Суспільство
Українець пережив концтабори, але попри все став олімпійським чемпіоном (ВІДЕО)
Він пережив 17 німецьких концтаборів, а після повернення став олімпійським чемпіоном з гімнастики, досягнення якого не змогли перевершити досьогодні.
Про незламного українця розповідає ШоТам.
Віктор Чукарін — відомий на весь світ спортсмен, чиї досягнення досі ніхто не перевершив.
«На таких прикладах варто вирощувати майбутні покоління. На такій мужності, наполегливості, чесності», — Олена Чаплінська, онука Віктора Чукаріна.
Він народився у 1921 році на Донеччині в сім’ї українця та гречанки.
«Маріуполець, який прожив усе своє життя і надзвичайно любив Львів», — Антон Нікулін, заслужений тренер України.
З малих років Віктор захопився гімнастикою. Біля сарая він власноруч змайстрував перекладину і регулярно тренувався.
Уже за рік хлопець робив такі трюки, що ровесники та дорослі були шоковані. А у віці 19 років виконав норму майстра спорту. Це відкривало перед хлопцем величезні перспективи. Та всі плани порушила Друга світова.
Віктор пішов на фронт добровольцем, був в артилерійському підрозділі. Під Полтавою він був поранений в голову та потрапив до німецького полону.
Загалом пройшов через 17 концтаборів, зокрема Бухенвальд! Та в його змученому тілі не згасав дух переможця.
Працюючи на німецькій фермі, Віктор змайстрував поперечину й нишком відновив заняття. Він працював день і ніч, майже не їв, але тренувався з мрією повернутися до великого спорту.
Коли німці відступали, Віктора та інших полонених перевели на баржу, яку покинули в боях. На баржу випадково натрапили англійці, які звільнили полонених.
Коли в листопаді 1945 Віктор повернувся додому, важив усього 40 кг, його не впізнала рідна мати. Знайомі думали, що він тепер зможе працювати лише тренером, однак Чукарін жадав перемог.
Читайте також: Ми лікуємо захисників «Азовсталі». Як працює перший в Україні добровольчий хірургічний шпиталь? Інтерв’ю із засновником проєкту
І вже через рік він взяв участь у чемпіонаті СРСР з гімнастики. Але посів тоді лише 12 місце. Невдача лише розпалила його. І через три роки, у 1949-му, Чукарін стає чемпіоном УРСР.
А ще через три роки виграє Олімпійські ігри в Гельсінкі: бере 4 золоті та 2 срібні медалі. Далі були перемоги на Чемпіонаті світу в Римі, на Олімпіаді в Мельбурні: Віктор шокував світ.
Один із рекордів, який досі ніхто не подолав, він поставив на Міжнародному фестивалі в Берліні. Чукарін набрав 118,85 бала із 120 можливих.
Українці називали його Львівським літуном з Донеччини, а суперники визнавали: Віктора не перемогти.
На запитання, з чим можна порівняти радість перемоги, Віктор відповідав дуже чуйно.
«Складне таке запитання, але я б його порівняв з народженням дитини в сім’ї», — Віктор Чукарін, багаторазовий чемпіон Олімпійських ігор.
Зі світового спорту Віктор Чукарін пішов непереможеним і став викладачем Львівського інституту фізкультури. Він тренував збірну УРСР, підготував понад 30 майстрів спорту.
Однак жоден із учнів та інших спортсменів не зміг перевершити досягнення легендарного атлета. 25 серпня 1984 року Віктора не стало. Його поховали на Личаківському кладовищі у Львові. А його легендарне ім’я носять вулиці в Маріуполі та Львові.
Також дивіться відео про легендарну дисидентку, яку за відважну боротьбу назвали козацькою матір’ю.
Суспільство

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.
Про це повідомив активіст Дмитро Перов.
За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.
На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.
Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.


Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.
Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова
Суспільство

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Символізм артоб’єкта
Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.
«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.
Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам
Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».
Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.


Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.
Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».
Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.
«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)
Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.
За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.


Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).
Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»