Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
42851113 2602160166464441 4090569334231924736 o 1 42851113 2602160166464441 4090569334231924736 o 1

Технології

“Скоро збудуємо цілий завод”: як український винахід напуває дубайців водою з повітря

Опубліковано

Smart Oasis – інноваційний колодязь, що конденсує воду з повітря для виснажених від спраги відвідувачів дубайського інноваційного парку та освіжає їх з допомогою технології холодного туману. Це – перший крок до будівництва заводу з видобутку води просто з повітря. І це – винахід, який, за словами його винахідника Олексія Приходька, може вирішити проблему дефіциту питної води: не тільки для жителів Дубаї, а у перспективі для цілого світу.

Арабські дедлайни: два місяці замість

Конструкторське бюро IDA (Innovation Development Agency) Олексій Приходько заснував 4 роки тому. Реєстрував її у США, аби мати вихід на краудфандингову платформу Kickstarter для підтримки свого першого проекту – “розумного” магнітного тримача . Тоді команді вдалось зібрати на платформі 125 тис доларів.

Читайте також: У Запоріжжі на стоках із заводів запустили міні-ГЕС

Smart Oasis починався з ідеї промислового заводу по видобутку води з повітря.  

Але для початку у муніципалітеті Дубаї нам запропонували створити тестовий варіант атмосферного генератора води (прилад, що виробляє питну воду з навколишнього повітря – авт.), і так почалась розробка “розумної оази”, – каже винахідник.

Поки у інноваційному парку Al Mamzar встановлені дві “розумних” оази

Бетонна конструкція, декорована живим мохом – так виглядав перший дизайн Smart Oasis. З цією концепцією винахідники потрапили у проект смарт-парку Al Mamzar. Але підписання контракту з дубайським мунципалітетом зайняло два місяці через Рамадан (дев’ятий і найурочистіший місяць мусульманського календаря, протягом якого віряни тримають суворий піст – авт.).

Фактично, 24 липня після підписання контракту нам озвучили, що в кінці вересня дві оази вже повинні бути встановлені, адже вони беруть участь в серйозній номінації державної нагороди ОАЕ, – розповідає Олексій Приходько.

Два місяці на те, аби відлити бетонні форми для “розумної” оази, встановити її і затестити роботу? Команда IDA зрозуміла, що у нові терміни не вкладається і вирішила невідкладно міняти концепцію. Від бетону довелося відмовитися, тому що це і час, і додаткова вага при авіаперевезеннях. Тому конструкцію робили переважно з металу.

Олексій Приходько тестить перший встановлений Smart Oasis

“На функціональність це не вплинуло, ми навпаки ще розширили можливості конструкції: додали регулювання температур, збільшили потужність системи з 20 літрів до 200 літрів (при необхідній подачі електроенергії), збільшили розміри даху і розміри самої колони, замість моху посадили близько 600 місцевих чагарників – “слонового” дерева, які благополучно зеленіють завдяки автоматичній системі поливу”.

Вода з повітря: як це працює

У основі Smart Oasis – атмосферний генератор, який працює так: повітря проходить через фільтри і потрапляє у конденсатор, де охолоджується до точки роси. У цей момент пар у конденсаторі перетворюється на воду. Перш ніж потрапити у бак, вона проходить систему фільтрів.

Читайте також: Україна спільно з Туреччиною будуватиме Канівську ГАЕС

Ми налаштовані на те, аби за допомогою таких конструкцій довести що децентралізація чистої води – це наше майбутнє.

Це означає, що фактично користувач не прив’язаний ні до яких мереж. Він прийняв рішення, що йому потрібна вода та одразу міг отримати цю воду – швидко та зручно, як пояснює Олексій Приходько.

Фото з Фейсбуку Олексія Приходька

Технорішення 1. Автоматичне очищення сонячних панелей. Щоночі кілька разів панелі поливаються дистильованою водою, яка змиває пил з їх поверхні, не залишаючи по собі розводів. Очищення важливе для того, щоб сонячні панелі виробляли максимальний обсяг енергії.

Технорішення 2. Система мінералізації води у Smart Oasis згідно з вимогами Дубаї.

Технорішення 3. Автоматична система поливу рослин: 600 кущів, поливаються 8 разів протягом доби. Вони ростуть в спеціальному матеріалі, в якому коріння рослин “дихає”. Таким чином команда IDA намагалась показати, що, забезпечивши сприятливі умови, можна озеленити будь-які поверхні.

Технорішення 4. “Холодний” туман, який на сьогодні використовується у конструкції для охолодження перехожих, що потерпають від спеки. Працює це так: людина натискає на спеціальну кнопку і її огортає прохолодне вологе повітря. Це рішення надалі планують використовувати для теплиць, які будуть поливатися за технологією аеропонного методу (вирощування рослин без використання ґрунту у повітряному середовищі – авт. ).

Smart Oasis та екологічні ризики

Екологічних ризиків для навколишнього середовища у винаході нема, зауважує конструктор Олексій Приходько. Натомість у технології опріснення морської води, яку Smart Oasis покликаний замінити у майбутньому, – їх безліч. Через опріснення країни з посушливим кліматом і виходом до моря чи океану зараз здобувають собі питну і технічну воду для своїх потреб.

Читайте також: “Нібулон” збудує потужний річковий термінал на Запоріжжі

Окрім того, розповідає Олексій, при опрісненні води назад у океан зливається концентрований, доволі гарячий розсіл, який за щільністю і вмістом солей значно концентрованіший за морську воду. Тому вміст солі у океані набагато перевищує допустимі норми.

Зараз “розумні”оази налаштовані на видобуток води з повітря у Дубаї. Але насправді можуть працювати де завгодно

Це означає, що в місці зливу солевого розчину поступово підвищується температура води і вимирає місцева флора та фауна.

“Розумна” оаза – це волога в навколишньому повітрі, яка перетворюється на воду. Повітря перемішується набагато швидше, ніж океанська вода, каже Олексій Приходько. А тому які б обсяги води не “здобувались”  з повітря, це не буде позначатись на навколишньому середовищі.

“Ми адаптували систему генерації води у Smart Oasis конкретно під Дубаї. Але насправді конструкція може ефективно працювати де завгодно. Зараз ми орієнтуємося на спекотні країни, бо саме вони наразі страждають від нестачі чистої води. Але за дослідженням ООН та поважних світових видань, до 2030 року більше половини населення планети за чисельністю можуть відчути цей дефіцит. У тому числі ця проблема неминуче торкнеться і України”.

У планах – завод із добування “повітряної” води

Вартість одного такого винаходу – 40 тисяч доларів, але конструктори IDA зараз шукають способи її здешевити.

Наразі дві “розумні” оази вже встановлені у дубайському смарт-парку Al Mamzar.

Читайте далі: Український винахід: міні-електростанція, яка врятує річки і замінить Дністровську ГЕС

Але далі – більше: у червні представники компанії IDA летять у Дубаї для обговорення, скільки ще таких конструкцій буде встановлено у Об’єднаних Арабських Еміратах.


Ідея заводу з виробництва води з повітря – у подальших планах IDA. А поки що вони працюють над тим, аби здешевити вартість води, яку виробляє конструкція

“Хочемо, щоб при тих же витратах наша конструкція виробляла в 10 разів більше води. Для цього ми йдемо паралельно за двома напрямками: участь в грантах і акселераторах та продаж спрощених конструкції вартістю близько 15 тисяч доларів”.

Технології

Українська студія після 9 років розробки випустить гардкорний платформер про сни (ВІДЕО)

Опубліковано

У червні 2025 року український платформер про сни Through the Nightmares з’явиться у Steam та на консолях. Проєкт створила українська команда Sandman Team із трьох людей у співпраці з компанією Pingle Studio.

Про це повідомили розробники.

Сюжет та ігровий процес

У Through the Nightmares гравець керує Піщаною людиною — духом, що приносить людям добрі сни. Необхідно врятувати викрадених Морфеєм дітей, подолавши рівні, створені з їхніх страхів та спогадів. Кожна з шести локацій гри відображає унікальні теми, зокрема темний ліс, павучі домівки та руїни замку.

Гра вирізняється оригінальною механікою зміни розміру героя. Це впливає на фізику стрибків, взаємодію з пастками та відкриття прихованих шляхів. На гравця чекають 45 рівнів, миттєві відродження та власна система створення контрольних точок.

Through the Nightmares виконали в атмосферному стилі з авторським музичним супроводом, який підсилює занурення у світ сновидінь і кошмарів.

Читайте також: Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Відео: ютуб-канал IGN

У Steam вже відкрили оновлену демоверсію гри. На консолях демоверсія зʼявиться найближчим часом.

Нагадаємо, що український розробник створює гру про кота-астронавта: перший трейлер (ВІДЕО).

Фото обкладинки: кадр зі Through the Nightmares

Читати далі

Технології

Стартапи з України вперше долучаться до конференції TNW в Амстердамі: як взяти участь

Опубліковано

Вісім стартапів уперше представлять Україну на європейській технологічній конференції The Next Web Conference, яка пройде 19-20 червня в Амстердамі.

Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.

The Next Web Conference — одна з головних ІТ-подій Європи, що формує тренди у сфері інновацій, цифрової трансформації та технологій. Участь у ній відкриває нові можливості для залучення інвестицій та міжнародного партнерства.

Критерії для участі:

  • наявність інноваційного software- або hardware-продукту, створеного на основі українських технологій;
  • команда до 100 людей для стартапів або до 200 — для скейлапів;
  • рік заснування: 2018–2024 (стартапи) або 2014–2021 (скейлапи);
  • стадія фінансування — від bootstrapped до раунду Series C.

Читайте також: 16 стартапів представлять Україну на VivaTech 2025​ у Парижі: що про них відомо

Участь можуть брати як молоді стартапи, так і зрілі скейлапи, які вже пройшли кілька етапів розвитку. Заявки прийматимуть до 30 квітня 2025 року. Податися можна за посиланням.

Ініціаторами участі України в конференції виступили Мінцифри, Український фонд стартапів, YEP Accelerator, Plug and Play та Seeds of Bravery.

Нагадаємо, що український сервіс CodeUA номінували на технологічну премію The Webby Awards.

Фото обкладинки: TNW

Читати далі

Технології

16 стартапів представлять Україну на VivaTech 2025​ у Парижі: що про них відомо

Опубліковано

З 11 по 14 червня 2025 року в Парижі відбудеться одна з наймасштабніших технологічних подій Європи — Viva Technology. Цьогоріч 16 вітчизняних стартапів продемонструють свої інноваційні розробки світовій спільноті.​

Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.

Про VivaTech

Viva Technology — це щорічна технологічна конференція, яка збирає понад 150 000 учасників з усього світу, включаючи лідерів індустрії, інвесторів, глобальні корпорації та медіа. Це платформа для обміну ідеями, налагодження партнерств та залучення інвестицій.​

Читайте також: Учасники Brave1 провели масштабне тестування роботизованих платформ (ФОТО)

Україну представлятимуть такі стартапи:​

  • Anima: нейронауковий сервіс для скринінгу ментального здоров’я співробітників за допомогою вебкамери;
  • VITA325: ШІ-застосунок, що перетворює смартфон в інструмент для пришвидшеної реабілітації після ампутації нижніх кінцівок;
  • iLea: ШІ-застосунок, який допомагає знайти свій стиль, поєднати його з гардеробом і купувати речі розумно;
  • rekava: виробництво компостованих виробів з переробленої кавової гущі;
  • Apixmed: віртуальний асистент для аналізу генетичних і медичних даних та добору персоналізованого плану підтримки здоров’я;
  • Metatable.ai: ШІ-платформа для швидкої розробки та розгортання серверних застосунків;
  • In Tempo: музична гра, що допомагає контролювати рівень стресу через відтворення ритму улюблених композицій;
  • S.Lab: виробник біорозкладного пакування, яке може повністю замінити пінопласт;
  • SPOGAD: fashion-tech стартап, що розробляє технології рециклінгу пластикових відходів для створення продуктів високої моди;
  • obimy: платформа для емоційної та тактильної комунікації між близькими людьми.

Про всі 16 стартапів можна прочитати за посиланням.

Національний стенд України на Viva Technology 2025 організовує Міністерство цифрової трансформації України, Міністерство закордонних справ України, Посольство України у Франції, Український фонд стартапів, Асоціація IT Ukraine спільно з La French Tech Kyiv, Nazovni, CCIFU та Seeds of Bravery.​

Нагадаємо, що український сервіс CodeUA номінували на технологічну премію The Webby Awards.

Фото обкладинки: Viva Technology

Читати далі