

Технології
Українські вчені розробили безпілотний літальний апарат для діагностики енергомереж
Харківські вчені розробили безпілотник для діагностики електричного обладнання. Про це повідомляє ecotown.com.ua.
Про таку діагностику йдеться у науковій роботі «Використання безпілотників для підвищення безпеки та ефективності енергетичної системи України». Її створили науковці Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» у співпраці з представниками Вінницького Національного технічного університету, Інституту технічної теплофізики НАН України, АК «Харківобленерго». Наразі працю подали на здобуття Державної премії у галузі науки та техніки у 2020 році.
Навіщо енергетикам потрібні дрони?
Фахівці пояснюють, що обладнання енергетичного комплексу значно зношене, тому існуюча система діагностики не дозволяє забезпечити необхідний рівень його безвідмовного функціонування.
“Оскільки засобами оптичного спостереження (відеокамерами та приладами нічного бачення) важко контролювати стан, наприклад, ліній електропередач, які мають значну протяжність, тому вирішили створити для безпілотного літального апарату діагностичні прилади і методи для виявлення технічних проблем”, – розповідає один з розробників, доцент кафедри автоматизації та кібербезпеки енергосистем НТУ «Харківський політехнічний інститут» Ігор Карпалюк.

Як працює цей безпілотник?
Прилади, які будуть розташовуватися на безпілотнику, зможуть контролювати електромагнітне поле від ліній електропередач і здійснювати діагностику звукових шумів. Вчені також розробили метод визначення точного місця аварій на лініях електропередач за допомогою безпілотника. На базі розроблених математичних моделей та отриманих аналітичних виразів науковці створили програмно-апаратний комплекс ідентифікації та контролю поточних параметрів, а також режимів електричної мережі, методи і засоби для контролю стану ізоляції, систем блискавкозахисту, цілісності конструкцій електроенергетичних об’єктів з використанням безпілотних літальних апаратів, у тому числі високовольтних ліній електропередач, високовольтних підстанцій, теплоелектростанцій, гідроелектростанцій та атомних електростанцій.
Читайте також: Новий український ударний безпілотник показали в деталях (ВІДЕО)
Енергоефективність енергосистеми України суттєво залежить від оперативної передачі інформації про розподіл величин напруг вздовж ліній електропередач (ЛЕП) та погодних умов, зауважують вчені. «Використання безпілотників для контролю і фіксації цих параметрів по довжині ЛЕП дозволяє знизити втрати при передачі електроенергії за рахунок регулювання напруги окремих ділянок електричних мереж, – пояснюють розробники. – Наявність таких даних, отриманих у режимі реального часу, дозволяє істотно підвищити точність прогнозування режиму їх роботи і поліпшити диспетчерське управління енергосистемою у цілому при розрахунках режимів мереж».
За словами вчених, моніторинг із застосуванням безпілотників — найбільш перспективний сучасний метод діагностики стану об’єктів енергетики, який вимагає значно менших енерговитрат порівняно з існуючими, а також дозволяє мінімізувати терміни відновлення працездатності енергетичного обладнання після аварій.
Результати наукових досліджень використані енергокомпаніями України, зокрема, АК «Харківобленерго».
Головне фото: gdb.voanews.com
Технології

За підтримки Швеції в Ірпені стартує проєкт, у якому громада навчиться екологічно переробляти уламки зруйнованих споруд. Під час будівельних робіт планують навчати жінок-водійок працювати з технікою та впроваджувати сталі технології утилізації відходів.
Про це повідомили в пресслужбі Північної екологічної фінансової корпорації НЕФКО.
Вісім жінок із Ірпеня пройдуть навчання з керування вантажівками та екскаваторами — їх готуватимуть за шведською програмою Beredskapslyftet. До цього учасниці вже здобували перші навички керування транспортом.
За словами виконувачки обов’язків міського голови Ірпеня Анжели Макеєвої, ця підтримка допомагає не лише фізично відновлювати громаду, а й інтегрувати європейські екостандарти у відбудову: «Ми дуже цінуємо цю допомогу. Вона критично важлива для нашого майбутнього».
Читайте також: «Відчуй Антарктиду»: у Львові стартувала кампанія на підтримку полярників-військових
Проєкт реалізує НЕФКО, Північний зелений банк, за фінансування Міністерства закордонних справ Швеції та Шведського агентства Sida. Загальна сума підтримки — 5,9 млн євро. Участь беруть і шведські компанії Scania та Volvo CE, які передадуть Ірпеню спецтехніку.
Розпочнуть роботи восени 2025 року, а завершити будівництво планують навесні 2026-го. Організатори прагнуть зробити проєкт зразком для сотень подібних ініціатив по всій країні — із фокусом на стійке відновлення, екологічність і гендерну інклюзію.



Нагадуємо, що майстерня Balbek Bureau розробила проєкт оновлення Будинку кіно (ФОТО).
Фото: пресслужба НЕФКО
Технології

Лідер гурту Imagine Dragons та амбасадор UNITED24 Ден Рейнольдс разом із братом Маком анонсували першу гру своєї незалежної студії Night Street Games — Last Flag, події якої розгортаються у 1970-х. За сюжетом гравці мають захопити ворожий прапор і надійно заховати свій.
Про це повідомили в UNITED24.
До розробки гри долучилися й українські фахівці, зокрема й ті, хто захищає Україну у війську. На знак вдячності один з ігрових персонажів носить нашивку з українським прапором на комірці — як символ підтримки й шани до тих, хто допоміг створити Last Flag. Реліз гри запланували на 2026 рік.

Imagine Dragons є амбасадорами платформи UNITED24. Вони послідовно підтримують Україну з перших днів повномасштабного вторгнення, вивішують український прапор на концертах по всьому світу та допомагають збирати кошти на гуманітарні й медичні потреби.
Читайте також: Головний артист балетної трупи з Маямі відтворив танець 8‑річної Аріни з Ірпеня (ВІДЕО)
У 2022 році гурт допоміг зібрати понад 6 мільйонів доларів на реанімобілі для українських медиків. А у 2023 році Imagine Dragons створили кліп Crushed. У відео розповіли про 14-річного Сашу, який пережив 5 місяців російської окупації. Частину його будинку зруйнували, а сусіди загинули від російських обстрілів.
Нагадаємо, що соліст Imagine Dragons підняв український прапор під час концерту в Мілані (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка UNITED24
Технології

Швеція та Україна співпрацюватимуть у розвитку космічних технологій для оборонних потреб. Українська сторона планує сфокусуватися на збиранні даних із супутників для розвідки.
Про це повідомили в Міноборони.
Дані з космосу, які можуть вберегти життя
Під час зустрічі українська сторона презентувала шведам основні досягнення з цифровізації, серед яких є впровадження та реалізація космічної політики та стратегії у сфері оборони. Також на переговорах іноземним пертнерам озвучили ключові потреби Сил оборони у сфері військового космосу.
Як зазначив начальник управління космічної політики у сфері оборони майор Олександр Гаврутенко, Україна готова поділитися й власними напрацюваннями, які вона отримала під час бойових дій. Він уточнив, що у секторі військового космосу основним фокусом буде обробка масивів даних, а не масштабування власного обладнання.
Читайте також: Відповідь «Ланцетам»: Україна створила ударний дрон, що перевершує російські аналоги (ВІДЕО)
«Космос — це важливий простір для наших Сил оборони. Супутники дадуть нам сталий звʼязок для військових, власні спроможності для розвідувальних даних і можливість зберегти життя наших людей завдяки раннім оповіщенням про загрози. Тому ця сфера зараз — пріоритетна для Міністерства оборони», — прокоментувала заступниця міністра оборони України з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
Голова шведської делегації Ларс Гельмріх сказав, що вони зацівлений у такій співпраці, особливо з урахуванням українського досвіду ведення війни. Він додав, що ця країна може допомогти у взаємодії з іншими партнерами, зокрема, з нордичними державами, серед яких — Данія, Фінляндія, Норвегія та Ісландія.
Нагадуємо, що Сили оборони атакували важливий завод росіян за 40 кілометрів від Москви.
Фото обкладинки: АрміяInform