

Суспільство
«Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті
3 березня «Культурні сили» провели захід у столиці, під час якого історики, науковці, волонтери та лідери думок обговорювали способи роботи з колективною пам’яттю.
Про це повідомили «Культурні сили».
Відкриття зустрічі
Модератором події став відомий письменник, блогер та культурний діяч Остап Українець. Він також є військовослужбовцем та учасником «Культурних сил». Захід розпочали зі вшанування пам’яті загиблих військових хвилиною мовчання.

«Хвилина мовчання мені видається важливим моментом для розмови про нашу пам’ять, тому що
переважно ми маємо справу з просторами пам’яті. Ми беремо якусь частинку звичайного простору і реорганізуємо його так, щоб він нам про щось нагадував. У такий спосіб ми просто щоденно перетворюємо всю країну, де до цього прилучаються, на єдиний спільний простір об’єднаний цією пам’яттю, а вже от її персональні наповнення — це особиста справа кожного»‚ — розповіла співзасновниця ініціативи «Вшануй» Катерина Даценко.
Вона додала, що хвилина мовчання дає можливість закарбувати в пам’яті загиблих людей, події, що відбуваються, та ціну за незалежність.
Показ кліпу «Пам’ять»
Під час події відбувся допрем’єрний показ кліпу «Пам’ять». Його створили «Культурні сили» на пісню поета та військового Костянтина Вільного, який служить у 47-й окремій механізованій бригаді.
Представники платформи розповіли, що у приспіві композиції звучить один із важливих мотивів для формування колективної пам’яті, а саме: «Пам’ять — твій меч».
Читайте також: «Укрпошта» випустить пам’ятні марки про Маріуполь із напиленням з «Азовсталі» (ФОТО)
«Пам’ять — це дійсно меч, але ще я думаю про те, що пам’ять для нас — це такий запобіжник. Запобіжник від політиків, які хочуть нами маніпулювати з різних країн, не тільки українських. Запобіжник від якихось жахливих умов для переговорів, тому що, власне, кожна історія, яку ми збираємо — це доказ ціни нашої свободи. І цю ціну свободи ми маємо пам’ятати і зберігати»‚ — сказала співзасновниця платформи пам’яті «Меморіал» Гаяне Авакян.
Виступи спікерів
Генерал-майор запасу та начальник Головного управління морально-психологічного забезпечення ЗСУ Владислав Клочков під час заходу зазначив:
«Ми повинні розуміти пам’ять як психічний процес. Це здатність сприйняти інформацію, берегти цю інформацію і потім відтворити. Але, на мою думку, більше підходить такий термін як культура пам’яті. Це, в першу чергу, формування ставлення до національної історії, шанування героїв і подій і, найголовніше, розуміння історичних процесів. Я думаю, що цим терміном якраз і ярко виражений порядок дій, як і в державі, як і в Збройних силах. Тому що від цього залежить, в першу чергу, виховання тих людей, які приходять і сьогодні стоять в строю, захищаючи нашу державу».

Український актор театру, режисер, і телеведучий Влад Троїцький розповів про меморіал пам’яті загиблих, який створили у Запоріжжі. Об’єкт зробили у вигляді металевого дерева, на яке можна повісити дзвоники з іменами загиблих.
Він зазначив, що в цьому проявляється повага до родин загиблих, адже вони можуть вшановувати своїх рідних не на цвинтарі, а в суспільному просторі.

Зустріч також відвідала й мати військовополоненого бійця «Азову» Тетяна Вишняк, вона розповіла:
«Я живу в цьому вже три роки. І для мене все, про що сьогодні говорили — важливо і давно на часі. Особливо хвилина мовчання. Я бачила як у Вінниці, коли везуть героя “на щиті”, транспорт зупиняється, люди виходять. Хтось вклоняє голову, хтось стає на коліно. Вони вшановують.
У нас, на жаль, такого немає. І це дуже сумно. Де б ми не йшли з дівчатами, ми завжди зупиняємося, схиляємо голову і хвилину стоїмо. Дуже прикро, коли проходять люди і майже ніхто не зупиняється. Це неправильно. Це питання треба піднімати на рівні країни, і мені дуже сподобалось, що хочуть це зробити».
Читайте також: Військовий повернувся з полону та власноруч зняв свій банер з Алеї зниклих безвісти (ВІДЕО)

До заходу також долучилися:
- Наталія Кривда — голова наглядової ради УКФ, докторка філософських наук, професорка кафедри української філософії та культури КНУ;
- Рена Марутян — докторка наук з державного управління, професор кафедри глобальної та національної безпеки КНУТШ;
- Лілія Авер’янова — мати загиблого Героя України Андрія «Джуса» Пільщикова.
Довідка
«Культурні сили України» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що Саша Чемеров та «Культурний десант» присвятили пісню дружинам загиблих військових.
Фото: «Культурні сили»
Суспільство

Активісти громадянського руху «Жовта Стрічка» розгорнули нову хвилю інформаційного спротиву на тимчасово окупованому півострові. Плакати, наліпки та жовті стрічки з’явилися на вулицях і в під’їздах житлових будинків у Сімферополі, Севастополі та Ялті.
Про це повідомили представники руху.
Учасники руху наголошують: попри окупацію та російську пропаганду, у Криму залишається багато українців, які чекають на звільнення. Символи спротиву допомагають людям відчути підтримку і нагадують, що вони не самі, і поруч є однодумці.
Рух «Жовта Стрічка» діє в різних регіонах України з перших місяців окупації, підтримуючи моральний опір і формуючи інформаційне середовище, вільне від нав’язаних російських наративів.
Читайте також: «Українці не зламалися»: активісти поширили нові символи спротиву у містах Криму (ФОТО)



Нагадаємо, що на підконтрольну територію України вдалося повернути 11 дітей з окупованої Херсонщини.
Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»
Суспільство

У тіктоці з’явилося відео, на якому банкомат у Запоріжжі не припинив роботу після влучання у відділення. Попри руйнування, люди могли зняти тут готівку.
Відео поширив користувач з ніком 360vsesvit.
Нагадуємо, що «Азов» та REYTEL’ випустили благодійний браслет «СТАЛЬ» (ВІДЕО).
Також ми писали, що «Укрзалізниця» запускає поїзд-галерею, що подорожуватиме Україною (ФОТО).
Фото обкладинки: cкриншот з відео користувача 360vsesvit
Суспільство

У Львові запускають пілотний проєкт «Влучні», де для ветеранів та цивільних із порушеннями зору організують адаптивну стрільбу з лука. Охочим пропонують пройти пробні тренування, після яких формуватимуть основні команди.
Про це редакції повідомила «Фундація 03:00».
Благодійна організація втілює проєкт спільно зі спортивною школою «Електрон» імені Богдана Кокота. Ініціатива «Влучні» — це мрія ветерана Івана Романа, який втратив на фронті руку, ногу та частково зір. Між операціями він захопився стрільбою з лука і тепер хоче взяти участь у Паралімпійських іграх.
«Уявіть собі: тиша, натягнута тятива, відчуття сили в тілі та стріла, що летить точно в ціль. І це не метафора. Цей проєкт — не просто про спорт. Він про нові можливості, соціальну інтеграцію та силу бути в колі своїх», — описують проєкт організатори.
Для формування основних команд шукають тих, хто хоче професійно займатися адаптивною стрільбою з лука. Це ветерани/ветеранки й цивільні від 18 до 35 років з 1 групою інвалідності по зору. За словами тренерів, супутні порушення опорно-рухового апарату або пересування на кріслі колісному не будуть перешкодами.
Читайте також: Видатний французький ортопед відвідав Львів та провів 15 операцій військовим (ФОТО)
Проєкт «Влучні» пропонує:
- безкоштовні тренування з досвідченими тренерами у Львові;
- менторську підтримку від ветерана, лучника Івана Романа;
- можливість брати участь у змаганнях в майбутньому;
- до трьох тренувань на тиждень.
Усіх учасники й учасниці організатори забезпечать базовим спорядженням. Стартують тренування вже на початку літа 2025 року. Щоб долучитися, необхідно заповнити анкету.
Також для проєкту шукають волонтерів і волонтерок — психологів, реабілітологів, тифлопедагогів або просто людей, які хочуть бути поруч і підтримати майбутніх спортсменів: асистувати на тренуваннях, допомагати орієнтуватися, готувати спорядження, приносити стріли тощо. Щоб стати волонтером, надсилайте заявку.
Нагадуємо, що «Азов» та REYTEL’ випустили благодійний браслет «СТАЛЬ» (ВІДЕО).
Фото обкладинки: Freepik