Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Варення з «вогником» чи сокира від ковальки? 12 українських виробників, на яких варто звернути увагу

Опубліковано

Купувати українське — це підтримувати не тільки економіку нашої країни, а й людей. Бо ці підприємці та крафтарі, про яких ми писали у 2023 році в ШоТам, невпинно продовжують робити свою справу навіть під час війни. Ось що можна придбати у виробників з різних регіонів України.

Свічки з викинутих пляшок

  • Регіон: Одещина

«Свічки купують багато людей у практичних та естетичних цілях. На думку спало поєднати цей напрям з допомогою екології. Так я прийшов до ідеї створювати основу для свічок з переробленого скла», — говорить студент з Одеси Іван Каратєєв.

Над ідеєю Іван почав працювати в підвалі будинку, де мешкає з батьками. І хоча ті спочатку не дуже вірили в успішність цього бізнесу, після публікації в тіктоці відео почали «залітати», а кількість замовлень — зростати. За час існування бренду Kracandles Івану вдалося відправити на повторне використання сотні пляшок. Вартість такої соєвої свічки з переробленого скла стартує від 320 гривень.

Читайте більше: «У мене не вірили навіть батьки». Студент з Одеси створює свічки із викинутих пляшок та просуває бізнес у тік-тоці. Як це працює

Іван Каратєєв та його свічки Kracandles. Фото надав Іван

Крафтові продукти з Карпат 

  • Регіон: Івано-Франківщина

«To Ta Torbа» — сімейна мануфактура з Карпат. Тут подружжя Лашківих об’єднало десятки місцевих виробників третього віку. Тепер продукція локальних підприємців стала відомою навіть за межами України.

«Найчастіше наші клієнти замовляють все, що пов’язане з шишками, зокрема, шишки в шоколаді. Напевно, ми були першими в Україні, хто взагалі почав продавати таку продукцію. Уявіть — це дійсно справжня м’яка шишка, що вариться у власному сиропі та має хвойний смак, а зверху вкрита бельгійським шоколадом», — розповідає співзасновниця сімейної мануфактури Софія Лашків.

Інший популярний товар — чаї, що не містять барвників або консервантів. Ці трави та ягоди, зібрані в екологічному середовищі, коштують від 65 гривень. Збирають карпатські основи для чаїв не будь-хто, а травники, які знаються на рослинах і точно не завдадуть шкоди природі. 

А ще в «To Ta Torbа» продають карпатський мед і варення.

Карпатські шишки в бельгійському шоколаді від сімейної мануфактури «To Ta Torbа». Фото надала Софія

Читайте більше: «Відкривайте, Карпати приїхали». Як об’єднати локальних виробників? Досвід крафтової мануфактури To Ta Torba

Варення з «вогником»

  • Регіон: Харківщина 

Олена Шаріпова колись соромилася, що вона з невеличкого селища, а тепер стала амбасадоркою рідних Близнюків на Харківщині. Здебільшого всі знають Близнюки через гурт «Курган & Agregat», та жінка вирішила створити щось кулінарно-унікальне, з чим би також асоціювалося це містечко. 

Так народилася мануфактура «Трипівень», де роблять «ковбойські солодощі». 

«Це були пошуки місцевої ідентичності, чогось такого, що б людей приваблювало і їм запамʼятовувалося. Як у Львові є кава, у Близнюках — варення з перців. Чому «ковбойські солодощі»? Бо з вогником, з перчиком, недитячі», — ділиться Олена. 

Усі інгредієнти локальні: помідори, перці, часничок, мед, духмяні трави. Олена радить почати свою гастрономічну подорож по Близнюках з варення з червоного перцю: воно солодке, але з гірчинкою, трошки полум’яне.

Від своєї ідеї жінка поки не отримує прибутку: ще навіть у нуль не вийшла після придбання сушарки для помідорів. Але маленький бізнес уже має благодійну складову — частину коштів від продажів Олена віддає односельцям, які плетуть сітки для військових. 

Читайте більше: «У Львові — кава, а в нас — варення з перців і «Курган & Agregat». Як жінка перетворила любов до своєї громади в бренд

Баночка варення з червоного перцю, звареного Оленою Шаріповою для її мануфактури смаколиків з Близнюків «Трипівень». Фото надала Олена

Вишиванки легендарних українців

  • Регіон: Львівщина

«Вишиванка — це не просто одяг. У світі української інтелігенції вона стала політичним прапором. Люди дуже часто страждали політично за те, що вдягали вишиванку», — говорить голова ГО «Вишивка в одязі видатних українців» та власниця «ZETA atelier» Тетяна Зез.

Тетяна відтворює сорочки українських легенд — Миколи Лисенка, Олени Пчілки, Івана Франка. Вже під час повномасштабної війни стала дуже популярною сорочка Степана Бандери — її навіть подарували Головнокомандувачу Збройних сил України Валерію Залужному, але в мілітарі кольорах. Також часто замовляють сорочку Лесі Українки.

Такі вишиванки коштують від 6000 гривень. На ціну впливає вартість тканини, а також вид вишивки: ручна чи машинна. Та будь-хто може відтворити орнамент для себе чи своїх рідних, придбавши схеми за 1700 гривень на сторінці ГО або в «ZETA atelier».

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний із сучасною версією сорочки Степана Бандери. Фото: «ZETA atelier»

Читайте більше: «Такі були у Бандери, Франка та Шевченка». Як донеччанка Тетяна Зез відтворює вишиті сорочки легендарних українців

Кава з Гостомеля, яку мало не знищили росіяни

  • Регіон: Київщина

Подружжя Ланцових зналося на каві та хотіло створити крутий продукт за демократичною ціною. Так з’явився бренд Minelly. Каву почали виробляти в Гостомелі.

Після початку повномасштабного вторгнення Олександр став до лав ЗСУ, Ірина з дітьми евакуювалася в інше місто, а склади зруйнували окупанти. 

Та дивом вціліло обладнання й партія кави. Коли місто звільнили, жінка повернулась у Гостомель і вирішила надалі розвивати кавовий бізнес.

Читайте більше: Кава, яку не знищили ворожі снаряди. Бренд Minelly вижив в окупації і масштабувався

Кава Minelly в зернах. Фото з сайту Minelly

Сокири чи шаблі від ковальки для незламних

  • Регіон: Чернігівщина

Марія Кобець із села Брусилів вперше стала до наковадла під час декрету. Вона хотіла підтримувати справу чоловіка хоча б на мінімальному рівні, поки той у лавах ЗСУ.

«Добре пам’ятаю, як вперше розтопила горно й спробувала кувати. Показувала свої перші «млинці» чоловікові по відеозв’язку — він коментував, давав поради», — згадує ковалька.

Спочатку Марина лише повторювала роботи чоловіка — робила ковані ложки, виделки, ножі, інструменти для гриля, шаблі, а потім доповнила асортимент власними розробками: ложкою-пір’їнкою, кільцями для серветок, заколками для волосся.

А ще жінка власноруч викувала сокиру для Валерія Залужного, яку йому замовили в KOBETS.forge на подарунок.

Ковалька працює в родинній кузні. Фото: ШоТам

Читайте більше: «Б’юті-індустрія? Я викувала сокиру для Залужного». Ковалька з Чернігівщини відновила справу чоловіка-військового і руйнує стереотипи

Опільські олії

  • Регіон: Прикарпаття

Сімейний бізнес із виробництва домашньої олії перетворив невеличкий населений пункт на нову туристичну візитівку Прикарпаття. 

«Усі знають, що на Прикарпатті живуть бойки та гуцули, а коли згадуєш про Опілля, то чи не єдина асоціація — це пиво. Ми вирішили це змінити й зробити Рогатинщину відомою через наш сімейний бізнес», — розповідає співзасновниця бренду Роксолана Росоловська. 

Асортимент опільських олій. Фото надала Роксолана

Олію з волоського горіха, кунжуту, гарбуза та льону тиснуть при низьких температурах, — близько 40 градусів — аби зберегти і смак, і користь. Адже, наприклад, олія з льону багата на Омега-3, а в складі олії з волоського горіха чимало вітамінів А, Е, С, К, Р і групи В. Ціни на олію стартують від 160 гривень за 250 мл.

Читайте більше: «Тисячі туристів з усієї країни». Як одна родина популяризує село на Франківщині? Історія сімейного бізнесу «Опільські олії»

Органічні продукти з козячого молока

«Сирне ательє родини Кириленків»

  • Регіон: Київщина

Анастасія Кириленко руйнує стереотипи про українських фермерів, яких, за її словами, частіше за все уявляють як «зачуханих селян у брудних чоботях». Жінка робить крафтовий сир і розвозить замовлення на особливій моделі «Кадилака» — таких у світі всього 2000. А ще розповідає людям «всю правду» про продукцію з козячого молока:

«Щодо козячого сиру є багато стереотипів: що він несмачний чи має неприємний запах. Та я доводжу, що все це не так».

В «ательє» можна придбати сирні кульки (в олії з вʼяленими томатами та Белпер Кнолле), намазку чи натуральний йогурт. Коштує продукція від 80 гривень.

Читайте більше: Як поєднується «Кадилак» і кози? Ця фермерка з Київщини робить крафтовий сир, береже своїх «дівчат» і руйнує стереотипи

Анастасія Кириленко презентує свою крафтову продукцію. Фото зі сторінки в Інстаграмі

«Оферма» 

  • Регіон: Дніпропетровщина

«Наш локальний продукт має бути якісним, органічним та не поступатися магазинній молочці за смаковими характеристиками чи пакуванням. Ми впевнені в користі та безпечності продукції, адже маємо сертифікації та не додаємо консервантів, барвників чи ГМО», — каже маркетингова директорка «Оферми» Анастасія Бондарєва.

В «Офермі» можна придбати розсольні, мʼякі та тверді сири з козячого молока. 

Вартість сиру — від 33 гривень, а продукцію надсилають поштою чи кур’єром по Дніпру. 

Читайте більше: «Дорослі зазвичай кажуть, що ми повернули їх у дитинство». На Дніпропетровщині працює козина ферма, яка веде (не)сімейний бізнес

У складі продуктів: натуральне козяче молоко, закваска та сіль. Фото: ШоТам

Особливе вино з Півдня України

  • Регіон: Одещина

Виноробня Мар’яна Шевченка

Сім’я Шевченків робить витримані червоні вина в дубових діжках. Коли подружжя закладало виноградник, то обирало сорти з французького регіону Бордо: Каберне Совіньйон, Каберне Фран, Петіт Вердо.

Фірмовим у виноробні є купажне вино, яке Мар’ян Шевченко назвав «Оксамитом Дністра». Саме воно отримало «золото» на останньому конкурсі у Вінниці. Ще одна «зірка» — «Одеський чорний», який також збирає нагороди на конкурсах.

З першого дня повномасштабного вторгнення головний винороб (як його називає дружина Наталія) пішов у військкомат. Наталія ж залишилася господарювати та тримати бізнес, який вони плекали роками. 

Оскільки це крафтове виробництво, то щоб придбати вино, зв’яжіться з Наталією в Інстаграмі

За червоні вина подружжя Шевченків отримує нагороди. Фото надала Наталія

Читайте більше: 

«Головний винороб пішов на фронт». Як дружина військового продовжує робити крафтове вино на Одещині

Винний погріб Vinaria

Родина Польшакових має власну виноробню та винний льох в Ізмаїлі. Поки чоловік став до оборони країни, дружина підтримує бізнес. У льосі гості можуть скуштувати особливе полинове вино та локальні делікатеси, які Ірина Польшакова готує за стародавніми рецептами Бессарабії: дунайський оселедець, мамалига та хліб на винних дріжджах у поєднанні з мірудією і червоною солодкою паприкою.

Місцеві винні дріжджі навіть потрапили в «Ковчег смаку України» — це така собі «Червона книга» для продуктів і страв, які майже зникли з наших столів. 

«Зараз не проблема купити шматок крафтового сиру чи пляшку вина в магазині. Але ж ми даруємо, хай навіть продаємо, не просто послуги, а саме емоції», — говорить Ірина. 

Аби потрапити в гості до винного льоху, варто написати Ірині та забронювати місце. 

Читайте більше: «Бессарабське вино ще литиметься рікою»: сім’я виноробів з Одещини відновлює стародавні рецепти та виноградники, знищені «совєтами»

Ірина Польшакова показує фірмовий гастросувенір з української Бессарабії — сухі винні дріжджі. Фото: ШоТам

Дитячий текстиль від переселенки з Миколаєва

  • Регіон: Івано-Франківщина

На початку повномасштабної війни Тетяна Агєєва з Миколаєва кілька тижнів провела в підвалі з новонародженою донечкою Ніколь. Зараз же вона має власне виробництво дитячого текстилю в Яремчі.

У «Nikkiberry» шиють бортики для ліжок, кокони, постіль, балдахіни, муслінові пледи, набори для прогулянкових візочків, дитячі сарафанчики. Особливим попитом користуються ковдри-конверти на виписку новонароджених з патріотичними написами.

«У нас є відео, де тато-військовий у нашому патріотичному комплекті забирає свою донечку з пологового. Для мене це найбільша подяка!» — ділиться Тетяна Агєєва. 

Такий конверт коштує 650 гривень. Ціни на постіль з бавовни — від 1400 грн для колиски до 3800 грн за сімейний комплект.

Читайте більше: Від підвалу в Миколаєві до виробництва дитячого текстилю в Яремчі: як переселенка відкрила бізнес на новому місці

Комплект з бортиків для ліжка та ковдри з принтом з тваринками, який можна придбати в «Nikkiberry». Фото надала Тетяна

Суспільство

На Київщині міжнародні партнери відновили понад 9 тисяч об’єктів: як скористатися програмою

Опубліковано

У області наразі відновлено понад 17,5 тисяч об’єктів. Близько 9 тисяч із них – за сприяння міжнародних партнерів та фондів.

Про це повідомив перший заступник голови КОДА Микола Бойко.

Зокрема, Фонд GEM частково відновив майже 1 100 об’єктів, УВКБ ООН — 2 800 об’єктів, БФ КАРІТАС — майже 3 500 об’єктів.

Відновлення області триває і за програмою єВідновлення:

Читайте також: У Софії Київській на Великдень відбудеться святкове дійство: що варто знати

  • 1 етап – надання грошової компенсації на проведення поточних та капітальних ремонтів. Погоджено майже 10 900 заявок на 1 млрд 344 млн грн.
  • 2 етап – сертифікати на купівлю житла. Погоджено 1 595 заявок на близько 4 млрд 685 млн грн.
  • 3 етап – компенсація на будівництво нового житла замість зруйнованого. Погоджено 415 заявок на понад 1 млрд 231 млн грн.

Робоча група «Прозорість та підзвітність» перевіряє тендерні закупівлі районів та громад Київщини, виїжджає на об’єкти будівництва та проводить наради. Кожна гривня має йти за призначенням.

Нагадаємо, естонський депутат вирушив у велопробіг за Україну: 1700 кілометрів за 6 днів.

Фото: єВідновлення

Читати далі

Суспільство

Бельгія виділить €200 млн та ракети ППО для України

Опубліковано

Бельгія планує передати Україні ракети для протиповітряної оборони та виділити 200 млн євро для участі в німецькій ініціативі з посилення української ППО.

Міністрка оборони Бельгії Людивін Дедондер заявила про це після засідання Контактної групи з оборони України (формат «Рамштайн») 26 квітня, повідомляє видання RTBF.

Вона наголосила, що Бельгія залишається готовою надати підтримку Україні і продовжуватиме це робити найближчим часом.

Читайте також: США оголосили про оборонний пакет допомоги для України на 1 млрд доларів

«Наша позиція залишається незмінною: коли Росія припинить своє вторгнення та відмовиться від незаконно окупованих територій, конфлікт закінчиться», – підкреслила Людивін Дедондер.

Крім того, прем’єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо оголосив, що Брюссель посилить Україну винищувачами F-16 вже у 2024 році, фінансуючи це шляхом заморожених російських активів.

Нагадаємо, Мінкульт розпочав короткотривалі гранти.

Фото: RTBF

Читати далі

Суспільство

Як скористатися мультишерингом документів у застосунку «Дія»

Опубліковано

У застосунку «Дія» запустили мультишеринг копій документів, щоби надсилати їх в електронному вигляді одразу в системи установ.

Про це повідомляє Дія.

ЯК ПРАЦЮЄ ШЕРИНГ ДОКУМЕНТІВ

  • Компанія надсилає запит на копію цифрового документа в застосунок користувача
  • Користувач підтверджує запит «Дія. Підписом»
  • Копію автоматично надсилають у систему компанії або на e-mail. Тоді компанія може прикріпити її до відповідних заяв чи договорів

Читайте також: За рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок

ЩО ДЛЯ ЦЬОГО ПОТРІБНО

  •  КОРИСТУВАЧУ – мати в «Дії» документ, копію якого потрібно надіслати, й активований «Дія. Підпис»
  •  УСТАНОВІ – налаштувати можливість отримувати копії в «Дії». Для цього потрібно написати команді впровадження в Telegram @DiiaStart

ЯКІ КОПІЇ ДОКУМЕНТІВ МОЖНА НАДСИЛАТИ

  • ID-картка
  • Закордонний паспорт
  • Картка платника податків
  • Свідоцтво про народження
  • Довідка ВПО
  • Водійське посвідчення
  • Техпаспорт
  • Студентський квиток
  • Документи про освіту

Нагадаємо, завдяки ШІ підлітків з українського прикордоння зробили героями картин Айвазовського й Малевича.

Фото: Дія

Читати далі