Суспільство
Світова легенда поп-арту Енді Воргол: чи був він українцем? (ВІДЕО)
Легендарний митець ХХ століття — Енді Воргол — всесвітньо відомий художник і засновник поп-арту. Втім, не всі знають, що він мав українське коріння. Як хворобливий хлопчик із бідної родини із Закарпаття перевернув світ мистецтва, розповідає ШоТам.
Справжнє ім’я — Андрій Варгола
А ви знали, що справжнє ім’я легендарного Енді Воргола — Андрій Варгола? Його батьки — із Закарпаття, і все життя він спілкувався з ними закарпатською говіркою.
Енді Воргол — король поп-арту, який перевернув з ніг на голову світ мистецтва. Його картини коштують дорожче за полотна Ван Гога та Пікассо, а серед покупців була сама Єлизавета ІІ.
Перший успіх йому подарували… туфлі, які він намалював для реклами взуття компанії «І. Міллер». У 1960-х Воргол намалював пляшку Coca-cola та банку супу Campbell і став всесвітньо відомим!
Енді зумів поєднати мистецтво й рекламу
Він став засновником поп-арту і намацав таку жилу, можна сказати, мистецьку, як масова свідомість. Він підніс роль американського мистецтва до рівня світового, — Дмитро Горбачов, мистецтвознавець.
Його найвідоміші картини: «Бірюзова Мерилін», «Аварія срібної машини» та «Вісім Елвісів». Талант і нестандартне мислення зробили Воргола мільйонером і легендою ще за життя.
Талант і нестандартне мислення зробили Воргола мільйонером і легендою ще за життя.
- (Журналістка) — Представник канадського уряду сказав, що ваше мистецтво не оригінальне. Ви згодні з цим?
- (Енді Воргол, митець) — Так.
- (Журналістка) — Чому ви згодні?
- (Енді Воргол, митець) —Тому що це не оригінально.
- (Журналістка) — Але таким чином ви не пожартували над суспільством?
- (Енді Воргол, митець) — Ні. Це дає мені змогу чимось себе зайняти.
Картини Воргола — це відлуння карпатського колориту?
Є думка, що яскраві картини Воргола — це відлуння карпатського колориту з вишиванками й писанками. Хоча сам митець народився у США, його батьки були емігрантами із Закарпаття.
Ондрій та Юлія Варголи були лемками-русинами з села Микова, зараз це Словаччина. Тому словаки вважають митця своїм, хоча лемки-русини з Закарпаття є українською етногрупою.
До того ж, Енді і його родина були греко-католиками, що теж притаманно українським лемкам. А в тому селі Микова можна зустріти написи, дубльовані українською.
Дивіться відео: «Українець з Оскаром»: історія зірки Голлівуду Джека Пеланса
Сам Енді спілкувався з мамою завжди лемківською говіркою і не втрачав зв’язку з іншими родичами. Наприклад, надсилав їм свої малюнки, як-от макет взуття.
«А ми його викинули. Він тепер міг би коштувати мільйони. Тепер шкодую, бо якби мали цей черевик, то могли би і не працювати», — Любов Противняк, онука тітки Енді Воргола.
Сьогодні музеї Воргола є в США та Словаччині. В Україні є два пам’ятники в Ужгороді, площа в Минаї, а віднедавна і в Києві є вулиця Воргола.
Нагадаємо, ШоТам розповідав, як росіяни привласнили українського художника Казимира Малевича.
Також дивіться відео, як Квітка Цісик дала нове життя українській пісні.
Суспільство
Нові рейси до Карпат
- поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
- поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
- поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
- поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям.
- поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів.
- поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.
Потяги до Харкова
Покращення маршрутів
Скорочення рейсів
- Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
- Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
- Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
- Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
- Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.
Коментарі
Суспільство
- Запорізької;
- Дніпропетровської;
- Донецької;
- Сумської;
- Херсонської.
Підтримка ВПО на Київщині
Коментарі
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Коментарі