

Суспільство
Бізнес-бабусі продають сумки через Instagram: історія соціального підприємства Gudzyk
Як заробити, коли ти вже на пенсії, а на прожиття її не вистачає? Про це подумали 20-річні одеські студенти і створили соціальний бізнес для пенсіонерів. Бабусі заробляють собі надбавку до пенсії тим, що шиють з фетру чохли для гаджетів та сумки. Так, завдяки соціальному проекту Gudzyk пенсіонерки почувають себе потрібними і заробляють додаткову копійку.
Юлія Котюк – засновниця проекту. Вона разом з 5-ма друзями вже другий рік співпрацює з “літніми бізнесменами” та допомагає їм заробити гроші.

Все почалось з бабусі
Все розпочалось з моєї бабусі. Я побачила в інтернеті сумочку і, приїхавши до бабусі в гості, запропонувала їй зробити таку ж. Вийшло далеко не ідеально, але я зрозуміла, що бабуся може виробляти такі речі без спеціальної освіти.
Читайте також: Балакуча постіль. Подружжя створило постільну білизну, яка розповідає дітям казки
Подумала, чому б не спробувати робити такі сумки, і тим самим дати роботу іншим бабусям. Тоді я була активним членом студентської організації Enactus ONU, і ми орієнтувались на реалізацію таких проектів. Я розповіла колегам про свою ідею і ми вирішили спробувати.

З самого початку ми ставили собі за ціль зробити саме соціальний проект, де заробляли б не ми як студенти, а цільова аудиторія, якій це потрібно. Але, коли вийшли з організації, то зрозуміли, що нам також необхідний заробіток і вирішили активно розвивати проект і робити з цього бізнес.
Перші труднощі – довіра
Реалізація проекту почалась у жовтні 2017 року.
На хакатоні організації Enactus ONU ми якраз і отримали завдання поспілкуватись з бабусями і зібрати інформацію. І тут стало зрозуміло: у бабусь немає довіри до сторонньої людини, вони бояться нас пустити у свій дім – думають, що ми хочемо їх пограбувати. Казали, що готові шити, але вигадували сотні причин, щоб нам відмовити.
Все ж таки вдалось знайти кілька бабусь – завдяки організації “Добрий обід”, яка безкоштовно годує літніх людей, чий заробіток менше мінімальної зарплати. Ми розповіли жінкам, як це працюватиме, а потім вони вже самі розповсюджували інформацію про нас.
Читайте також: Як зробити бізнес на мікрозелені? Рецепт від шеф-кухаря з Одеси
Зараз з нами працює чотири бабусі. Вони на фрілансі – виготовляють сумки та чохли у себе вдома на власних швейних машинках. Ми їх повністю забезпечуємо матеріалом та навчаємо, якщо додаємо в асортимент новий виріб (наприклад, чохли для планшету). Поки бабусь мало, бо ми не можемо охопити більше. Краще завантажити наших чотирьох майстринь роботою, щоб вони отримували більший заробіток.
Надбавка до пенсії
Бізнес-бабуся отримує фіксовану суму за кожен виготовлений виріб. Наприклад, за чохол – 100 гривень, сумку – 150 гривень, гаманець – 60 гривень. В середньому кожна бабуся отримує 1500 гривень в місяць. Щоб зробити одну сумку або чохол, бабуся витрачає приблизно три години часу.

Зарплата бабусь не залежить від наших додаткових витрат. У місяць ми отримуємо прибутку приблизно 10 тисяч, частина з яких йде на оплату бабусі, а інші кошти вкладаємо у виробництво або рекламу.
Блогери допомагають
Зараз наші клієнти замовляють товар через Instagram. Ми зосередились на цій платформі, тому що на початку реалізації проекту відома українська блогерка купила нашу сумку і прорекламувала її абсолютно безкоштовно. Після цього почались активні підписки та замовлення.
Читайте також: Онука на годину: як у Івано-Франківську рятують стареньких від самотності
До речі, і зараз ми просуваємо товар через таргетинг у Instagram. Багато українських блогерів рекламують нас абсолютно безкоштовно, тому що наш проект має соціальну складову та несе в собі активну місію. Якщо у блогерів реклама коштує 2-3 тисячі гривень, то ми співпрацюємо по бартеру.

Це дуже допомагає поширювати інформацію та продавати товари. Після реклами блогерів до нас приходить 700-1000 підписників, з них одразу може замовити приблизно 10 людей.
Зараз на місяць у нас близько 60-ти замовлень. Наші сумочки вже поїхали і за кордон: у Стокгольм, США, Німеччину та Польщу. Також ми виходимо на іноземний ринок, активно розвиваючи сторінку на Etsy.
Чому тільки фетр?
Наші сумки та чохли виготовлені з фетру. На цьому матеріалі легко вчитися та переробити якусь помилку. А якщо говорити про інші матеріали, наприклад, шкіру, то тут потрібне більш професійне обладнання, ніж старенькі бабусині машинки.
Читайте також: Як переселенка з Горлівки озеленює Донбас і робить бізнес на цьому
Фетр коштує 450 гривень за метр. Важливо, що ми використовуємо екологічний матеріал, наші аксесуари до сумок виробляються з пластикових кришок. Тому ми – ще й екологічний бренд і не використовуємо шкідливі для нашої природи матеріали.
Суспільство

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.
Про це повідомив активіст Дмитро Перов.
За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.
На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.
Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.


Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.
Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова
Суспільство

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Символізм артоб’єкта
Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.
«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.
Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам
Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».
Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.


Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.
Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».
Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.
«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)
Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.
За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.


Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).
Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»