

Суспільство
На Рівненщині створили п’ять нових туристичних маршрутів давніми городищами
На Рівненщині популяризують давні городища часів Русі шляхом створення туристичних маршрутів «Міста Погориння» і вже розробили 5 нових туристичних маршрутів.
Про це ШоТам повідомили організатори проєкту.
Проєкт реалізується у межах партнерської програми «Культура.Туризм.Регіони» за підтримки Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму. Більшість городищ є пам’ятками археології, проте сьогодні вони потерпають від людської діяльності (розорювання земель, пограбування чорними копачами, забудова), а тому потребують захисту та збереження.
Зазначається, що громади, на території яких розташовані городища, досить часто недооцінюють їхнє важливе історико-культурне значення та туристичний потенціал.
Що таке городища?
Городища – це залишки давніх укріплень часів Русі, що відповідали потребам кругової оборони та були оточені земляними валами з ровами. Городища будувалися переважно у важкодоступних місцях – на високих мисах та останцях. Збереглися до нашого часу у вигляді високих пагорбів різної величини, з яких відкриваються красиві краєвиди.
Погорина або Погоринські міста – городища та територія навколо них, що знаходилися у басейні річки Горинь та які неодноразово згадувались у літописах. Саме Погоринські міста у давнину маркували кордон між Київським та Волинським князівствами. Археолог Богдан Прищепа у своїй монографії «Погоринські міста в Х-ХІІІ ст.» описав 99 давньоруських городищ на Рівненщині.
Під час реалізації проєкту та розробки туристичних маршрутів «Міста Погориння», ключовими атракціями маршрутів обрано 18 давніх городищ Рівненщини: Басівкутське, Башинське, Білівське, Білокриницьке, Варковицьке, Глинське, Глинківське, Горбаківське, Гощанське, Грушвицьке, Дорогобузьке, Жорнівське, Кунинське перше, Кунинське друге, Новомильське, Хотинське, Шпанівське та Ясининицьке.
Про туристичні маршрути «Міста Погориння»
Туристичні маршрути для велосипедних/пішохідних прогулянок прокладено другорядними дорогами та стежками. Подорожувати ними зможуть туристи різного рівня підготовки: від початківців до досвідчених мандрівників, адже створено маршрути різної протяжності: від 50 км – Хотинський до 101 км – Гощанський. Для сімейних подорожей туристи зможуть скористатися автомобільними треками, які також розроблено у межах проєкту «Міста Погориння».
Читайте також: Лижі-водоходи та кепка для незрячих. Шість найцікавіших винаходів українців цього року
Кожен туристичний маршрут бере свій початок у Рівному від Басівкутського городища та парку історичної реконструкції «Оствиця». Окрім давніх городищ мандрівники можуть відвідати понад 80 цікавих локацій: пам’ятки архітектури та природні джерела, заказники та заповідні урочища.
Подорожувати розробленими маршрутами буде доволі зручно, адже усі вони ознаковані табличними знаками згідно з вимогами ДСТУ 7450, а поблизу городищ розміщені інформаційні щити проєкту «Міста Погориння».
Маршрут №618. Хотинське городище
Пролягає через місто Рівне, екостежку, ботанічний заказник «Вишнева гора» та поєднує три городища.
Маршрут пролягає трьома давніми городищами: Басівкутське, Хотинське та Шпанівське, насичений цікавими атракціями, оглядовими майданчиками, місцями для відпочинку, природними урочищами та заказниками з красивими краєвидами та унікальною рослинністю.
Значна частина маршруту № 618 «Міста Погориння. Хотинське городище» пролягає територією міста Рівне, що дозволить мандрівникам познайомитись із сучасним та історичним містом: Басівкутським городищем, парком історичної реконструкції «Оствиця», озером Басів Кут та Меморіалом Слави, дитячою залізницею та мозаїчними скульптурами рівненського гідропарку.
Читайте також: Збираємося в гори. Шість українських виробників туристичного спорядження
Маршрут прокладено безпечними другорядними дорогами, Валериною екостежкою та спеціально облаштованою велодоріжкою вздовж дороги Зозів-Шпанів, що робить цей маршрут доступним для сімейних велопрогулянок і відпочинку з дітьми.
Переважна частина маршруту пролягає рівнинною територією з невеликими підйомами та спусками й підходить для пересування велосипедом або пішки. Дорожнє покриття маршруту різнопланове: асфальт, ґрунтові польові та лісові стежки.
Маршрут №619. Гощанське городище
Радіальний 101 км маршрут високого рівня складності, що пролягає дорогами другорядного значення Рівненської області.
Найдовший та найскладніший велосипедний маршрут, що підходить для досвідчених велосипедистів. Включає найбільшу кількість давніх городищ: Басівкутське, Башинське, Гощанське, Горбаківське, Дорогобузьке, Білокриницьке та Глинківське.
Читайте також: «Це був поклик, який я відчув». Історія єдиного в Україні каное-майстра, який просуває нову культуру
Під час мандрівки окрім давніх городищ турист має змогу відвідати архаїчний млин-вітряк (с.Красносілля) та водяний млин ХІХ ст. (смт.Гоща), садибу Ленкевичів-Валевських та один з найстаріших парків України XVIII ст. (смт.Гоща), руїни каплиці-костелу Задемських (с. Симонів), вікові дерева – Башинський дуб (с.Башине) та залишки Угілецької тополі (с.Угільці), заказник «Агатівка» та Колоденський ентомологічний заказник.
Надзвичайно мальовничими є ділянки маршруту, які проходять вздовж Горині. На шляху чимало водойм, річок та джерел. Дорожнє покриття маршруту – переважно ґрунтові стежки та асфальтована дорога.
Маршрут №620. Кунинське городище
Радіальний 85 км маршрут високого рівня складності, що дозволить відчути максимальний драйв від катання на велосипеді, адже містить кілька крутих підйомів та спусків.
Маршрут насичений цікавими локаціями: пам’ятками археології (Басівкутське, Новомильське, Кунинське перше та Кунинське друге городищами), заказниками (Кунинська дача, Корнинський, Коршівський) та заповідними урочищами (Спасівське, Дівоча гора), пам’ятками архітектури (руїни палацу у с.Урвенна, костелу та замку у с.Тайкури) та популярними туристичними локаціями ( лавандове поле у с.Уїздці, джерело св.Миколая у с. Гільча Перша).
Читайте також: «Це моя свобода». Історія Христини Стефінів, яка опанувала ДЦП та стала топ-тренеркою з комунікації
Незабутнє враження від подорожі залишить ділянка на 31 кілометрі дистанції, адже подолати крутий підйом у селі Кунин – під силу тільки тренованим велосипедистам. Дорожнє покриття маршруту включає як асфальтовані дороги, так і ґрунтові стежки. Вагома частина маршруту пролягає дорогами з грейдерним покриттям.
Маршрут №621. Варковицьке городище
Радіальний маршрут середнього рівня складності. Переважна частина маршруту пролягає рівнинною територією з невеликими підйомами та спусками.
Туристичний маршрут № 621 «Міста Погориння. Варковицьке городище» поєднує п’ять давніх городищ: Басівкутське, Грушвицьке, Жорнівське, Варковицьке та Глинське. Під час мандрівки, окрім давніх городищ, побачите залишки чеської архітектури початку ХХ століття: Римо-католицький костел святого Вацлава (с.Грушвиця Перша), чеське пожежне депо (с.Дібрівка) та залишки чеського пивоварного заводу Шмоліка (с.Глинськ).
Читайте також: Піч з дровами й ліс навколо. Як «Хата-Майстерня» в селі на Прикарпатті рятує людей від міського шуму
На маршруті рекомендуємо відвідати Грушвицький ентомологічний заказник, гору Топір, урочище Ляхівщина. На шляху чимало водойм, річок та джерел, де можна набрати води та покупатися. Дорожнє покриття маршруту переважно ґрунтове та асфальтоване, проте зустрічаються і ділянки, що викладені бруківкою.
Маршрут №622. Білівське городище
Радіальний маршрут середнього рівня складності з незначним набором висот. Подорож маршрутом дозволить максимально відчути історію часів Давньої Русі, адже у парку історичної реконструкції Оствиця та культурно-археологічному центрі Пересопниця можна побачити відтворені давньоруські помешкання, одяг, посуд та укріплення давньоруських часів, покататися на реконструйованих човнах та човнах-довбанках.
Читайте також: Речі, що побували на Евересті та в Антарктиді. Як бренд Turbat виводить Україну на світовий ринок туристичного спорядження
На маршруті відвідаєте три давні городища: Басівкутське, Білівське та Ясининицьке. Досить цікавою туристичною локацією на цьому маршруті є Новожуківське замчисько з красивими краєвидами на ставки. А любителям цікавих світлин варто відвідати (особливо навесні) бузковий тунель у с.Дядьковичі. Маршрут проходить другорядними дорогами, а дорожнє покриття – ґрунтове та асфальтоване (з короткими ділянками бруківки).
Для промоції проєкту «Міста Погориння» створено зручний двомовний сайт mp.ostvytsya.com.ua, де можна звантажити треки для мандрівок велосипедом та автомобілем, ознайомитися з описами п’яти маршрутів, переглянути фото та відео матеріали з городищ та інших туристичних локацій, що розташовані на маршрутах.
Нагадаємо, на Рівненщині розробили туристичний сайт про «Поліську Січ».
Як ми повідомляли раніше, у Киргизькому національному музеї з’явився перший україномовний аудіогід.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»
Суспільство

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.
Про це повідомили в «Культурних силах».
Що обговорили на заході
Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.
На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:
«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” — це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».
Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.
«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.
Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:
«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих — герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим».
Презентація кліпу «Місто наречених»
На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).
«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.
Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:
«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс».
Довідка
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.
Фото: «Культурні сили»
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub