Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/y0syxlMxYBs?si=o6G6ypDmiXq6dgWxSSSSSS

Суспільство

Як українці підіймати повстання у ГУЛАГу: історія 94-річного Івана Мирона із Закарпаття (ВІДЕО)

Опубліковано

Спочатку він боровся з совєтами в лавах УПА, а коли заслали на каторгу, взяв участь у повстанні, яке пришвидшило падіння ГУЛАГу.

Про 94-річного закарпатця Івана Мирона — одного з останніх живих в’язнів сталінських таборів, розповідає ШоТам.

25 років його життя минули на каторзі, бо замість червоної армії пішов у повстанці. Зі шкільних років маленький Іван долучився до організації українських пластунів. Коли розпочалася Друга світова, йому було лише 10 років. Після її закінчення зовсім юним пішов учителювати. А 1950 року отримав повістку до радянської армії.

Дивіться відеоЯк українці влаштували наймасштабніше повстання в таборах ГУЛАГу

Я коли подумав, що потрібно дати їм присягу, то я… не можу! – Іван Мирон, колишній в’язень ГУЛАГу

Замість цього Іван долучився до УПА та брав участь у підпільній боротьбі, поки не потрапив у засідку. Його і побратимів полонили радянські прикордонники, які намагалися будь-що отримати інформацію.

«Ніхто не буде знати, житимеш, де хочеш!» Я мовчав і казав, що ні. І все!, – Іван Мирон, колишній в’язень ГУЛАГу

За це йому присудили 25 років каторги. Молодість минала в таборах Норильська, Іркутська та Мордовії… Іван важко працював на шахтах у 50-градусний мороз, коли люди помирали прямо під час роботи.

Дивіться відео: Українець пережив концтабори, але попри все став олімпійським чемпіоном

Після смерті Сталіна у 1953 в політв’язнів з’явилася надія на пом’якшення режиму. Але марно: політичні, серед яких більшість були українцями, під амністію не потрапили.

Тоді українці розпочали масові бунти. І першим стало повстання у Норильському таборі Горлаг. Там і перебував Іван Мирон, який став активним учасником тих подій. Того дня він ішов працювати в нічну зміну, як зненацька почув українську пісню

Сумних пісень співали, а йшла зміна конвою. А їх чи нацькували так, чи не годували, що люті такі були, – Іван Мирон, колишній в’язень ГУЛАГу

Розлючені охоронці, аби залякати, застрелили одного з в’язнів, волинянина. Адміністрація тільки й чекала, аби в’язні почали битися з конвоєм: це розв’язувало руки. Тому спочатку повстанці обмежилися криками та барикадами.

Ми припинили роботу. Оголошуємо забастовку, – Іван Мирон, колишній в’язень ГУЛАГу

Та коли охорона вбила ще чотирьох в’язнів, повстання охопило увесь Горлаг. Іван пригадує: не в змозі їх розігнати, совєти пригнали пожежні машини та підвезли ще охорону. Через 10 днів від початку протесту кількість повстанців Горлагу налічувала 16 000 людей.

Їхнім гаслом стало «Воля або смерть!», а символом — чорний прапор із червоною смужкою. Совєти два місяці не могли нічого вдіяти. І зрештою поставили ультиматум: покора або розстріл. Солдати та офіцери поливали в’язнів свинцем, а ті відбивалися камінням та вогнегасниками. Повстання жорстоко придушили. За оцінками в’язнів убили та поранили 1000 людей.

Дивіться відео: Історія легендарної дисидентки, яку за відважну боротьбу назвали козацькою матір’ю

Але в Норильську українці розпочали незворотнє: вогонь повстання перекинувся на табори Воркути й Кенгіру. Кенгірський та Воркутинський заколоти змусили совєтів піти на поступки. Політв’язнів почали випускати сотнями тисяч, але до декого була особлива вимога.

Від нас вимагали покаяння, – Іван Мирон, колишній в’язень ГУЛАГу.

Від Івана покаяння не дочекалися. Його не звільнили і тримали у таборах усі 25 років. За чверть століття на каторзі йому лише раз дозволили зустрітися з матір’ю.

Іван вийшов на волю, коли йому вже було 47 років. Маму застати живою не встиг… Іван повернувся на Закарпаття, але вважався колишнім бандитом і не міг виходити за межі села. Утім, це не завадило йому в 47 років знайти своє кохання.

Не можна було ходити за межі села. Але він через верх прийшов до нас, ходив на службу, купив у нас теличку. Через 9 місяців, як він повернувся, ми побралися, – Христина Мирон, дружина Івана

Івана та інших повстанців реабілітували аж у 2019. Але весь час для місцевих він був героєм.

Люди, які мені кажуть, більше навіть радуються, аніж я! Так. Так…, – Іван Мирон, колишній в’язень ГУЛАГу.

Іван і Христина разом і сьогодні. Живуть у затишній дерев’яній хатині. У свої 94 Іван Мирон, як колись його дід, служить дияконом у місцевій церкві. Сил та наснаги йому надає віра в Бога та молоде покоління, яке доведе його боротьбу до Перемоги.

Нагадаємо, ШоТам розповідав про життя зв’язкової УПА на псевдо Квітка.

Також дивіться відео, як переселенка відновлює 100-літній будинок зв’язкової УПА на Прикарпатті.

Суспільство

«Хартія» та GUD випустили рюкзаки Frontier: увесь прибуток — військовим (ФОТО)

Опубліковано

До річниці 13-ї бригади НГУ «Хартія» київський бренд GUD випустив лімітовану колекцію рюкзаків. Увесь прибуток з продажів передадуть військовим цієї бригади.

Про це повідомили в «Хартії».

Обличчям колаборації став офіцер «Хартії» із позивним SWAT і Таня Камєнєва, яка є співвласницею фонду Shields Ukraine та співзасновницею ініціативи «Військо +1».

У «Хартії» зазначили, що колекція символізує єдність цивільних і військових, «де турбота одне про одного стає нормою».

«Ця сумка не просто для ваших речей, вона несе ідею, що готовність рятує життя», — написали в бригаді.

Читайте також: Бригада «Чорний ліс» та Mr.SCRUBBER випустили благодійну лінійку доглядової косметики

Нагадаємо, що Etnodim та «Хартія» випустили благодійні вишиті сорочки (ФОТО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «Хартії»

Читати далі

Суспільство

UAnimals запустили найкоротшу рекламу з зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО)

Опубліковано

Благодійна організація UAnimals випустила серію рекламних відео з українськими знаменитостями, які тривають по одній секунді. До проєкту долучилися Надя Дорофєєва, Артем Пивоваров, MONATIK, Jerry Heil та учасник гурту «Курган & Agregat» Раміл Насіров.

Про це повідомили в UAnimals.

«Українські зірки з’являються у відео всього на секунду! Чому? Бо відтепер саме стільки часу потрібно, аби оформити кешбек на благо від monobank та надіслати його фонду UAnimals», — написали в організації.

Monobank запустив спрощену підписку на благодійний кешбек для UAnimals наприкінці лютого 2025 року. Тепер замість низки кроків клієнти банку можуть підписатися на фонд завдяки одному посиланню.

Читайте також: Український розробник створює гру про кота-астронавта: перший трейлер (ВІДЕО)

«Сьогодні увага людей, які донатять, розфокусована по різних напрямках та фондах. Кожен та кожна намагається допомогти скрізь. Тому ми створили можливість швидкої та простої пожертви — достатньо секунди та одного натискання на лінк. До того ж людина навіть не витрачає власні гроші, а спрямовує на допомогу ті, які їй повернув банк у вигляді кешбеку. Тому закликаємо українців оформити підписку на благо. Саме завдяки підтримці людей UAnimals щодня бореться за життя тварин», — розповів засновник UAnimals Олександр Тодорчук.

Про фонд UAnimals

Організація UAnimals з 2016 року пропагує гуманне ставлення до тварин і захищає їх від експлуатації та знущань. Після початку повномасштабного вторгнення фонд рятує домашніх, диких та свійських тварин від війни.

За цей час команда UAnimals вивезла з-під обстрілів близько 7 тисяч тварин, підтримала відбудову понад 24 притулків, роздала тисячу тонн корму та стерилізувала понад 43 тисяч безпритульних тварин. Наразі спільнота фонду налічує близько трьох тисяч волонтерів.

Нагадаємо, що «МУР» та Animalism випустили благодійний дроп для допомоги тваринам (ВІДЕО).

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Суспільство

«Я скоро буду вдома!»: перші емоції захисників після повернення з полону (ВІДЕО)

Опубліковано

19 березня 2025 року відбувся один із найбільших обмінів військовополоненими. З полону звільнили 175 захисників, а ще 22 воїни повертаються в Україну завдяки іншим заходам.

Державна прикордонна служба України поділилася першими емоціями військових після обміну.

Звільнені з полону воїни могли зателефонувати рідним та близьким і сповістити про своє повернення в Україну.

«Дуже раді, що повернулися у свою рідну Україну, на свою Батьківщину. Надіюся, найближчим часом повернуся у своє рідне місто — у Львів. Дякую всім, хто нас чекав! Мамо, привіт!» — сказав український захисник.

Інший військовий подякував усім тим, хто долучився до звільнення українських воїнів:

«Хочемо подякувати всім організаціям, людям, які долучилися до цієї праці. Це велика та важка праця, яка привела до нашого звільнення з полону».

Читайте також: Військові повторно вразили російський аеродром «Енгельс»: наслідки удару

Перші емоції наших захисників після повернення з полону

Кадри, які не залишать нікого байдужим: перші емоції наших захисників після повернення з полону ❤️‍🩹

Опубліковано Державна прикордонна служба України Середа, 19 березня 2025 р.

«Це один із найбільших обмінів. Повертаються наші солдати, сержанти та офіцери. Воїни, які боролися за нашу свободу в лавах Збройних Сил, ВМС, Нацгвардії, Сил територіальної оборони та прикордонної служби. Захищали Україну на різних напрямках — у Маріуполі, на “Азовсталі”, на Донеччині, Луганщині, Херсонщині, а також Харківщині, Миколаївщині, Запоріжжі, Сумщині та Курщині»,написав Володимир Зеленський.

Нагадаємо, що в лютому в Україну повернули 150 українських військовополонених (ФОТО).

Фото обкладинки: фейсбук Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими

Читати далі

Шопочитати

Можливості4 години тому

На добру справу: ветеран і директорка лікарні отримали по 100 тисяч гривень гранту

Василь Штундер — ветеран, який присвятив себе реабілітації побратимів. Галина Роспутна — акушерка-гінекологиня, яка нині...

Культура1 день тому

Картини, які «малює» дрон: це анонімний митець зі Львова, що креативно збирає на військо

Головний Герой — це митець, який спостерігає за людьми та відображає світ у віртуальній реальності....

Суспільство2 дні тому

Книжковий блогер у 9 років: це хлопчик, який підкорив YouTube любов’ю до книг

«О, ви вже тут? А я саме читав книжку, про яку дуже хочу вам розповісти»,...

Можливості2 дні тому

Великі зміни навіть у маленьких громадах. Як зробити туристичний маршрут та кінотеатр за грант

У Бобриці відновили туристичний маршрут до унікальних природних пам’яток і мальовничих місць А у Згурівці...