

Суспільство
Подарунки, які допомагають. Топ ідей від українського соціального бізнесу
До новорічних свят залишається все менше часу, а ви досі не обрали подарунки для близьких чи друзів? А якщо ми скажемо, що привітання зі святами можна поєднати з добрими справами? Зібрали для вас добірку українських брендів, які працюють у форматі соціального бізнесу. Купуючи їхню продукцію, ви зможете не лише потішити рідних, але й допомогти іншим.
«Майстерня мрії» – карпатський чай, що допомагає молоді з аутизмом
Анна Іванічева покинула програмування заради роботи в громадському секторі та заснувала власну організацію – «Майстерня Мрії». Це проєкт, який допомагає соціалізуватися молоді з аутизмом та синдромом Дауна. А для того, аби бути якнайбільш незалежними, Анна разом із напарницею створили чайну майстерню.

Тож «Майстерня мрії» – це ще й чай, дбайливо зібраний у Карпатах кращими травниками з величезним досвідом. Сьогодні продукцію цього соціального бізнесу закуповують до ресторанів Євгена Клопотенка та Veterano Brownie, а дохід допомагає покривати витрати громадської організації. Щомісяця на допомогу молоді з ментальною інвалідністю йде щонайменше половина прибутку чайної майстерні. А найчастіше – вся сума. Повну історію проєкту читайте тут.

Що обрати на подарунок? Звісно ж, чай! ШоТам радить звернути увагу на «Вечірній» та «Вітамінний» чаї. А ще придивіться до «Дідусевого саду». Якщо сумніваєтеся, чи вгадаєте зі смаком, – просто подаруйте близьким сертифікат
«Моїм рідним» – подарунки від бабусь, зроблені з любов’ю
«Моїм.Рідним» – соціальне підприємництво, що народилося із почуття вдячності до людей, які зробили неоціненний вклад у наше виховання – бабусь. Доволі часто літні люди, вийшовши на пенсію, стають соціально ізольованими. Вони сумують за спілкуванням, рідними та відчуттям потрібності.

Соціальний проєкт «Моїм.Рідним» допомагає пенсіонеркам із сіл Сумщини. Бабусі займаються улюбленою справою та діляться її результатами з українцями. Хтось в’яже шкарпетки, а хтось – шиє трендові екологічні торбинки. У вартість кожного виробу закладена певна сума коштів, яка допомагає команді проєкту реалізувати соціальні цілі. Наприклад, розчистити сніг у дворах бабусь, придбати для них тепле взуття чи оформити підписку на улюблені газети. І, звісно ж, влаштувати зустріч учасниць проєкту, аби вони могли спілкуватися та ділитися власними історіями. Повну історію ініціативи читайте тут.

Що обрати на подарунок? ШоТам радить придивитися до неймовірно затишних шкарпеток та рушників із вишивкою. Наявність та ціни уточнюйте на сторінці проєкту в Instagram. Будь-який з обраних вами подарунків буде справді унікальним. І пам’ятайте, що кожна річ створена з любов’ю.
Lay Bottle – бізнес, який рятує Карпати від пляшок
Закарпатські артисти Василь Полажинець та Вероніка Вітерець створили власну майстерню посуду з використаних пляшок. Тепер замість того, аби засмічувати Карпати й залишатися на узбіччях, пляшки отримують нове життя та розлітаються по всьому світу: від США до Австралії.

Сьогодні авторам проєкту вдалося врятувати майже 2000 пляшок. Із них Василь створює стильні тарілочки, годинники з різнокольорового скла та елементи декору. А Вероніка вже опанувала соціальні мережі та з радістю допоможе вам обрати щось на подарунок рідним чи друзям. Повну історію майстерні читайте тут.

Що обрати на подарунок? Хіт продажів та наш особистий фаворит – тарілка з винної пляшки оливкового кольору. Утім вибір – за вами. Замовити продукцію бренду можна через Instagram.
DOBRA – солодощі, створені людьми з порушенням слуху
Мед та сироп агави — саме такими інгредієнтами кондитерська DOBRA замінює звичний нам у солодощах цукор. Досвід цього проєкту доводить, що смаколики можуть не лише не псувати фігуру та здоров’я, а й бути корисними для організму.

Олена Полозок відкрила власну справу в період кризи 2015 року, і не прогадала. Ситуація в країні змусила її піти з банківської сфери, де вона працювала 25 років, і спробувати змінювати щось самостійно. Дитяча мрія відкрити кондитерську доповнилася соціальною місією — працевлаштування людей з порушеннями слуху. Повну історію читайте тут.

Що обрати на подарунок? Продукція кондитерської DOBRA може стати чудовим доповненням для будь-якого подарунку. Наприклад, ви можете придбати неймовірно смачне арахісове печиво, маленький вафельний тортик чи набір бананових кексів у шоколаді.
Ohra Home – постіль, що допомагає дітям з інвалідністю
«Це постільна білизна, що робить дім більш затишним, а світ – добрішим», – каже Юлія Бігун, засновниця бренду Ohra Home. Це унікальний проєкт, адже постіль створена незвичайними жінками – мамами дітей з інвалідністю. Зазвичай, їм складно знайти роботу, адже більшість часу потрібно проводити з малечею.

Однак Ohra Home вирішує цю проблему. Тепер мами можуть працювати та створювати стильну постільну білизну. А кошти від продажу йдуть на медичну допомогу дітям з інвалідністю. Повну історію читайте тут.

Що обрати на подарунок? Бренд пропонує широкий вибір різноманітної постільної білизни: як за кольорами, так і за матеріалами. А ще до новорічних свят в Instagram Ohra Home оголосили знижки. Тож корисний в усіх сенсах подарунок можна придбати ще й за вигідною ціною.
Клубок – екотовари, створені незрячими людьми
Оксана Войтко тривалий час викладала в школі, однак потім заклад закрили. Тоді жінка зіткнулася з проблемою – знайти нову роботу людині з порушеннями зору виявилося доволі складно. Багатомісячний пошук не дав результатів, але жінка «обійшла систему». Вона відкрила власне соціальне підприємство «КлубОк», де незрячі майстрині в’яжуть екотовари.

За перші три роки роботи їм вдалося виготовити понад три тисячі екосумок та взяти участь у більш як сотні ярмарок. У команди проєкту — одразу дві місії: зменшити кількість використання поліетилену в Україні та боротися з дискримінацією незрячих. Повну історію читайте тут.

Що обрати на подарунок? ШоТам рекомендує придивитися до стильних в’язаних шоперів та рюкзаків. А ще погортайте сторінку з сітками – це аналог шоперів для походів до супермаркету.
Horondi – рюкзаки від колишнього безпритульного, які підкорили світ
Сьогодні бренд рюкзаків Сашка Горонді відомий не лише в Україні, а й за кордоном. Його наплічники полюбили і в Америці, і в Бельгії, і в Німеччині, і в Чехії. Та за брендом Horondi стоїть доволі не проста історія його засновника.

Чоловік у підлітковому віці потрапив до поганої компанії, де молодший мав віддавав вкрадені гроші старшим. Сашко змушений був тікати в інше місто, де певний час жив на вулиці, шукав їжу в смітниках та навіть думав про самогубство. Та саме рюкзаки стали своєрідною терапією для Сашка. А перше виробництво було зосереджено у підвалі соціального гуртожитку. Згодом засновник бренду взяв на роботу кількох людей з цього гуртожитку, аби також подарувати їм шанс на нове життя. Повну історію Сашка та його справи читайте тут.

Що обрати на подарунок? Наші фаворити – рюкзак Rolltop Citу 2.0 та колекція MINI bags. А ще – неймовірно затишні та стильні гаманці з українським орнаментом. Більше шукайте на Instagram-сторінці бренду.
Gudzyk – соціальний бізнес, що об’єднує покоління
Як заробити, коли ти вже на пенсії, а на прожиття цих грошей не вистачає? Над цим замислилися 20-річні одеські студенти і створили соціальний бізнес для пенсіонерів. Бабусі заробляють собі надбавку до виплат, створюючи з фетру чохли для гаджетів, гаманці та стильні сумки. Завдяки соціальному проекту Gudzyk пенсіонерки почуваються потрібними і заробляють додаткову копійку.

«Ми об’єднуємо вміння, знання та досвід різних поколінь. Щоразу доводимо, що між нами немає прірви. Це магазин, де ви можете придбати якісну річ, знаючи, ким вона була створена. Та повернутись за подарунками для рідних. Ми прагнемо об’єднувати людей – старших та молодих. Створити ком’юніті, де вік немає жодного значення», – кажуть засновники бренду. Повну історію читайте тут.

Що обрати на подарунок? Ми в ШоТам просто в захваті від гаманців та жіночих сумок з фетру. Утім колекція виробів бренду поповнилася й продукцією для оселі. Це і підставки для тарілок, які ідеально доповнять святковий стіл, і килимки для комп’ютерної миші, аби робочий процес був більш затишним та натхненним.
Trava.UA – карпатські чаї, що здійснюють мрії дітей на сході України
Максим Потапчук не просто так поєднав своє життя з трав’яними чаями. Він – онук травників, і ще з дитинства навчився від бабусі з дідусем збирати цілющі рослини. У зрілому віці Максим захотів перетворити справу своїх пращурів на бізнес, але на заваді стала війна та окупація рідного Донецька. Та згодом давню мрію все ж вдалося реалізувати.

Напередодні служби в лавах Десантно-штурмових військ ЗСУ Максим створив власне соціальне підприємство Trava.UA. Разом із трьома волонтерками він успішно вивів продукцію на український ринок, удосконаливши рецептуру своїх предків. Тепер тисячі людей можуть насолоджуватися авторськими натуральними чаями з Карпат в екологічному пакуванні. А частину коштів команда інвестує у вирішення соціокультурних завдань на сході України. Повну історію читайте тут.

Що обрати на подарунок? ШоТам радить звернути увагу на чаї «Дівчина з Коломиї» й «М’ята та груша». Та не бійтеся порадитися з командою! Вам із задоволенням допоможуть обрати чай, який стане ідеальним доповненням до будь-якого подарунку. Обрати та придбати можна в Facebook чи Instagram.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»
Суспільство

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.
Про це повідомили в «Культурних силах».
Що обговорили на заході
Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.
На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:
«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” — це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».
Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.
«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.
Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:
«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих — герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим».
Презентація кліпу «Місто наречених»
На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).
«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.
Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:
«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс».
Довідка
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.
Фото: «Культурні сили»
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub