Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Мами в декреті роблять торбинки з вишивкою. Як переселенка створила бренд MAMARADA та двічі виграла грант

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про підприємців, які за грант відновлюють свій бізнес.
Чому ми його робимо?… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про підприємців, які за грант відновлюють свій бізнес.
Чому ми його робимо?

Аби більше українських підприємців дізналися про можливості відкрити новий бізнес або відновити старий, навіть якщо його зруйнувала війна.

Перше оголошення про роботу Віра Сопельник написала для таких мам, як вона. Шукала жінок з дітьми, що погодяться на вільний графік, адже знала, як цінно реалізуватися навіть у декреті. Бажання підтримати матусь переросло в міцну спільноту й соціально відповідальну майстерню MAMARADA.Тепер це місце, де одні жінки створюють красу для інших — ще й з українськими мотивами. 

Віра розповіла ШоТам, як після евакуації з Донеччини у 2014 році знайшла натхнення на Закарпатті та завдяки двом грантам змогла заснувати, а потім і відновити бізнес. 

Життя перевернулося — почали заново на Тернопільщині

Віра з дитинства любила шити. Жінка народилася в Краматорську, але переїхала з чоловіком до Горлівки. Саме там Віра створила школу розвитку для дітей і займалася з ними творчістю. Та коли почалася війна у 2014 році, сім’я змушена була виїхати з міста й почати все заново. Тоді у Віри було двоє дітей, а молодшій донечці — всього 3 місяці:

«Тоді ми переїхали на Тернопільщину. Життя перевернулося: немає житла та речей, усе покинули. І ми почали думати, що робити далі».

Оскільки Віра завжди любила створювати щось красиве, вона почала задумуватися про вишивання, але тоді ще не знала, що саме хоче робити. Каже, поки жили на Тернопільщині, вдалося трохи подорожувати Україною. У 2014 жінка поїхала в Яремче, і там побачила такі колоритні вишиванки! Їй захотілося робити таке ж. В Ужгороді знайшла перших клієнтів.

«Була в невеличкій кав’ярні й побачила в офіціантки не дуже гарний фартушок. Запропонувала зробити щось цікавіше, з логотипом. Отримала контакти керівниці Наталі — це наші перші клієнти, ми співпрацюємо досі», — пригадує Віра.

Для пекарні «Полонинський хліб» тоді створили першу партію фартухів, і Віра зрозуміла — це те, чим вона хоче займатися. Від благодійного фонду «Надія» Віра дізналася про грант від Міжнародної організації з міграції (МОМ). Жінка подалася, пройшла й отримала 700 доларів. За ці кошти купила вишивальну машинку, пройшла навчання та створила бренд MAMARADA.

Уже за рік сім’я переїхала в Білу Церкву на Київщині та продовжила розвивати бізнес.

«І тут у нас вже закрутилося. Я вишивала й почала шукати собі помічницю. У самому оголошенні було вказано, що шукаю матусю з дитиною на вільний графік роботи, бо я теж так працювала», — розповідає Віра. 

Так доєдналася Ганна Діхтяр та кілька майстринь. Пробували робити дитячу постіль, та зупинилися на брендуванні фартухів. MAMARADA росла, але повномасштабна війна призупинила всі плани.

«Я просто не могла повірити, що все повторюється»

Перше, що пам’ятає Віра з повномасштабного вторгнення — сильний вибух у місті. Каже, о пів на п’яту ранку почула, як чоловік каже: «Почалась війна». За 3 години сім’я зібрала валізи:

«Я вже мала досвід швидко збиратися. На вечір ми знову їхали на Тернопільщину. Замість 10 годин доїхали за 19. Ми пожили там тиждень. Сльози були цілими днями, я не знала, що робити. Ми ж планували жити в Білій Церкві, придбали житло, почали жити з нуля — і тут знову це все було покинуто. Я просто не могла повірити, що все повторюється».

За кордон Віра не збиралася, та чоловік наполіг. 4 місяці жінка з доньками прожила в Німеччині. Каже, що її добре там прийняли, але вона сумувала за домом, тож повернулася в Україну та продовжила розвивати бізнес.

Віра згадує: дуже допоміг проєкт «Крила» від організації Пакт. Саме після бізнес-тренінгів, які жінка відвідала з Ганною Діхтяр, вдалося відновити роботу. А Ганна стала партнеркою Віри, щоб підсилити бізнес, тож якщо раніше MAMARADA — це було більше про Віру, то зараз у неї є рівноцінна партнерка та чудова команда:

«MAMARADA — це команда жінок, які радіють від того, що можуть створити якісне, гарне, і нести в цей світ радість».

Віра Сопельник і Ганна Діхтяр — партнерки по бізнесу MAMARADA. Фото надала героїня

Віра ділиться тим, що дає їй силу працювати й далі:

«Відповідальність — не тільки за себе, але ще й за інших людей, за колектив, тому що вони отримують не лише зарплатню, а й спільноту. Ми можемо побалакати, поділитися чимось. Це не просто робота — це місце, де є затишок».

Отримали другий грант від МОМ

Та проєкт «Крила» був не єдиним підсиленням бізнесу. У 2023 році Віра натрапила на сайт МОМ, де тривала грантова програма від Уряду Німеччини через Німецький банк розвитку KfW. Жінка подалася на неї, адже ще на початку роботи у 2014 році отримувала підтримку від організації.

«Була на співбесіді, а в них у базі записано, що ми вже отримували вишивальну машинку. Це додало довіри до нас. Я була дуже схвильована, коли ми отримали цю грантову підтримку», — пригадує Віра. 

Загальна сума гранту була 4 200 доларів — за ці кошти вдалося придбати вже четверту вишивальну машинку, тканину, стрічки, принтер і комп’ютер. 

«Завдяки гранту ми змогли зробити ще додаткове робоче місце для нашої швачки. Її чоловік зараз у ЗСУ, а вона одна з двома дітьми, тож для неї це дуже велика підтримка», — ділиться Віра.

Команда майстерні MAMARADA з шоперами, які вони виготовили. Фото надала героїня

«Створюємо красу, завдяки якій чиєсь серце починає битися трошки швидше»

Зараз MAMARADA виготовляє шопери та гобеленові сумки. А ще — сумочки для телефону — такі невеличкі чохли з ремінцем, Віра пояснює: вони добре підходять для зайнятих матусь, адже телефон завжди поруч, і не треба його шукати в сумці. Також майстерня має корпоративний сегмент: брендує фартухи, футболки, світшоти, шопери чи косметички. Поки жінки не мають власного магазину, але віддають свою продукцію в крамниці «Рідні Речі» в Білій Церкві, «Добродій» у Києві тощо.

Шопер з вишивкою та особливими ручками від MAMARADA. Фото надала героїня

Віра каже, що пробували шити й одяг, але вирішили, що їм це не підходить. А от сумки — це фішка майстерні, адже для торбинок або шоперів спеціально замовляють особливі ручки з вишитими елементами:

«Ми постійно шукаємо якісь нові дизайни, де буде сучасна вишивка з етнічними мотивами. Як я люблю казати, з мотивами традицій наших прабабусь».

Сумочка з орнаментом від MAMARADA. Фото надала героїня

У команді є дизайнерка, також періодично працюють ще з трьома. Дизайни орнаментів або замовляють безпосередньо в спеціалістів, або купують на стоках. 

«Найцінніше для мене — це створювати щось особливе разом з командою. І потім, коли створюється продукт, ти просто кайфуєш від того, що воно таке гарненьке, і що хтось може зробити подарунок або себе порадувати. Найцінніше — створювати красу, завдяки якій чиєсь серце починає битися трошки швидше», — ділиться Віра.

Суспільство

FPV-дрон пролетів понад 20 км та знищив “Град” росіян

Опубліковано

Українському FPV-дрону вдалося здолати десятки кілометрів та уразити реактивну установку «Град».

У підрозділі ударних безпілотників «Небесна Мара» розповіли, що літати на такі відстані допомогають спеціальні антени.

«У нас є дрони і антени, щоб літати на таку відстань. Зараз питання стає в батареях», – розповіли бійці підрозділу 43-ї окремої механізованої бригади.

Російську реактивну установку БМ-21 «Град» дрон уразив біля населеного пункту Богородицьке на Луганщині.

Відстань до села до лінії бойово зіткнення становить приблизно 20 кілометрів.

Далекобійні безпілотники часто запускають не прямо з передової лінії фронту. Також вони не завжди летять по прямій лінії до цілі.

Відстань від лінії бойово зіткнення до місця ураження дроном російської реактивної установки "Град" біля села Богородицьке

Читайте також: Як військовому лише з бойовим досвідом знайти цивільну роботу: прості поради

У підрозділі «Небесна Мара» зазначили, що безпілотнику довелося здолати 31 кілометрів до реактивної установки.

«Працюємо так, щоб ворогу ніде було почуватися в безпеці», – зазначили бійці підрозділу.

Імовірно, українські військові отримали потужні ретранслятори для FPV-дронів.

Оператор та FPV-дрон 43-ї окремої механізованої бригади. 2024 рік. Україна. Фото з facebook сторінки бригади

Ретранслятори розширюють дальність польоту FPV-дрону, посилюючи сигнал відео з камери дрона на приймач пілота.

Звичайні FPV-дрони мають обмежений діапазон польоту через поганий зв’язок при далеких відстанях. Для цих цілей антени встановлюють на інші безпілотники, які з повітря покращують зв’язок між оператором та ударним безпілотником.

Безпілотник Matrice 300 RTK українських військових з антенами ретрансляції для FPV-дронів. Фото: Благодійний фонд "SOS palīdzība Ukrainas armijai"

Нагадаємо, українські розробники показали новітній наземний дрон.

Фото: «Небесна Мара»

Читати далі

Суспільство

 Як затоплювало Хрещатик у Києві під час дощів у 1950-х роках. Архівні фото

Опубліковано

Сильні зливи вже не вперше затоплюють Київ, як це сталося нещодавно – 12 червня 2024 року. Приміром, у 1950-х роках опади перетворили центральний Хрещатик на справжню річку.

Архівні фотографії, що демонструють наслідки стихії, опублікував у своєму Telegram-каналі київський екскурсовод Кирило Степанець.

“Злива на Хрещатику, 1950-ті,” – підписав екскурсовод.

У мережі показали, як затоплювало Хрещатик у Києві під час дощів у 1950-х роках. Архівні фото

На знімках видно, що центр столиці України у ті дні буквально перетворився на суцільну річку.

У мережі показали, як затоплювало Хрещатик у Києві під час дощів у 1950-х роках. Архівні фото

Нагадаємо, у Добропарку розпочався сезон лаванди.

Фото: Кирило Степанець.

Читати далі

Суспільство

У Добропарку розпочався сезон лаванди: що пропонують відвідувачам

Опубліковано

15 червня, у Добропарку на Київщині розпочався сезон лаванди. Парк працює кожен день з 10:00 до 20:00.

Про це повідомили на сторінці парку. 

На цих вихідних відвідувачам пропонують:

  • Квітучі локації ранньої лаванди;
  • Фотозони;
  • Суміжні цвітіння: троянд, петуній та лілій;
  • Зони для відпочинку;
  • Безкоштовні розваги для дітей: тюбінгова гірка, батут, переправа на плотах, тролей, ігровий майданчик, гойдалки.

Читайте також: У Києві з’явився ще один центр ветеранського розвитку

Адреса: с. Мотижин, 29 км від Києва по Житомирській трасі.

Придбати квитки — за посиланням.

Нагадаємо, у Чернівцях організують благодійний вечір народної пісні.

Фото: Добропарк

Читати далі