Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

Українські села можуть отримати світове туристичне визнання 

Опубліковано

Державне агентство розвитку туризму (ДАРТ) оголосило прийом заявок від громад України на конкурс «Найкращі туристичні села 2025». Відбір проведуть у межах ініціативи ООН Туризм. 

Про це повідомили у фейсбуці ДАРТу.

Умови участі 

За умовами конкурсу, кожна країна може подати не більше 8 учасників. Кандидатів від України відбиратиме спеціально створена при ДАРТ комісія з незалежних експертів, які оцінюватимуть заявки за вимогами UN Tourism.

Учасників, які пройдуть відбір в Україні, розглядатиме незалежна зовнішня Консультативна рада при UN Tourism. Заявки оцінюватимуть за трьома критеріями сталого розвитку:  економіка, соціальна сфера та навколишнє середовище.

Усі умови участі та форми для заповнення заявок можна переглянути на офіційному сайті ООН Туризм. Надсилайте заповнені документи до 17 березня 2025 року на електронну пошту [email protected] із темою листа «Конкурс The Best Tourism Villages».

Читайте також: У Європі перша країна може заборонити туристичні поїздки в росію та Білорусь

Цілі конкурсу

«Мета ініціативи — привернути увагу до сіл та селищ, де туризм допомагає не тільки зберегти та популяризувати історичні, географічні, культурні, соціально-економічні, природні, екологічні, етнічні та гастрономічні особливості, а й надає можливість охороняти біорізноманіття регіону та підвищує внесок туристичної сфери в економічний розвиток сільської місцевості», — зазначили організатори.

Список сіл, які пройшли відбір, оголосять на офіційних ресурсах UN Tourism та ДАРТ у четвертому кварталі цього року.

Нагадуємо, що два українські села – Ворохта та Урич вже входили до 55 найкращих туристичних сіл за версією UN Tourism у 2024 році. 

Фото обкладинки: Andy Travel Club, село Колочава

Культура

В Україні випустили новий трейлер фільму «МУР. Ти [Романтика]» (ВІДЕО)

Опубліковано

Творче об’єднання «МУР» та FILM.UA Group випустили другий офіційний трейлер мюзиклу «МУР. Ти [Романтика] в кіно». У прокат в Україні стрічка вийде 10 квітня.

Про це повідомили у команді проєкту.

Про мюзикл

Мюзикл з елементами репу, року та опери розповідає про Миколу Хвильового, Володимира Сосюру, Остапа Вишню, Леся Курбаса, Михайля Семенка та Павла Тичину. Події розгортаються в харківському будинку «Слово», у якому радянська влада вбила сотні українських митців.

У другому трейлері глядачі можуть побачити метафори та сенси, які творці заклали у фільмі. Відео демонструє різноманітні сторони життя представників Розстріляного відродження.

Ролі зіграли Олександр Заїка, Олександр Хоменко, Віктор Ткаченко, Борис Книженко, Олесь Артюх, Валерій Величко, Микола Шмундир та інші.

Читайте також: Творче об’єднання «МУР» зібрало понад п’ять мільйонів гривень для армії з туру «Ти [Романтика]»

Зйомки фільму

Стрічку відзняли влітку 2024 року за два дні. Для відтворення атмосфери театру використовували одразу 12 камер. Під час зйомок актори кілька разів грали виставу: у перший день її зафільмували цілком, а наступного дня відзняли з глядачами. Кіноверсію мюзиклу створила компанія FILM.UA Group.

«У нас неймовірна театральна культура: вистави Івана Уривського, харківські театри, спадщина Курбаса та Куліша… Але, на жаль, все це може не зберегтися для історії, бо в нас не прийнято професійно записувати вистави. Ми, “МУР”, хочемо це змінити. 10 квітня вперше в історії українська вистава буде йти в кіно. “Ти [Романтика]” чекає на тебе. Приходь і стань частиною змін», — розповіли представники об’єднання «МУР».

Знайти квитки на сеанси можна за посиланням.

Відео: ютуб-канал FILM.UA Group

Довідка про «МУР»

«МУР» створили під час повномасштабної російсько-української війни митцями з Києва та Донецька. До складу об’єднання входять:

  • Олександр Хоменко (режисер, актор, сценарист та автор текстів);
  • Віктор Ткаченко (композитор та актор);
  • Микола Шмундир (актор);
  • Марія ОʼРайлі (режисерка монтажу);
  • Олександр Заїка (виконавець та автор пісень). 

Гурт випустив чотири студійні релізи: «МУР Vol. 1», «Захалявна книжечка» (2022), «Ти [Романтика]» (2024) та Pax Romana (2025). До альбомів увійшли пісні на вірші Івана Франка, Василя Стуса, Миколи Вінграновського, Павла Тичини, Василя Симоненка, Юрія Іздрика та інших українських поетів.

Раніше ми розповідали про виставу «Ти [Романтика]»: як українські культурні проєкти стали збирати повні зали за добу.

Фото обкладинки: ютуб-канал FILM.UA Group

Читати далі

Культура

На Google Arts&Culture виклали роботи українських мисткинь-шістдесятниць

Опубліковано

Український інститут презентував проєкт «60-ті. Втрачені скарби», який виклали на платформу Google Arts&Culture. Нова колекція містить роботи та історію життєвого шляху Алли Горської, Галини Зубченко, Любові Панченко та інших представниць шістдесятництва.

Про це повідомили в Українському інституті.

Що відомо про проєкт

Новий проєкт створили у межах колекції «Українські митці крізь віки». У ньому розповіли про мисткинь-шістдесятниць, роботи яких частково або повністю втратили через політичні репресії та цезуру в СРСР.

У колекції розповіли про таких мисткинь:

Автопортрет Людмили Семикіної. Фото: Google Arts&Culture

«Художниці не лише підтримували дисидентський рух в Україні, за що зазнали репресій з боку радянської влади, але також своїм прикладом відстоювали феміністичні ідеали та кожна у свій спосіб боролися за права жінок»‚ — написали в установі.

Читайте також: Видавництво «Основи» започатковує нові серії з книгами про літературу

В Українському інституті нагадали, що шістдесятництво — літературно-мистецька та суспільно-політична течія серед української інтелектуальної еліти наприкінці 50-х – на початку 70-х років 20 століття. Вона сформувалася у період тимчасової «відлиги» радянського режиму.

«Українські митці крізь віки» є частиною проєкту «Україна поруч» (Ukraine is Here) на платформі Google Arts & Culture. Проєкт створили у співпраці з Міністерством культури та інформаційної політики.

Нагадаємо, що Starbucks випустив дизайнерські чашки від художника українського походження (ФОТО).

Фото обкладинки: робота Алли Горської «Козак Мамай» на Google Arts&Culture

Читати далі

Культура

Starbucks випустив дизайнерські чашки від художника українського походження (ФОТО)

Опубліковано

Художник, ілюстратор та мураліст Міша Тютюнник народився в Україні, а у сім років разом із родиною переїхав у США. У березні 2025 року Starbucks випустив колекцію чашок із дизайнами Тютюнника у межах проєкту Starbucks Artist Collaboration.

Про це повідомили у Starbucks.

Про Тютюнника та його творчість

У межах проєкту Starbucks Artist Collaboration мережа кав’ярень відкриває та популяризує митців з усього світу. Тютюнник розповів, що з дитинства займався мистецтвом та відвідував музеї. Коли його родина переїхала до США, він відкрив для себе попкультуру та сучасне мистецтво.

У колекції художник використав переплетені форми, яскраві кольори та фігурні абстракції — нагадування про зв’язок між усіма живими істотами. Мережа випустила три чашки, кожна з яких представляє різні аспекти людського досвіду:

  • «Міське життя»;
  • «Природний ліс»;
  • «Небо».
Фото: сайт Starbucks

Читайте також: Українська гра про Гуцульщину зібрала понад 45 000 доларів на Kickstarter

Зараз він живе у Нью-Йорку та використовує свою творчість для досліджень соціальних та екологічних проблем. Його нова колекція чашок заснована на переконанні про взаємопов’язаність людей та природи.

«Все єдине. Ми є частиною цього. Природа — це частина цього. Місяць, зірки, небо — все це частина життя, яке ми знаємо», — розказав митець.

Фото: фейсбук-сторінка Міші Тютюнника

Нагадаємо, що Skvot запустив безплатний курс із графічного дизайну жестовою мовою.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Міші Тютюнника

Читати далі

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

Шо там у ШоТам або навіщо інвестувати в добрі новини для українців

На тлі зупинки грантової підтримки від Американської агенції з міжнародного розвитку (USAID) чимало українських медіа...

Суспільство4 дні тому

«Пам’ять у наших руках»: як мама та донька створили кондитерську на честь загиблого батька-військового 

Після загибелі свого чоловіка-військового Михайла киянка Наталя Реуцька не могла змусити себе бодай спробувати спекти...

Культура6 днів тому

Народні співи біля моря. Ці жінки відроджують українські традиції в Одесі

Стереотип про те, що всі в Одесі мають певну «культурну автономність» спростовують одеситки з гурту...

Економіка і бізнес1 тиждень тому

З чоловічого піджака в жіночий: як українка зробила бізнес на переробці старих речей

Поки міжнародні фешн-ритейлери щороку нарощують виробництво, вони дають нове життя одягу українських брендів. Жінки з...