

Суспільство
Подарунки, які допомагають. Топ ідей від українського соціального бізнесу
До новорічних свят залишається все менше часу, а ви досі не обрали подарунки для близьких чи друзів? А якщо ми скажемо, що привітання зі святами можна поєднати з добрими справами? Зібрали для вас добірку українських брендів, які працюють у форматі соціального бізнесу. Купуючи їхню продукцію, ви зможете не лише потішити рідних, але й допомогти іншим.
«Майстерня мрії» – карпатський чай, що допомагає молоді з аутизмом
Анна Іванічева покинула програмування заради роботи в громадському секторі та заснувала власну організацію – «Майстерня Мрії». Це проєкт, який допомагає соціалізуватися молоді з аутизмом та синдромом Дауна. А для того, аби бути якнайбільш незалежними, Анна разом із напарницею створили чайну майстерню.

Тож «Майстерня мрії» – це ще й чай, дбайливо зібраний у Карпатах кращими травниками з величезним досвідом. Сьогодні продукцію цього соціального бізнесу закуповують до ресторанів Євгена Клопотенка та Veterano Brownie, а дохід допомагає покривати витрати громадської організації. Щомісяця на допомогу молоді з ментальною інвалідністю йде щонайменше половина прибутку чайної майстерні. А найчастіше – вся сума. Повну історію проєкту читайте тут.

Що обрати на подарунок? Звісно ж, чай! ШоТам радить звернути увагу на «Вечірній» та «Вітамінний» чаї. А ще придивіться до «Дідусевого саду». Якщо сумніваєтеся, чи вгадаєте зі смаком, – просто подаруйте близьким сертифікат
«Моїм рідним» – подарунки від бабусь, зроблені з любов’ю
«Моїм.Рідним» – соціальне підприємництво, що народилося із почуття вдячності до людей, які зробили неоціненний вклад у наше виховання – бабусь. Доволі часто літні люди, вийшовши на пенсію, стають соціально ізольованими. Вони сумують за спілкуванням, рідними та відчуттям потрібності.

Соціальний проєкт «Моїм.Рідним» допомагає пенсіонеркам із сіл Сумщини. Бабусі займаються улюбленою справою та діляться її результатами з українцями. Хтось в’яже шкарпетки, а хтось – шиє трендові екологічні торбинки. У вартість кожного виробу закладена певна сума коштів, яка допомагає команді проєкту реалізувати соціальні цілі. Наприклад, розчистити сніг у дворах бабусь, придбати для них тепле взуття чи оформити підписку на улюблені газети. І, звісно ж, влаштувати зустріч учасниць проєкту, аби вони могли спілкуватися та ділитися власними історіями. Повну історію ініціативи читайте тут.

Що обрати на подарунок? ШоТам радить придивитися до неймовірно затишних шкарпеток та рушників із вишивкою. Наявність та ціни уточнюйте на сторінці проєкту в Instagram. Будь-який з обраних вами подарунків буде справді унікальним. І пам’ятайте, що кожна річ створена з любов’ю.
Lay Bottle – бізнес, який рятує Карпати від пляшок
Закарпатські артисти Василь Полажинець та Вероніка Вітерець створили власну майстерню посуду з використаних пляшок. Тепер замість того, аби засмічувати Карпати й залишатися на узбіччях, пляшки отримують нове життя та розлітаються по всьому світу: від США до Австралії.

Сьогодні авторам проєкту вдалося врятувати майже 2000 пляшок. Із них Василь створює стильні тарілочки, годинники з різнокольорового скла та елементи декору. А Вероніка вже опанувала соціальні мережі та з радістю допоможе вам обрати щось на подарунок рідним чи друзям. Повну історію майстерні читайте тут.

Що обрати на подарунок? Хіт продажів та наш особистий фаворит – тарілка з винної пляшки оливкового кольору. Утім вибір – за вами. Замовити продукцію бренду можна через Instagram.
DOBRA – солодощі, створені людьми з порушенням слуху
Мед та сироп агави — саме такими інгредієнтами кондитерська DOBRA замінює звичний нам у солодощах цукор. Досвід цього проєкту доводить, що смаколики можуть не лише не псувати фігуру та здоров’я, а й бути корисними для організму.

Олена Полозок відкрила власну справу в період кризи 2015 року, і не прогадала. Ситуація в країні змусила її піти з банківської сфери, де вона працювала 25 років, і спробувати змінювати щось самостійно. Дитяча мрія відкрити кондитерську доповнилася соціальною місією — працевлаштування людей з порушеннями слуху. Повну історію читайте тут.

Що обрати на подарунок? Продукція кондитерської DOBRA може стати чудовим доповненням для будь-якого подарунку. Наприклад, ви можете придбати неймовірно смачне арахісове печиво, маленький вафельний тортик чи набір бананових кексів у шоколаді.
Ohra Home – постіль, що допомагає дітям з інвалідністю
«Це постільна білизна, що робить дім більш затишним, а світ – добрішим», – каже Юлія Бігун, засновниця бренду Ohra Home. Це унікальний проєкт, адже постіль створена незвичайними жінками – мамами дітей з інвалідністю. Зазвичай, їм складно знайти роботу, адже більшість часу потрібно проводити з малечею.

Однак Ohra Home вирішує цю проблему. Тепер мами можуть працювати та створювати стильну постільну білизну. А кошти від продажу йдуть на медичну допомогу дітям з інвалідністю. Повну історію читайте тут.

Що обрати на подарунок? Бренд пропонує широкий вибір різноманітної постільної білизни: як за кольорами, так і за матеріалами. А ще до новорічних свят в Instagram Ohra Home оголосили знижки. Тож корисний в усіх сенсах подарунок можна придбати ще й за вигідною ціною.
Клубок – екотовари, створені незрячими людьми
Оксана Войтко тривалий час викладала в школі, однак потім заклад закрили. Тоді жінка зіткнулася з проблемою – знайти нову роботу людині з порушеннями зору виявилося доволі складно. Багатомісячний пошук не дав результатів, але жінка «обійшла систему». Вона відкрила власне соціальне підприємство «КлубОк», де незрячі майстрині в’яжуть екотовари.

За перші три роки роботи їм вдалося виготовити понад три тисячі екосумок та взяти участь у більш як сотні ярмарок. У команди проєкту — одразу дві місії: зменшити кількість використання поліетилену в Україні та боротися з дискримінацією незрячих. Повну історію читайте тут.

Що обрати на подарунок? ШоТам рекомендує придивитися до стильних в’язаних шоперів та рюкзаків. А ще погортайте сторінку з сітками – це аналог шоперів для походів до супермаркету.
Horondi – рюкзаки від колишнього безпритульного, які підкорили світ
Сьогодні бренд рюкзаків Сашка Горонді відомий не лише в Україні, а й за кордоном. Його наплічники полюбили і в Америці, і в Бельгії, і в Німеччині, і в Чехії. Та за брендом Horondi стоїть доволі не проста історія його засновника.

Чоловік у підлітковому віці потрапив до поганої компанії, де молодший мав віддавав вкрадені гроші старшим. Сашко змушений був тікати в інше місто, де певний час жив на вулиці, шукав їжу в смітниках та навіть думав про самогубство. Та саме рюкзаки стали своєрідною терапією для Сашка. А перше виробництво було зосереджено у підвалі соціального гуртожитку. Згодом засновник бренду взяв на роботу кількох людей з цього гуртожитку, аби також подарувати їм шанс на нове життя. Повну історію Сашка та його справи читайте тут.

Що обрати на подарунок? Наші фаворити – рюкзак Rolltop Citу 2.0 та колекція MINI bags. А ще – неймовірно затишні та стильні гаманці з українським орнаментом. Більше шукайте на Instagram-сторінці бренду.
Gudzyk – соціальний бізнес, що об’єднує покоління
Як заробити, коли ти вже на пенсії, а на прожиття цих грошей не вистачає? Над цим замислилися 20-річні одеські студенти і створили соціальний бізнес для пенсіонерів. Бабусі заробляють собі надбавку до виплат, створюючи з фетру чохли для гаджетів, гаманці та стильні сумки. Завдяки соціальному проекту Gudzyk пенсіонерки почуваються потрібними і заробляють додаткову копійку.

«Ми об’єднуємо вміння, знання та досвід різних поколінь. Щоразу доводимо, що між нами немає прірви. Це магазин, де ви можете придбати якісну річ, знаючи, ким вона була створена. Та повернутись за подарунками для рідних. Ми прагнемо об’єднувати людей – старших та молодих. Створити ком’юніті, де вік немає жодного значення», – кажуть засновники бренду. Повну історію читайте тут.

Що обрати на подарунок? Ми в ШоТам просто в захваті від гаманців та жіночих сумок з фетру. Утім колекція виробів бренду поповнилася й продукцією для оселі. Це і підставки для тарілок, які ідеально доповнять святковий стіл, і килимки для комп’ютерної миші, аби робочий процес був більш затишним та натхненним.
Trava.UA – карпатські чаї, що здійснюють мрії дітей на сході України
Максим Потапчук не просто так поєднав своє життя з трав’яними чаями. Він – онук травників, і ще з дитинства навчився від бабусі з дідусем збирати цілющі рослини. У зрілому віці Максим захотів перетворити справу своїх пращурів на бізнес, але на заваді стала війна та окупація рідного Донецька. Та згодом давню мрію все ж вдалося реалізувати.

Напередодні служби в лавах Десантно-штурмових військ ЗСУ Максим створив власне соціальне підприємство Trava.UA. Разом із трьома волонтерками він успішно вивів продукцію на український ринок, удосконаливши рецептуру своїх предків. Тепер тисячі людей можуть насолоджуватися авторськими натуральними чаями з Карпат в екологічному пакуванні. А частину коштів команда інвестує у вирішення соціокультурних завдань на сході України. Повну історію читайте тут.

Що обрати на подарунок? ШоТам радить звернути увагу на чаї «Дівчина з Коломиї» й «М’ята та груша». Та не бійтеся порадитися з командою! Вам із задоволенням допоможуть обрати чай, який стане ідеальним доповненням до будь-якого подарунку. Обрати та придбати можна в Facebook чи Instagram.
Суспільство

Компанія Google та Міністерство освіти і науки України запускають програму «Академія ШІ для освітян». Навчання допоможе українським працівникам освіти ефективно використовувати можливості штучного інтелекту в щоденній роботі.
Про це повідомили в МОН.
Навчання має три напрями для різних потреб освітян:
- вихователям закладів дошкільної освіти розповідатимуть про можливості ШІ для розвитку творчості та індивідуального підходу до дітей;
- вчителям середньої освіти — про зменшення навантаження, створення цікавих уроків та підтримку учнів;
- викладачам фахової передвищої та вищої освіти — про новітні інструменти для наукової роботи та етичні аспекти використання ШІ.
Читайте також: На Дніпропетровщині відкрили сучасну дослідницьку майстерню для школярів (ФОТО)
Учасники зможуть переглядати тренінги наживо або в записі. Також вони матимуть можливість опанувати практичні інструменти для впровадження ШІ у свою практику.
Під час навчання експерти зможуть відповідати на питання, які виникатимуть в учасників. Разом із тим освітяни отримають доступ до спільноти, де зможуть обмінюватися досвідом. Після проходження учасники отримають офіційний сертифікат про завершення навчання.
Курс розпочинається 7 квітня о 18:00. Зареєструватися на програму можна за посиланням.
Раніше ми писали, що Google надає українцям безплатний доступ до курсу про роботу з ШІ.
Фото обкладинки: Pexels
Суспільство

Берлінський дизайнер Франк Пітер Вільде, який регулярно підтримує Україну у своїх соцмережах, опублікував нову фотографію із кримськотатарською символікою.
Вільде виклав новий допис на своїй сторінці в інстаграм.
У дописі дизайнер звернувся до спецпредставника Трампа Стіва Віткоффа після його інтерв’ю Такеру Карлсону. Під час розмови Віткофф заявив журналісту, нібито основною перешкодою до припинення війни є небажання України визнавати окуповані росією території. Він зазначив, що на думку керівництва рф ці території вже належать їм.
Під фотографією Вільде запитав у Віткоффа:
«Як щодо того, щоб зробити домашнє завдання, перш ніж повторювати роZZійське пропагандистське л*йно, пане Стіве Віткофф?».
Читайте також: «Я в захваті!»: Шерон Стоун показала картину українського художника у себе вдома (ВІДЕО)
Для фотографії Вільде одягнув футболку та кепку з надписами: «Крим — це Україна», а також узяв український та кримськотатарський прапорці. У руках дизайнер тримає каталог виставки «Ломикамінь. Жіночий спротив у Криму».
Раніше ми писали, що берлінський дизайнер Франк Вільде заспівав у таксі Uklon в Києві (ВІДЕО).
Фото обкладинки: інстаграм-сторінка Франка Пітера Вільде
Суспільство

Ярослав Давиденко понад усе мріяв знову стати на ноги. Після того, як поруч розірвалася міна, йому довелось пережити багато операцій. Згодом чоловіка перевели на реабілітацію до невеликої лікарні в прикарпатському містечку Надвірна.
Одного ранку до зали несподівано зайшов золотистий ретривер. У зубах він тримав кошик з цукерками. Ярослав не зводив з нього погляду — що собака робить у лікарні?
Та коли пес почав «пригощати» пацієнтів смаколиками, класти голову на коліна й давати лапу, чоловік посміхнувся, а на душі в нього стало спокійніше. Відтоді в Надвірній почалася каністерапія — метод реабілітації за допомогою навчених собак, який допомагає військовим відновлюватися не лише фізично, а й емоційно. Про те, як це працює, дізнався ШоТам.

Ярослав Давиденко
військовий родом з Полтавської області
Я знову навчився ходити
До служби я працював на заводі з виготовлення напівфабрикатів, а також добових супових наборів для військових. У квітні 2024 року вступив до лав ЗСУ.
У серпні отримав поранення — ще не дійшов до позиції, як почався обстріл, і міна прилетіла прямо під ногу. Я вдячний побратимам, що вчасно мене витягли та надали домедичну допомогу. У мене були значні розриви м’язів і переломи кісток. Я пройшов десять складних операцій в Івано-Франківській лікарні — мені в ногу поставили титанову пластину та стрижень.
Після лікування спрямували на реабілітацію в Надвірну, де мені допомогли стати на ноги. Майже два з половиною місяці я щодня займався з реабілітологом на спеціальних тренажерах. Одного разу у відділенні побачив собаку й здивувався, що його туди пустили, а тоді почув про каністерапію та вирішив спробувати.
Один із собак постійно любив залізти мені на ліжко, щоб я його гладив. Згодом приходили й інші песики — Марвін і Фокс.

Ярослав Давиденко на прогулянці з собаками. Фото надав Ярослав
Завдяки собакам я почав більше ходити: гуляв з ними, грався, годував, робив різні вправи. У мене аж настрій з’являвся, коли їх бачив.
З чотирилапим можна не лише погратись, а й поспілкуватися — відкритись і довіритись. Я б хотів, щоб більше військових спробували цей метод терапії, бо коли приходять собаки, на душі стає спокійніше.

Христина Паньків
психологиня в Надвірнянській центральній районній лікарні
Ми побачили усмішки на обличчях військових
У Надвірнянській лікарні ми надаємо послуги з фізичної реабілітації та психологічний супровід. Наші спеціалісти знали про каністерапію, яку давно застосовують у світі, — її зазвичай використовували в реабілітації людей з інвалідністю, а тепер частіше — для відновлення військовослужбовців. Ми хотіли, щоб і в нашій лікарні була реабілітація за допомогою навчених собак, але не знали, чи в такому маленькому містечку як Надвірна буде ця можливість.

Психологиня разом зі спеціально навченими собаками у відділенні реабілітації та відновлювальної медицини. Фото надала Христина Паньків
У грудні минулого року до нас на реабілітацію почала ходити власниця песиків Олександра Марчук — вони з чоловіком понад сім років професійно займаються собаками, які беруть участь у різних конкурсах і змаганнях. Вона до нас приходила, бо мала проблеми з рукою, і займалася разом з військовим з ампутацією пальця та травмою руки.
Тоді Олександра підійшла до завідувачки відділення і запропонувала привести чотирилапого для психологічної та фізичної реабілітації. Ми як спеціалісти відділення спочатку насторожились, бо собаки бувають різні, але вона пояснила, що це спеціально натренована золотиста ретриверка Бетті. Ми погодилися спробувати, і з початку січня почався цей експеримент, який став успішним.
На перше знайомство Бетті принесла в зубах кошик з цукерками й пригощала всіх пацієнтів — це було дуже мило. Після цього вона одразу побігла до військового з травмою руки.


Бетті з кошиком прийшла до військових. Фото: скриншоти з відео Надвірнянської центральної районної лікарні у фейсбуці
Я побачила, як каністерапія допомагає військовим зняти психоемоційну напругу. Вони часто занурюються у свій травматичний досвід, переживають різні форми втрати. Собака ж проявляє безумовну любов і тепло, чим показує військовому, що можна жити тут і зараз. Адже тварину потрібно погодувати, вигуляти, погладити — це не можна відкласти ані на завтра, ані залишити у вчорашньому дні.
Завдяки собакам військові повернулися в стан безтурботності, ми побачили усмішки на їхніх обличчях. Вони дозволили собі проявити щирі емоції, які їм забороняють на війні.
Ще Олександра двічі залишала собаку в моєму кабінеті, коли в мене були індивідуальні консультації. Поки я вела сесію, присутність собаки заспокоювала та розслаблювала пацієнтів.

Каністерапію разом з іншими видами терапії проводять у межах проєкту «Година душепіклування». Фото надала Христина Паньків
На одному такому прийомі був 31-річний ветеран. Пес підійшов, дав лапу і почав горнутися до чоловіка. Я знаю цього ветерана понад два роки й розумію, чому він так до нього поставився — це дійсно гідна людина. Собаки відчувають людей і не до кожного будуть підходити й класти голову на коліна, та ще й без команди.
У залі фізичної терапії Олександра влаштовувала невеличкі змагання. Кожен охочий військовий брав у них участь — кидав собаці іграшки, грався, гуляв з ним. Окрім цього, розчісувати собаку, чухати, давати попити води зі спеціальної поїлки, на яку потрібно натиснути, — це хороша можливість зробити вправи при травмі: людина виконує їх несвідомо й при цьому розробляє руку.

Спеціалісти відділення реабілітації та відновлювальної медицини в Надвірній разом з військовим Ярославом після занять. Фото надала Христина Паньків
Каністерапія в нашому відділенні проходить на волонтерських засадах. Коли подружжя Марчуків має можливість і наші пацієнти мають потребу поспілкуватися з чотирилапим, ми зв’язуємося з ними, узгоджуємо графік, і вони приходять.
Лікарня не має змоги це оплачувати, адже у законодавстві цей вид терапії не введений як обов’язковий. Ми дуже вдячні Олександрі та її чоловіку Володимиру за те, що вони погодилися допомогти військовим. За ці декілька місяців понад 30 військових і ветеранів у нашій лікарні спробували каністерапію та стали посміхатися, жартувати й нарешті відкрилися.