Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 видатних українок, про яких ви мало що знали

Опубліковано

Редакція ШоТам завітала до минулого українського жіноцтва, щоб розкрити історії видатних і легендарних жінок. Їх внесок у розвиток наукового, суспільного та культурного життя залишив невиразний слід в історії. Завдяки їм ми маємо кого шанувати, в кого знаходити натхнення, і кого вважати прикладом до піднесення власних досягнень.

Ірина Калинець

Ірина Калинець, народилася в родині віруючих Української греко-католицької церкви, отримала вищу освіту на філологічному факультеті Львівського університету. Протягом свого життя працювала у різних сферах, зокрема: методисткою, вчителькою, бібліотекаркою й викладачкою. Однак, її активні позиції щодо захисту української культури та прав людини призвели до переслідувань.

У 1970 році Ірина підписала протест проти арешту дисидента Валентина Мороза, що стало початком її активної громадської діяльності. Пізніше вона разом із чоловіком виступила за допуск до судового розгляду Мороза, і підтримала його родину листами до влади.

У 1972 році її заарештували за “антирадянську агітацію та пропаганду”, й вона провела більше 9 років у в’язниці та на засланні. Після звільнення Ірина стала активісткою суспільно-культурного життя Західної України та Львова, долучилася до роботи організації “Меморіал” та Народного руху України.

Попри важкі обставини, вона продовжувала творчу діяльність, публікуючи поезії, дитячі книги та наукові праці. Ірина Калинець стала символом відваги та витримки в боротьбі за свободу слова та права людини.

архівне фото

Галина Дидик

Галина Дидик народилася у національно-свідомій родині українців Томи та Олени у селі Шибалин на теренах Королівства Галичини та Володимирії 17 квітня 1912 року. В 1934-1939 роках вона активно долучилася до діяльності “Союзу Українок”, здійснюючи просвітницьку роботу в селах Тернопільської області.

Після приходу радянських військ на західноукраїнські землі, Галина була заарештована органами НКВС за зв’язок з ОУН та активну націоналістичну пропаганду. Через брак доказів, відпустили її в травні 1940 року. Вона офіційно стала членкинею ОУН у березні 1944 року, проте її націоналістична діяльність розпочалася ще під час навчання в учительській семінарії.

Галина працювала в референтурі підпільного Українського Червоного Хреста, де забезпечувала медичний персонал для допомоги УПА. Вона також займалася налагодженням зв’язку між головою Проводу ОУН Романом Шухевичем та іншими членами проводу.

Коли більшовики викрили місцеперебування Дидик і Шухевича, вона не встигла повністю з’їсти отруту. Після 25 років ув’язнення вона вийшла на волю з мужністю та не втратила своєї любові до людей.

архівне фото

Анна Храплива-Сміт

Анна Храплива, народилася у 1920 році в Канаді, де отримала вищу освіту в Університеті Манітоби. Після закінчення навчання, вона працювала бухгалтеркою. В 1941 році, будучи однією з перших українок діаспори, вступила до Канадського жіночого армійського корпусу (CWAC).

Анна була відома своєю відданістю та високими навичками, що принесли їй Медаль Британської імперії за відвагу та віддану службу в 1944 році. У серпні того ж року її підвищили до рангу лейтенанта. Вона також була відправлена до Німеччини для підготовки прибуття частин Корпусу в британську окупаційну зону.

Під час свого перебування в Німеччині, Анна стала свідком трагедії мільйонів українців, що опинилися в ситуації переслідування та переміщення. Після демобілізації в Канаді, вона повернулася до Європи, де активно допомагала українським біженцям та воякам, що відмовилися повертатися до СРСР.

У Лондоні, Анна стала членом проводу Центрального українського допомогового бюро, де продовжила свою невтомну допомогу співвітчизникам. Її внесок у підтримку української громади на Британських островах був надзвичайно значущим.

архівне фото

Ірина Тимочко

Ірина Тимочко, народилася 8 липня 1923 року у селі Яксманичі, що поблизу Перемишля, в родині патріотів України. Вона виросла в атмосфері національної свідомості та патріотизму, що було визначальним для її подальшого життя.

Після закінчення школи в Перемишлі, Ірина вступила до підпільного Пласту та приєдналася до ОУН. Після навчання в Українському допомоговому комітеті у Яворові, вона прийняла участь у підпільній діяльності.

Під час операції “Вісла” Ірина була однією з тих, хто залишився на передовій, захищаючи свої домівки від польських військ. Пізніше, після операції, вона активно допомагала українським біженцям та воякам, які відмовилися повертатися до СРСР.

Проте, її діяльність не залишилася непоміченою, і вона була затримана у Перемишлі. Незважаючи на жорстке слідство та фізичне насильство, Ірина не зламалася та не пішла на співпрацю з ворогом.

Після восьми років ув’язнення, вона була звільнена. Відвідавши свою рідну Лемківщину, жінкак згадала про ті часи та знову почула партизанські стежки. Ірина продовжувала свою боротьбу за свободу й права українського народу.

архівне фото

Ольга Лядська

Ольга Лядська народилася 2 березня 1926 року у селі Оріхівці Краснодонського району на Луганщині. Її юність сповнена випробувань через нацистську окупацію та репресії радянської влади.

Отримавши повістку на відправку до Німеччини, Ольга написала листа, в якому виразила своє відверте неприйняття війни та нацистського режиму. Арештована через цей лист, вона зазнала жорстокого допиту, але відмовилася від співпраці з ворогом.

Почалися репресії проти місцевого населення – за перебування під окупацією. Те, що Ольгу Лядську нацисти арештували, але вона уникнула покарання, було підозрілим для радянських спецслужб. Залишилася жива – отже, зрадниця. 2 квітня 1943 року Воєнний трибунал Уральського воєнного округу засудив 17-літню дівчину на 10 років позбавлення волі з поразкою у правах ще на 5 років. І відправив її до концтабору. Відправлена до концтабору, вона стала об’єктом романтизації в радянській пропаганді, але насправді зазнала тяжких випробувань.

Її ім’я разом із ім’ям іншої дівчини з’явилися у романі “Молода гвардія” як представниць зради. Це спричинило нове розглядання їхніх справ у концтаборах.

Ольга Лядська та її товаришка познайомилися лише після реабілітації у 1990 році. До цього часу кожна з них вважала, що інша – вигадана фігура.

архівне фото

Олена Вітер

Олена народилася у 1904 році в селі Миклашів на Львівщині. Вона завжди пишалася своїм українським корінням. З раннього дитинства вона була насичена патріотичними ідеями, які вбиралися з сімейного виховання.

Олена Вітер прославилася як настоятелька греко-католицького монастиря ордену студитів та активна учасниця Організації Українських Націоналістів. У 1941 році вона була арештована НКВД та засуджена до смертної кари, проте дивом уникла розстрілу у львівській в’язниці на вулиці Лонцького.

Під час німецької окупації Олена Вітер приховувала єврейських дітей у львівському сиротинці, який був під її опікою. Вона та монахині забезпечували дітей не лише матеріальною допомогою, а й навчали їх християнським цінностям та молитвам.

Після звільнення з в’язниці сестра Йосифа продовжила свою діяльність, але була обмежена в правах та змушена переселитися у м. Скалат на Тернопільщині. У 1976 році вона була визнана “Праведником народів світу” Яд Вашем за свої вчинки під час голокосту.

архівне фото

Марія Рогачук

Марія Рогачук народилася у 1926 році на Тернопільщині, у селі Ланівці. Її батько, Микола Щербань, був заможним селянином. У 1948 році Марію арештували за невідомими обвинуваченнями, пов’язаними з УПА, і засудили до 25 років ув’язнення в Сибіру.

Під час допитів, яких було цілком дев’ять, чекісти витягли з Марії зізнання про співпрацю з ОУН. Вона підтвердила, що інформувала повстанців про ситуацію у своєму селі, але вона не здала своїх товаришів.

У 1949 році вирок оголосили – 25 років ув’язнення та обмеження у правах на 5 років. Проте, після апеляції, термін ув’язнення зменшили до 10 років. Пізніше, через перегляд справ, цей термін ще скоротили на 15 років.

Незважаючи на важкі умови, Марія залишилася вірною своїм ідеалам та переконанням.

архівне фото

Квітка Цісик

Квітослава Цісик народилася у 1953 році у Нью-Йорку, в родині, яка емігрувала до США після Другої світової війни, уникаючи переслідувань радянської влади через статус інтелігенції.

Вже з дитинства Квітослава виявляла зацікавленість музикою, особливо українською. Вона займалася академічним вокалом і вивчала гру на скрипці та фортепіано.

На початку 1980-х років вона стала відомою як одна з провідних виконавиць рекламних джинглів та пісень у США. Також випустила дві платівки з професійними записами українських пісень: “Квітка” (1980) та “Два кольори” (1989).

Квітка Цісик мала при житті рідкісний тембр голосу — колоратурне сопрано, який вважається найвищим з можливих жіночих голосів. Це дозволило співачці мати неабиякий успіх як у виконанні пісень популярних жанрів, як, наприклад, поп або джаз, так і в оперному співі.

Хоча Квітка Цісик відвідала Україну лише один раз у 1983 році, ця поїздка залишилася майже таємною для всіх, окрім найближчих родичів.

Співачка планувала виступити в Україні після отримання нею незалежності, але померла від раку молочної залози у 1998 році. На її честь названі вулиці у Львові та Пущі-Водиці.

архівне фото

Валентина Шевченко

Валентина Шевченко, народилася 12 березня 1935 року у Кривому Розі, протягом свого життя займала важливі посади у політиці. Протягом чотирьох років, з 1969 по 1972 рік, працювала заступником міністра освіти УРСР, а потім від 1972 до 1975 року займала посаду заступника голови в Українському товаристві дружби і культурних зв’язків із зарубіжними країнами.

Протягом 10 років була заступником голови президії Верховної Ради УРСР, а в 1985 році, на вік 50 років, її обрали головою Верховної Ради УРСР. Після розпаду СРСР Валентина Шевченко вирішила піти з політики, майже не з’являлась на публіці та уникала інтерв’ю.

архівне фото

Айше Сейтмуратова

Айше Сейтмуратова – легенда кримськотатарського національного руху. Вона народилася 12 березня 1935 року в Кривому Розі. У сім років її разом з матір’ю, сестрою та п’ятьма братами депортували з Криму. Її батько пропав безвісти під час війни.

Після закінчення школи вона поступила й успішно закінчила історичний факультет Самаркандського університету, проте їй не дозволили навчатися на аспірантурі. Пізніше жінці все-таки вдалося вступити до Інституту історії АН Узбекської РСР, але вона не могла його закінчити через арешт.

Айше двічі (у 1967 та 1971 роках) – було арештовано за “виготовлення та поширення матеріалів, що псують радянську владу”. Вона відбула трирічний термін у мордовських таборах.

Після звільнення вона продовжила активну участь у кримськотатарському національному русі. Загрози третього кримінального переслідування вона уникнула, переїхавши в США, де стала ведучою радіо “Свобода”.

У 1990 році, після 11 років перебування у США, повернулася до Узбекистану, а потім в Крим.

Повернувшись на батьківщину, створила благодійний фонд “Мерхамет еві” (“Дім доброти”), який надавав гуманітарну допомогу кримським татарам.

Після анексії Криму Росією в березні 2014 року Айше Сейтмуратова засудила агресивні дії Росії в Криму, заявивши: “Майбутня державність кримських татар повинна будуватися разом з українським народом, лише разом з Україною ми досягнемо успіху”.

архівне фото

Суспільство

Фестиваль, що допомагає знайти себе: у Києві пройшов «ПОРУЧ Фест» для підлітків

Опубліковано

У червні в столиці пройшов «ПОРУЧ Фест 2025» — фестиваль для підлітків віком 11–17 років. На події зібралося 437 підлітків, які змогли дослідити свої інтереси, розвинути навички та відчути підтримку спільноти.

Про це редакції повідомив благодійний фонд «Волонтерська спілка ПОРУЧ».

За словами організаторів, мета фестивалю — надихнути підлітків вірити в себе через ігрову профорієнтацію, творчі майстерки, мотиваційні лекції та живе спілкування з менторами й лідерами думок. Гасло події: «ПОРУЧ — це коли тобі довіряють, тебе бачать, і ти важливий».

Кожен учасник отримав персональну карту вподобань після проходження тестування. Підлітки знайомилися з чотирма ключовими професійними напрямами та мали можливість спробувати себе в понад 25 майстер-класах. Простір розділили на різнокольорові зони за інтересами.

Читайте також: Українські школярі вибороли 17 нагород у фіналі конкурсу GENIUS Olympiad в США

На фестивалі учасники могли відвідати:

  • дебати, сторітеллінг і симуляційні ігри;
  • заняття з фізики, 3D моделювання, створення світлових листівок;
  • малювання кавою, петриківський розпис, Speaking Club;
  • йога, тактична медицина та лекції для батьків.

Завершили «ПОРУЧ Фест 2025» відкритим концертом, який зібрав понад тисячу глядачів. Серед зіркових гостей — VOLT BAND, Tamashi, Bryangin, Sionchuk, Anna Wings та інші.

Організатори підкреслюють: «ПОРУЧ Фест — це не просто розваги. Це — точка опори для молоді, що допомагає краще зрозуміти себе, знайти друзів і зробити крок до мрії».

Нагадуємо, що в Києві шукають чотирилапого, який врятував дитину під час обвалу багатоповерхівки.

Фото надала «Волонтерська спілка ПОРУЧ»

Читати далі

Суспільство

У Києві шукають чотирилапого, який врятував дитину під час обвалу багатоповерхівки

Опубліковано

У Києві шукають собаку, який врятував дитину під час влучання у багатоповерхівку. Чотирилапого Річарда бабуся хлопчика назвала янголом-охоронцем.

Про це повідомила Катерина Лісова в фейсбук-групі «Країна допомоги тваринам».

«Мого онука врятувала ця собачка. Він стояв з нею на першому поверсі в під’їзді, що вже зник під руїнами. Потім поряд щось вибухнуло і собачка втекла. Хлопець став кликати її, побіг шукати… Це й врятувало йому життя», — поділилася Катерина Лісова у дописі.

Онука жінки оглушило, як написала його бабуся, дитина довго не могла прийти до тями, коли побачила, що його під’їзду немає. Собака зник після удару, а хлопчик лишився в домашньому одязі та кросівках.

Катерина просить відгукнутися тих, хто знайде чотирилапого. Востаннє Річарда бачили в Солом’янському районі.

Нагадуємо, що в Солом’янському районі кияни до приїзду ДСНС самотужки рятували людей із під’їзду (ВІДЕО).

Також ми писали, як підтримати хвостиків у притулках.

Фото: фейсбук-сторінка групи «Країна допомоги тваринам»

Читати далі

Суспільство

Канада виділить Україні $2 мільярди на зброю та запровадить нові санкції проти рф

Опубліковано

Прем’єр Канади Марк Карні оголосив про новий пакет військової допомоги Україні на $2 мільярди. Посадовець назвав масована атаку росії на Київ «варварством» та анонсував нові санкції проти країни-ворога.

Про це Карні повідомив під час зустрічі з Володимиром Зеленським на саміті G7 в Альберті.

У пакет допомоги ввійдуть дрони, боєприпаси та бронетехніка. Крім того, за словами Марка Карні, Канада надасть ще $2,3 мільярда у вигляді кредиту на відбудову української інфраструктури.

Канада також запровадить нові санкції проти фізичних і юридичних осіб, що сприяють ухиленню від санкцій, та 200 суден зі «тіньового флоту» Росії.

«Ми підкреслюємо важливість максимального тиску на Росію, яка відмовилася сісти за стіл переговорів», — заявив Карні.

Нагадуємо, що в Україні почали розробку власної великої мовної моделі ШІ.

Також ми писали, що в Солом’янському районі кияни до приїзду ДСНС самотужки рятували людей із під’їзду (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук сторінка Марка Карні / на саміті G7

Читати далі

Шопочитати

Військо7 днів тому

Викладала історію навіть з позицій. Це Бароко, яка служить у «Хартії»

Олена — операторка FPV-дронів, яка захищає Україну в «Хартії». Паралельно вона взяла участь у волонтерському...

Суспільство1 тиждень тому

Вижила після ракетного удару та отримала 45% опіків тіла: історія вінничанки, що почала ліпити моті

Стильні окуляри, голлівудська посмішка та незмінний червоний фартушок — такою нині бачать Вікторію Головіну тисячі...

Можливості2 тижні тому

Стартапи з місією: як молодь розробляє рішення для змін у своїх громадах

Понад 200 підлітків на вихідних об’єднуються в команди, беруть челенджі від місцевого бізнесу та влади...

Економіка і бізнес2 тижні тому

Одяг твоєї вулиці: військовий зі Львова створив футболки з принтом рідного району

Коли Ігор іде вулицею у футболці з принтом про рідний Сихів, перехожі звертають увагу й...