Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Лижі-водоходи та кепка для незрячих. Шість найцікавіших винаходів українців цього року

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українці не перестають дивувати. За останній рік винахідники створили чимало цікавих пристроїв, які покращують та урізноманітнюють життя. Зокрема екоскотч, що розкладається за пів року, та супутник, який збирається ніби конструктор. І хоча Нобелівський тиждень вже завершився, а імена лауреатів відомі, пропонуємо дізнатися про шість найцікавіших цьогорічних винаходів українців, які також заслуговують на увагу та захоплення.

«Лижі-водоходи» від вінничанина

Фото: «Суспільне»

З того, що було під руками, вінничанин Микола Бевз створив незвичний винахід – «лижі-водоходи». Цю ідею він виношував п’ять років, а для створення виробу знадобилися два місяці. Для води снігові лижі не пасують, бо це нестабільне середовище. Тому винахідник замість палок від снігу взяв штанги для вертикального фіксування самих лиж. Для створення незвичайного плавзасобу майстер також використав дві пластикові труби, металеві троси та пару відер. Так Микола Бевз створив подібний на лижі пристрій, завдяки якому можна в прямому сенсі слова ходити по воді.

Вінничанин уже подав заявку на патентування винаходу. Він переконаний, що його розробка зацікавить інвесторів. На «лижах-водоходах» можна проводити спортивні змагання, а це чудова альтернатива орбітреку. Коли людина йде по воді, залучаються руки, ноги та спина. Також винахід можна використовувати як ще одну розвагу на відпочинку біля води.

Екоскотч, що розкладається за пів року

Фото: «Укрінформ»

Інженери та хіміки Зміївської паперової фабрики трішки «почаклували» з синтезованим крохмалем і вигадали екологічний скотч, який самостійно розкладається за пів року. Єдина складність – перед наклеюванням його треба змочити водою. Науковці вже отримали купу дзвінків від компаній, які зацікавилися екологічною клейкою стрічкою та хочуть використовувати її в роботі.

Потребу в такому винаході вбачало харківське видавництво «Ранок». Саме воно й запропонувало працівникам фабрики спробувати створити щось подібне. Видавництво щороку відправляє більш як 100 тисяч посилок з книжками та переробляє приблизно 6 тисяч тонн вторсировини. Звичайно, першим помічником у пакуванні був звичайний скотч. Але після нього коробку неможливо переробити, адже скотч прилипає до обгортки. Розмірковуючи над цією проблемою, команда «Ранку» згадала, як колись на зиму вікна заклеювали паперовими стрічками. Це наштовхнуло на ідею спеціального екоскотчу. Науковці сподіваються, що ця продукція матиме широкий попит серед екосвідомого бізнесу, який щодня щось запаковує.

Супутник, що збирається як конструктор

Фото: www.mysat.com.ua

Інженери зі столичного стартапу MySatUA розробили власний супутник, який цього літа долетів до стратосфери. Так команда виправляє прикру ситуацію з тим, що в Україні космічний спадок з минулого перетворився на забуття. Окрім декількох спеціалізованих лабораторій та університетів, ніхто не поширює інженерні та аерокосмічні знання. «Твій персональний супутник» пропонує чимало можливостей для експериментів науковцям, дітям і студентам. Він навчає молодь любити науку, стимулює появу майбутніх космічних інженерів і рухає науковий прогрес в галузі дослідження космосу.

Читайте також: «Виводимо Україну на нову орбіту». Як супутник від MySatUA популяризує космічну галузь в Україні

Планувалося, що проєкт лише дозволить тестувати сенсори, присутні у супутниках. Натомість команда MySatUA розробила науковий та дослідницький прилад, що може стати помічником у вимірюванні прискорення на аматорських ракетах, визначатиме якість повітря тощо. Це одночасно і навчальний конструктор, і модель справжнього супутника. Винахід можна зібрати навіть вдома та керувати за допомогою спеціальної програми. Для вивчення навколишнього середовища у пристрої розміщені датчики температури, тиску та вологості. А ще він має власний точний годинник, що дає змогу запрограмувати виконання завдань на конкретний час.

Новий спосіб очищення стічних вод

Фото: ecotown.com.ua

Не лише науковці та стартапери в Україні тішать цікавими винаходами. Протягом двох років фахівці Сумського водоканалу вивчали, як можна підвищити ефективність очищення стічних вод. І не даремно. Їм вдалося винайти спосіб біологічної індукованої активації мікроорганізмів активного мулу. Новаторство – у застосуванні розчинів лимонної та бурштинової кислот на певних етапах очищення. Це дозволяє зменшити кількість нитчастих бактерій в активному мулі. І, як наслідок, швидше та якісніше вилучати забруднюючі речовини зі стічних вод.

Фахівці пояснюють, що лимонна кислота підвищує ферментоутворення, що прискорює процес нітрифікації, а бурштинова – стимулює ріст колоній аеробних бактерій. Цьогоріч сум’яни запатентували свою ідею. Що цікаво, їхній спосіб очищення стічних вод не потребує покращення аеротенків і значних коштів. Його можна використовувати для очищення побутових і промислових стічних вод. Цей спосіб може стати в пригоді навіть на міських очисних спорудах, які використовують традиційну технологію біологічного очищення.

«Кепка для незрячих», що піклується про безпеку

Фото: «Перший Міський телеканал. Кривий Ріг».

Одягається на голову та працює від батарейок або акумуляторів. У Кривому Розі студенти створили пристрій для людей з порушенням зору. Винахід оснащений трьома ультразвуковими датчиками та вібромоторами. Коли людина в «кепці» наближається до перешкоди, ці датчики спрацьовують. Вони розпізнають перепону та передають сигнал на вібромотор. Чим ближче людина до перешкоди, тим сильніше він вібруватиме. Деталі для цього пристрою студенти надрукували на 3D-принтері.

Винахідники з Криворізького державного педагогічного університету створили «кепку для незрячих» на додаток до палиці, яка допомагає людям із порушеннями зору орієнтуватися у просторі. Палиця може попередити про перешкоду на рівні нижньої частини ніг. А новий пристрій допомагає відчути перешкоду на рівні голови. Студенти планують розвивати свій винахід і надалі. У майбутньому винахідники планують створити костюм, на поверхні якого розташують аналогічні вібромотори. Вони сповіщатимуть людину про перешкоди та можливу небезпеку.

Гиря зі штучним інтелектом

Фото: «Вінниця.info»

Їхня гиря схожа на звичайну, але має одну особливість. Вінничани Іван Олішевський та Андрій Турко розробили унікальний спортивний пристрій, який працює за допомогою вбудованої нейронної мережі. Гиря UASTRONG вміє розпізнавати рухи у реальному часі, рахувати їх та оцінювати якість виконаних вправ. Також вона фіксує кількість витрачених кілокалорій. Винахідники створили материнську плату, всередину якої «помістили» нейронну мережу. Гирю навчили розпізнавати п’ять вправ. Корпус надійно фіксує електроніку та має протиударні властивості.

Пристрій вміє передавати дані на будь-який гаджет через вбудовану систему Bluetooth. Заряду гирі вистачає на повний день активних тренувань – 8 годин. Заряджається вона приблизно дві години через вбудований порт USB Type-C. А ще гиря вміє розмовляти: підбадьорює того, хто її використовує, та вигукує «Слава Україні!». У майбутньому вінничани планують збагатити штучним інтелектом й інше спортивне знаряддя.

Технології

Податкова служба запустила власний застосунок для українців

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Державна податкова служба України створила мобільний застосунок «Моя податкова» для Android та iOS.

Про це повідомили у пресслужбі ДПС.

«”Моя податкова” –  простий і зручний інструмент для отримання електронних сервісів податкової служби для громадян,  а також сплати податків з використанням платіжних систем», – йдеться в повідомленні.

У застосунку наразі доступно три розділи: «Мої дані», «Послуги», «Повідомлення».

У розділі «Мої дані» застосунку можна буде отримати таку інформацію:

  • адресу реєстрації та фактичне місце проживання;
  • обʼєкти оподаткування;
  • обовʼязок сплатити суму грошового зобовʼязання (ППР);
  • стан розрахунків з бюджетом.

У розділі «Послуги»:

  • направлення запиту на отримання відомостей про суми виплачених доходів;
  • подання Податкової декларації про майновий стан і доходи (податкова знижка).

У розділі «Повідомлення»:

  • квитанції;
  • відомості з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків;
  • інформація з Державного реєстру фізичних осіб про джерела/суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку та військового збору;
  • листи контролювального органу.

Читайте також: Студенти на пенсії. У деокупованому селі на Чернігівщині працює Університет третього віку

Податкова служба закликає українців тестувати застосунок і обіцяє поступово запроваджувати нові функції, що будуть корисні платникам податків. 

Скарги та пропозиції можна надсилати на електронну пошту: [email protected] або за телефоном: 0 800 501 007.

Нагадаємо, у застосунку «Дія» до початку опалювального сезону планують запустити сервіс із інформацією про «пункти незламності».

Також розробники «Дії» відкрили запис на бета-тест нової послуги – сплати штрафу за адміністративне правопорушення онлайн.

Фото: tax.gov.ua.

Читати далі

Технології

У Вінниці розробили новий розвідувальний безпілотник «Щедрик» (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Вінницькому міжрегіональному координаційному гуманітарному штабі розробили новий розвідувальний безпілотник «Щедрик».

Про це повідомив Володимир Гройсман у фейсбуці.

Новий безпілотний літальний апарат може підійматися на висоту до 4000 м, рухатися зі швидкістю 150 км/год.

«”Щедрик” — наш розвідувальний безпілотник! І він такий не один. Ми зробили, ви обрали назву. Хлопці на фронті ще ефективніше нищитимуть ворога», – написав Гройсман.

Читайте також: «Стала матір’ю дронів». Історія волонтерки, яка з допомогою блогу надіслала на фронт понад 50 «пташок»

Нагадаємо, військові розповіли про характеристики «всевидячого» дрона українського виробництва «Фурія».

Раніше ми повідомляли, як львівські школярі на уроці «Захисту України» навчаються літати на дронах.

Фото: скриншот із відео.

Читати далі

Технології

Український сервіс каршерингу Getmancar запускає помічника на основі штучного інтелекту

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Застосунок українського сервісу каршерингу Getmancar перетворюється на АІ-помічника.

Про це пише dev.ua з посиланням на повідомленні від компанії.

Розробники вирішили, що послуги для користувачів та пасивного заробітку для інвесторів тепер замало. Наразі можна обирати автомобіль за кольором, комплектацією, трекати свої переміщення, витрачений час та гроші.

У компанії вдосконалять аналітичні можливості платформи. Вона аналізуватиме, чи відповідає авто середньостатистичним даним сервісу. Рахуватиме, скільки заробляє конкретний автомобіль, яким чином він це заробляє та скільки заробляють аналогічні авто. Getmancar навчать систему видавати поради своїм інвесторам. Зокрема, які машини купити і чому, яка в них норма дохідності, рейтинг. Електронний помічник допомагатиме розвивати власний бізнес.

Дивіться відеоУкраїнці частіше одружуються під час війни: три історії кохання, що надихають

З оновленням технічного рішення змінилися умови співпраці з сервісом. Власник надає машину, на неї встановлюється необхідне обладнання, після чого авто додають до сервісу Getmancar. За 23% від обороту авто платформа надає послуги з розміщення, діджитального адміністрування та безпеки. Щодо сервісного обслуговування, то інвестор може сам обрати, хто буде це робити.

Про сервіс

Сервіс Getmancar — перший український сервіс каршерингу, який працює в Дніпрі, Києві, Батумі і Тбілісі. Компанія надає користувачам можливість брати машину в оренду через мобільний застосунок. Інвесторам — надавати свої авто і заробляти на них. До початку повномасштабного вторгнення компанія надавала в короткотривалу оренду 500 машин в Дніпрі та Києві. Наразі відсоток інвесторських машин в Getmancar становить 15-18%.

Нагадаємо, 19 вересня 2022 року Getmancar запустився у Львові.

Фото: facebook.com/getmancar.

Читати далі