Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

«У нас фейсбучна громада» — так Куликівську громаду, що на Чернігівщині, називає очільниця Юлія Пастернак. Тут навчилися об’єднувати майже 15 000 жителів з 23 населених пунктів задля змін.

Як місцева влада намагається почути кожного та разом з людьми ухвалює рішення, Юлія розповіла ШоТам.

«Якщо в громаді щось плануємо створити чи змінити, про це потрібно говорити»

Фейсбук, вайбер, телеграм, місцева газета, прийомні дні в голови селищної громади та зустрічі на виїзді — це все доступні опції для спілкування, якими нині і влада, і жителі користуються в Куликівській громаді.

«Ми з командою стали до роботи у 2020 році. Тоді й розпочали цифровізацію та диджиталізацію», розповідає куликівська селищна голова Юлія Пастернак.

Юлія Пастернак уже четвертий рік вибудовує діалог між владою та жителями громади. Фото: ШоТам

Юлії довелося налагоджувати зв’язок між владою та жителями, адже через брак комунікації чимало пропозицій і питань населення зустрічало «хейтом».

Діалог розпочався у фейсбуці. Саме там місцева влада взялася публікувати останні новини й оперативні повідомлення та започаткувала голосування серед жителів. Очільниця громади пояснює: для того, щоб жителі довіряли та підтримували владу, їх необхідно інформувати.

«Інформації має бути настільки багато, настільки вдосталь, щоб усім та кожному було все зрозуміло. Якщо в громаді щось плануємо створити чи змінити, про це потрібно говорити. Наприклад, ми хочемо ось це, для цього робимо так, але якщо не виходить, то жителі знають, які зусилля для цього прикладали», — каже Юлія.

Водночас місцева влада також має дослухатися. Для цього започаткували опитування та голосування в соцмережах. На основній сторінці у фейсбуці Куликівської громади з’явилися спершу маловагомі питання, а пізніше вони стали тими, які змінюють життя населених пунктів.

Майже в кожного в громаді є велосипед

Чи потрібні велопарковки? Де їх краще встановити? Чи необхідна станція технічного обслуговування велосипедів і де їй місце? Ці питання місцева влада винесла на голосування та з’ясувала, що багато жителів різного віку зацікавлені в змінах. 

«Велосипед це моє життя. Я — вчителька за фахом, і чимало років їздила 9 кілометрів до іншого села на велосипеді на роботу. Тепер залишаюся в Куликівці й продовжую їздити тут», — розповідає жителька Куликівки Алла Башта.

У громаді встановили велопарковки. Фото надали в Куликівській громаді

«Після голосування ми дізналися, що майже в кожній родині в Куликівській громаді на кожного члена сім’ї випадає один велосипед. Саме цей двоколісний транспорт найпопулярніший серед майже 15 тисяч жителів», — каже Юлія.

«Ми не додумалися, а молодь підказала»

Після опитувань у громаді створили концепцію велосипедного руху, надіслали заявку на участь у проєкті «Go bike Chernihiv» і стали одними з трьох переможців. 

Завдяки проєкту Куликівська громада отримала 20 велосипедів, велопарковки та станцію технічного обслуговування. Двоколісний транспорт вирішили залишити для дітей у туристичному клубі «Вогнище», а от де розмістити велопарковки міркували всі.

Жителям громади передали велосипеди. Фото надали в Куликівській громаді

«Ми організували опитування з варіантами: біля лікарні, біля залізничної станції, біля магазину тощо. Натомість зі своїми пропозиціями звернулася молодь нашої громади! Велопарковка потрібна біля стадіону, в парку та біля озера. Ми до цього не додумалися, а от молодь підказала», — розповідає Юлія Пастернак.

«Станцію техобслуговування встановили на території ліцею. Вона одразу за воротами, і скористатися нею може кожен. Я також приїжджаю та підкачую колеса на велосипеді, а ще можна щось підкрутити, якщо зламалося, бо там є набір інструментів», — каже жителька Алла.

Обговорення не тільки у Фейсбуці

Третину питань, які виникають у жителів, обговорюють під час офлайн зустрічей. Щомісяця до голови Куликівської селищної ради записуються люди, які мають власні пропозиції чи зауваження.

«Приходить невелика кількість людей, але вони порушують різноманітні питання. Задовольнити всіх водночас неможливо, як і усунути всі недоліки. Але такі зустрічі дозволяють уникнути непорозумінь», — пояснює Юлія.

Окрім цього, представники місцевої влади влаштовують виїзні рейди, аби вислухати жителів, розповісти про пророблену роботу, плани, новини та інновації. Земельні питання, ЦНАП, сектор соціального захисту — все це регулярно вирішують у населених пунктах громади.

Та все ж онлайн-голосування — найзручніший спосіб побудувати діалог між жителями та владою.

«Це гарний досвід. Його й діти запозичують — проводять мініопитування в школі, наприклад», — говорить Алла.

Суспільство

У Чернігові можна охрестити дитину онлайн

Опубліковано

У Чернігові священники пристосувалися до умов війни, пропонуючи можливість проводити хрещення дітей у дистанційному форматі. Таку практику запровадили в окремих храмах міста після початку повномасштабного вторгнення росії.

Про це повідомляє ресурс Cheline.

Настоятель Кафедрального собору Святої Великомучениці Катерини Роман (Кіник) розповів, що хрещення іноді проводять за допомогою відеозв’язку. Це рішення стало актуальним через те, що хтось із родичів чи хрещених батьків перебуває на фронті.

Читати також: У Києві створили онлайн-довідник для підтримки ментального здоров’я

Чому такий підхід зараз важливий

«Буває, що батьки хочуть обрати хрещеного, але він зараз захищає Україну. У таких випадках вмикають телефон, і хрещений виходить на зв’язок. На місці є дружина хрещеного, яка тримає телефон, і він долучається до таїнства», — пояснює отець Роман.

Священник зазначає, що цей формат не суперечить церковним канонам. Людина, навіть перебуваючи онлайн, духовно бере участь у хрещенні, що робить його повноцінним. Після повернення хрещений зможе взяти дитину на руки, подарувати їй свою любов і тепло.

Нагадаємо, що на Харківщині створили підземний освітній простір для дітей (ФОТО).

Фото: Valerii Sorokin.

Читати далі

Суспільство

Україна планує відкрити декілька аеропортів у 2025-му році

Опубліковано

Наступного року в Україні можуть запрацювати кілька аеропортів. Технічні й організаційні умови для цього вже є, але потрібне політичне рішення.

Про це заявив мер Львова Андрій Садовий в інтерв’ю виданню «Твоє місто»

Досвід Ізраїлю: аеропорт Тель-Авіва під час війни

Садовий навів приклад Ізраїлю, де аеропорт Тель-Авіва продовжував працювати навіть у часи воєнних дій. Летовище стало «єдиним мостом», що з’єднував країну зі світом.

«Літаки ізраїльських авіакомпаній мають спеціальне обладнання під крилами для захисту в разі небезпеки. Світ уже має такі рішення. У нас немає іншого варіанту — ми повинні виживати та жити, навіть у час війни», — зазначив мер Львова.

Читати також: «Укрзалізниця» запускає новий щоденний потяг до Будапешта

Де саме відкриють аеропорти, Садовий поки не уточнив, проте наголосив, що Україна має всі шанси успішно перейняти міжнародний досвід і відновити повітряне сполучення.

Нагадаємо, що українська авіакомпанія відновила регулярні рейси з Кишинева.

Фото: ЗУАП.

Читати далі

Суспільство

У Львові збудували перший будинок житлового комплексу для переселенців (ФОТО)

Опубліковано

Будинок створили на 24 квартири, у яких житимуть поранені переселенці, які проходять реабілітацію в центрі UNBROKEN Ukraine. Житловий комплекс складатиметься з восьми будівель, які будуть повністю інклюзивними.

Про це повідомили у Львівській обласній військовій адміністрації.

Квартири, які передаватимуть мешканцям, будуть із готовим ремонтом, меблями та необхідною технікою. Люди зможуть жити у будинках до року. Під час проживання пацієнти UNBROKEN Ukraine будуть під наглядом лікарів.

Читайте також: У двох школах на Київщині, що пережили окупацію, встановили сонячні електростанції (ФОТО)

Європейська комісія виділила на цей проєкт 19,5 мільйонів євро грантових коштів, а міський бюджет Львова профінансував укриття та утримуватиме будинок.

Львів реалізує проєкт у співпраці з Європейським Союзом та програмою NEFCO in Ukraine «Зелене відновлення України». Програма є частиною масштабного проєкту із забезпечення тимчасового житла для постраждалих від війни.

Нагадаємо, що у Львові на маршрути вийшли екологічні трамваї, отримані від Берліна.

Фото: фейсбук-сторінка ЛОВА

Читати далі