Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

«У нас фейсбучна громада» — так Куликівську громаду, що на Чернігівщині, називає очільниця Юлія Пастернак. Тут навчилися об’єднувати майже 15 000 жителів з 23 населених пунктів задля змін.

Як місцева влада намагається почути кожного та разом з людьми ухвалює рішення, Юлія розповіла ШоТам.

«Якщо в громаді щось плануємо створити чи змінити, про це потрібно говорити»

Фейсбук, вайбер, телеграм, місцева газета, прийомні дні в голови селищної громади та зустрічі на виїзді — це все доступні опції для спілкування, якими нині і влада, і жителі користуються в Куликівській громаді.

«Ми з командою стали до роботи у 2020 році. Тоді й розпочали цифровізацію та диджиталізацію», розповідає куликівська селищна голова Юлія Пастернак.

Юлія Пастернак уже четвертий рік вибудовує діалог між владою та жителями громади. Фото: ШоТам

Юлії довелося налагоджувати зв’язок між владою та жителями, адже через брак комунікації чимало пропозицій і питань населення зустрічало «хейтом».

Діалог розпочався у фейсбуці. Саме там місцева влада взялася публікувати останні новини й оперативні повідомлення та започаткувала голосування серед жителів. Очільниця громади пояснює: для того, щоб жителі довіряли та підтримували владу, їх необхідно інформувати.

«Інформації має бути настільки багато, настільки вдосталь, щоб усім та кожному було все зрозуміло. Якщо в громаді щось плануємо створити чи змінити, про це потрібно говорити. Наприклад, ми хочемо ось це, для цього робимо так, але якщо не виходить, то жителі знають, які зусилля для цього прикладали», — каже Юлія.

Водночас місцева влада також має дослухатися. Для цього започаткували опитування та голосування в соцмережах. На основній сторінці у фейсбуці Куликівської громади з’явилися спершу маловагомі питання, а пізніше вони стали тими, які змінюють життя населених пунктів.

Майже в кожного в громаді є велосипед

Чи потрібні велопарковки? Де їх краще встановити? Чи необхідна станція технічного обслуговування велосипедів і де їй місце? Ці питання місцева влада винесла на голосування та з’ясувала, що багато жителів різного віку зацікавлені в змінах. 

«Велосипед це моє життя. Я — вчителька за фахом, і чимало років їздила 9 кілометрів до іншого села на велосипеді на роботу. Тепер залишаюся в Куликівці й продовжую їздити тут», — розповідає жителька Куликівки Алла Башта.

У громаді встановили велопарковки. Фото надали в Куликівській громаді

«Після голосування ми дізналися, що майже в кожній родині в Куликівській громаді на кожного члена сім’ї випадає один велосипед. Саме цей двоколісний транспорт найпопулярніший серед майже 15 тисяч жителів», — каже Юлія.

«Ми не додумалися, а молодь підказала»

Після опитувань у громаді створили концепцію велосипедного руху, надіслали заявку на участь у проєкті «Go bike Chernihiv» і стали одними з трьох переможців. 

Завдяки проєкту Куликівська громада отримала 20 велосипедів, велопарковки та станцію технічного обслуговування. Двоколісний транспорт вирішили залишити для дітей у туристичному клубі «Вогнище», а от де розмістити велопарковки міркували всі.

Жителям громади передали велосипеди. Фото надали в Куликівській громаді

«Ми організували опитування з варіантами: біля лікарні, біля залізничної станції, біля магазину тощо. Натомість зі своїми пропозиціями звернулася молодь нашої громади! Велопарковка потрібна біля стадіону, в парку та біля озера. Ми до цього не додумалися, а от молодь підказала», — розповідає Юлія Пастернак.

«Станцію техобслуговування встановили на території ліцею. Вона одразу за воротами, і скористатися нею може кожен. Я також приїжджаю та підкачую колеса на велосипеді, а ще можна щось підкрутити, якщо зламалося, бо там є набір інструментів», — каже жителька Алла.

Обговорення не тільки у Фейсбуці

Третину питань, які виникають у жителів, обговорюють під час офлайн зустрічей. Щомісяця до голови Куликівської селищної ради записуються люди, які мають власні пропозиції чи зауваження.

«Приходить невелика кількість людей, але вони порушують різноманітні питання. Задовольнити всіх водночас неможливо, як і усунути всі недоліки. Але такі зустрічі дозволяють уникнути непорозумінь», — пояснює Юлія.

Окрім цього, представники місцевої влади влаштовують виїзні рейди, аби вислухати жителів, розповісти про пророблену роботу, плани, новини та інновації. Земельні питання, ЦНАП, сектор соціального захисту — все це регулярно вирішують у населених пунктах громади.

Та все ж онлайн-голосування — найзручніший спосіб побудувати діалог між жителями та владою.

«Це гарний досвід. Його й діти запозичують — проводять мініопитування в школі, наприклад», — говорить Алла.

Суспільство

Рада прийняла закон про «клуб білого бізнесу»: що він передбачає

Опубліковано

Парламент у другому читанні підтримав законопроєкт № 11084 про «клуб білого бізнесу», який стосується податкових перевірок.

Про це написав нардеп Ярослав Железняк.

За – проголосували 263 депутати. Закон вносить зміни до Податкового кодексу щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.

До «клубу білого бізнесу» внесуть підприємця, який відповідає прозорим критеріям щодо рівня сплати податків вище середнього по галузі та вищого за середній по галузі рівня заробітної плати. Його бізнесу податкові перевірки не проводитимуть.

Платники податків, яких внесуть до «клубу білого бізнесу», матимуть такі переваги:

Читайте також: Українські розробники презентували повітряний ретранслятор для дронів

 • мораторій на документальні перевірки;
 • скорочення строків камеральної та документальної перевірок у цілях бюджетного відшкодування;
 • індивідуальні податкові консультації протягом п’яти календарних днів;
 • за платником податків закріплюється комплаєнс-менеджер, з яким платник зможе взаємодіяти, зокрема дистанційно;
 • платник податків на свій запит у п’ятиденний строк має право отримати відомості про наявну в органу контролю податкову інформацію, яка може свідчити про податкові ризики у діяльності платника, а також консультацію, щоб усунути такі ризики.

Перелік «клубу білого бізнесу» вестиме Державна податкова служба, платники податків отримуватимуть інформацію про те, що потрапили в перелік, через електронний кабінет.

Нагадаємо, у столиці облаштують локацію для переглядів футбольних матчів.

Фото: ВР

Читати далі

Суспільство

До Держреєстру нерухомих пам’яток внесли вісім археологічних об’єктів Києва

Опубліковано

До Державного реєстру нерухомих пам’яток України включили вісім цінних археологічних об’єктів столиці.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Як зазначається, відповідний перелік об’єктів затверджений Постановою Кабінету міністрів України від 13 червня 2024 року № 701.

«Ці об’єкти є надзвичайно цінними для нашої культури та історії. Вони є живими свідченнями минулих епох і відображають багатогранність нашої національної спадщини. Включення цих об’єктів до реєстру – важливий крок у збереженні та дослідженні нашої історії. Крім того, це підтвердження нашого зобов’язання перед майбутніми поколіннями зберігати унікальні пам’ятки та досліджувати їх, щоб краще розуміти наше минуле і формувати майбутнє. Вважаю, що включення цих об’єктів стимулюватиме нові наукові дослідження і відкриває нові можливості для науковців та культурологів у пізнанні нашої багатошарової культурної спадщини», – сказала директорка Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова.

Читайте також: 10 локацій з лавандою під Києвом, де можна прогулятися та зробити ефектні фото

Які об’єкти внесли

До Держреєстру були внесені такі об’єкти культурної спадщини Києва:

 • Археологічний комплекс Кирилівського монастиря, ХІІ ст.;
 • Культурний шар монастиря ХІІ–ХІІІ століття, ХІІ–XVIII ст.;
 • Некрополь Кирилівського монастиря, ХІІ ст.;
 • Комплекс печерного монастиря в садибі Кирилівської церкви, ХІІ ст.;
 • Залишки монастирських споруд, мурів та Надбрамної церкви з дзвіницею Кирилівського монастиря, друга половина ХVIІІ ст.;
 • Смородинський археологічний комплекс, ІV–III тис. до н.е.;
 • Підземна споруда на Смородинському узвозі, ІV–III тис. до н.е.;
 • Поселення трипільської культури на Смородинському узвозі, ІV–III тис. до н.е.

Нагадаємо, у столиці облаштують локацію для переглядів футбольних матчів.

Фото: КМР

Читати далі

Суспільство

SUP DAY FORUM LVIV: трансформуємо виклики в можливості

Опубліковано

4 червня у другій діловій столиці України відбувся дебютний SUP DAY FORUM LVIV. Флагманський бізнес-форум Спілки українських підприємців вкотре об’єднав понад 270 власників та керівників українських підприємств з різних куточків країни.

Учасники форуму почули 28 історій стійкості та амбіцій підприємців, які продовжують працювати і розвиватися в умовах невизначеності, інтегрують інклюзивну культуру у власному бізнесі та впевнено формують позитивний бренд “Україна” у світовій екосистемі.

Традиційно відкриття SUP DAY FORUM LVIV розпочалося вітальними словами Виконавчої директорки СУП, Катерини Глазкової та гарними новинами Спілки щодо відкриття Європейського представництва СУП у Варшаві. Це подія, на яку ми з нетерпінням чекали та доклали максимальних зусиль, щоб представляти інтереси українського бізнесу на міжнародній арені.

Увімкнули турбо-режим, а не натиснули на гальма

Основну програму форуму відкрив Олександр Колб, CEO Promodo та генеральний партнер інвест-синдикату Toloka.vc, виступивши з темою “Стратегія стійкості для стартапів та бізнесів, що трансформуються під час війни”. Історія показує нам, що навіть найвеличніші можуть впасти. Зверхність, нестримне прагнення до більшого, нехтування ризиками, спроби втекти від проблем та капітуляція перед кризою – це лише деякі з причин падіння “великих”. Спікер наголосив на важливості оптимізму, емпатії та розумного підходу до роботи з клієнтами.

Головна стратегія сучасного бізнесу –  фокус на людей! Бути поряд – один із базових принципів трансформації викликів в бізнесі та житті, впевнений Олександр Колб.

Своїм життєвим правилом: “кажи життю так” поділилася Тетяна Абрамова, Засновниця Rito Group та на власному прикладі довела, що ми можемо все до чого прагнемо. Навіть невелика компанія може стати успішною та величною. Від 2 людей і домашньої в’язальної машинки до власної технологічної фабрики з 75-ма працівниками та 16 000 одиниць продукції на рік, що реалізується у мережі фірмових магазинів не тільки в Україні, але й за кордоном – шлях RITO Group.

Під час дискусії на тему: “Увімкнули турбо-режи, а не натиснули на гальма” підприємці поділилися, як їм вдалося не тільки зберегти свій бізнес на плаву під час війни, а й розширити його. Про зміни, яких зазнав бізнес після повномасштабного вторгнення та рішення, що допомогли впоратися з викликами, а також про  трансформацію бізнесу за останні два роки говорили зі спікерами: Олександром Кобетяком, Співзасновником, CEO Nova Food, Антоном Камінським, CEO Winner Leasing, Тарасом Кицмеєм, Співзасновником та членом Ради директорів SoftServe та Василем Ябриком, власником Yabryk Management Group.  Модераторка дискусії: Лана Жаб’юк, Співзасновниця і головна редакторка “Твоє місто”

Про вплив трансформації мислення на бізнес ми дізналися під час виступу Олександра Суворова, Засновника компанії PET Technologies. Досвід зростання компанії Олександра в кризи на практиці доводить дієвість наступних його принципів:

 • Безвихідь завжди підштовхує до нових рішень.
 • Не розумієш, що робити – роби що-небудь. І можливості прийдуть
 • Бізнес – це дорога в один кінець. Легше не буде.

Спікер Максим Безрук, Заступник комерційного директора “Аврора мультимаркет” розповів про важливість ефективних комунікацій з партнерами для бізнесу та поділився основними показниками з якими працює компанія: рівень задоволеності клієнтів, GMROI, товарообіг, рівень сервісу та промо.

Інклюзивність бізнесу в умовах війни

Про розуміння поняття “інклюзивність” та зміну усвідомлення цього терміну з початком повномасштабного вторгнення, а також про конкретні кроки впровадження інклюзії на підприємствах, практичні переваги інклюзивної культури для бізнесу та вплив інклюзивності на продуктивність, креативність та лояльність співробітників говорили під час дискусії на тему: “Інклюзивність бізнесу в умовах війни”. Спікери дискусії: Олександр Дудін, Співвласник, керуючий партнер CSD LAB, Борис Шестопалов, Співзасновник групи компаній HD-group, Олександра Фідкевич, Deputy CEO Ma’Rijany Hemp Company. Модераторка: Ярина Бойчук, CEO Бізнес школи УКУ.

Ростислав Вовк, СЕО та співвласник ТОВ “Кормотех” впевнений, що інклюзія в бізнесі – це рішення власника. Під час виступу Ростислава ми дізналися про основні принципи підсилення бізнесу інклюзивністю, а саме: проривні ідеї та пул талантів, підвищення репутації бренду, покращення продуктивності та гендерна рівність.

Бренд “Україна” у світовій екосистемі

В рамках третього блоку програми форуму: “Бренд “Україна” у світовій екосистемі” ми почули про величезний потенціал українського кіно, який може стати рушієм економічного зростання та культурного розвитку країни. Сергій Созановський, співзасновник FILM.UA Group поділився прикладом комерційного успіху анімаційного фільму “Мавка. Лісова пісня”, що свідчить про те, що українське кіно може бути не лише культурним явищем, але й рентабельним бізнесом.

Про імпакт-інвестиційний проєкт ревіталізації колишнього заводу в центрі Івано-Франківська розповів Юрій Филюк, СЕО “Промприлад.реновація”. На сьогодні “Промприлад” є успішним українським проєктом, що ефективно поєднує як комерційні, так і соціальні функції. Підприємцями вже відновлено та введено в експлуатацію 19,413 кв.м простору заводу та залучено: $16 млн залучених інвестицій, $3,7 млн залученої грантової підтримки та $4,2 млн кредитних коштів. Це приклад цінного вкладу у розвиток економіки, освіти, мистецтва та урбаністики.

“Ми заявили про себе у складний час. Український бізнес, тримаючи команди, виробництва, продукти та сервіси в країні, де триває велика війна, продовжує розвиватися і виходить на міжнародні ринки, представляючи країну у різних секторах економіки. Від аграрних компаній до технологічних стартапів, українські підприємства демонструють гнучкість та інноваційність. Це неодмінно сприяє формуванню позитивного іміджу країни, але при цьому ми стикаємося з викликами, що пов’язані зі сприйняттям українських підприємців у міжнародному середовищі” – Катерина Глазкова, Виконавча директорка СУП.

Під час дискусії на тему: “Бренд “Україна” у світовій екосистемі” поговорили з підприємцями про: позиціонування українського бізнесу на міжнародній арені, складнощі та перспективи виходу на нові ринки, ідентичність та конкуренцію на міжнародному рівні без втрати економічної вигоди та вплив на глобальне сприйняття України у світі через підприємництво. Спікери дискусії: Тарас Водяний, CEO TAK agency, Керівник Регіонального Представництва СУП у м. Львів, Ігор Сироватко, CCO OLX Україна /Kazakhstan/Uzbekistan та Віталій Ільченко, Засновник Ukravit. Модераторка: Катерина Глазкова, Виконавча директорка СУП

Важливим на сьогодні є питання стійкого розвитку, де підприємства відіграють одну із ключових ролей. 

Про відповідальну споживчу поведінку, яка зменшує забруднення навколишнього середовища та методи зменшення впливу пластику на довкілля розповів Денис Миргородський, бізнесмен, адвокат, інвестор. Засновник – “Dynasty Investment group”. До прикладу, завдяки оновленню обладнання в рамках “зеленої програми” завод “Преформ” економить тисячі тонн пластику щорічно.

Про фокус на ідеї, що здатна до масштабування, диверсифікацію виробничих потужностей з точки зору безпеки та логістики, “рух на експорт”, амбіції та цінність навчання говорили з підприємцями: Крістіною Гайкою, Засновницею та власницею виробництва продуктів здорового харчування ТМ «Гавра», координаторкою карʼєрного ВОНА хаб у місті Чернівці та Артемом В’юнником,  Founder&CEO Athlon Avia. Модераторка: Роксоляна Вороновська, Керівниця платформи UCU online.

Ярослав Грицак, історик, професор Український католицького університету УКУ вважає, що для економічного “стрибка” нам необхідна чітка геополітика, відкритий доступ до морських шляхів, зміна політичної культури проактивними економічними діячами, які готові діяти, а не просто говорити красивими метафорами. Підприємці важливі для країни, бо вони мислять інакше, на відміну від поетів, письменників та “тортурних” критиків, що довгі часи домінували у створенні нашої культури. 

“Підприємці – єдині люди, які можуть створити багатство, головне дати їм економічну свободу, і вони виведуть Україну на зовсім інший рівень добробуту” – Володимир Поперешнюк, співзасновник Нової пошти.

Під час інтерв’ю з Володимиром Поперешнюком ми також дізналися, що:

 •  Наразі ніяких стереотипів щодо України за кордоном не існує, тому що людей не цікавлять чужі країни. Їх цікавить виключно своя держава та особисті проблеми. Тому нам потрібно мати власне бачення та будувати свою цивілізовану країну, де хочеться жити і працювати.
 •  Будь-який бренд складається із двох елементів: це діло або продукт, який можна потримати/спробувати/відчути, та слово або комунікація, тобто те, що про нього говорять. І саме люди створюють бренди, які можуть впливати на сприйняття України у світовій екосистемі.
 •  На який би ринок світу не виходив підприємець, у нього завжди буде як конкурент і ворог, так і партнер та друг. Це медаль двох сторін. Конкуренція завжди сприяє покращенню сервісу для клієнтів. З вами ніхто не буде боротися, якщо ваш продукт або дорогий, або неякісний, або нікому не потрібний.

“Я хочу, аби Україна була країною вільного підприємництва та багатих людей” – мрія Володимира Поперешнюка.

Тому зараз основна задача, на думку Володимира, зробити все можливе, аби створити:

 • найкращу країну для людей із захищеним правом власності
 • країну прогресивних підприємців, які легко ведуть свій бізнес, мають свободу дій та створюють нові блага для людей.

В рамках SUP DAY FORUM LVIV був проведений благодійний аукціон, де зібрано 627 000 грн для ГО “Аеророзвідка”, яка впроваджує інновації та допомагає військовим освоювати нові технології в боротьбі з ворогом. Це потужна спільнота діючих військовослужбовців та ветеранів, а також більше 400 залучених експертів, що працюють над створенням української “Армії майбутнього” через розвиток роботизованих та інноваційних можливостей.

Традиційно SUP DAY FORUM LVIV став потужним майданчиком для якісного нетворкінгу, джерелом натхнення та нових бізнес-ідей, про які ми неодмінно почуємо на майбутніх подіях Спілки.

Спілка українських підприємців (СУП) – найбільша об’єднана сила українських підприємців, яка створена за межами політичних інтересів з метою формування сприятливого бізнес-середовища, захисту інтересів та популяризації інновацій серед представників малого, середнього та великого бізнесу України.

Партнери заходу: 

Стратегічний партнер заходу – Нова пошта, Генеральні партнери: Dynasty Investment group, OLX Україна, Офіційні партнери – Мультимаркет “Аврора”, Галузевий партнер – Winner Leasing

Інформаційні партнери: ТОВ “Вчасно Сервіс”, НАБУ, ТОВ “Ю-Контрол”, Бізнес-школа УКУ (LvBS), Твоє Місто, Lviv IT Cluster та інші.

Готель-партнер – Citadel Inn, водний партнер – ТОВ Підприємство з іноземними інвестиціями “Еконія”, кавовий партнер – Bacara Roastery, транспортний партнер – Uklon.

Нагадаємо, в Україні оголосили грант для підприємців, які створять робочі місця для жінок, які постраждали від домашнього насильства.

Фото: SUP DAY FORUM LVIV

Читати далі