Суспільство
У Харкові запустили надзвукову аеродинамічну трубу
У Національному аерокосмічному університеті імені Миколи Жуковського «Харківський авіаційний інститут» здійснили пробний запуск надзвукової аеродинамічної труби Т-6.
Про це повідомили у пресслужбі «Харківського авіаційного інституту» у Facebook.
За інформацією, унікальний і єдиний агрегат в Україні, що визнаний національним надбанням, тривалий час не був задіяний у науково-дослідній роботі.
Запуск аеродинамічної труби провели рано-вранці 5 червня. Причина вибору такого часу – високе енергоспоживання установки, яке складає 3 МВт, тоді як увесь університет потребує близько 1 МВт.
Комплекс складається з двох великих сегментів:
- самої аеродинамічної труби Т-6
- виробничого комплексу повітреприготування
Як працює?
Зазначається, що серцем цього комплексу є повітряний компресор, який через підвищувальний редуктор приводить у дію потужний електродвигун. Роботу системи змащування забезпечено троєкратним резервуванням – настільки це складне, дороге й унікальне устаткування.
Висока питома потужність обладнання призводить до надмірного тепловиділення, для зняття якого використовується водяна система охолодження з двократним резервуванням, підземним водяним басейном і зовнішнім охолоджувальним комплексом градирні.
Читайте також: ТЕСТ: на кого ти перетворився за три місяці карантину?
Перед потраплянням у компресор повітря проходить стадію осушки й електростатичної фільтрації. Після стиснення повітря охолоджується в спеціальних радіаторах і поступає в блок газгольдерів, які накачуються до тиску восьми атмосфер.
У процесі продувки протягом кількох хвилин повітря випускається в атмосферу зі швидкістю до 6М. Якщо продувка проводиться на дозвукових режимах, запасу повітря вистачає на 8–10 хвилин.
Підготовка компресорного устаткування до запуску становить близько 30 хвилин, на створення робочого тиску в ресиверах відводиться ще півтори години, і тільки після цього можна починати роботи в Т-6.
Читайте також: Презентували топ-10 наукових результатів експедицій на станції “Академік Вернадський”
Система керування є настільки складною, що запускати її повинні щонайменше чотири людини.
Запуск Т-6, окрім перевірки роботоздатності систем і механізмів, було проведено з метою навчання новачків й «відшліфовування» їх дій до автоматизму.
Довідка
Аеродинамічна труба – установка, у якій вивчається дія штучно створеного рівномірного повітряного потоку на моделі літальних апаратів та інших тіл. Одну з перших у світі аеродинамічних труб побудував у 1897 К. Е. Ціолковський.
Читайте також: Українська науковиця розповіла про астероїди і космічні загрози людству
Нагадаємо, у Харкові запустять новий завод гарячого цинкування.
Як ми писали раніше, українські вчені розробили безпілотний літальний апарат для діагностики енергомереж.
Усі фото: facebook.com/presinfoXAI.
Суспільство
- Запорізької;
- Дніпропетровської;
- Донецької;
- Сумської;
- Херсонської.
Підтримка ВПО на Київщині
Коментарі
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі