Суспільство
10 безкоштовних і благодійних подій у Києві цього тижня

Глибокі розмови про літературу, музика без меж, важливі документальні свідчення та практичні знання, що можуть врятувати життя — ШоТам зібрав 10 подій, серед яких ви точно знайдете те, що зацікавить саме вас.
Благодійні сінабони від Львівських дріжджів та кафе Sunshine
У лютому Львівські дріжджі разом із соціальним кафе Sunshine створюють особливі «валентинки» — сінабони, які стануть смачним способом висловити свої почуття. Купуючи ці смаколики, ви не лише даруєте тепло близьким, а й підтримуєте розвиток інклюзивного бізнесу та соціальної ініціативи Sunshine, у якому працюють кухарі, бариста та офіціанти з ментальною інвалідністю.
Кафе спеціалізується на приготуванні піци, хліба та печива. Частина випічки, яку готує команда, безкоштовно надають малозабезпеченим групам населення, а також передають Збройним силам України.
Коли: 10–28 лютого
Вхід: донат від 85 грн
Де: ТЦ «Метро» на пр. Петра Григоренка, 43 та пр. Степана Бандери, 26В
Презентація книги про Олександру Екстер та колекції byMe
Фото: надане організаторами
Projector Publishing запрошує на презентацію книги «Історії українських митців. Олександра Екстер» та колекції одягу від byMe, натхненної творчістю видатної художниці.
Цього вечора ви зможете:
- дізнатися більше про життя і творчість Олександри Екстер;
- познайомитися з авторкою книги Анною Лодигіною;
- розкрити залаштунки створення першої книги серії «Історії українських митців»;
- зазирнути в майбутні випуски серії;
- побачити нову колекцію byMe, що переосмислює творчість художниці;
- поспілкуватися у творчій атмосфері.
Ця подія є особливою для команди видавництва, тож організатори запрошують усіх охочих розділити цей вечір разом з ними.
Коли: 19 лютого о 18:30
Вхід: вільний
Де: книгарня «Сенс», вул. Хрещатик, 34
Вечір кримськотатарської та української музики
19 лютого в Будинку актора відбудеться благодійний вечір струнної кримськотатарської та української музики на підтримку ЗСУ.
Виконавці:
- Шевкет Аблялімов (скрипка);
- Андрій Тупчанець (альт);
- Андрій Васін (фортепіано);
- Тарас Яропуд (скрипка);
- Наталя Яропуд (скрипка).
Коли: 19 лютого
Вхід: донат. Зареєструватися треба тут
Де: Будинок кіно, вул. Саксаганського, 6
Київ воєнних зим: від Першої світової до сьогодення
Фото: КМЦ НаУКМА
У черговій зустрічі програми «Читаємо Київ» Владислава Осьмак говоритиме з письменницею Мілою Іванцовою про Київ у часи війни. Вони дослідять, як досвід виживання, єднання та взаємодопомоги зберігається в спогадах і художніх текстах від воєн минулого століття до сучасності.
Міла Іванцова — авторка восьми романів та кількох збірок оповідань, учасниця Революції гідності, упорядниця видань «Київ. Жінки. Війна» та «Київ. Люди. Зима». Її твори занурюють читачів у просторовий сюжет Києва, що навіть у найтяжчі часи залишається містом любові.
Зустріч відбудеться напередодні Дня Героїв Небесної Сотні, тож розмова стане не лише літературним, а й історичним осмисленням воєнних зим Києва.
Коли: 19 лютого о 18:00
Вхід: безкоштовний
Де: зала «Колізей» Культурно-мистецького центру НаУКМА, вул. Іллінська, 9
Презентація книги «Чистота моменту» Макса Чорного
21 лютого відбудеться презентація книги репортажів Макса Чорного «Чистота моменту» про життя української молоді в постійному русі. У виданні немає чіткого сюжету, лише безперервний потік подій та місць — від київських барів до фронтових шпиталів, від випадкових зустрічей до глибоких роздумів про сенс життя.
На презентації автор розповість про створення книги, особливості репортажного жанру та свої спостереження за поколінням, що змінює Україну тут і зараз.
Коли: 21 лютого о 18:00
Вхід: вільний
Де: вул. Золотоворітська, 2а
Спецпоказ польського фільму «Люди»
21 лютого, напередодні третьої річниці повномасштабного вторгнення, відбудеться особливий кінопоказ у культурному кластері «Краків».
Фільм «Люди» (Польща, 2024) — це зворушлива й безкомпромісна історія про посвяту, відвагу та силу людського духу. Заснована на реальних подіях стрічка розповідає про життя людей, змушених існувати в нелюдські часи. Вона жорстка у формі, документальна за манерою, але глибока за змістом.
Коли: 21 лютого о 18:00
Вхід: вільний
Де: Культурний кластер «Краків», Русанівська набережна, 12
Лекція «Перша психологічна допомога»
Фото: MILIT15
21 лютого відбудеться лекція «Перша психологічна допомога», яку проведе голова ГО «ГАРГУЛІЇ» та військова психологиня Олена Мороз. Вона розповість про протоколи надання психологічної допомоги в умовах гострого стресу, навчить розпізнавати основні негативні стани та реагувати на втрату, контузію чи суїцидальні стани.
Маючи значний досвід роботи як у зоні бойових дій, так і в цивільному житті, спікерка поділиться знаннями про подолання страху та панічних атак. Також учасники заходу дізнаються про практичні інструменти стабілізації емоційного стану та зможуть поставити психологині питання.
Коли: 21 лютого о 17:00
Вхід: вільний за умови реєстрації
Де: ПідWall, вул. Іллінська, 9
Перегляд документального фільму «Свідки. На північ від Києва»
Фото: Кіноклуби Docudays UA
Документальний фільм «Свідки. На північ від Києва» розповідає про жителів сіл Мощун, Горенка та Пуща-Водиця, які пережили російську окупацію, допомагали українським військовим і чинили спротив загарбникам. Стрічка створена на основі матеріалів «Архіву Війни» — ініціативи ГО «Докудейз» та Infoscope, що документує свідчення очевидців для збереження правди та майбутнього притягнення винних до відповідальності.
Після перегляду фільму відбудеться обговорення за участі режисерки та координаторки відділу інтерв’ювання проєкту «Архів Війни» Тетяни Симон. Модераторкою дискусії стане журналістка та комунікаційна менеджерка Мережі кіноклубів DOCU/CLUB Ольга Бабчук.
Коли: 21 лютого о 18:00
Вхід: вільний за попередньою реєстрацією
Де: Музей війни, вул. Лаврська, 27
Фікшн чи нонфікшн: відмінності художніх та нехудожніх текстів
У середу відбудеться лекція Ростислава Семківа, присвячена ключовим відмінностям між художньою літературою та нонфікшеном. Спікер розгляне шкалу складності текстів різного типу, а також обговорить їхню цільову аудиторію, вплив цих жанрів на читачів та різницю в попиті.
Ростислав Семків — літературознавець, кандидат філологічних наук, доцент кафедри літературознавства НаУКМА, директор видавництва «Смолоскип», автор книжок про літературу та перекладач відомих творів.
Організатор події — освітня онлайн-платформа «Культурний Проєкт».
Коли: 21 лютого о 19:00
Вхід: безкоштовний за попередньою реєстрацією
Де: книгарня «Сенс», Хрещатик, 34
Офлайн-зустріч «Різниці Є» з Настею Зухвалою
Фото: «Книгарня “Є”»
Проєкт «Різниця Є», що допомагає наповнювати бібліотеки прифронтових і деокупованих територій новими книгами, запрошує на чергову офлайн-зустріч. Цього разу засновниця проєкту Емма Антонюк запросила до розмови Настю Зухвалу — стендап-комікесу клубу «Підпільний стендап», співавторку психологічно-розвантажувального шоу «Загони», радіошоу «Гомін Out» та подкасту «Кохані» про тих, хто чекає коханих з війни.
Захід має благодійну мету — зібрати книги для бібліотек, які залишилися без фондів. Усі зібрані примірники передадуть у публічні та шкільні книгозбірні, а також у хаб для ВПО.
Щоб потрапити на подію, потрібно перед зустріччю придбати в книгарні дві книги, які ви передасте на користь проєкту. Також його можна підтримати дистанційно, купивши видання на сайті «Книгарня ”Є”» та обравши опцію «Долучитись до проєкту «Різниця Є».
Коли: 23 лютого о 18:00
Вхід: замість квитка — купівля двох книжок для бібліотек
Де: «Книгарня “Є”», вул. Лисенка, 3
Читайте також: На Центральному вокзалі Києва відкрили «Книгарню “Є”» (ФОТО)
Фото: Unsplash
Суспільство

Після загибелі свого чоловіка-військового Михайла киянка Наталя Реуцька не могла змусити себе бодай спробувати спекти щось смачненьке: це була її віддушина довгі роки, але тут як відрізало.
Донька Катерина знайшла спосіб повернути мамі улюблене заняття і вшанувати пам’ять батька. Так відкрилася затишна кондитерська «Тихий куточок».
ШоТам розповідає історію сім’ї, що втратила найцінніше, але продовжує нести пам’ять про свого тата й чоловіка.

Катерина Реуцька
донька загиблого Героя України Михайла Реуцького, співзасновниця «Тихого куточка»
Думали, що смерть його обійде
Моя мама вже досить давно займається випічкою. Пам’ятаю, що ще з 2014 року проходила різні курси, випікала вдома — ми з братом були менші, тож на роботу вона не ходила. Завжди робила тортики на свята, інколи пекла щось і на замовлення, але переважно для друзів чи знайомих.
Але потім мама пішла на роботу, і часу на хобі не завжди вистачало. Як почалось повномасштабне вторгнення, взагалі не до того було.
24 лютого вночі мені не спалось, і я побачила новини, що в нас почали закриватися аеропорти. Тато теж не спав, тож я побігла обговорити це з ним. Він казав, що от-от почнеться війна. Я повернулася до своєї кімнати й почула вибух — у новинах одразу посипалися повідомлення про обстріли по всій Україні. Я знову побігла до нього: «Тату, війна! Стріляють!». Я плакала, тато мене заспокоював.
За хвилин 20 йому подзвонили побратими: «Тихий, кулею до нас! Йдемо воювати!», і за 5 хвилин він пішов на війну — боронити Київ.
Далі було звільнення Київщини, Харківщини, околиці Бахмуту й Соледар. Тато кілька разів отримував поранення, але повертався до своїх. І ось 18 лютого 2023 року його вбили під Бахмутом. У червні він став Героєм України. Посмертно.
Мені б хотілося, щоб він цю нагороду потримав у руках, адже інші свої відзнаки він дуже беріг: не раз ми гуглили, як їх правильно розмістити на кітелі. Тато вдягався і задоволено показував мені.
Тож, маючи такого батька, просто неможливо опускати руки й нічого не робити. Ми робимо все, щоб його не забули, — нас це тримає на ногах. Нам хочеться бути вартими його.
Тихий — бо такий був наш тато
Втрата батька для нас дуже складна. Він на війні з 2014 року, і чесно, ми не очікували, що може так статися — чомусь була думка, що його точно смерть обійде, бо так було вже тисячі разів.
Після загибелі тата мама продовжила працювати на своїй роботі — контролеркою якості в мережі магазинів, — але з кожним днем ставало тяжче. Вона почала зіштовхуватися з нерозумінням від колег, при ній жартували на тему ухиляння від армії, казали: «Хай воюють бідні», хоч про її втрату знали всі. Мама щоразу приходила додому в сльозах, а я її вмовляла звільнитись. Вона ж боялася втратити стабільність.
Description for this block. Use this space for describing your block. Any text will do. Description for this block. You can use this space for describing your block.
Останньою краплею стали слова керівника, мовляв, «досить цього горя — відпусти, треба на корпоратив прийти й веселитися». Мама звільнилась, а я запропонувала створити таке місце, де ми зможемо вшанувати пам’ять про тата.
І от у перший день після маминого звільнення, в жовтні 2024 року, ми придумали назву та саму концепцію кондитерської. Поїхали з мамою на Хрещатик, в КМДА, бо якраз активно займались перейменуванням парку та вулиці на честь тата. А тоді зайшли в кав’ярню, замовили какао і багато говорили.
Я сказала, що мені б хотілося мати таку назву, яка буде асоціюватися з татом, але при цьому говорити не тільки про нього. Позивний нашого тата — Тихий: він і справді завжди був таким спокійним, затишним. Тож ідея прийшла миттєво — «Тихий куточок», адже це й про нього, і про тепло та домівку. Задум було не спинити — я дуже загорілася, взялась продумувати, як усе буде. Мама ж була більш приземлена.
Коли тато загинув, вона до випічки зовсім не бралася. Казала, що для того, аби готувати, треба мати певний настрій, хороші думки — тоді все смачно й виходить. Але 12 листопада 2024 року вона приготувала перший смаколик після втрати — брауні. У той же день я намалювала логотип — мамин образ і постать тата, який стоїть за нею, — та запустила сторінки в соцмережах.
Боялися, що в нас купують з жалості
Так почалась історія нашої маленької справи. Мама пробувала нові рецепти, знаходила свої старі записи, тож асортимент ріс. Кожен смаколик вона детально пропрацьовувала кілька разів, а до перших замовлень ще й готувала мінікопію виробу, щоб спробувати й зрозуміти, чи все вдалося.
Готуємо ми не вдома, а на окремій квартирі. Там же й пакуємо, і я бігаю на пошту. Зараз у нас в середньому щодня близько 10 замовлень. Щоб доставка була зручною, ми вигадали наші тортики в коробочках, а в теплу пору додаємо акумулятори холоду, щоб точно все доїхало. У Києві ж можна забрати випічку особисто.
Якщо чесно, спочатку нам здавалося, що в нас замовляють десерти з жалості, наче хочуть просто допомогти. Але клієнти й досі повертаються за наступним замовленням, пишуть багато приємних слів про смак брауні та сінабонів.
Я веду наші соцмережі, налаштовую рекламу, тож радію, що ми зібрали таку свідому спільноту: я заходжу на сторінки підписників, і майже в кожного є, наприклад, збори для воїнів.
Одна пані, яка нещодавно втратила коханого на війні, робила в нас замовлення — ми й поговорили про її втрату, і надіслали смаколики з невеличким подарунком. То вона відписала, що ми її надихнули трошки стати на ноги. Це якраз те, чого нам хочеться, — щоб у людей з’являлися сили. Сили на те, щоб пам’ятати, вчитися жити далі.
Коли бачиш такі відгуки й від військових, що ось «я приїхав з бойового виїзду й забрав ваші смаколики. Вони мені так підняли настрій, і ми з побратимами ледь не побилися за останній шматочок рулетика», то це дуже тішить, бо для нас із мамою це теж можливість проживати горе. Робота нас відволікає, вона нас рятує — ми відчуваємо себе потрібними. Кондитерська приносить саме ті емоції, яких нам не вистачало ці два роки — чогось легкого, доброго й позитивного, адже зрозуміло, що ми сумні через втрату. А коли виходить подарувати радість людям зі спільними думками та позицією, то це чудово.
Коли мама готує, а я пакую замовлення, ми постійно згадуємо тата — вигадуємо, як би він реагував на те, чим ми займаємось, як би прибігав на кухню та нишком крав якийсь смаколик, як телефонував би й радів нашим успіхам.
Водночас це й тужливо, бо розуміємо, що цього всього більше ніколи не буде, але нашою справою ми створюємо для себе образ того, що він поруч з нами. Ми завдяки «Тихому куточку» немов воскресили його частинку. Для нас це вшанування його пам’яті, але не такої тягучої та болісної, а саме світлої — коли ти дивишся на небо й усміхаєшся.
Свій біль конвертую в дію
Ми хочемо, аби в нашому куточку не забували про те, що йде війна. Щоб пам’ятали про це щодня, але й не поринали в суцільне горе, а знаходили сили та підтримку одне в одному. Мій тато мені завжди казав, що треба триматися поруч з однодумцями, з тими, з ким у нас спільний шлях — це я й роблю зараз.
Читайте також: 10 справ полеглих воїнів, які продовжують або започаткували близькі на їхню честь
Мріємо і про фізичну точку, куди можна буде зайти. Я вже теж багато думала про такий простір — там точно буде окремий столик у куточку, завжди зарезервований для безвісті зниклих, загиблих і полонених. Туди ми будемо запрошувати психологів, робити майстер-класи. Там, окрім смаколиків та кави, буде ще й альбом, у який рідні зможуть вклеїти фотографію свого загиблого й розповісти про нього, — це така книжка «клієнтів», які не зможуть до нас прийти, але завжди будуть у нашому серці.
Чесно, люди не дуже звикли до таких місць і досі виривають пам’ятні таблички з татовим ім’ям чи ті, що нагадують про полонених. Але в мене поки є сили боротися — зокрема, завдяки «Тихому куточку».
Я вважаю, що наших людей потрібно привчати до культури пам’яті й робити це прямо зараз, не чекаючи на закінчення війни, адже спогади про загиблого лежать тільки в руках його родини. Це вони будуть його пам’ятати, але якщо робитимуть ще щось, про нього знатимуть й інші. Тому я свій біль конвертую в дію — мені так простіше. Треба брати цю пам’ять у руки й нести її іншим.
Чому це важливо? Люди думають, що наші втрати — це новини з Генштабу в цифрах. Але кожне число — це людина, історія, обличчя, ім’я, і нам потрібно, аби ці цифри перетворювалися в людей.
Суспільство

Фандрейзингова платформа UNITED24 1 березня 2025 запустила розіграш 100 футболок із фразою про костюм, яку Володимир Зеленський сказав у Білому домі. За менше ніж два тижні благодійники з усього світу мільйон доларів на евакуаційні машини.
Про це повідомили в UNITED24.
Чорні футболки з надписом «Я вдягну костюм, коли закінчиться війна» та логотипом платформи розігрували за внески від 24 доларів. За зібрані кошти вдасться придбати майже три медичні евакуаційні машини для порятунку військових.
В UNITED24 подякували за внески благодійників та зазначили, що невдовзі зв’яжуться з переможцями розіграшу.
Читайте також: Співзасновник Netflix задонатив 2 млн доларів для українських медиків на фронті
Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що вокалістка гурту Within Temptation закликала донатити українським фондам (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

Американський бізнесмен, меценат та співзасновник платформи Netflix Рід Гастінгс передав українському фонду White Stork два мільйони доларів. Організація допомагає українським медикам на передовій.
Про це повідомили у виданні Deadline.
Благодійний фонд співпрацює з постачальниками в США, Європі та України без посередників.
У США організація офіційно зареєструвала фонд White Stork, який очолюють американські ветерани. В Україні вона діє як благодійна організація «БФ Лелека-Україна».
Читайте також: Американська акторка Віра Ферміґа заспівала «Червону руту» на концерті в Нью-Йорку (ВІДЕО)
Благодійники забезпечують медиків транспортом, турнікетами, аптечками, засобами РЕБ, рюкзаками та іншими необхідними речима.
Раніше Рід Гастінгс уже передавав українському благодійному фонду Razom for Ukraine мільйон доларів.
Нагадаємо, що вокалістка гурту Within Temptation закликала донатити українським фондам (ВІДЕО).
Фото обкладинки: Getty Images