Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Опубліковано

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами для тих, хто отримав поранення чи вчиться жити з протезами. 

Але українці створили ініціативи, завдяки яким військові та цивільні з пораненнями мають змогу отримати адаптивний одяг на липучках, дерев’яні дошки з металевими голками для закріплення продуктів і зручного нарізання та інклюзивні керамічні тарілки зі спеціальними штифтами, щоб їжа не ковзала. ШоТам розповідає, хто та як втілив у життя ці важливі проєкти.

Адаптивний одяг від «Швейної роти»

Ксенія Самойлич

Починали вдвох, а зараз мають спільноту з 700 майстринь 

Співзасновниця волонтерської ініціативи «Швейна рота» Ксенія Самойлич розповідає, що на курсах шиття для дорослих познайомилася з майбутньою колегою Мариною. Це знайомство з часом переросло у справжнє партнерство — з травня 2022 року жінки почали шити адаптивний одяг:

«До того співзасновниця ініціативи Марина Пальченко шила адаптивний одяг у 2014-2015 роках, коли відвідувала поранених захисників у Дніпрі. Вона приносила їм їсти, а вони тільки простирадлами прикривалися, бо не могли жоден одяг вдягнути».

Навички знадобилися й під час повномасштабного вторгнення. Спочатку жінки взялися шити теплий одяг на передову, але коли навесні отримали запит від шпиталю на труси на зав’язках, то взялися й за це. Згодом зняли майстер-клас і заохочували інших майстринь долучатися.

Але запит на адаптивний одяг був не лише в Дніпрі, а й у Харкові, Полтаві, Києві чи Миколаєві, тож колежанки почали шукати контакти лікарів з різних міст. Так почалася їхня робота: у регіонах більшало волонтерок, за містами сформувалися «підрозділи». Кравчині на місцях домовлялися зі шпиталями та дізнавалися про актуальні потреби. 

«Ми постійно отримуємо зворотний зв’язок від медиків, від хлопців і дівчат поранених, які носять цей адаптивний одяг, та вносимо правки у свої моделі».

Ось такий вигляд має кіберфутболка з липучками. Фото надала героїня

Коли запитів стало більше, ніж вони могли покрити, то засновниці ініціативи придумали дещо новеньке: «Швейна рота» закуповує матеріали, липучки, фурнітуру, викроює деталі та надсилає всім охочим такий набір для шиття, а також пропонує переглянути майстер-класи з поясненнями. Усі розроблені лекала від «Швейної роти» також є у відкритому доступі, тож будь-хто може пошити такий одяг для своїх близьких. Зараз у спільноті волонтерять понад 700 майстринь з усієї України — це аж 15 «підрозділів»! І ще кілька за кордоном — у Канаді та Великобританії.

Адаптивний одяг від Ольги Котт і Девіда Мітчелла з Англії. Фото надала героїня

Шиють кіберодяг для захисників та захисниць

В асортименті «Швейна рота» має понад 50 різних виробів — від штанів до рукавичок. Усі моделі адаптивного одягу мають частку «кібер»: кібершорти, кіберштани, кіберфутболка. З приходом холодів жінки розробили нову модель кіберодягу — спеціальний чохол, що закриває апарат на нозі:

«Шпиці дуже сильно пропускають мороз до тіла, тож військові рятуються, як можуть. Казали, що брали пакети й обмотували скотчем навколо ноги — так вони мали можливість вийти на вулицю. Але наш чохол — хороший спосіб утеплитися».

Деякі вироби шиють з нуля, а деякі переробляють, якщо дружні магазини віддають їм худі, футболки чи штани. Та найбільше допомагають люди, які донатять на роботу «Швейної роти». 

«Ми весь цей час, починаючи з лютого 2022 року, працюємо на волонтерських засадах — усі наші майстрині, координатори. Це наша подяка захисникам».

«Швейна рота» намагається забезпечити військових у госпіталях усім необхідним: вони привозять гігієнічні набори, шиють торбинки, допомагають з телефоном чи зарядкою, адже часто поранені потрапляють до лікарень узагалі без речей.

Для жінок створюють спеціальну адаптивну білизну, яка підходить не лише в разі поранень, а й для побуту на передовій. Загалом шиють невеликими партіями, щоб економно витрачати кошти. Мають три основні розміри, але можуть виготовляти одяг і під запит. 

Ще одна партія адаптивного одягу від майстринь-волонтерок. Фото надала героїня

«Загалом ми вже відшили понад 100 000 одиниць адаптивного одягу за ці майже три роки. Якщо чесно, то зараз і не встигаємо рахувати, тож може бути значно більше. Закрили понад 1 500 адресних запитів за рік».

Для таких запитів є спеціальна гугл-форма, через яку самі військові чи їхні близькі можуть замовити безкоштовний адаптивний одяг. А підтримати виробництво «Швейної роти» можна донатом на банку.

«Ми шиємо адаптивний одяг для того, щоб поранені захисники, захисниці, цивільні люди мали можливість вийти на вулицю, в кав’ярню. Аби цей одяг був гарний, зручний, функціональний, їм нічого не заважало. Щоб вони мали можливість виглядати гідно».

Дошки для нарізання від Ukrainian Kitchen Crafts

Ілона Цветкова

співзасновниця Ukrainian Kitchen Crafts

Замість пластикової — дерев’яна дошка з металевими голками

Бренд Ukrainian Kitchen Crafts з’явився в Кривому Розі у 2022 році. Раніше вони займалися меблями, але вирішили перебудувати роботу на менші вироби, щоб мати змогу надсилати їх поштою. 

На перший фестиваль «Кураж Базар» у Києві під час повномасштабного вторгнення Ілона приїхала з дерев’яними свічниками та дошками. Саме тоді стався перший крок до того, аби робити щось корисне й актуальне — ерготерапевтка Марія із Superhumans придбала свічник бренду, і це стало початком співпраці восени 2023 року:

«Вона тоді сказала: “Я з вами зв’яжусь. Здається, у мене до вас є прохання”. Пізніше вона показала нам адаптивну дошку з пластику, на якій люди з протезами вчилися нарізати продукти в реабілітаційному центрі».



Тож завданням бренду стало створити зручну адаптивну дошку з дерева. На ній розміщені спеціальні металеві голки, за допомогою яких продукт закріплюють для зручного нарізання чи очищення від шкірки.

«Дошка виготовлена з твердої породи деревини, а металеві елементи — з нержавіючої сталі. Завдяки цьому кріпленню нею можуть користуватися й люди з інвалідністю — не лише ті, хто потребує протезування».

Людина має закріпити продукт на голках і скористатися овочечисткою. Фото надала героїня

На вдосконалення виробу пішло десь три місяці:

«Ми пробували різні розміри, товщину, більш чи менш гострі голочки та надсилали до Superhumans, щоб нам затвердили продукт».

«Душа не дозволяла виготовляти лише красу»

Близько пів року Ukrainian Kitchen Crafts виготовляли дошки з залишків деревини свого виробництва та не брали за ці вироби грошей. 

Вони налагодили співпрацю з п’ятьма реабілітаційними центрами в Києві та Львові, де військові та цивільні можуть ознайомитися з виробами, а коли їх виписують, то ерготерапевти зв’язуються з брендом, тож така адаптивна дошка з’являється і вдома в людини, щоб та продовжувала опановувати навички.

«Перша дошка, яку ми створили, була для цивільної жінки, яка втратила одну верхню кінцівку й одну нижню та перебувала в Superhumans. Антоніна дуже любила готувати, а після поранення це було складно».

Ось такий адаптивний виріб отримують люди з пораненнями. Фото надала героїня

Охочих отримати дошку ставало все більше, тож бренд вирішив відкрити банку й так оплатити цілу партію. Перші гроші вдалося зібрати завдяки гастроблогерці Дарії Крікуновій, завдяки чому виготовили 40 виробів.

«У нас постійна черга на виготовлення — майстри працюють у вільний час. За рік вдалося зробити десь 75 дошок».

Буває, що звертаються і поза чергою — наприклад, хочуть придбати такий виріб на подарунок. Для замовлень бренд створив окрему інстаграм-сторінку, а щоб ще більше людей змогли отримати безкоштовну адаптивну дошку, має банку, на яку всі охочі можуть задонатити.

Замовлення закривають завдяки небайдужим. Фото надала героїня

Майстерня Ukrainian Kitchen Crafts у Кривому Розі переживає не найкращі часи — влучання за кілька метрів, постійні обстріли, перебої зі світлом, підтоплення через підрив дамби Каховського водосховища. Але бажання допомагати та долучатися сильніше:

«Душа не дозволяла виготовляти лише красу, якщо є потреби в дуже важливих речах»

На адаптивних дошках бренд не зупиняється: на черзі спеціальна дерев’яна підставка для фіксування тертки — ще один елемент ергокухні, який розробляють ерготерапевти. 

Інклюзивна кераміка від Вікторії Белявської

Вікторія Белявська

художниця-керамістка

Прийшла поїсти рамену зі своєї тарілки та… отримала перше замовлення

Вікторія Белявська почала займатися керамікою з початком повномасштабного вторгнення — ліпила різноманітні вироби, мала донатні колекції:

«Я одразу вирішила, що якщо я можу цим займатися в такий складний час і отримувати задоволення, то ці колекції мають бути ще й корисними».

Керамістка багато часу проводила на закордонних сайтах для крафтярів, щоби бути в курсі тенденцій, і на одній з таких платформ побачила тарілки для людей з порушеннями моторних функцій. Вона почала глибше досліджувати тему, спілкувалася з ерготерапевтами та з подругою, яка працює з людьми з ментальними порушеннями. Така тарілка має вищий бортик і спеціальні керамічні штифти для зручності, на які можна нанизувати їжу чи розміщувати її між ними.

Результатом стали перші one-handed plates у закладі NAUSHI в Києві. Вікторія каже, що це було сходження ідей і думок:

«Я люблю рамен і прийшла до них їсти зі своєю тарілкою. Вони побачили, що я керамістка, й одразу спитали, чи можу для них зробити one-handed plates, бо й самі вивчали це питання. Ми узгодили всі умови, глазурі тощо, і я зробила для них чотири тарілки».

Яскрава бірюзова тарілка зі спеціальними штифтами. Фото надала героїня

Перші вироби Вікторія робила досить інтуїтивно, на основі порад, тож просила у військових, яким надсилала вироби, щоб ті ділилися враженнями. У їхньому виготовленні є багато нюансів — наприклад, ці тарілки не мають бути занадто легкими чи важкими. Важить і розміщення штифтів та висота бортиків.

«Я хочу, щоб у людей були дуже прості радості щодня. Я сподіваюсь, що вони через оцю ручну роботу, через яскравість кольорів і зручність будуть радіти, що ця тарілка полегшить їм сніданок».

Зараз Вікторія також налагодила співпрацю з закладами «Трипіччя» в Харкові, «Тісто, сир і тітка Белла» в Києві, Foundation в Одесі, «Товариство» й «Республіка саду» у Львові та Gastro Bar Uglovoy в Ірпені.

Можна «підвісити» тарілку для військових

До кожної тарілки Вікторія додає силіконові ніжки або рекомендує спеціальні килимки. Фото надала героїня

Після того, як Вікторія опублікувала відео з тарілками, до неї почали звертатися люди, що хотіли замовити такий виріб для своїх близьких чи в реабілітаційні центри. Так тарілки з’явилися в кількох реабілітаційних центрах на Київщині, Волині та Галичині.

«Я не можу брати гроші з людей, які нас захищали, — це якось не дуже правильно. Тож я запропонувала “підвісити” тарілку — подарувати її військовому».

Виріб коштує 700 гривень. Є й випадки, коли тарілку купують для цивільних, наприклад, для людей після інсульту чи з розсіяним склерозом. Зараз Вікторія виготовила близько 30 тарілок, але є й нові на черзі. Процес їхнього виготовлення доволі тривалий — близько двох тижнів при хорошій температурі в майстерні:

«У мене майстерня невеличка, тож я їх підсушую на столі, а потім кладу в піч. Піч довго нагрівається, а тарілки мають бути сухі, бо якщо там буде хоч трохи вологи, то вони тріснуть».

Виготовлення інклюзивних тарілок займає багато часу. Фото надала героїня

Вікторія не зупиняється на пласкій тарілці — розробляє ще глибоку, а також склянку. 

«Тарілочка буде кулеподібна, на дні — впадина, де має збиратися остання ложечка супу, а задня стінка заокруглена, щоб можна було притиснути».

Такий посуд зазвичай роблять з пластику, але Вікторія завжди любила яскраві тарілки та привозила з подорожей унікальні вироби:

«Власне, я в кераміку прийшла, щоб створити те, з чого хочу сама їсти. Тож і для цих тарілок хочу яскравих кольорів, естетики, прикольності. Щоб не було такого, коли сервірують стіл і в усіх яскравий, прикольний посуд, а в тебе якась пластикова, не дуже естетична штука».

Коментарі

Суспільство

У Києві захищають хвойні дерева від незаконних вирубок перед святами (ФОТО)

Опубліковано

У Києві стартувала кампанія із збереження хвойних дерев у передноворічний період. Комунальні служби посилять охорону ялин, сосен, туй і ялівців за допомогою патрулювань і спеціальних хімічних обробок.

Про це повідомляє КМДА.

Захист дерев включає в себе оброблення репелентами. Він є безпечними для рослин, але у приміщенні виділяють неприємний запах. Крім того, будуть застосовувати клеєво-крейдяну суміш, яка дає дереву «брудний» вигляд. Оброблені зони будуть позначені попереджувальними табличками.

Читати також: У Києві відкриють виставку з новорічними прикрасами 19 та 20 століть

За самовільну вирубку хвойних дерев передбачені значні штрафи:

  • від 510 до 5 100 гривень за незаконну вирубку в межах міста;
  • від 17 000 до 25 500 гривень або навіть позбавлення волі до трьох років за вирубку в лісових зонах.

Нагадаємо, що у столиці відкрили інсталяцію I’m fine, яку створили з пошкодженого обладнання звʼязку (ФОТО).

Фото: виставлені КМДА.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві очистили озеро та демонтували незаконну дамбу (ФОТО)

Опубліковано

У Дарницькому районі Києва очистили озеро Зариваха, а незаконну дамбу, яка перекривала водойму, демонтували.

Як повідомляє Державна екологічна інспекція Столичного округу, інспектори отримали звернення про засмічення прибережної смуги. На місці вони побачили стихійне звалище, дамбу, зведену з мішків та шин, а також трубу, встановлену без дозволу.

Читати також: На ярмарку в Чехії представили український стенд, де плели маскувальну сітку (ФОТО)

Співробітники КП «Плесо» розчистили прибережну зону озера та демонтували незаконну конструкцію. Завдяки спільним зусиллям вдалося відновити природний вигляд прибережної території та покращити її екологічний стан.

Фото: Державна екологічна інспекція Столичного округу

Нагадаємо, що у столиці відкрили інсталяцію I’m fine, яку створили з пошкодженого обладнання звʼязку (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Дві українки увійшли до рейтингу «100 жінок року» від BBC

Опубліковано

Українки Ольга Олефіренко та Ольга Руднєва увійшли до списку «100 жінок 2024 року» від BBC. Це перелік найвпливовіших жінок, які надихають та змінюють світ.

Про це повідомляє ВВС Україна.

Ольга Олефіренко: від мрії до власної ферми

Ольга Олефіренко вирішила втілити мрію свого батька — створити ферму, проте перша спроба виявилася невдалою. Фінансові труднощі змусили її продати першу худобу.

Усе змінилося минулого року, коли Ольга склала бізнес-план і отримала фінансування від Українського фонду ветеранів. Цього разу вона зробила акцент на модернізації своєї ферми, використанні сучасних агротехнологій та створенні нових робочих місць.

Читати також: Українські бійці дзю-дзюцу здобули 274 медалі на чемпіонаті світу

Ольга Руднєва: засновниця центру Superhumans

Ольга Руднєва створила у Львові травматологічний центр Superhumans. Він спеціалізується на протезуванні кінцівок для ветеранів російсько-української війни. Центр також надає реабілітаційні послуги.

За перші два роки роботи понад тисяча людей отримали допомогу в Superhumans. Це стало важливим кроком у відновленні як фізичного, так і психологічного стану українських захисників.

Про премію «100 жінок року»

Проєкт «100 жінок» заснований у 2013 році.

Він звертає увагу на те, яким непростим був цей рік для жінок, і відзначає тих, хто завдяки своїй стійкості прагне до змін. Як і у попередні роки, проєкт приділяє особливу увагу зміні клімату, і отже, до списку увійшли жінки, які борються з наслідками кліматичної кризи та допомагають своїм громадам подолати її вплив та адаптуватися до нього.

Минулоріч до переліку потрапили письменниця Оксана Забужко, захисниця прав дітей Олена Розвадовська й експертка з клімату Ірина Ставчук.

Повний список найвпливовіших жінок року доступний на сайті BBC.

Нагадаємо, що у столиці відкрили інсталяцію I’m fine, яку створили з пошкодженого обладнання звʼязку (ФОТО).

Фото: сайт ВВС Україна.

Коментарі

Читати далі