Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 історій лідерок, які надихали нас цього року

Опубліковано

Обрати ці історії з переліку лонгрідів, які ми публікували у ШоТам у 2023 році, — задача із зірочкою. Проте ми вирішили нагадати вам історії саме цих десяти героїнь, які мотивують діяти та не здаватися, що б не сталося.

«А хто мені скаже, що я не можу?». Історія волонтерки з «кришталевістю» кісток, яка йде проти законів фізики

Ольга Пометун народилася з «кришталевістю» кісток і через травму в дитинстві перестала рости. Та це не завадило жінці досягти своїх цілей, зокрема, почати водити авто та плавати. 

У часи повномасштабної війни Ольга очолила благодійний фонд у Камʼянському. Тут уже допомогли тисячам родин і військовим підрозділам. Читайте історію жінки, яка робить те, що здається неможливим, цілком реальним. 

Пиріжки «від баби Ані». 81-річна жінка пережила окупацію росіян, а тепер пече для ЗСУ

У волонтерства немає обмежень, зокрема, і вікових. Це доводить 81-річна пані Анна. Після деокупації рідного села на Харківщині вона стала до праці, аби нагодувати захисників.

Починаючи з 4-тої години ранку, жінка вже понад рік пече пиріжки «від баби Ані» та передає військовим. Як була змушена ховатися у власному погребі під час російської окупації та вирішила робити усе, що може, волонтерка розповіла ШоТам.

«Ми перестали доїти своїх корів». На Хмельниччині розвивають незвичайну ферму та мріють відродити покинуте село

Подружжя Тараса та Анни Нечепоруків переїхало з Вінниці до села Згар у Хмельницькій області. І хоч тут було всього вісім хат, молода сім’я вирішила започаткувати власну справу. 

Екоферма Zgar farm — родинний проєкт, де корів не доять і не розлучають з телятами. Поки Тарас керує аеромобільним взводом, Анна популяризує українське село та гуманне ставлення до тварин через свій блог. Як їй це вдається, читайте за посиланням. 

«Один вінок — це 1000 дрібних елементів»: на Одещині майстриня відроджує забуті весільні традиції

71-річна Ольга Гогулінська з Одещини взялася за відроження забутої весільної моди. У неї з чоловіком наближалася особлива дата — 50 років у шлюбі. 

«На жаль, мій весільний вінок не зберігся — лише вельон чи як зараз кажуть «фата». Сукня теж не вціліла: як і багато мам того часу, я її пустила на пошиття костюмів «сніжинок» для доньок. І от я сиділа й думала: як же мені відродити мою втрачену реліквію?», — розповідає Ольга.

Жінці вдалося це зробити не тільки для себе — тепер по воскові віночки до неї приїздять наречені з різних куточків України. Про секрети створення віночків та щасливого подружнього життя читайте в нашій статті.

«Собаки чемно вишикувалися за кормом». Як волонтерка з Краматорська рятує тварин і годує людей після прильотів

​​Ймовірно, на початку повномасштабної війни ви бачили в соцмережах фото з Краматорська, де собаки стоять у черзі по корм. Так от, їжу для тварин роздає фонд «Хатіко UA», який створила Катерина Онищенко разом з чоловіком.

Читайте, як їм вдається возити гуманітарку на прифронтові території, шукати для песиків господарів за кордоном (як-от продюсера Леді Гаги!) та створювати справжнє свято для дітей під час війни.

Госпіталь для душі: мама «Привида Києва» відкрила на Прикарпатті реабілітаційний центр для захисників та їхніх родин

Маленький Степан Тарабалка завжди мріяв літати. Тому коли виріс, він став одним з найвідоміших вартових українського неба — символом легендарної авіабригади «Привид Києва». 

Степан загинув у повітряному бою з окупантами в березні 2022-го. Переживаючи втрату, його мати Наталія створила центр «Тепло крилатої душі». Тут допомагають впоратись із втратою тим, чиї рідні також загинули на війні. Читайте історію цієї сильної жінки в ШоТам. 

Про сина казали: «Святік – дурний, не гуляй з ним». Історія матері дітей з інвалідністю, яка відкрила центр раннього розвитку

Ольга Маковенко — мати двох діток з аутизмом. Жителька Київщини, учителька за професією, зізнається: про інклюзію лише чула, і з такими дітьми не працювала. Тому вирішила набратися досвіду, аби потім віддати всю себе вихованню синочків.

«Люди, коли чули слово “інвалідність”, вжахалися, ніби це якийсь вірус. Ви уявіть: вимагали, щоб я забрала свою дитину, бо ще “повітряно-крапельним шляхом хвороба передасться” їхнім дітям», — ділиться Ольга.

Читайте про те, як жінка відкрила Центр раннього розвитку на Київщині, та доводить – немає «таких» і «звичайних» дітей, адже всі однакові та рівні.

«За раз вивезли 10 тонн сміття». Як дружина загиблого розвідника об’єднала сотні людей та рятує Закарпатське море

Лєна та Роман Жуки стали символом боротьби за Закарпатське море. Аби залучити до прибирання більше людей, вони придумали особливий формат — екопікнік. 

Роман загинув на фронті в травні 2022 року, та Лєна не зупинилася. Втративши коханого, вона працює за двох, і має потужну підтримку від команди та величезної екородини. Усі разом вони зібрали понад 122 тонни відходів, а 65 з них відправили на переробку. 

Про те, як жінка рятує українські Карпати та бореться в пам’ять про Романа, читайте в ШоТам.

«Жінки без роботи? Ми це виправимо». Експоліцейська запустила бізнес у селі на Полтавщині та змінює громаду на краще. Це її історія

Тетяна Панаіт — колишня поліцейська з Лисичанська, що тепер розвиває власний бізнес у маленькому селі на Полтавщині. 

«Після переїзду ми не мали нічого, навіть постільної білизни. Тож чоловік зробив мені подарунок — купив швейну машинку, а згодом ще й оверлок. Власне, так я почала шити, спочатку для своєї родини та дітей», — згадує Тетяна.

З часом жінка зрозуміла, що в неї непогано виходить. Вона вирішила  спробувати перетворити це на бізнес. Як експоліцейська почала шити для всього села й забезпечує додатковий заробіток для місцевих жінок, читайте тут.

Суспільство

На Кіпрі українці долучилися до Міжнародного фестивалю їжі: пригощали львівськими пляцками

Опубліковано

Українська громада Кіпру спільно з посольством України приєднались до відзначення Міжнародного фестивалю їжі в Нікосії.

Про це  повідомляє посольство України в Республіці Кіпр.

На заході, який проходив в Американській академії, загалом було представлено 17 країн.

Українці пригощали школярів академії варениками з картоплею та вишнями, львівськими сирниками, налисниками, медівником, маковиком, узваром та іншими традиційними українськими стравами.

Читайте також: Укрзалізниця виготовила ще два медичних евакуаційних вагони для ЗСУ

Нагадаємо, Мінкульт розпочав короткотривалі гранти.

Фото: Посольство України в Республіці Кіпр

Читати далі

Суспільство

В Україні хочуть створити Єдиний реєстр адрес: у Мінвідновленні пояснили його функцію

Опубліковано

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури починає впровадження Єдиного державного реєстру адрес в регіонах. Інформація з ЄДРА забезпечуватиме взаємодію між інформаційними системами на різних рівнях управління.

Про це повідомляє Міністерство відновлення України.

Це дасть змогу громадянам мати достовірні дані в реєстрі та отримувати низку потрібних соціальних і адміністративних послуг: реєстрацію місця проживання, отримання пільг чи субсидії. Також даний реєстр убезпечить від шахрайства щодо прав власності на нерухомість.

Наразі, в результаті підготовчої роботи сформовано 24 команди «менторів» (в кожній області) з 73 фахівців обласних військових адміністрацій, райдержадміністрацій та громад.

Як повідомили у Мінвідновленні, навчено 1 099 фахівців органів місцевого самоврядування, які отримали відповідний сертифікат про готовність до роботи й підтвердили навички.

Читайте також: За рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок

“Більше 800 навчених громад найближчим часом почнуть роботу з наповнення ЄДРА, а ще 412, які знаходяться на фінальній стадії навчання, доєднаються відразу після його завершення та підтвердження отриманих навичок”, – зазначили у Міністерстві.

Довідка

Нещодавно Уряд України ухвалив Постанову про створення Єдиного державного реєстру адрес (ЄДРА). Його мета полягає в систематизації адресної інформації та створенні єдиного достовірного джерела адресних даних, де буде міститися інформація про кожен населений пункт, кожну вулицю і кожен номер будівлі. ЄДРА є одним із базових реєстрів відповідно до Закону України “Про публічні електронні реєстри”.

Нагадаємо, Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Фото: Міністерство відновлення України

Читати далі

Суспільство

Як надати першу психологічну допомогу: в Україні проведуть майстерклас

Опубліковано

Міністерство культури та інформаційної політики України, у співпраці з Товариством Червоного Хреста України та за підтримки Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти, організувало серію онлайн-тренінгів з першої психологічної допомоги для викладачів мистецьких шкіл у Миколаєві та Запоріжжі. Тренінги відбулися відповідно 19 та 26 квітня.

Про це повідомляє Мінкульт.

Це перші два тренінги другого етапу циклу тренінгів з першої психологічної допомоги. Вони проводяться в рамках реалізації пріоритетного проєкту МКІП «Мистецтво допомагати» та Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». 

Основною метою тренінгів є: 

Читайте також: Завдяки ШІ підлітків з українського прикордоння зробили героями картин Айвазовського й Малевича

  • підвищення обізнаності викладачів про те, як вчасно та правильно надавати першу психологічну допомогу; 
  • як підтримувати емоційний стан студентів, які цього потребують; 
  • як визначати наявність у студента гострого чи накопиченого стресу;
  • як піклуватися про власне психічне здоров’я та психічне здоров’я оточуючих.

По закінченню тренінгу учасники здобули знання щодо: 

• розуміння чим є та чим не є ППД; 

• як дотримуватись принципу “Не нашкодь”; 

• розпізнавання реакцій на дистрес, різниця між загальними та складними реакціями; 

• методи активного слухання та заспокоєння людей в дистресі; 

• розуміння важливості з надання доступу до інформації та інших соціальних послуг; 

• стратегії турботи про себе до, під час та після надання допомоги.

Нагадаємо, США оголосили про оборонний пакет допомоги для України на 1 млрд доларів.

Фото: Мінкульт

Читати далі