Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/kY8xqN6azo4?si=F7TKJDg9BTfkQe59SSSSSS

Суспільство

Як кримський татарин відроджує культуру свого народу (ВІДЕО)

Опубліковано

Ібрагім у перші дні окупації Криму у 2014-му допоміг десяткам переселенців облаштуватись на материковій частині України. Він із гіркого досвіду власної сім’ї знає про геноцид, на який здатна росія, тому останні 10 років посвятивши відродженню традицій корінного населення Криму. Для цього чоловік заснував на Херсонщині культурний центр “Куреш” роботу центру й уже готує унікальний календар Пам’ятних дат кримськотатарського народу.

Історія Ібрагіма

Ібрагім Сумейманов – голова першого Меджлісу в Херсоні. На Херсонщині його батьки оселилися в 1968 році. Після 24 років поневірянь у засланні повернутися на півострів кримським татарам не дозволила радянська влада до 1989 року.

Окупація 2014 року

Під час захоплення Криму в 2014 році Ібрагім зрозумів: треба діяти, бо росіяни можуть повторити геноцид.

“Майже половина населення кримських татар загинула саме от під час переселення й у тих умовах, у яких вони жили. Наша сімʼя – не виняток. Наприклад, у батька з сімʼї у 8 осіб залишилися лише двоє. 2014 для мене особисто був таким поштовхом. З Криму багато людей просто їхали в паніці. Знаходила кримських татар саме наше громада в Херсоні, і багато хто звертався по допомогу”, – каже Ібрагім.

Створення центру

У Херсоні Ібрагім спершу допомагав переселенцям з житлом як волонтер. А потім, щоб зберегти культурну народу, заснував кримськотатарський центр “Куреш”, де разом з однодумцями проводив освітньо-культурні та памʼятні заходи.

Пізніше там організовували курси з вивчення кримськотатарської мови та започаткував роботу радіо. Ібрагім був натхненником створення алеї памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу та першого на материковій частині України памʼятного знаку жертвам геноциду.

Його гордість – робота над документальним фільмами “Крим, 25 років боротьби за Україну”.

Читати також: UAnimals розігрує картину, яку врятували після ракетного обстрілу Академії Бойчука в столиці

Повномасштабне вторгнення та окупація Херсону

Але всі плани зруйнувала окупація Херсона у 2022 році. Культурний центр розграбували росіяни, а члени команди розʼїхалися Україною. Ібрагім тимчасово переїхав до Києва, де почав відновлювати роботу організації.

Відновлення діяльності

Відродити культурний осередок вдалося завдяки грантовій підтримці Європейського Союзу. Торік Ібрагім взявся створювати унікальний календар памʼятних дат кримськотатарського народу. Його надрукують двома мовами та передадуть бабліотекам і вишам. Видання охопить період від першої згадки про кримських татар в історії та донині.

“Відправною точкою календаря ми вирішили, що буде створення першого розмовника чи словника на території Криму – це Кодекс Куманікус. Вважається, що це перший писемний памʼятник кримських татар”, – каже Гульнара Абдулаєва, історикиня.

Водночас Ібрагім з колегами відроджує роботу радіо “Куреш”.

“Росіяни, на жаль, розграбували майже всю нашу студію. Майже всі з нашої команди пройшли через окупацію. Це було дуже важко. Відновитися після окупації нам допоміг Європейський фонд за демократі”, – ділиться Ібрагім.

Радіо “Куреш” мовить цілодобово в онлайн-режимі.

Ібрагім вірить, що після звільнення півоствора таки відвідає землю своїх предків. А кримські татари більше ніколи не виборюватимуть право на існування на власній землі.

“Усе, що ми робимо, ми робимо для того, щоб зберегти свою власну культуру та протистояти тим діям росії, варварським діям росії, які націлені на знищення нашої культури, нашої ідентичності”, – підкреслює Ібрагім.

Нагадаємо, що петиція про створення зоополіції в Україні зібрала 25 тисяч підписів.

Також ми повідомляли, що у львіських Карпатах створять новий дводенний туристичний маршрут.

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі