Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Опубліковано

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка декорування тканини за допомогою штампів, відома на наших землях ще з часів Русі.

Завдяки оригінальним хусткам і шемагам майстер розповідає про культуру рідного регіону, адже більшість штампів відтворюють локальні орнаменти.

Як захопився вибійкарством і передає сенси через хустки, Костянтин розповів ШоТам.

Усе почалося після подарунка на Новий рік

Костянтин працює виконавчим директором благодійної організації. До того, як займатися вибійкарством, чоловік тривалий час оздоблював різноманітними принтами одяг, сумки та взуття. Використовував пензлик та акрилові фарби, аж доки на Новий рік дружина Інна подарувала йому набір штампів — вона працює у сфері збереження культурної спадщини, тому цей подарунок став поєднанням спільних інтересів.

Костянтин Данильченко з власними виробами. Фото з фейсбука майстерні «Будяк Кучерявий»

Костянтин використав свої перші штампи для створення хусток, які подарував друзям на дні народження. Так почалося його захоплення вибійкарством, яке стало улюбленим заняттям для проведення вільного часу. Аби напрацювання не загубилися й про них могли дізнатися інші, чоловік зареєстрував у квітні 2020 року сторінку в соцмережах.

Від початку це не було якоюсь комерційною ідеєю, але хустки людям сподобалися, і вони почали пропонувати кошти. Відразу народилася і назва творчої майстерні — «Будяк Кучерявий»:

«Я підібрав саме таку назву, адже хотів використати якесь питомо українське слово, яке не зустрічається в російській, — тому обрав будяк. До того ж, це така річ, про яку знають всі, але можуть не помічати. Але я вважаю, що красу бачать ті, в кого вона вже є всередині. Ці сенси я й поширюю своєю творчістю через хустки».

Костянтин Данильченко тримає одну з перших власних хусток. Фото з фейсбука майстерні «Будяк Кучерявий»

Кожен виріб не має аналогів

У своїй майстерні Костянтин виготовляє вироби інтуїтивно, керуючись внутрішніми відчуттями. Каже, що спершу створював орнаменти, а потім вже надавав їм сенс:

«А згодом клієнти самі просили завжди додавати цей опис, адже їм було цікаво, якими я їх бачу та які сенси вкладатиму у вироби для них. Я намагаюся робити кожен виріб індивідуальним для кожної людини, тому він не має аналогів. Іноді люди просять зробити хустку на подарунок і діляться інформацією про людину, якій хочуть її презентувати».

Подарунок для 70-річної жінки від її дітей: гострі трикутники символізують непрості випробування в житті, а промінці увагу, тепло та любов від дітей. Фото з фейсбука майстерні

Спершу майстер працював з дерев’яними штампами, а тепер спільно з проєктом «Баба Єлька» досліджує давні орнаменти Кропивниччини, перемальовує візерунки та видруковує їх з пластику на 3D-принтері. 

Дерев’яні штампи з майстерні Оксани Білоус, якими користується Костянтин. Фото з фейсбука майстерні «Будяк Кучерявий»

Костянтин переважно використовує акрилові фарби, адже вони нетоксичні та швидко сохнуть, — тонким шаром наносить фарбу на штамп і робить сильний відтиск. Майстру подобається не лише сам процес, але й те, що так вдається поширювати культурний код і місцеву культуру:

«Організація “Баба Єлька” знайшла на Кропивниччині давній рушник з унікальними візерунками та привезла його у свою майстерню. Добре, якщо люди матимуть бажання його побачити, але ще краще — перенести візерунки на одяг. Це модно й сучасно, а власники такого одягу стають амбасадорами української культури».

Читайте також: Сміливі, сучасні та з давніми традиціями: це 10 українських ювелірних брендів

Штампи з Гімалаїв та особливий шемаг для Залужного

Костянтин уже створив понад дві сотні хусток. Іноді він дарує шемаги військовим, аби віддячити за службу, а один такий шемаг навіть є у самого Валерія Залужного.

Подружжя Євгена та Марії Воротилів подарувало шемаг Валерію Залужному на знак подяки. Фото з соцмереж Марії Воротило

У 2022 році трапилася історія, яка швидко стала популярною в соцмережах — Валерій Залужний одружував військового з його коханою. Аби віддячити за таку честь, жінка замовила для колишнього головнокомандувача орнаментований шемаг, а Костянтин зробив його як подарунок:

«Згодом Марія розповіла мені, що цей шемаг Валерій Федорович забрав додому, хоча більшість подарунків зберігав у кабінеті. Мені було дуже приємно це почути».

Шемаг від «Будяка Кучерявого». Фото з соцмереж майстерні

А ще хустки від «Будяка Кучерявого» має весь гурт «ДахаБраха», адже Костянтин заздалегідь дізнався, що мав опинитися з ними в одному місці. За кілька днів майстер зміг створити для всіх орнаменти та подарувати вироби перед концертом. 

Ще одна українська виконавиця Катя Chilly також отримала хустку, а натомість презентувала Костянтину набір штампів, які привезла з Гімалаїв. 

Костянтин Данильченко з учасниками гурту «ДахаБраха», яким подарував свої вироби. Фото з соцмереж майстерні «Будяк Кучерявий»

Ще один спосіб розповідати світові про нашу культуру 

Крафтові вироби з вибійками, які створив Костянтин, уже носять у Кропивницькому, а ще в США, Італії, Іспанії та Німеччині:

«Часто в мене замовляють хустки українці з діаспори, адже хочуть щось із України, і щоб воно мало персоналізований компонент. Одна сім’я переселенців з-за кордону замовила в мене хустку, аби віддячити жінці, яка прийняла їх у себе, та поділитися частинкою нашої культури».

У середньому вибійкар виготовляє одну хустку за тиждень. Вартість — від 2,5 до 3,5 тисяч гривень. Половину отриманих коштів майстер передає на потреби ЗСУ, а якщо люди замовляють шемаги для військових, то робить їм знижку. 

Зараз у майстра вже є черга на наступні півтора року. Крім створення хусток, Костянтин проводить майстер-класи, і учасники можуть забрати свої вироби з собою.

Пакування виробів з вибійкою. Фото з соцмереж майстерні «Будяк Кучерявий»

«Вибійкарство є для мене іншим виміром життя, коли довкола новини про війну та смерті людей. Своєю творчістю я хочу звернути увагу людей на щось приємне та красиве, яке має допомагати нам відновлюватися та бути стійкішими. А ще мені подобається підсилювати гарні риси людей. Я щоразу чекаю на відгук про роботу, бо це завжди для мене виклик і водночас натхнення».

Культура

Відомий український писанкар і військовий передав великоднє вітання з фронту (ФОТО)

Опубліковано

Український військовослужбовець та майстер писанкарства Олег Кіращук передав вітання до Великодня, створивши авторську писанку. Він зробив її під час служби у 10-й окремій гірсько-штурмовій бригаді.

Про це повідомили у Світовому Конґресі Українців.

До початку війни у 2014 році Олег Кіращук понад два десятиліття професійно займався писанкарством. Його доробок налічує понад 15 тисяч писанок.

Майстер є членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України та Національної спілки художників, а його роботи зберігаються у приватних колекціях у США, Канаді, Люксембурзі та інших країнах.

Читайте також: Як створити писанку вдома? Поради від писанкарки

У 2014 році він добровільно вступив до лав ЗСУ. З 24 лютого 2022 року бере участь у бойових діях як військовий 10-ї гірсько-штурмової бригади.

«Надсилаю вітання нашій молоді і наперед кланяюсь тим нашим нащадкам, які беруть у нас естафету і будуть працювати на благо України, і які будуть її захищати. Віддаю честь і схиляю молоді, яка віддала життя за нашу Свободу. Бажаю спокійних Великодніх свят!» — написав Олег Кіращук.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив срібну монету у формі яйця, присвячену писанкарству (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка СКУ

Читати далі

Культура

Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

Опубліковано

Студенти-кінознавці КНУТКіТ імені Івана Карпенка-Карого Алік Дарман і Володимир Прилуцький передали до фонду «Довженко-Центру» дві плівкові фільмокопії німих фільмів: «Трипільська трагедія» (1926) Олександра Анода-Анощенка та «Секрет рапіду» (1930) Павла Долина.

Про це повідомили в «Довженко-Центрі».

Про фільми

Виявлені плівки є контратипами — вихідними матеріалами, з яких виготовляють прокатні копії. За словами керівниці фільмосховища Довженко-Центру Тетяни Деркач, такі матеріали потрапляють до архіву вкрай рідко. Фахівці вже запланували відсканування фільмів, що дозволить невдовзі переглянути ці стрічки.​

«Трипільська трагедія» — один із найстаріших фільмів, знайдених в Україні останнім часом. Стрічка розповідає про Трипільський похід більшовиків 1919 року. У ньому зображують події в пригодницькому жанрі з масштабними батальними сценами. Фільм отримав глядацький успіх, але зазнав критики за надмірну жорстокість.​

Читайте також: У Каннах відбудеться світова прем’єра української стрічки «МІЛІТАНТРОПОС»

«Секрет рапіду» — перший фільм Павла Долини, знайдений в Україні. Стрічка розкриває конфлікт між індивідуальним і колективним у радянському виробництві, зосереджуючись на темі приховування технологічного секрету обробки сталі. Фільм знято на заводах Києва, Харкова і Горлівки, що додає йому індустріальної реалістичності.​

Передача плівок відбулася в ЦОПі КНУТКіТ за участі студентів, представників «Довженко-Центру». та викладачів.

Нагадаємо, що «Довженко-Центр» запускає проєкт про українське поетичне кіно: програма показів.

Фото: фейсбук-сторінка «Довженко-центру»

Читати далі

Культура

Ілюстрацію українки для The New York Times відзначили престижною нагородою (ФОТО)

Опубліковано

Українську ілюстраторку Женю Полосіну визнали переможницею американського конкурсу American Illustration 44. Вона здобула відзнаку за колаж до матеріалу в The New York Times у рубриці Opinion про сценарії завершення війни в Україні.

Про це повідомила мисткиня.

Роботу відібрали до щорічного каталогу American Illustration — одного з найавторитетніших конкурсів ілюстрації у США. Колаж супроводжував аналітичну публікацію у грудні 2024 року та привернув увагу журі глибоким змістом і художнім втіленням складної теми.

«На жаль, ілюстрація й досі актуальна — три місяці потому прогнози щодо завершення війни не втратили своєї гостроти. І боюся, ще довго не втратять», — прокоментувала Полосіна у своєму дописі.

Художниця подякувала редакції The New York Times та артдиректору Сему Вітні за можливість долучитися до важливої теми й реалізувати роботу, яка резонувала з багатьма.

Читайте також: Нацбанк випустив памʼятну монету, присвячену мисткині Любові Панченко (ФОТО)

Фото: інстаграм-акаунт Жені Полосіної

Про Женю Полосіну

Женя Полосіна — українська ілюстраторка та коміксистка з Києва. Вона створює ілюстрації для медіа, книжок і мистецьких проєктів, зокрема документальних. У 2015 році разом із художницею Анною Іваненко заснувала студію «Сері/граф», яка працює з авторськими зинами, принтами та експериментальним друком, зокрема шовкодруком, монотипією, гравюрою на картоні й сухою голкою.

У 2023 році здобула відзнаку «Найкращий книжковий дизайн» від Книжкового Арсеналу за документальний комікс «Блекаут. Хроніки нашого життя під час війни Росії проти України», створений у співавторстві з Анною Іваненко. У своїх роботах мисткиня фокусується на темах війни, соціального досвіду та збереження памʼяті.

Нагадаємо, що українська мисткиня стала першою лавреаткою премії Her Art Prize (ФОТО).

Фото: сайт «Книжкового арсеналу»

Читати далі