Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як заробити мільйон на полуниці: досвід фермера з села Маяки на Одещині

Опубліковано

Олег Вітрук, фермер із села Маяки Одеської області, вже 12 років успішно вирощує полуницю на площі 0,45 гектара. За сезон він збирає врожай, який приносить стабільний дохід від 700,000 до 1,250,000 гривень! 

Як почати свій полуничний бізнес — від вибору сортів до оформлення необхідних документів, які сорти найвигідніші, як забезпечити оптимальний догляд за рослинами та які кроки потрібно зробити, щоб ваш бізнес став успішним — в матеріалі ШоТам.

З чого почати вирощувати полуницю

Якщо ви думаєте про запуск полуничного бізнесу, то перше, що вам потрібно зробити — це обрати місце для посадки: або теплицю, або відкритий ґрунт. 

Теплиця дасть вам контроль над усім — від температури до вологості. Тут ви отримаєте врожай набагато раніше. Але, звісно, в теплицю треба вкласти чимало грошей спочатку, і доглядати за нею треба ретельно.

Якщо говорити про відкритий ґрунт, то з фінансового погляду тут усе простіше — висаджуєте в землю, і полуниця росте під сонечком. Смак у такої ягоди часто кращий, бо вона вживає природні ресурси. Але тут ви залежите від погоди: якщо буде дощове літо чи, навпаки, засуха, то можуть бути проблеми. Шкідники та хвороби — теж головний біль для відкритого ґрунту.

Ще один метод, який набуває популярності в Україні — це гідропоніка, тобто вирощування полуниці без ґрунту. Замість землі корені рослин розташовують у водному розчині з поживними речовинами — так ви маєте повний контроль над умовами вирощування. До того ж, гідропонні системи займають менше місця, тому можна вирощувати більше полуниці на меншій площі.

Яким має бути ґрунт

У нашому матеріалі мова піде про традиційний і більш бюджетний спосіб вирощування полуниці — на відкритому ґрунті. 

Полуниця любить сонячні місця та легкі, кислі ґрунти з хорошим дренажем. Ідеальний рівень рН ґрунту для цієї ягоди становить від 5,5 до 7,5. 

Фермер з Одещини Олег Вітрук, який уже 12 років вирощує полуницю на продаж, каже, що ділянка для посадки має бути добре освітлена сонцем і захищена від протягів. Уникайте низин, де може накопичуватися тала та дощова вода. Вибирайте переважно рівні ділянки чи невеликі схили. Ґрунтові води повинні бути розташовані не ближче ніж на 1,5 метра від поверхні землі, щоб уникати надлишкової вологості. 

Важливо правильно підготувати ґрунт перед посадкою полуниці. Насамперед потрібно очистити ділянку від бур’янів та інших рослин. Перекопування й розпушування ґрунту допоможуть забезпечити достатню циркуляцію повітря та доступ води до кореневої системи полуниці.

Щоб покращити родючість, можна використовувати як органічні, так і мінеральні добрива. Органічні роблять ґрунт більш родючим, а мінеральні покращують ріст рослини та її імунітет. Компост також можна вносити під час перекопування або мульчувати ним землю навколо кущів.

Як обрати сорт полуниці

Існує кілька сортів, які особливо популярні та прибуткові. Наприклад, багато садівників обирають сорт Camarosa через його великі яскраво-червоні ягоди, які довго зберігаються, тому така полуниця чудово підходить для продажу. Ягоди цього сорту мають м’який, солодкий смак.

Ще один чудовий вибір — Albion. Цей сорт дає багато великих, твердих ягід, які мають чудовий баланс смаку між солодким та кислим. Albion універсальний і підходить для різних кліматичних умов.

Якщо ви шукаєте щось дуже надійне, то Honeoye вас не розчарує. 

«Є у нас сорт Honeoye — він винний, кисло-солодкий. Це дуже міцний сорт — він віддає 25 тонн з гектара та невразливий до хвороб. Через те, що він стійкий до шкідників і хвороб, його не треба обробляти хімікатами, що зменшує витрати та робить його вирощування менш клопітким. Якщо порівнювати, Clery — один з найпопулярніших сортів, дуже солодкий. Ця полуниця дає приблизно 18 тонн з гектара, але через свою солодкість схильна до хвороб. Тому за Clery потрібен особливий догляд і частіше застосування захисту від шкідників», — каже Олег Вітрук. 

Наступний крок — саджанці

Залежно від відстані між рослинами та грядками, на 1 гектар вам знадобиться від 30,000 до 50,000 саджанців. Їх можна висаджувати в контейнери (касети) або в ґрунт. Якщо використовуєте контейнери, спочатку підготуйте ґрунт у касетах, забезпечивши йому достатню вологу. Саджанці полуниці можуть бути пересаджені в більші контейнери приблизно за 4-6 тижнів після проростання. Це дозволить їм краще розвиватися перед висадженням на постійне місце. 

Якщо ви садите в лунки, відстань між саджанцями має бути десь 30 см, а між рядами можете залишити від 40 до 70 см. Перед тим, як посадити саджанець, налийте в лунку трошки води — пів літра-літр. Щоб коріння не загнило, обріжте кінчики коренів, залишивши приблизно 6-8 см від шийки. Зробіть так, щоб на кожній розетці залишилося лише 3-4 молоді листочки в центрі, а решту зніміть. Коли кладете саджанець у лунку, переконайся, що шийка рослини злегка покрита землею, але не занадто глибоко. Потім трохи утрамбуйте землю довкола саджанця, полийте знову й обов’язково замульчуйте. Можете використовувати агроволокно, солому чи сіно для мульчування. Наостанок не забудьте за кілька днів знову полити саджанці. 

Як доглядати за полуницею

Догляд за полуницею може бути досить простим, але він потребує уваги до декількох важливих деталей.

Перше та найважливіше — полив. Основне правило — полуниця має бути постійно злегка вологою, але не перезволоженою. Це означає, що в спекотні дні треба збільшувати кількість поливів — іноді доводиться поливати навіть 3-4 рази на тиждень. Але уникайте болота, бо рослина в таких умовах страждатиме, зокрема, можуть почати гнити корені.

«Загалом за сезон виходить, що на один гектар ми виливаємо близько 4,000 кубічних метрів води. Це досить багато, але всі ці зусилля окупаються, коли ви бачите, як врожай швидко росте та дозріває. Звісно, кількість поливу залежить від багатьох факторів, як-от тип ґрунту, кліматичні умови, навіть сорт полуниці, тому треба завжди тримати руку на пульсі й адаптувати свої дії під потреби вашої ділянки», — каже аграрій.

Ідеально використовувати систему крапельного зрошення або сочевичний шланг, щоб вода потрапляла безпосередньо до коренів.

Другий момент — мульчування. Це допомагає утримувати вологу в ґрунті, запобігає зростанню бур’янів і тримає ягоди чистими від контакту з землею. Для мульчування можна використовувати солому чи соснові голки.

Третє — живлення. Полуниці потрібні поживні речовини для здорового росту й рясного плодоношення.

«Ґрунт має бути удобрений. Я використовую формулу 20-20-20. Це означає, що добриво містить рівні частини (по 20%) трьох основних поживних речовин: азоту (N), фосфору (P) і калію (K). Азот є важливим для росту листя та стебел, фосфор сприяє розвитку кореневої системи, калій підвищує загальну стійкість рослини до хвороб і стресових умов, а також важливий для водного обміну в рослині. Добриво вносять з розрахунку 2,5 кг на гектар і роблять це регулярно — раз на 7-10 днів», — розповідає фермер.

Про захист від шкідників нам розповіла дружина Олега Інна Вітрук. Щоб відбити атаку слимаків, які можуть з’їсти ягоди, аграрії використовують бар’єри з мідних стрічок або розсип крихт яєчної шкаралупи довкола грядок. Жінка каже, що це старий, дідівський метод, але дієвий.

Тепер щодо комах. Попелиця — звичний гість у саду, і вона може стати справжньою напастю. 

«Поселіть у свій сад сонечок — вони люблять попелицю на обід. Також можна обприскати рослини органічним милом або німовим маслом, якщо вже ситуація виходить з-під контролю​», — каже садівниця.

Грибки — це ще одна проблема. Щоб уникнути борошнистої роси чи сірої гнилі, забезпечте гарну вентиляцію серед рослин і поливайте їх у корінь, щоб вода не потрапляла на листя. Якщо побачите на рослинах підозрілі плями, їм може знадобитися обприскування фунгіцидами.

Збір урожаю полуниці

Збирати полуницю — справа не з легких, але правильним підходом можна значно полегшити цей процес. 

Полуницю зрізають, залишаючи чашечку та плодоніжку довжиною до 1 см. Якщо полуниця піде на переробку, можна зривати її без плодоніжки. У спекотну погоду збирайте ягоди кожні два дні, у прохолодну — раз на 3-4 дні. Дуже важливо не збирати ягоди після роси чи дощу, щоб уникнути пошкоджень і загнивання.

Для збору використовують найрізноманітніші ємності.

«Я, наприклад, збираю полуницю в ящики, які були використані для помідорів турецьких — вони мають місткість 4 кг. Є й інші варіанти — можна використовувати кілограмові бокси, які коштують 1,20 грн за штуку. Деякі фермери збирають у пластикові порційні контейнери на 0,5-1 кг — це зручно, особливо якщо полуниця йде на продаж у супермаркети», — ділиться Олег.

Проте дерев’яні та картонні ємності краще підходять для зберігання, оскільки вони пропускають повітря і дозволяють ягодам «дихати».

Зберігати полуницю слід у холодильниках при температурі від 0°C до 4°C та відносній вологості близько 90-95%. У таких умовах ягоди можуть зберігатися не більше 5-7 днів. 

Організація роботи

У середньому один працівник може зібрати від 40 до 150 кг полуниці за день. Кількість зібраних ягід залежить від багатьох факторів, як-от погодні умови, стан рослин і досвід працівника. Наприклад, у прохолодну погоду ягоди збирають рідше — раз на 3-4 дні, а в спекотну — кожні два дні, щоб уникнути перезрівання та псування ягід​ .

Для збирання врожаю з одного гектара необхідно від 10 до 13 працівників. Це забезпечує швидкий і якісний збір, мінімізуючи ризик пошкодження ягід і втрат урожаю. 

Існує час, коли збір полуниці неможливий, наприклад, дощові дні або періоди після рясної роси, коли ягоди занадто вологі. 

Де шукати покупців

Знайти покупців для полуниці в Україні можна кількома зручними способами.

«По-перше, є оптові ринки. Тут можна безпосередньо домовитися з покупцями про продаж великих партій товару. По-друге, можна розміщувати оголошення на спеціалізованих форумах чи сайтах. Наприклад, написати: «Маю 10 тонн полуниці», і можна продати все за лічені хвилини. Але інколи буває, що через надлишок врожаю на ринку стає складно знайти покупців — ніхто не телефонує, ніхто не купує. У таких випадках важливо мати запасний план або постійного покупця. Наприклад, якщо у вас уже є покупець, ви можете спеціально для нього збирати замовлення, охолоджувати продукцію та продавати саме йому. Такий підхід може забезпечити стабільність у непрості часи», — радить Олег Вітрук. 

Соціальні мережі, такі як Facebook та Instagram, також можуть бути ефективним інструментом для пошуку покупців. Створіть сторінку вашого фермерського господарства, де можна буде розповідати про процес вирощування, показувати свіжі ягоди та розміщувати оголошення про наявність продукції. 

Якщо не вдається швидко реалізувати врожай, полуницю можна заморозити або переробити на джеми та соки. Це допоможе продовжити термін зберігання продукції та зменшити втрати.

Рентабельність бізнесу

Якщо організувати все правильно, ягідний бізнес може стати дуже вигідним. Уже на наступний рік з одного гектара землі можна отримати повноцінний врожай — 15-30 тонн залежно від сорту. 

«Минулого року полуниця коштувала в середньому 150 грн за кілограм. Припустимо, з гектара отримаєте 25 тонн. Якщо помножити цю кількість на ціну одного кілограма, то отримаємо: 25,000 кг × 150 грн/кг = 3,750,000 грн. Це виручка від продажу всієї полуниці з одного гектара. Звісно, це ще не чистий прибуток», — каже Олег Вітрук

Для визначення чистого прибутку необхідно врахувати витрати:

  • закупівлю саджанців і підготовку ґрунту;
  • добрива і захист рослин;
  • зарплату працівникам для догляду за полуницею та збору врожаю;
  • оренду землі та комунальні послуги;
  • транспортування та пакування продукції.

Наприклад, витрати на вирощування полуниці можуть складати близько 2,000,000 грн на гектар. У це входять усі перелічені вище пункти.

Чистий прибуток визначається як різниця між виручкою та витратами: 3,750,000 грн (виручка) – 2,000,000 грн (витрати) = 1,750,000 грн. Отже, з одного гектара полуниці можна заробити приблизно 1,750,000 грн чистого прибутку за сезон.

Також є можливість додаткового заробітку на розсаді полуниці. Продаючи розсаду хоча б у кількості 1,000 штук за сезон по 50 грн за штуку, можна збільшити дохід на 50,000 грн. Так загальний прибуток може бути ще вищим.

Які документи потрібні для організації бізнесу

Відкриття полуничного бізнесу в Україні потребує оформлення декількох документів. Для початку оберіть відповідний КВЕД. Для вирощування полуниці найкраще підходить КВЕД 01.25 — «Вирощування овочів, ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників»

Другий крок — реєстрація бізнесу. Зареєструйтеся як ФОП або як юридична особа. Обирайте спрощену систему оподаткування: для агробізнесу підходить єдиний сільськогосподарський податок, який становить 6% від доходу. Це значно спрощує податкові процедури та зменшує податкове навантаження.

Далі — отримання сертифікатів і дозволів. Вам знадобиться Декларація про відповідність продукції вимогам ДСТУ та спеціальний сертифікат на полуницю. Звертайтеся до Держсільгоспнагляду для отримання сертифіката, який підтвердить, що ваша полуниця відповідає всім вимогам державних стандартів.

Вирощування полуниці — це дійсно прибутковий бізнес, головне — правильно підходити до справи, дотримуватися технологій і добре доглядати за рослинами.

Навіть на початку, в перший рік, на ділянці 10 соток можна заробити до 120,000 гривень, з яких чистий прибуток може скласти до 80,000. А на третій рік, коли врожайність досягає двох тонн, чистий прибуток може вирости до 265 тисяч гривень. Це означає, що з самого початку рентабельність бізнесу дуже висока.

Вирощування полуниці не тільки приносить дохід, але й допомагає розвивати місцеве сільське господарство та створювати нові робочі місця. Це особливо важливо для невеликих сіл, де кожне нове робоче місце на вагу золота.

Коментарі

Суспільство

У Києві очистили озеро та демонтували незаконну дамбу (ФОТО)

Опубліковано

У Дарницькому районі Києва очистили озеро Зариваха, а незаконну дамбу, яка перекривала водойму, демонтували.

Як повідомляє Державна екологічна інспекція Столичного округу, інспектори отримали звернення про засмічення прибережної смуги. На місці вони побачили стихійне звалище, дамбу, зведену з мішків та шин, а також трубу, встановлену без дозволу.

Читати також: На ярмарку в Чехії представили український стенд, де плели маскувальну сітку (ФОТО)

Співробітники КП «Плесо» розчистили прибережну зону озера та демонтували незаконну конструкцію. Завдяки спільним зусиллям вдалося відновити природний вигляд прибережної території та покращити її екологічний стан.

Фото: Державна екологічна інспекція Столичного округу

Нагадаємо, що у столиці відкрили інсталяцію I’m fine, яку створили з пошкодженого обладнання звʼязку (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Дві українки увійшли до рейтингу «100 жінок року» від BBC

Опубліковано

Українки Ольга Олефіренко та Ольга Руднєва увійшли до списку «100 жінок 2024 року» від BBC. Це перелік найвпливовіших жінок, які надихають та змінюють світ.

Про це повідомляє ВВС Україна.

Ольга Олефіренко: від мрії до власної ферми

Ольга Олефіренко вирішила втілити мрію свого батька — створити ферму, проте перша спроба виявилася невдалою. Фінансові труднощі змусили її продати першу худобу.

Усе змінилося минулого року, коли Ольга склала бізнес-план і отримала фінансування від Українського фонду ветеранів. Цього разу вона зробила акцент на модернізації своєї ферми, використанні сучасних агротехнологій та створенні нових робочих місць.

Читати також: Українські бійці дзю-дзюцу здобули 274 медалі на чемпіонаті світу

Ольга Руднєва: засновниця центру Superhumans

Ольга Руднєва створила у Львові травматологічний центр Superhumans. Він спеціалізується на протезуванні кінцівок для ветеранів російсько-української війни. Центр також надає реабілітаційні послуги.

За перші два роки роботи понад тисяча людей отримали допомогу в Superhumans. Це стало важливим кроком у відновленні як фізичного, так і психологічного стану українських захисників.

Про премію «100 жінок року»

Проєкт «100 жінок» заснований у 2013 році.

Він звертає увагу на те, яким непростим був цей рік для жінок, і відзначає тих, хто завдяки своїй стійкості прагне до змін. Як і у попередні роки, проєкт приділяє особливу увагу зміні клімату, і отже, до списку увійшли жінки, які борються з наслідками кліматичної кризи та допомагають своїм громадам подолати її вплив та адаптуватися до нього.

Минулоріч до переліку потрапили письменниця Оксана Забужко, захисниця прав дітей Олена Розвадовська й експертка з клімату Ірина Ставчук.

Повний список найвпливовіших жінок року доступний на сайті BBC.

Нагадаємо, що у столиці відкрили інсталяцію I’m fine, яку створили з пошкодженого обладнання звʼязку (ФОТО).

Фото: сайт ВВС Україна.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Станьте святим Миколаєм для інших: шість ініціатив, аби підтримати дітей, літніх людей і тварин

Опубліковано

Свята — це час для подарунків і зустрічей з близькими, а також для можливості робити добро. ШоТам зібрали ініціативи, які можна підтримати та стати святим Миколаєм для тих, хто цього потребує.

Олені святого Миколая від ВО «Українські рубежі»

Термін: до 6 грудня

Всеукраїнське об’єднання «Українські рубежі» ще з 2015 року організовує свята для дітей по всій Україні. Аби стати для когось чарівником, варто обрати на сторінці обʼєднання лист із Бази дитячих мрій і підготувати подарунок. Надіслати його варто організаторам, які вже після 6 грудня почнуть розвозити подарунки по Харківщині, Херсонщині та інших регіонах, щоб понад 2 тисячі дітей невдовзі отримали своє святкове диво!

Приклад листа від дитини. Фото: сайт ВО «Українські рубежі».

Дві тисячі подарунків для дітей від БФ «Твоя опора»

Термін: до 25 грудня

Благодійний фонд «Твоя опора» запрошує долучитися до акції та привітати дітей зі святами, виконавши їхні мрії.  

«Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну; діти з родин військовослужбовців; діти з багатодітних сімей; діти, які перебувають у складних життєвих обставинах; ті, хто зростають у родинах різних форм сімейного влаштування (усиновлення, опіка, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу)», — пишуть організатори.

За посиланням оберіть мрію дитини та пройдіть реєстрацію, а тоді придбайте подарунок.

Діти з подарунками від благодійників. Фото: БФ «Твоя опора»

Благодійний проєкт «Старість НА радість» 

Термін: до 6 грудня

Підтримати й створити святкову атмосферу можна не тільки для дітей, а й для літніх людей у геріатричних пансіонатах. Для цього варто обрати лист із побажаннями на сторінці проєкту та дочекатися відповіді від волонтерів, а тоді надіслати подарунки.

Так волонтери проєкту вітали літніх людей зі святами минулого року. Фото із соцмереж «Старість НА радість» 

«У кожного з вас знову є можливість стати Миколаями для літніх людей і подарувати їм безмежну радість. Цього року ми підтримуємо аж шість геріатричних пансіонатів, а саме Львівський, Чернівецький, Луцький, Золочівський, Підбузький і геріатричний пансіонат в Івано-Франківській області!» — пишуть організатори. 

Набір тепла та світла від БФ «Старенькі» 

Термін: до 7 грудня

Благодійний фонд «Старенькі», що працює з 2017 року, закликає підтримати літніх людей з Чернігівської області. Дивом для них стануть теплі речі й теплі слова. До набору вартістю 3 000 гривень, на який можна задонатити, входять:

  • плед;
  • світлодіодний ліхтар-лампа;
  • термос із нержавіючої сталі на 1 літр;
  • комплект постільної білизни з двома наволочками;
  • ковдра;
  • подушка;
  • листівка зі словами підтримки (їх теж можна залишити на сайті).
Літні люди, які отримали допомогу. Скриншот із сайту ініціативи

Читайте також: «Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

«Миколай в домівку» від «Домівки врятованих тварин»  

Термін: до 6 грудня

Щоб привітати хвостатих друзів з львівської «Домівки врятованих тварин» зі святами, варто обрати «лист» на сторінці шелтеру, придбати речі для тваринок і надіслати подарунки на адресу прихистку. Серед підопічних акції є котики, песики, бабак, кінь, голуби та лелеки.  

Приклад «листа» від «Домівки врятованих тварин». Фото: соцмережі «Домівки».

Іграшки своїми руками для котів і собак від UAnimals

Термін: до 6 грудня

День святого Миколая — це хороший привід підтримати хвостатих друзів іграшками, тому спільнота UAnimals пропонує долучитися до створення таких забавок.

«Іграшки не тільки розважають, а й знімають стрес у тварин, які перебувають у притулках, допомагаючи їм залишатися активними та щасливішими», — пишуть організатори.

Для цього треба подивитися майстер-клас на YouTube, зробити іграшки та завезти їх у притулки чи надіслати поштою. Зараз запити є від девʼяти притулків у Київській, Одеській, Харківській та Полтавській областях.
Аби дізнатися деталі ініціативи, звертайтеся до @community_uanimals_bot у телеграмі чи на сайт UAnimals.

Кіт грається з іграшкою. Фото ілюстративне з Unsplash

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Освіта4 дні тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...

Економіка і бізнес6 днів тому

«Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес

Вона хаотично споживала речі, аж поки одного дня не збагнула — справжнє щастя не вимірюється...

Культура2 тижні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура4 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...