Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
60457912 2251967291558315 7908757417419079680 o 1 60457912 2251967291558315 7908757417419079680 o 1

Технології

Як зробити місто прозорим і заробляти на цьому? Поради від найбільш відкритого міста України

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Ми у “ШоТам?” уже писали про те, як Дрогобич на Львівщині зробив прозорою роботу міської ради, виставивши дані департаментів у відкритий доступ. Тепер у містечку можна укласти онлайн-декларацію з лікарем, записатись в онлайн-чергу в дитсадок та школи на блокчейні – для цього знадобилась політична воля, троє людей, три роки і 300 тисяч гривень.

Читайте також: Українське підприємство запровадило 3D-друк у металургії

Станіслав та журналіст “ШоТам?” розбирались, навіщо взагалі відкривати дані, за скільки етапів це вдасться зробити та як навчитись аналізувати їх. А також склали дорожню карту, за якою зможе рухатись громада будь-якого міста, якщо має бажання зробити роботу влади прозорішою.

Крок 1. Запитати городян

Станіслав – начальник відділу інформаційних технологій та аналізу Дрогобицької міської ради. Він каже, що усі ці роки Дрогобичу доводилось навчатись усьому самотужки. Адже хоч Кабінет міністрів у жовтні 2015 року і затвердив Положення щодо відкритих даних, але єдиного плану цифрової трансформації для міст від держави не було.

Проте за останні три роки місто зібрало всі можливі нагороди в проектах цифрової трансформації міста

Читайте також: В Україні друкуватимуть деталі ракет на 3D-принтері

Коли Дрогобич у 2016 році вирішив відкрити дані для громадян, в першу чергу, працівники міськради зібрали робочу групу активу міста – журналістів, громадських діячів – і попросили позначити в пріоритетності, які дані, на їх думку, треба було би оприлюднити першими.

Багато міст вважають, що є відкриті дані і ті, до яких широкому загалу зась. Це неправильний підхід, хитає Станіслав головою

Передали м’яч на сторону активістів. Щоби не вийшло так, щоб міська рада виставила дані про кількість вбиралень в місті, а громадськості треба дані щодо землі у комунальній власності.

Це і є ключовий момент відкритості, каже Станіслав: коли міська рада віддає механізм контролю городянам у руки.

Крок 2. Які дані відкривати?

У кожного міста власний список даних, які би громада хотіла бачити у першу чергу. Для початку Станіслав радить проаналізувати запити відгромадян, які надходили до міської ради. А, окрім того, звернути увагу на загальний список із дослідження громадянської мережі ОПОРА, згідно якого людям цікаві:

  • екологічний стан міста;
  • бюджет міста, тендери тощо;
  • містобудівна документація;
  • операції з комунальним майном;
  • комунальні підприємства і статистика щодо їх послуг та витрат.

Читайте також: “Скоро збудуємо цілий завод”: як український винахід напуває дубайців водою з повітря

Аби зрозуміти потреби громади,треба найперше проаналізувати запити, які надходили до міської ради, розповідає він

Радить не забувати і про виконання законодавства, а саме:

● Закону України «Про доступ до публiчної iнформацiї»;

● Закону України «Про відкритість використання публічних коштів»;

● Закону України «Про публічні закупівлі»;

● Постанови Кабміну «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» тощо.

Крок 3. Визначте відповідальних за збір даних

Оприлюднення даних та публічної інформації у Дрогобичі було покладено на плечі працівників підрозділів міськради. А вже команда Станіслава Гайдера приводила їх до ладу, аналізувала та публікувала на порталах міста.  

Читайте також: В Україні створять першу плавучу платформу для запуску ракет

Зазвичай у міськраді спілкуються через доручення. Так от, це робота внікуди, розповідає чоловік. Важливе доручення “згори” зазвичай викликає реакцію не виконання, а саботажу. Ба більше, чим далі від керівництва перебуває працівник, тим важче йому реагувати на зміни.

Легше розвернути авіаносець, аніж змусити когось щось змінювати. Проте, аби зміни на папері принесли реальні результати, співробітники на кожному рівні мусять діяти гуртом.

Станіслав Гайдер (другий праворуч) та рушії прозорості з інших міст на конференції Smart Ukraine

Станіслав розповідає, що після форматування даних його команда передає логіни та паролі для користування тим департаментам, які готові нести цей тягар самі

Крок 4. Знайдіть партнерів

Черга у дитсадки міста та у перші класи, яка прописана на блокчейні, не коштувала Дрогобичу ні копійчини грошей з міського бюджету завдяки партнерам з проекту Bloqly. Так само місто зараз збирає та аналізує дані щодо енерговитрат установ міста і заводить в місто ЕСКО-інвестиції (інвестиції від компанії з надання енергетичних послуг – авт.).

Читайте також: Українське підприємство працює над створенням вітчизняної ракети

Зі світу бізнесу усі добре знають, що частка компанії на ринку – показник того, наскільки добре вона працювала в минулому. Відтак, те що Дрогобич робив вчора, сьогодні місту вертається сторицею, каже Станіслав.

Станіслав Гайдер із Катериною Оніліогву. керівником напряму відкритих даних (проект USAID)

“Наприклад, комунальна будівля витрачає 100 гривень на опалення щороку. До нас прийшов інвестор і забезпечив 50 гривень економії, встановивши відповідне обладнання. Тепер він отримує у грошовому еквіваленті кошти виключно з економії, а по завершенню дії угоди безкоштовно передає обладнання установі зі всією економією”, – каже Станіслав Гайдер.

Скільки інвестор чекав на рішення? Перше знайомство з проектом відбулось у середині жовтня 2018 року, а у вже в лютому цього року розпочалось встановлення обладнання. Тобто, за 4 місяця команда пройшли увесь шлях: від рішень до формування технічних умов та е-торгів.

Чого найбільше прагне компанія, міжнародний експерт, інвестор від міста? Отримати успішний та швидкий результат, а не терпіти витягування усіх соків, – каже Станіслав Гайдер.

Крок 5. Прозорості недостатньо. Треба пояснити, навіщо це громаді

Для роз’яснення можливостей прозорого міста з квітня минулого року у Дрогобичі запрацювала школа «Розумного громадянина».

У межах курсу дрогобицькі учні та студенти вчаться роботі з електронними сервісами Дрогобича, які дозволяють брати активну участь в управлінні містом. Лекції Станіслав проводить із колегою Володимиром Кондзьолкою, керівником аналітичного центру «Інститут міста Дрогобича».

Люди у міськраді часто бояться висловлювати свою позицію, а в школі чи університеті, вибачте, мало на нуль не множать спочатку. Але це і є демократія, коли люди спілкуються на рівних і один чує іншого».

Із лекцій школи «Розумного громадянина» слухачі дізнаються, як контролювати витрати надходжень до міського бюджету, як повідомляти про аварійні ситуації на вулицях міста, як отримувати смс-сповіщення про припинення водо-, газо та електропостачання та багато іншого.

Станіслав разом з учнями школи «Розумного громадянина»

Усе це робиться задля того, аби громадяни вміли контролювати свою владу, зазначає Станіслав. Наприклад, якщо депутат встановив жителям лавку і майданчик і вважатиме, що людина  проголосує за нього, бо скаже «ну робить же щось».

Але завдяки відкритим даним громадянин тепер скаже: «Лавку ви зробили за мої гроші – платника податків. А на сесії голосували «так» – 20 %, “ні” чи “утримались” – 0, “не голосували” – 30%. А ще на половині сесій взагалі не були присутнім. Питання – чим ви займались усі п’ять років, якщо у 80% ви не прийняли жодного рішення. Яка ваша візія міста?».

І все, депутат має дати відповідь на це конкретне питання, а лавка-не лавка, це вже питання десяте, – каже Станіслав Гайдер.

Крок 6. Шукайте безкоштовні інструменти

Якось мені дзвонять представники одного міста і кажуть “100 тисяч гривень за розробку сервісу з петиціями – багато чи мало?”. Е-е-е, друзі, кажу, е-петиції – безкоштовна платформа.

Станіслав каже – важливо максимально зекономити кошти мешканців міста. Щоб громади, які мають маленькі бюджети, спочатку подивились на український ринок інструментів електронної демократії: що вже розроблено і можна отримати безкоштовно.

Читайте також: “Нібулон” збудує потужний річковий термінал на Запоріжжі

Якщо ж дублювати уже існуючі сервіси, не спитавши нікого, наскільки ці інструменти ефективні, потім їм перед мешканцями доведеться пояснювати, чому:

  1. влада не зробила петиції безкоштовно;
  2. чому е-петиції не працюють.

Особисто Дрогобич взявся запроваджувати послуги з iGov – бо це безкоштовний ресурс. Ми побачили ефект, не витрачаючи ні копійки з міського бюджету. 

Крок 7. Постійно шукайте нові проекти

Станіслав каже – цифрову трансформацію міста вдалось реалізувати кільком людям за 2,5 роки на кошти у 1,5-2 мільйони гривень, з яких частка міськради була 20% (близько 300 тисяч гривень).

Але в планах проекти ще амбітніші: у найближчий місяць стартує картка містянина, повноцінний е-щоденник учня, реєстр землі та майна на блокчейні, оцифрування міського архіву починаючи з 1991 року (вже триває).

Читайте далі: Український винахід: міні-електростанція, яка врятує річки і замінить Дністровську ГЕС

«Зараз будемо розробляти проект, який дозволить пришвидшити роботу надання допомоги пацієнту швидкою допомогою та лікарем. Уявіть таке: медик швидкої, якщо бачить, що у людини можливо інсульт чи інфаркт, одразу робить необхідні аналізи і надсилає в найближчу клініку. Лікар по системі одразу визначають вільну операційну і одним кліком викликає свою команду. І під час прибуття хворого всі уже знають все про діагноз і готові до дій”.

Впровадження проектів відбувається з урахуванням потреб міста: окрім усіх інструментів комунікації, використовують ще такий як соцопитування, до якого залучають студентів.

Безкоштовно залучаємо студентів до соцопитувань, міськрада їм потім дає ГРАМОТУ (сміється).

Але уже серйозно Станіслав Гайдер додає, що це прекрасний соціальний ліфт.

Активного громадянина завжди побачить і влада, і бізнес. І це велика можливість для подальшої кар’єри. А для нас – це можливість поговорити з суспільством.

Крок 8. Отримайте профіт

Які результати від того, що місто залучає містян до участі у прийнятті рішень?

Станіслав розповідає, що відкривши дані про розміщення зовнішньої реклами в місті протягом року надходження в бюджет від реклами збільшились більше, ніж вдвічі: з 176 тисяч гривень до 350 тисяч гривень. Це завдяки тому, що містяни почали надсилати повідомлення на незаконно встановлені рекламні площі.

Читайте також: Україні стрімко росте кількість електрокарів: які моделі популярні?

Відкривши інформацію про енергооблік, місто заощадило 10% витрат на енергоносії в комунальних закладах. А після ЕСКО-інвестицій тільки в перший тиждень чотири установи продемонстрували економію у 72 тис.грн.

Сьогодні активні дрогобичани можуть знайти свіжу інформацію про будь-яку сферу діяльності міста. Зараз взаємодія виглядає так: влада генерує дані та робить їх в доступній візуалізації, громада допомагає контролювати інформацію, підприємці ж отримують прозоре і здорове середовище для побудови бізнесу. І таких результатів Дрогобичу вдалось досягти за три роки.

Коли міста приїжджають в Дрогобич, і бачать, скільки всього ми зробили, у них опускаються руки – люди не готові щодня виконувати по 0,5 відсотка, а хочуть виконати 100 % за 2 місяці.

Але миттєвого результату тут годі й чекати – це еволюційний шлях, який змінюватиме не тільки владу, а й свідомість жителів міста. Тому звісно, таких результатів не досягти за два місяці.

Якщо хочете негайного результату – йдіть в чоботарі. Для якісних змін потрібен час. Так, піввідсотка в день, адже якщо не робитимете нічого сьогодні, то завтра будете жити так, як вчора.

Відео дня

Технології

У застосунку «Дія» з’являться нотаріальні послуги

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У застосунку «Дія» незабаром з’являться нотаріальні послуги. Зокрема, можна буде перевірити справжність документів.

Про це повідомили в телеграм-каналі Мінцифри.

У міністерстві не анонсували точну дату появи нової функції, але розповіли, що першою з доступних нотаріальних функцій буде перевірка справжності документів.

«Продовжуємо рухатися до нашої цілі – цифровізувати всі державні послуги. Скоро в застосунку будуть доступні нотаріальні послуги. Нещодавно Уряд прийняв нову постанову про перевірку нотаріальних документів через Дію. Тому першою буде можливість перевірити через застосунок справжність нотаріальних документів за допомогою QR-коду», – йдеться в повідомленні.

Наразі команда розробників працює над технічним запуском сервісу. Про результат роботи в Мінцифрі пообіцяли повідомити «зовсім скоро».

Про «Дію»

«Дія» – мобільний застосунок, офіційно запущений у 2020 році. Дає змогу зберігати водійське посвідчення, внутрішній і закордонний паспорти й інші документи в смартфоні, а також передавати їхні копії при отриманні банківських чи поштових послуг, заселенні в готель і в інших життєвих ситуаціях.

Також через «Дію» можна отримати такі державні послуги як єМалятко (комплексна послуга при народженні дитини), зареєструвати бізнес і ФОП онлайн, сплачувати податки й подавати декларації, підписувати будь-які документи, змінювати місце реєстрації тощо. До 2024 року планується перевести 100 % державних послуг у «Дію».

Раніше ми писали, що в застосунку цифрових послуг «Дія» почали тестувати е-пенсійне та посвідку на тимчасове або постійне проживання.

Також нагадаємо, резиденти Дія.City сплатили до бюджету України ₴1,3 млрд.

Фото: diia.gov.ua.

Відео дня
Читати далі

Технології

У «Дії» почали тестувати е-пенсійне та посвідку на проживання

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У застосунку цифрових послуг «Дія» почали тестувати е-пенсійне та посвідку на тимчасове або постійне проживання.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці «Дії».

Щоб стати бета-тестувальником, потрібно зареєструватися тут:

  • е-пенсійного посвідчення: необхідно мати документ, виданий з 2014 року, — пластиковий або у вигляді платіжної картки. Реєструйте в Дії ваших матусь, дідусів чи тих, у кого вже є пенсійне посвідчення, і нехай вони теж затестять зручність електронних документів;
  • е-посвідки: необхідно мати документ у вигляді пластикової картки з безконтактним електронним носієм, виданий після 25 квітня 2018 року, та банківський рахунок для авторизації в Дії через BankID. У вас також має бути телефон з вбудованим NFC-модулем.

Читайте також: «Ця тема досі табуйована». Як фонд «Сильні» стає підтримкою для людей, які пережили сексуальне насильство під час війни

Проєкт реалізовується за підтримки проєкту «Цифрові, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні» (Проєкт підтримки Дія), що впроваджується ПРООН за підтримки Швеції. За співпраці Міністерства цифрової трансформації України з Міністерством внутрішніх справ України, Міністерством соціальної політики, Державної міграційної служби України та Пенсійного фонду України.

Про Дію

Дія — мобільний застосунок, офіційно запущений у 2020 році. Дає змогу зберігати водійське посвідчення, внутрішній і закордонний паспорти й інші документи в смартфоні, а також передавати їхні копії при отриманні банківських чи поштових послуг, заселенні в готель і в інших життєвих ситуаціях.

Також через Дію можна отримати такі державні послуги як єМалятко (комплексна послуга при народженні дитини), зареєструвати бізнес і ФОП онлайн, сплачувати податки й подавати декларації, підписувати будь-які документи, змінювати місце реєстрації тощо. До 2024 року планується перевести 100 % державних послуг у Дію.

Нагадаємо, резиденти Дія.City сплатили до бюджету України ₴1,3 млрд.

Також допомогу по безробіттю відтепер можна оформити в «Дії».

Фото: team.diia.gov.ua.

Відео дня
Читати далі

Технології

Франківці розробили прилад, що сповіщає про хімічну і радіаційну загрози

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Команда франківців EcoCity виготовила прототип приладу Hazard Detector, що відстежує хімічну загрозу (наприклад, випари хлору, фосфіну). Також прилад вимірює радіаційний фон.

Про це на своїй сторінці у фейсбуці повідомив засновник команди Олексій Трелевський.

Зазначається, що прилад Hazard Detector розроблений командою EcoCity для збереження життя та здоров’я людей, які можуть опинитись у ситуації хімічної і радіаційної загрози.

Як працює?

Hazard detector може комплектуватися двома електрохімічними, термокомпенсованими сенсорами на шкідливі гази з переліку CL2, NH3, PH3, H2S, HCL, HF, NO2, SO2. А також виносним газорозрядним сенсором радіаційного фону.

Основним завданням приладу є завчасно сповістити про небезпечні концентрації газів, а також про небезпечний радіаційний фон користувача.

Частота опитування сенсорів — кожні 5 секунд. Сповіщення відбувається за допомогою вібросигналу, звукового сигналу, а також через відображення на дисплей.

Читайте також«Я не можу сказати: наберіть завтра, подумаємо». Як киянин на байку став Святим Миколаєм для наших бійців

Прилад зберігає на внутрішній носій пам’яті дані вимірювань, які за допомогою бездротового з’єднання WiFi можна вивантажити в польових умовах і відправити файлом.

Під час підключення до смартфону через WiFi можна передавати щохвилинні усереднені дані вимірювань на будь-який сервер.

Живлення внутрішньої акумуляторної батареї вистачатиме на 24 години автономної роботи, також до приладу можна під’єднати будь-який павербанк і цим збільшити час автономної роботи. Час повного заряду від мережі – до 7 годин.

Відтак прилад можна використовувати в умовах війни в зоні бойових дій.

Нагадаємо, українці створили розвідувальний дрон «Бучанська пташка».

Фото: facebook.com/trelevskyy.

Відео дня
Читати далі