Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/y0syxlMxYBs?si=o6G6ypDmiXq6dgWxSSSSSS

Суспільство

Як українці підіймати повстання у ГУЛАГу: історія 94-річного Івана Мирона із Закарпаття (ВІДЕО)

Опубліковано

Спочатку він боровся з совєтами в лавах УПА, а коли заслали на каторгу, взяв участь у повстанні, яке пришвидшило падіння ГУЛАГу.

Про 94-річного закарпатця Івана Мирона — одного з останніх живих в’язнів сталінських таборів, розповідає ШоТам.

25 років його життя минули на каторзі, бо замість червоної армії пішов у повстанці. Зі шкільних років маленький Іван долучився до організації українських пластунів. Коли розпочалася Друга світова, йому було лише 10 років. Після її закінчення зовсім юним пішов учителювати. А 1950 року отримав повістку до радянської армії.

Дивіться відеоЯк українці влаштували наймасштабніше повстання в таборах ГУЛАГу

Я коли подумав, що потрібно дати їм присягу, то я… не можу! – Іван Мирон, колишній в’язень ГУЛАГу

Замість цього Іван долучився до УПА та брав участь у підпільній боротьбі, поки не потрапив у засідку. Його і побратимів полонили радянські прикордонники, які намагалися будь-що отримати інформацію.

«Ніхто не буде знати, житимеш, де хочеш!» Я мовчав і казав, що ні. І все!, – Іван Мирон, колишній в’язень ГУЛАГу

За це йому присудили 25 років каторги. Молодість минала в таборах Норильська, Іркутська та Мордовії… Іван важко працював на шахтах у 50-градусний мороз, коли люди помирали прямо під час роботи.

Дивіться відео: Українець пережив концтабори, але попри все став олімпійським чемпіоном

Після смерті Сталіна у 1953 в політв’язнів з’явилася надія на пом’якшення режиму. Але марно: політичні, серед яких більшість були українцями, під амністію не потрапили.

Тоді українці розпочали масові бунти. І першим стало повстання у Норильському таборі Горлаг. Там і перебував Іван Мирон, який став активним учасником тих подій. Того дня він ішов працювати в нічну зміну, як зненацька почув українську пісню

Сумних пісень співали, а йшла зміна конвою. А їх чи нацькували так, чи не годували, що люті такі були, – Іван Мирон, колишній в’язень ГУЛАГу

Розлючені охоронці, аби залякати, застрелили одного з в’язнів, волинянина. Адміністрація тільки й чекала, аби в’язні почали битися з конвоєм: це розв’язувало руки. Тому спочатку повстанці обмежилися криками та барикадами.

Ми припинили роботу. Оголошуємо забастовку, – Іван Мирон, колишній в’язень ГУЛАГу

Та коли охорона вбила ще чотирьох в’язнів, повстання охопило увесь Горлаг. Іван пригадує: не в змозі їх розігнати, совєти пригнали пожежні машини та підвезли ще охорону. Через 10 днів від початку протесту кількість повстанців Горлагу налічувала 16 000 людей.

Їхнім гаслом стало «Воля або смерть!», а символом — чорний прапор із червоною смужкою. Совєти два місяці не могли нічого вдіяти. І зрештою поставили ультиматум: покора або розстріл. Солдати та офіцери поливали в’язнів свинцем, а ті відбивалися камінням та вогнегасниками. Повстання жорстоко придушили. За оцінками в’язнів убили та поранили 1000 людей.

Дивіться відео: Історія легендарної дисидентки, яку за відважну боротьбу назвали козацькою матір’ю

Але в Норильську українці розпочали незворотнє: вогонь повстання перекинувся на табори Воркути й Кенгіру. Кенгірський та Воркутинський заколоти змусили совєтів піти на поступки. Політв’язнів почали випускати сотнями тисяч, але до декого була особлива вимога.

Від нас вимагали покаяння, – Іван Мирон, колишній в’язень ГУЛАГу.

Від Івана покаяння не дочекалися. Його не звільнили і тримали у таборах усі 25 років. За чверть століття на каторзі йому лише раз дозволили зустрітися з матір’ю.

Іван вийшов на волю, коли йому вже було 47 років. Маму застати живою не встиг… Іван повернувся на Закарпаття, але вважався колишнім бандитом і не міг виходити за межі села. Утім, це не завадило йому в 47 років знайти своє кохання.

Не можна було ходити за межі села. Але він через верх прийшов до нас, ходив на службу, купив у нас теличку. Через 9 місяців, як він повернувся, ми побралися, – Христина Мирон, дружина Івана

Івана та інших повстанців реабілітували аж у 2019. Але весь час для місцевих він був героєм.

Люди, які мені кажуть, більше навіть радуються, аніж я! Так. Так…, – Іван Мирон, колишній в’язень ГУЛАГу.

Іван і Христина разом і сьогодні. Живуть у затишній дерев’яній хатині. У свої 94 Іван Мирон, як колись його дід, служить дияконом у місцевій церкві. Сил та наснаги йому надає віра в Бога та молоде покоління, яке доведе його боротьбу до Перемоги.

Нагадаємо, ШоТам розповідав про життя зв’язкової УПА на псевдо Квітка.

Також дивіться відео, як переселенка відновлює 100-літній будинок зв’язкової УПА на Прикарпатті.

Суспільство

В Україні запрацює проєкт навчання жінок водіння автобусів: подробиці

Опубліковано

Мінінфраструктури спільно з ООН запустять в Україні пілотний проєкт із навчання водійок у сфері перевезень пасажирів автобусами. Його мета — подолати кадровий дефіцит у сфері перевезень.

Про це повідомили у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Проєкт має назву «Розширення професійного потенціалу жінок у сфері пасажирських перевезень». Його реалізовуватиме громадська організація «Фундація інституційного розвитку», а гроші на цю програму виділить Швеція.

Так, головними завданнями цієї програми є:

  • створення нових робочих місць та можливості професійного розвитку жінок у сфері громадського транспорту відповідно до вимог транспортної реформи в Україні та європейських стандартів;
  • розширення можливості працевлаштування жінок у сфері пасажирських перевезень;
  • інтеграція стандартів дотримання прав жінок на комунальних підприємствах у сфері пасажирського транспорту.

Читайте також: Водійки тракторів та тілоохоронці: уряд сприятиме опануванню цих професій жінками

«Це перша ініціатива Міністерства спрямована як на подолання дефіциту кадрів, так і задля подолання стереотипів та упереджень щодо професій. За останніми даними, дефіцит водіїв автобусів у регіонах становить близько 30%, а це близько шести тисяч співробітників», — зазначив заступник глави Мінінфраструктури Сергій Деркач.

У межах проєкту також передбачено навчання жінок для отримання кваліфікаційної картки водія — документа, який підтверджує професійну компетенцію водія автобуса за європейським стандартом.

Нагадаємо, в Україні запускають програму навчання жінок-водіїв для вантажівок.

Фото: freepik

Читати далі

Суспільство

91,4% українців пишаються своїм громадянством: результати опитування

Опубліковано

Згідно з соціологічним опитуванням, проведеним Центром Разумкова з 6 до 12 червня, 91,4% опитаних українців пишаються тим, що є громадянами України. Цей показник суттєво зріс порівняно з попередніми роками: у 2000 році він становив 62,4%, у 2010 році – 61,8%, у 2015 році – 68,4%, а в 2023 році – 94%.

Про це повідомляє Центр Разумкова.

Детальні результати опитування

Опитування також показало, що 95,8% респондентів пишаються або позитивно ставляться до прапора України, 96,5% – до герба України, а 90,4% – до гімну України.

Що стосується ідентифікації, 52,8% респондентів вважають себе насамперед українцями, 28% пов’язують себе з населеним пунктом, де живуть, 13,1% – з регіоном, 0,1% – з Росією, 1,6% – з Радянським Союзом, 2,6% – з Європою, а 1,2% не змогли визначитися з відповіддю.

Етнічна самоідентифікація показала, що 94,7% вважають себе українцями, 1,9% – росіянами, 1,9% – іншими національностями, а 1,5% не змогли визначитися.

Читати також: 94% українців негативно ставляться до РФ: опитування КМІС

Культурна ідентичність респондентів розподілилася наступним чином: 76,2% відносять себе до української культурної традиції, 14,4% – до загальноєвропейської, 3,8% – до радянської, 0,5% – до російської, 1,4% – до інших традицій, а 3,7% не змогли визначитися.

Щодо володіння українською мовою, 69,5% респондентів зазначили, що володіють нею вільно, 27,1% – на побутовому рівні, 2,2% – погано розуміють мову, а 0,5% – зовсім не розуміють.

Також 70,5% респондентів повідомили, що спілкуються вдома українською мовою, 17,8% – іноді українською та російською, 11% – російською, 0,5% – іншою мовою.

Опитування проведено серед 2016 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком тимчасово окупованих і зон активних бойових дій. Похибка не перевищує 2,3%.

Нагадаємо, що стало відомо, скільки відсотків українців відчувають себе європейцями.

Фото: novakovska.com.

Читати далі

Суспільство

Сергій Жадан анонсував нове мандрівне радіо «Хартія»

Опубліковано

Щотижня до ефіру приєднуються військовослужбовці Алла Кошляк, Дмитро 3D Третяк, Євген Турчинов та їхні гості, аби ділитися своїми історіями та думками.

Про це повідомили на Instagram-сторінці радіо.

Про радіо

«Радіо Хартія» — це мандрівне, трішки піратське радіо, що подорожує різними місцями у різний час.

«Наша весела шхуна з пересувною мобільною радіостудією вигулькуватиме в різних місцях в різний час, але це завжди будуть відверті розмови з тими, хто воює, і тими, хто підтримує наше військо та, попри все, розбудовує країну. Звідки, коли і з ким ми вийдемо в ефір наступного разу — ніхто не знає, тож підпишіться на Радіо Хартія в усіх наших соціальних мережах (всі лінки — у футері та в коментарях) і не забудьте порадити друзям і родині», – відзначають в команді.

Нагадаємо, що популярний реп-виконавець Міша Крупін повідомив, що вирішив стати добровольцем.

Також ми повідомляли, що в грі S.T.A.L.K.E.R. 2 звучатиме український пост-панк.

Фото: Радіо Хартія.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

«Генеалогія доступна кожному». Як дослідити історію свого роду?

Понад 13 років тому в сільській хатині своєї прабабусі Світлана переглядала старі світлини в родинному...

Технології1 тиждень тому

«Більше не залежимо від центральної системи електропостачання». Як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними

День мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі починається зі сходу сонця, яке...

Суспільство2 тижні тому

Як юнак з ДЦП вступив до університету і здійснює свої мрії

Максимові 19 років. Він щойно закінчив перший курс університету — вивчає політологію, бо любить аналізувати...

Суспільство3 тижні тому

Як почати бізнес у місці, яке сховане від світу? Досвід засновниці «Твого райка»

Альона Лагно родом з Канева, за освітою програмістка, живе та працює за фахом у Києві....

РЕКЛАМА: