Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Українська науковиця розповіла про астероїди і космічні загрози людству

Опубліковано

Нещодавно весь світ стежив за новинами про небезпечне наближення астероїда, який 29 квітня пройшов поруч з орбітою нашої планети на відстані у 6.3 млн км (це близько 16 відстаней від Землі до Місяця). Звісно, з одного боку, інфопростір заповнили тривожні заголовки, апокаліптичні картини зіткнення, а сумнівні пророцтва отримали нове життя. З іншого, це викликало хвилю запитань, зокрема і до науковців, про готовність планети протистояти космічним загрозам.

Разом з астрофізикинею і старшою науковою співробітницею Головної астрономічної обсерваторії НАН України Олександрою Івановою спробували розібратись, чи дійсно астероїди становлять реальну загрозу людству і чи є у спеціалістів план захисту планети у випадку такої можливої загрози.

Олександра Іванова,

Олександра Іванова,

астрофізикиня, наукова співробітниця Головної астрономічної обсерваторії НАН України

Довідка. Олександра Іванова спеціалізується на фізиці малих тіл Сонячної системи і займається дослідженням комет і астероїдів. Закінчила фізичний факультет КНУ ім. Тараса Шевченка, навчалася і працювала під керівництвом Клима Івановича Чурюмова і Леоніда Марковича Шульмана — двох відомих у світі українських астрофізиків, засновників Київських кометних шкіл.

Наразі Олександра співпрацює зі словацькою групою, яка займається фізикою малих тіл Сонячної системи в Інституті астрономії Словацької академії наук. А також викладає лекції з теми «космос» у рамках програми популяризації науки серед підлітків Science Teens Platform.

«Потенційно небезпечний» астероїд: що насправді це означає?

У Сонячній системі рухається велика кількість астероїдів. Більше 98% їхньої маси зосереджено у головному поясі астероїдів, між орбітами Марса та Юпітера. Більшість астероїдів має неправильну форму та відрізняється за розмірами. Найбільшим астероїдом у Сонячній системі вважалась Церера (975×909 км у діаметрі), однак з 2006 року об’єкт відноситься до карликових планет. Два інших найбільших астероїда — Паллада та Веста — мають діаметр ~500 км. У результаті зіткнень з іншими об’єктами чи під впливом гравітації більших об’єктів у астероїда може змінитись орбіта, що іноді призводить до зближення з Землею. 

Ті астероїди, що можуть наблизитись до Землі на відстані менше 7.5 млн км, вважаються потенційно небезпечними.

Сьогодні у Сонячній системі нараховується більше 6 тис. астероїдів, які зближуються з орбітою Землі. Найближче до планети підлітають невеликі об’єкти — метеороїди (<30 м у діаметрі), вони можуть проникати у земну атмосферу, але не становлять великої загрози. Значні збитки може викликати падіння тіла діаметром більше 100 м. Вважається, що зіткнення Землі з об’єктами розміром 10 км у діаметрі може призвести до глобального вимирання. За однією з гіпотез, падіння астероїда такого розміру близько 65 млн років тому стало причиною зникнення динозаврів та утворення кратеру Чиксулуб.

Нещодавно ми уважно стежили за зближенням Землі з астероїдом 1998OR2, який був класифікований як потенційно небезпечний астероїд. Його діаметр оцінили у межах 2-4 км, і це найбільший потенційно небезпечний астероїд із відомих за останній час. 29 квітня 2020 року астероїд наблизився до Землі на небезпечну відстань — 6.3 млн км (це приблизно 16 відстаней від Землі до Місяця). 

Проте формулювання «з Землею зближується астероїд» або «астероїд наблизився до Землі на небезпечну відстань» — не означає, що він впаде на поверхню нашої планети. Це означає, що астероїд підійшов на відстань менше 7.5 млн км. 

Для науковців це певна межа, щоб почати слідкувати за небесним тілом та прораховувати можливі зміни його орбіти у майбутньому. Так, у випадку з астероїдом 1998OR2 вченим вдалось добре його дослідити та навіть отримати його зображення на Радіотелескопі Аресібо. Наступні зближення з цим астероїдом відбудуться 16 квітня 2079 року (астероїд наблизиться до планети на відстань у 2 млн км) і 16 квітня 2127 року (відстань між Землею і астероїдом буде 2.5 млн км).

image1.png

Підривати астероїд, як це зробив Брюс Вілліс у фільмі «Армагеддон», взагалі не дуже хороша ідея

Науковці постійно думають про астероїди, що несуть реальну загрозу. Тому розробляють план захисту планети, який складається з декілька етапів.

Перший етап — виявлення та визначення параметрів астероїдів. У 1992 році NASA ініціювала старт програми «Спостереження за космічною безпекою» (Spaceguard Survey) з метою пошуку астероїдів, що перетинають орбіту Землі, їх дослідження та подальшого спостереження за ними. Після цього майже всі наукові організації, які займались дослідженням космічного простору, долучились до цієї програми. Так, сьогодні працює більше 10-ти міжнародних програм з виявлення та відстеження космічних тіл, що зближуються з Землею.

Другий етап захисту — усунення загрози. Сьогодні вчені та інженери разом працюють над тим, як попередити можливе зіткнення Землі з великими космічними об’єктами. Так, вони запропонували різні методи зі змінення траєкторії астероїда чи комети, які розділяються:

  • за типом запобігання зіткнення (відхилення чи поділ)
  • за джерелом енергії (кінетичний, електромагнітний, гравітаційний та ін.)
  • за стратегією підходу (руйнування чи затримка). 

Усі, звісно, пам’ятають фільм «Армагеддон», де через загрозу небезпечного зіткнення астероїда з Землею був організований вибух, який ударною хвилею мав відхилити космічне тіло від траєкторії його руху. Але, на жаль, підривати астероїд, як це зробив Брюс Вілліс, взагалі не дуже хороша ідея. Адже потім складно спрогнозувати, що буде відбуватись далі, після того, як тіло розвалиться і кожен уламок буде рухатись по своїй траєкторії.

Більш реалістичний проєкт — встановлення ракетного двигуна на поверхню астероїда, який буде поступово його відхиляти, що допоможе запобігти його зіткненню з Землею. За такого варіанту можна точно спрогнозувати, як зміниться орбіта астероїда.

Про місію NASA DART

На даний момент NASA запланувала місію з випробувань ударної стратегії відхилення астероїда під назвою DART. Суть місії у подвійній системі Didymos. Якщо коротко, то є основний астероїд (Didymos А) з діаметром близько 780 м і невеликий супутній астероїд (Didymos В) з діаметром 163 м, який знаходиться приблизно на відстані 1 км від основного тіла. Удар DART буде спрямований на менший астероїд, тобто на Didymos В. А оскільки він не перетинає орбіту Землі, то немає ніякої вірогідності, що експеримент із відхиленням може становити загрозу для планети. 

Запуск місії DART запланований на 22 липня 2021 року. Планується також, що апарат до того, як досягне астероїда Didymos В, також виконає обліт інших навколоземних астероїдів 2001 CB21 та 3361 Orpheus. 

Астероїдно-кометна загроза — це не міф 

Насправді, небезпеку для життя становлять не тільки астероїди, але й комети, чиї орбіти можуть перетинати орбіту Землі, та навіть і метеорити. Випадок із Челябінським метеоритом показав, що і невелике тіло, яке досягло поверхні Землі (∼20 м у діаметрі), може призвести до значних руйнувань та навіть травм людей. Однак масштаби руйнувань у першу чергу залежать від швидкості, маси та складу космічного об’єкта.

Тому захист планети від космічних загроз залежить від нашої поінформованості та підготовки. Спираючись на сучасні наукові методи, астрофізики можуть відстежувати та вивчати небезпечні астероїди та комети, визначати ступінь їхньої небезпеки та, відповідно, розробляти й застосовувати методи захисту, аби уникнути катастрофи. Однак все це вимагає подальшого розвитку цієї галузі астрофізики, виділення необхідного фінансування, підготовки відповідних фахівців та, звісно, популяризації науки в цілому.

Головне фото: inlviv.in.ua

Суспільство

В Києві відбудеться музичний фестиваль “Пожежа”: коли та хто виступатиме?

Опубліковано

7 квітня о 16:00 в київській Малій Опері відбудеться фестиваль Пожежа, цього разу з лайнапом з електронних музикантів. 

Про це повідомляє Лірум з посиланням на організаторів.

Які музиканти візьмуть участь?

7 квітня на сцені Малої Опери виступнять музиканти:

  • Nahaba;
  • Kurs Valüt;
  • Ariadna;
  • Badwor7h;
  • Нестор.

Історія фестивалю “Пожежа”

Все почалося в Київському університеті імені Тараса Шевченка, де студентський парламент Інституту філології організовував університетські заходи. Після вторгнення команді довелося переосмислити масштаби своїх планів. З цього виник проєкт Пожежа.

Фото: Дмитро Черніков

Фестиваль мав на меті популяризацію української культури та музики. Організатори прагнули, щоб український контент був основним, а не просто альтернативою російському.

Читати також: Український режисер презентував стрічку “Ми, наші улюбленці та війна” на Doc Kyiv Fest

Організацією Пожежі займаються четверо людей. Міша Юров – креативний директор, відповідає за технічні аспекти, вибір локацій та комунікації. Іванка Гуменюк – кураторка маркету на фестивалі, також працює над ідеями та нововведеннями. Дизайнерка Настя Карацюпа відповідає за дизайн івенту. Недавно до команди приєдналася Настя Слєпцова, яка займається контентом для TikTok.

Тематика цьогорічного фестивалю

Існують дві версії щодо того, чому темою цьогорічного івенту стала електронна музика. Згідно з офіційною версією, Міша поєднав естетику приміщення з його історією, використовуючи мотиви опери, що підкреслюють металічне звучання артистів електронної сцени.

Фото: Дмитро Черніков

Неофіційна версія говорить, що рішення було прийнято виключно на основі естетичних вподобань команди. Організатори пояснюють, що це типова практика для більшості їхніх івентів: запрошують виконавців, яких справді слухають та люблять. На етапі планування фестивалю команда складає список потенційних виконавців, а потім відбирає найбільш підходящих, враховуючи тематику івенту, технічні можливості місця проведення та гонорари артистів.

Купити квитки на подію можна тут.

Нагадаємо, що Укрпошта випустить марку, присвячену оборонцям Чернігова.

Також ми повідомляли, що вже оголошені переможці премії Jager Music Awards 2024.

Фото: Дмитро Черніков

Читати далі

Суспільство

Український режисер презентував стрічку “Ми, наші улюбленці та війна” на Doc Kyiv Fest

Опубліковано

Перший документальний фільм Антона Птушкіна “Ми, наші улюбленці та війна” вперше був показаний під час урочистої церемонії відкриття триденного фестивалю документального кіно Doc Kyiv Fest.

Про це повідомляє Детектор Медіа.

фото: Ірина Семенюта

Про фільм

“Ми вирішили розповісти про тварин, бо ми шукали кут, під яким можна було б показати війну так, щоб було цікаво дивитись іноземцям. Це насправді дуже прагматичний підхід. Було літо 2022 року – Буча вже відбулася. На жаль, смертю людини вже було нікого здивувати на заході. А тварини – це тема, яка може торкнути серця”, – розповідає режисер.

Фільм створювався для західної аудиторії, тому в стрічці велика кількість людей говорить англійською. Фільм уже придбав найбільший мовник Америки – PBS.

Читати також: “Doc Kyiv Fest”: в Україні стартував фестиваль документального кіно

Партнери фільму

Створювалася стрічка у співпраці з канадською компанією Yap Films. За словами Птушкіна, представники цієї компанії знайшли його за допомогою великої української діаспори в Канаді. Yap Films зацікавив його англомовний ютуб-канал, на якому в той час останнє відео було присвячено псу Патрону.

Нагадаємо, що оголошені переможці премії Jager Music Awards 2024.

Також ми повідомляли, що Укрпошта випустить марку, присвячену оборонцям Чернігова.

Фото: Ірина Семенюта

Читати далі

Суспільство

Укрпошта випустить марку, присвячену оборонцям Чернігова

Опубліковано

“Укрпошта” анонсувала перепродаж поштового блоку “Міста героїв” на честь Чернігівщини, до якого ввійшли чотири марки. Це вже сьомий випуск серії.

Про це повідомляє поштовий маркет.

Історія Міста героя

Понад місяць, від 24 лютого 2022 року, ворог намагався окупувати територію Чернігівської області, щоб якомога ближче підступитися до столиці. Попри небезпеку, місцеві мешканці чинили активний спротив: облаштовували штучні перешкоди для просування ворожої техніки на дорогах, відстежували її рух та передавали інформацію Збройним Силам України, тобто робили усе, аби оборонці стримали наступ.

Українські військові відчайдушно боролися за кожен метр рідної землі та вже до 3 квітня 2022 року витіснили російського агресора з усієї території області. Зі звільненням спокій не повернувся до краю, адже близькість кордону з рф дозволяє ворогу здійснювати постійні ракетні атаки, націлені на населені пункти регіону. 

Читати також: Укрзалізниця запустила оновлені електропоїзди: яким маршрутом курсуватимуть

Але це не стало на заваді активному відновленню після російської навали. Чернігівщина вистояла та відбудовується, а її жителі, за свою активну боротьбу, заслуговують на найщирішу повагу.

Про марку

Поштовий випуск, що є продовженням серії «Міста Герої», присвячено Чернігову, Ніжину, с. Ягідному, с. Семенівці. Ескізи розроблені креативною агенцією I AM IDEA.

Тираж блоку – 150 000, а вартість – 120 гривень.

Передзамовити марки можна за посиланням.

Нагадаємо, що в Україні випробували сенсорну технологію пошуку мін з дронів.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство3 години тому

«Люди квасять огірки, а я — лопухи». Це сімейна гончарна майстерня на Прикарпатті, де виготовляють посуд з відбитками рослин

«Сама собі керамістка» — так називає себе Лілія з Франківщини у власному блозі в Instagram,...

Суспільство2 дні тому

“Глядачі полюбили нас за українську виставу”: як харківський лялькар лікує депресію у військових

Там, де болю не видно зовні, всередині він може бути гострішим. Українські воїни, які щодня...

Суспільство1 тиждень тому

«На такій печериці можна хоч піцу робити!». Переселенець з Донеччини за грант відродив бізнес із вирощування грибів-гігантів

Юрій Душенко з Донеччини розпочав справу наприкінці 2015 року. Двічі втрачав бізнес, вимушено змінив три...

Суспільство1 тиждень тому

Зробив теплиці на бабусиному городі. Як підприємець з Вінниччини отримав грант на полуничний бізнес

Дмитро Гринь з Ладижина з радістю та гордістю оглядає свої володіння — довгі рівненькі рядки...

РЕКЛАМА: