За раз вивезли 10 тонн сміття». Як дружина загиблого розвідника об’єднала сотні людей та рятує Закарпатське море
Екопікнік. Фото: інстаграм ініціативи
Де дізнатися більше: https://chysto.de/donate/
Бренд «Godzyki Kombucha» продовжує справу Кирила Ульмана
Кирило Ульман заснував у Дніпрі виробництво комбучі ще у 2015 році. 15 лютого 2024-го чоловік загинув під Авдіївкою, рятуючи життя своїх побратимів. Та його бренд продовжує існувати та робить усе, щоб про бренд Godzyki та його засновника знали не лише в Україні, а й у всьому світі.
Фірмова комбуча. Фото: інстаграм бренду
Де купити: Instagram, Facebook
Кав’ярня «Кава на двох» пам’яті Андрія Муравського
Цей заклад — втілення спільних мрій Вікторії Трибушної та її полеглого воїна-чоловіка Андрія Муравського, який став на захист країни з початком повномасштабної війни. «Каву на двох» Вікторія відкрила за рік після загибелі коханого — у березні 2024 року. Зараз вона працює в кав’ярні сама: вивчає смаки клієнтів, власноруч робить каву та виготовляє авторські десерти.
Приготування кави. Фото: Львівська міська рада
Де: Львів, проспект Чорновола, 77
Спортивний клуб «Grey Wolf» пам’яті Володимира «Вовка» Сірого
26-річний Володимир брав участь у боях в зоні проведення ООС, а після 24 лютого 2022 року виконував бойові завдання в Сєвєродонецьку, Сіверську та Білогорівці. Він мріяв про створення сім’ї та відкриття спортивного залу разом з братом. Але у вересні 2022-го Володимир загинув, тож брат взявся втілювати спільну мрію в памʼять про Володимира.
Тренажерний зал. Фото: інстаграм клубу
Де: Яготин, вул. Миколи Лисенка, 12А
Суспільство
Коментарі
Суспільство
Чим відомий Назарій Гусаков
«І ось, через місяць часу монтування та налаштувань я безперешкодно покидаю стіни квартири. Не прошу сусідів на перших поверхах дозволу, аби піти в туалет. Не прошу друзів, аби зносили та виносили мене на 5 поверх.
Так, це не вирішує всіх перешкод. Проте це вирішує саме першочергове обмеження — обмеження вийти з дому», — пише Назарій.
Збір коштів на лікування
«Тобі недостатньо двічі по 14 днів у рік отримати допомогу від фізіотерапевтів, реабілітологів чи масажистів. Тут потрібне комплексне лікування: фізіотерапія, реабілітація, підтримка спеціальним харчуванням, додатковими БАДами, препаратами, уколами — там цілий спектр», — розповідає Назарій.
Коментарі
Суспільство
Найкращий документальний фільм усіх часів — «Людина з кіноапаратом», 1929
Найкращий фільм з будь-коли знятих у світі — «Земля», 1930
«Фільми Олександра Довженка вражають. Вони й досі приголомшують. Він народився в Сосниці, у нього була неймовірна любов до України, і ви можете відчути це в кожному кадрі його найбільших картин — і, звичайно ж, великого фільму “Земля”».
Коментарі