Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

10 культурних подій у Києві цього тижня: виставки, презентації та корисні лекції

Опубліковано

Шукаєте цікаві культурні події? На цьому тижні є з чого обирати: у столиці відбудуться «Фестиваль короткої драми», презентація книги Тімоті Снайдера, благодійна виставка робіт Якова Гніздовського та інше. Більше — у добірці від ШоТам

Показ фільму «Щось більше за життя» та презентація книжки «Дай мені довгу пам’ять»

4 лютого у просторі PEN Ukraine відбудеться показ документального фільму «Щось більше за життя» та презентація книжки «Дай мені довгу пам’ять». Обидва твори присвячені діяльності прес-групи «Равлик», яка працювала при Апараті Головнокомандувача ЗСУ з травня 2022 року до моменту розформування у 2024-му.

Фільм розповідає про роботу журналістів, які документували війну, виїжджали на передову та спілкувалися з військовими. Особливий акцент зробили на їхньому першому виїзді та зйомках на позиціях 95-ї десантно-штурмової бригади під Слов’янськом. Це історія про людей, які залишалися за кадром, але фіксували події, що вже стали частиною історії.

Книжка «Дай мені довгу пам’ять» підсумовує їхню діяльність та містить унікальні свідчення бійців і командирів про бойові операції. 

Участь у події візьмуть автори творів — Сергій Лисенко, який працював над фільмом, та авторка книжки Аліна Логвиненко. Модераторкою буде координаторка групи Людмила Долгоновська.

Коли: 4 лютого, 18:00. 

Вхід: безкоштовно.

Адреса: вул. Лук’янівська, 14а (простір PEN Ukraine).

Зареєструватися треба тут

Презентація книги «Жителі Києва»

Фото: сайт «Жителі Києва»

Це розповіді людей, чиє життя — частинка великої мозаїки Києва: машиністки фунікулера пані Зої, продавчині Житнього ринку пані Ірини, легендарного Хасана з фалафелями, Слави Балбека, ONUKA, Лесі Патоки, Марусі Чупринеко та багатьох інших. Їхній досвід надихає любити місто, приймати його різноманітність і бути небайдужими до змін.

Під час події команда розкаже про:

  • створення книги та історії, що в ній живуть;
  • спільноту «Жителі Києва»;
  • досвід асиміляції та проживання в Києві, що через війну для багатьох став другою домівкою.

Коли: 5 лютого, 19:00.

Вхід: безкоштовно.

Адреса: книгарня «Сенс», вул. Хрещатик, 34.

Реєстрація тут

Читайте також: «Для Києва це було б ковтком свіжого повітря». Якою має бути післявоєнна відбудова? Погляд урбаністки

Лекція «Бунт проти імперії. Луганські шістдесятники»

Фото: Національний музей історії України у Другій світовій війні

Лекція розкриє маловідомі сторінки історії ненасильницького спротиву радянському режиму на Луганщині від 1945 року до відновлення незалежності України в 1991-му. На ній згадають знакову дату — 5 лютого 1977 року, коли заарештували лідерів Української Гельсінської групи Миколу Руденка й Олексу Тихого.

Теми, які підніматимуть:

  • як влада обирала, хто стане наступною жертвою переслідувань;
  • історії шістдесятників, дисидентів, космополітів, священнослужителів;
  • репресії проти інтелігенції за підтримку української мови та правдиве висвітлення історії.

Спікери:

Володимир Жемчугов — фахівець музею, командир партизанського руху на Луганщині (2014–2016 рр.), Герой України.

Наталія Новосел — дослідниця історії Луганщини другої половини ХХ ст., представниця історичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка.

Коли: 5 лютого, 14:00.

Вхід: безкоштовно.

Адреса: головний корпус Музею війни, вул. Лаврська, 27.

Деталі тут.

Виставка «Планета на грилі: вразливі світи Антарктики та Амазонії»

6 лютого в Культурно-мистецькому центрі НаУКМА відкриють українсько-перуанську фотовиставку «Планета на грилі: вразливі світи Антарктики та Амазонії».

На ній поєднають світлини з двох протилежних екосистем — спекотних тропічних лісів Амазонії та крижаних просторів Антарктики. Через 36 фотографій автори покажуть, як змінюється природа під впливом людини, адже рекордна засуха у вологих лісах та танення льодовиків є наслідками глобального потепління.

У відкритті виставки візьме участь директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий. Онлайн долучаться українські полярники, перуанські вчені та посол України в Перу Юрій Полюхович.

Фотографії Антарктики робили українські дослідники протягом 2019–2024 років, а автор знімків Амазонії — співробітник Національного університету перуанської Амазонії Фреді Ф. Рамірез.

Коли: з 6 лютого по 6 березня.

Вхід: вільний.

Адреса: вул. Іллінська, 9.

Читайте також: Біля станції «Академік Вернадський» знайшли рідкісну родину пінгвінів (ФОТО)

Виставка «Мистецькі мадригали Юрія Луцкевича»

Фото: Музей сучасного мистецтва

До 90-річчя від дня народження українського художника Юрія Луцкевича в музеї відкриють виставку «Мистецькі мадригали», присвячену його творчості. Як один з найяскравіших представників українського необароко другої половини ХХ століття, живописець сприймав мистецтво як гармонію життя.

У залах представлені живописні й графічні твори з приватної колекції його дружини Галини Городнічевої, а також роботи з фондів музею. Відвідувачі зможуть побачити біблійні сюжети, портрети та ліричні пейзажі, створені у Франції, Хорватії та Ізраїлі. Особливу увагу приділили акварелям 1970-х років, які відображають емоційний стан митця та його філософське осмислення життя.

Коли: до 9 лютого. 

Вхід: вільний.

Адреса: вул. Євгена Коновальця 44-а.

«Фестиваль короткої драми 2025»

Із 7 по 9 лютого в Театрі Драматургів проходитиме «Фестиваль короткої драми 2025». У програмі — сучасні, креативні й актуальні театральні постановки.

Фестиваль відбувається в межах проєкту «Трикутник для українських митців (TUA)», ініційованого шведськими культурними інституціями Kulturhuset Stadsteatern та Rikstolvan. Партнери події — Театр Драматургів у Києві, Центр мистецьких резиденцій Вілла Деціуша (Польща), а також коаліція перформативних мистецтв Scensverige (Швеція). Захід співфінансує Європейський Союз.

Коли: 7, 8, 9 лютого.

Вхід: за попередньою реєстрацією.

Адреса: вул. Петра Сагайдачного, 25Г.

Деталі тут

Kyiv Open з піклболу

9 лютого в Міжнародній школі в Києві відбудеться Kyiv Open — подія, що поєднає спорт, дружню атмосферу та спільну мету. 

У програмі — матчі команд різних рівнів і можливостей, церемонія нагородження та нетворкінг з частуваннями.

Головна мета турніру — зібрати кошти на підтримку українських ветеранів і створення першої національної адаптивної команди з піклболу.

Коли: 9 лютого, 11:00.

Вхід: за донат.

Адреса: провулок Святошинський, 3А.

Щоб зареєструватися як гравець або глядач, треба зателефонувати за номером: +38-067-507-8576.

Презентація книги Тімоті Снайдера «Про свободу»

Фото: PEN Україна

Що українська боротьба може сказати світові про свободу? Відповідь на це питання можна дізнатися на презентації нової книжки американського історика Тімоті Снайдера «Про свободу». Обговорення модеруватиме Володимир Єрмоленко — український філософ, головний редактор UkraineWorld (ГО «Інтерньюз Україна») та президент Українського ПЕН. Захід організували спільно з проєктом «UkraineWorld», книгарнею «Сенс», видавництвом «Човен» та Українським ПЕН.

Коли: 9 лютого, 17:00.

Вхід: безкоштовно.

Адреса: книгарня «Сенс», вул. Хрещатик, 34.

Реєстрація тут. Якщо не встигли зареєструватися, то зустріч можна буде послухати пізніше на подкаст-платформах Ukraine world.

Фотовиставка «дослідження. метаморфоза. природність»

9 лютого в просторі «Культмотив» відбудеться відкриття персональної фотовиставки Дани Андійчук «дослідження. метаморфоза. природність». Проєкт досліджує межі між свідомим і несвідомим, тілом і простором, перетворюючи кожен рух на символ змін.

Коли: з 9 лютого. 

Вхід: вільний.

Адреса: вул. Спаська, 36/31.

Благодійна виставка робіт Якова Гніздовського

Фото: Shum Art Gallery

У книгарні «Сенс» на Хрещатику відкрили виставку «Дванадцять птахів та інші зникаючі істоти», присвячену 110-й річниці від дня народження художника Якова Гніздовського. Експозицію організували галерея Shum, культурна інституція «МіжВухами» та родина митця.

У межах події триває онлайн-аукціон, кошти з якого спрямують на придбання спеціалізованого транспорту для військових ГУР. Ставки приймають до 19:00 2 березня.

Яків Гніздовський — український та американський художник, графік і мистецтвознавець, роботи якого зберігаються в музеях США, Європи та України. Його твори прикрашали, зокрема, кабінет президента США Джона Кеннеді.

Коли: до 2 березня. 

Вхід: безкоштовно.

Адреса: книгарня «Сенс», вул. Хрещатик, 34.

Фото обкладинки: Unsplash

Культура

У Києві створили мобільну копію мозаїки Алли Горської. Панно повезуть в турне

Опубліковано

У Києві на Майдані Незалежності презентували відтворену мозаїку Алли Горської «Боривітер». Панно можна пересувати, тому після 22 червня експонат відправлять у турне Україною та світом.

Про це повідомили в «Суспільне.Київ»

Мобільна мозаїка родом з Маріуполя

Мозаїку відтворювали 15 художників-монументалістів та дослідників. Панно зробили мобільним, склавши конструкцію з 68 пазлів, які збирають на металевий каркас. На створення такої копії витратили півтора місяці.

Щоб максимально наблизитися до оригіналу, у різних куточках країни та світу привезли понад 700 кілограмів матеріалів: від непрозорого скла смальти та плитки потрібних кольорів до металевих плит і алюмінієвих ложок. Загалом панно налічує 1250 елементів.

Читайте також: На Волині відновили вишиванку 19 століття: завдяки їй у Канаді збиратимуть гроші для ЗСУ (ФОТО)

За словами онуки Алли Горської Олени Зарецької, уперше мозаїку створили мобільною. Для точного відтворення українському виробнику замовили імітацію радянської смальти, а під час робіт консультувалися з мистецтвознавцями.

Оригінал знаходиться в Маріуполі, де ще в 1967 Алла Горська та Віктор Зарецький отримали замовлення на дві мозаїки у ресторані «Україна» — «Боривітер» і «Дерево життя». Онука митців Олена Зарецька нагадала, що Горську вбили в 1970 році. Ресторан довгий час був зачинений, тому мозаїку бачили дуже мало людей. Під час російського вторгнення у 2022 році мозаїку пошкодили. Наразі її доля невідома.

Турне «Боривітра»

Кожен охочий також може допомогти проєкту «Хранителі мозаїки», придбавши частину панно за благодійний внесок. Усі кошти з продажу фрагментів другої копії мозаїки витратять на реставрацію останньої вцілілої роботи Алли Горської «Вітер» у Києві та турне мозаїки «Боривітер» в Україні та світі.

У Києві можна побачити до 22 червня за адресою: вул. Хрещатик, 20-22. Після цього конструкцію відправлять у турне Україною та світом. Перші міста, які побачать мозаїку — Харків та Львів.

Проєкт ініціювали маркетплейс ROZETKA разом із громадською організацією Ukraine WOW і Фондом Алли Горської та Віктора Зарецького.

Нагадуємо, що у власність Києва повернули історичну садибу з Вознесенськими печерами (ФОТО).

Фото: «Суспільне. Київ»

Читати далі

Культура

На Волині відновили вишиванку 19 століття: завдяки їй у Канаді збиратимуть гроші для ЗСУ (ФОТО)

Опубліковано

Майстриня з Волині Зоряна Літвин відреставрувала унікальну сорочку з Рівненського Полісся 19 століття. Вишиванка незабаром стане частиною виставки в Канаді, де українська діаспора збиратиме кошти для підтримки Збройних сил України.

Про це повідомили в «Суспільне Рівне».

Сорочку з конопляної тканини придбала подруга Зоряни в колекціонерів старовини. У майстрині вона опинилася у дуже поганому стані, проте вишивка залишалася майже недоторканою. Завдяки делікатній роботі вдалося зберегти первісний вигляд та відновити рідкісне поєднання технік — хрестика, штапівки, косої гладі й гладі.

Щоб зразок сорочки не зник за кордоном, Зоряна передала схему її вишивки майстрині з Запоріжжя, яка відтворює автентичні орнаменти. Схема буде у відкритому доступі — всі охочі зможуть вишити власну копію.

Читайте також: «Сорочка для Пташки»: тернопільські майстрині подарували вишиванку захисниці «Азовсталі» (ФОТО)

«Майстриня, яка її вишивала, мала надзвичайне відчуття гармонії. Тому я довго й обережно приводила сорочку до ладу: частину тканини замочувала окремо, вишивку — окремо. І мені вдалося зберегти її первісний вигляд. Це моя перша сорочка, яку я рятувала, відновлювала. Але точно не остання. Я майстриня вишивки, пройшла атестацію в області, тепер подаватимуся на звання народного майстра у Києві»‚ — розповіла Зоряна Літвин.

Нагадаємо, що в Зоні відчуження знайшли вишиванку віком понад 100 років: її відтворили майстри (ФОТО).

Фото: сайт «Суспільне Рівне»

Читати далі

Культура

У метро Києва, Харкова та Дніпра з’являться плакати з віршами європейських поетів, зокрема Вікторії Амеліної

Опубліковано

У проєкті «Вірші в метро  — 2025» покажуть 10 плакатів поезії авторів із Австрії, Іспанії, Литви, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Угорщини та Чехії. Українські переклади творів з’являться на станціях метрополітену Києва, Харкова та Дніпра.

Про це повідомили на сайті Польського інституту.

Вірші, які обрали для проєкту, порушують теми, актуальні для демократичних суспільств, серед них і виклики, пов’язані з російсько-українською війною. У добірці є вірш української письменниці та волонтерки Вікторії Амеліної, яка загинула 2023 року внаслідок російського ракетного удару по Краматорську.

Люди в метро також зможуть прочитати переклади віршів таких поетів:

  • Богдана Задури;
  • Петера Пауля Віплінера;
  • Рози Ауслендер;
  • Шандора Петефі;
  • Марюса Бурокаса;
  • Вісенте Алейксандре-і-Мерло.

Також серед авторів представлять українську поетку, письменницю й перекладачку Марію Ілляшенко, яка народилася в Києві, а нині проживає в Празі. У проєкті ще одна авторка Ліза Віда має українське коріння. Батьківщина бабусі часто фігурує у творчості нідерландки.

Проєкт ініціював Польський інститут в Києві у співпраці з українським кластером EUNIC з нагоди головування Польщі у Раді Європейського Союзу.

Нагадуємо, що у Львові обрали переможця конкурсу на створення алеї пам’яті Героїв Нацгвардії (ФОТО).

Раніше ми писали, що У Києві на концерті від національного оркестру збиратимуть кошти для 12-ї бригади полку «Азов»

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка КП «Київський меторполітен»

Читати далі

Шопочитати

Військо2 дні тому

Викладала історію навіть з позицій. Це Бароко, яка служить у «Хартії»

Олена — операторка FPV-дронів, яка захищає Україну в «Хартії». Паралельно вона взяла участь у волонтерському...

Суспільство4 дні тому

Вижила після ракетного удару та отримала 45% опіків тіла: історія вінничанки, що почала ліпити моті

Стильні окуляри, голлівудська посмішка та незмінний червоний фартушок — такою нині бачать Вікторію Головіну тисячі...

Можливості1 тиждень тому

Стартапи з місією: як молодь розробляє рішення для змін у своїх громадах

Понад 200 підлітків на вихідних об’єднуються в команди, беруть челенджі від місцевого бізнесу та влади...

Економіка і бізнес2 тижні тому

Одяг твоєї вулиці: військовий зі Львова створив футболки з принтом рідного району

Коли Ігор іде вулицею у футболці з принтом про рідний Сихів, перехожі звертають увагу й...