Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
>
42851113 2602160166464441 4090569334231924736 o 1 42851113 2602160166464441 4090569334231924736 o 1

Технології

“Скоро збудуємо цілий завод”: як український винахід напуває дубайців водою з повітря

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Smart Oasis – інноваційний колодязь, що конденсує воду з повітря для виснажених від спраги відвідувачів дубайського інноваційного парку та освіжає їх з допомогою технології холодного туману. Це – перший крок до будівництва заводу з видобутку води просто з повітря. І це – винахід, який, за словами його винахідника Олексія Приходька, може вирішити проблему дефіциту питної води: не тільки для жителів Дубаї, а у перспективі для цілого світу.

Арабські дедлайни: два місяці замість

Конструкторське бюро IDA (Innovation Development Agency) Олексій Приходько заснував 4 роки тому. Реєстрував її у США, аби мати вихід на краудфандингову платформу Kickstarter для підтримки свого першого проекту – “розумного” магнітного тримача . Тоді команді вдалось зібрати на платформі 125 тис доларів.

Читайте також: У Запоріжжі на стоках із заводів запустили міні-ГЕС

Smart Oasis починався з ідеї промислового заводу по видобутку води з повітря.  

Але для початку у муніципалітеті Дубаї нам запропонували створити тестовий варіант атмосферного генератора води (прилад, що виробляє питну воду з навколишнього повітря – авт.), і так почалась розробка “розумної оази”, – каже винахідник.

Поки у інноваційному парку Al Mamzar встановлені дві “розумних” оази

Бетонна конструкція, декорована живим мохом – так виглядав перший дизайн Smart Oasis. З цією концепцією винахідники потрапили у проект смарт-парку Al Mamzar. Але підписання контракту з дубайським мунципалітетом зайняло два місяці через Рамадан (дев’ятий і найурочистіший місяць мусульманського календаря, протягом якого віряни тримають суворий піст – авт.).

Фактично, 24 липня після підписання контракту нам озвучили, що в кінці вересня дві оази вже повинні бути встановлені, адже вони беруть участь в серйозній номінації державної нагороди ОАЕ, – розповідає Олексій Приходько.

Два місяці на те, аби відлити бетонні форми для “розумної” оази, встановити її і затестити роботу? Команда IDA зрозуміла, що у нові терміни не вкладається і вирішила невідкладно міняти концепцію. Від бетону довелося відмовитися, тому що це і час, і додаткова вага при авіаперевезеннях. Тому конструкцію робили переважно з металу.

Олексій Приходько тестить перший встановлений Smart Oasis

“На функціональність це не вплинуло, ми навпаки ще розширили можливості конструкції: додали регулювання температур, збільшили потужність системи з 20 літрів до 200 літрів (при необхідній подачі електроенергії), збільшили розміри даху і розміри самої колони, замість моху посадили близько 600 місцевих чагарників – “слонового” дерева, які благополучно зеленіють завдяки автоматичній системі поливу”.

Вода з повітря: як це працює

У основі Smart Oasis – атмосферний генератор, який працює так: повітря проходить через фільтри і потрапляє у конденсатор, де охолоджується до точки роси. У цей момент пар у конденсаторі перетворюється на воду. Перш ніж потрапити у бак, вона проходить систему фільтрів.

Читайте також: Україна спільно з Туреччиною будуватиме Канівську ГАЕС

Ми налаштовані на те, аби за допомогою таких конструкцій довести що децентралізація чистої води – це наше майбутнє.

Це означає, що фактично користувач не прив’язаний ні до яких мереж. Він прийняв рішення, що йому потрібна вода та одразу міг отримати цю воду – швидко та зручно, як пояснює Олексій Приходько.

Фото з Фейсбуку Олексія Приходька

Технорішення 1. Автоматичне очищення сонячних панелей. Щоночі кілька разів панелі поливаються дистильованою водою, яка змиває пил з їх поверхні, не залишаючи по собі розводів. Очищення важливе для того, щоб сонячні панелі виробляли максимальний обсяг енергії.

Технорішення 2. Система мінералізації води у Smart Oasis згідно з вимогами Дубаї.

Технорішення 3. Автоматична система поливу рослин: 600 кущів, поливаються 8 разів протягом доби. Вони ростуть в спеціальному матеріалі, в якому коріння рослин “дихає”. Таким чином команда IDA намагалась показати, що, забезпечивши сприятливі умови, можна озеленити будь-які поверхні.

Технорішення 4. “Холодний” туман, який на сьогодні використовується у конструкції для охолодження перехожих, що потерпають від спеки. Працює це так: людина натискає на спеціальну кнопку і її огортає прохолодне вологе повітря. Це рішення надалі планують використовувати для теплиць, які будуть поливатися за технологією аеропонного методу (вирощування рослин без використання ґрунту у повітряному середовищі – авт. ).

Smart Oasis та екологічні ризики

Екологічних ризиків для навколишнього середовища у винаході нема, зауважує конструктор Олексій Приходько. Натомість у технології опріснення морської води, яку Smart Oasis покликаний замінити у майбутньому, – їх безліч. Через опріснення країни з посушливим кліматом і виходом до моря чи океану зараз здобувають собі питну і технічну воду для своїх потреб.

Читайте також: “Нібулон” збудує потужний річковий термінал на Запоріжжі

Окрім того, розповідає Олексій, при опрісненні води назад у океан зливається концентрований, доволі гарячий розсіл, який за щільністю і вмістом солей значно концентрованіший за морську воду. Тому вміст солі у океані набагато перевищує допустимі норми.

Зараз “розумні”оази налаштовані на видобуток води з повітря у Дубаї. Але насправді можуть працювати де завгодно

Це означає, що в місці зливу солевого розчину поступово підвищується температура води і вимирає місцева флора та фауна.

“Розумна” оаза – це волога в навколишньому повітрі, яка перетворюється на воду. Повітря перемішується набагато швидше, ніж океанська вода, каже Олексій Приходько. А тому які б обсяги води не “здобувались”  з повітря, це не буде позначатись на навколишньому середовищі.

“Ми адаптували систему генерації води у Smart Oasis конкретно під Дубаї. Але насправді конструкція може ефективно працювати де завгодно. Зараз ми орієнтуємося на спекотні країни, бо саме вони наразі страждають від нестачі чистої води. Але за дослідженням ООН та поважних світових видань, до 2030 року більше половини населення планети за чисельністю можуть відчути цей дефіцит. У тому числі ця проблема неминуче торкнеться і України”.

У планах – завод із добування “повітряної” води

Вартість одного такого винаходу – 40 тисяч доларів, але конструктори IDA зараз шукають способи її здешевити.

Наразі дві “розумні” оази вже встановлені у дубайському смарт-парку Al Mamzar.

Читайте далі: Український винахід: міні-електростанція, яка врятує річки і замінить Дністровську ГЕС

Але далі – більше: у червні представники компанії IDA летять у Дубаї для обговорення, скільки ще таких конструкцій буде встановлено у Об’єднаних Арабських Еміратах.


Ідея заводу з виробництва води з повітря – у подальших планах IDA. А поки що вони працюють над тим, аби здешевити вартість води, яку виробляє конструкція

“Хочемо, щоб при тих же витратах наша конструкція виробляла в 10 разів більше води. Для цього ми йдемо паралельно за двома напрямками: участь в грантах і акселераторах та продаж спрощених конструкції вартістю близько 15 тисяч доларів”.

Технології

В Україні створили малогабаритні автономні сонячні батареї для ЗСУ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Компанія Lumos створила малогабаритні автономні сонячні електростанції для українських захисників. Перші 50 комплектів вже передали до війська.

Про це повідомили на сайті інформаційного агентства Міноборони АрміяInform.

Згідно з повідомленням, компанія долучилася до допомоги українському війську з перших днів повномасштабного вторгнення. Спочатку команда Lumos постачала армії мішки, пісок та інші матеріальні засоби, а згодом почала розробку портативних батарей.

«Перших кілька комплектів ми зібрали та відправили власним коштом, згодом до нас підключилися підприємці та громадські організації. За відгуками військових, ми навіть вже встигли її модернізувати», – розповів керівник проєктів компанії Lumos Андрій.

Як зазначають в Міноборони, батареї не потребують витратних матеріалів та цілком безшумні. У сонячний день зарядний комплект потужністю 100Вт може підзарядити автомобільний акумулятор на 70А.

Також до батареї можна підключити LED-освітлення, зарядний пристрій для телефонів, тепловізорів, квадрокоптерів, рацій тощо. Станом на 12 травня українські військові отримали вже майже 50 таких комплексів.

Раніше ми повідомляли, що тернопільський стартап ELEEK розробив електробайк спеціально для ЗСУ.

Фото: armyinform.com.ua

Читати далі

Технології

Тернопільський стартап ELEEK розробив електробайк спеціально для ЗСУ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські військові отримали партію нових електромобілів, які компанія ELEEK розробила спеціально для гарячих точок.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці стартапу.

Зазначається, що нові моделі вже встигли прозвати в народі Бандеробайками.

«З кожним новим замовленням байки для ЗСУ стають дедалі кращими і кращими. Завдяки замовникам та відгукам від військових, за що ми їм вдячні», — йдеться у повідомленні.

Читайте також76 день війни. Хроніка боротьби. Головні перемоги України та українців

Також відомо, що е-байки вже встигли побувати у гарячих точках, допомогають успішно виконувати завдання своїм власникам.

Електробайки мають витривалі на бездоріжі. Вони мають гнучку систему налаштувань електроніки.

Технічні характеристики

  • максимальна швидкість: 90 км/год;
  • максимальний пробіг на одному заряді: 100-150 км;
  • номінальна потужність двигуна: 3000 Вт.

Є автоматичний контроль температури двигуна, контролера, акумулятора. Віртуальні передачі: економна, максимальна та задній хід. Присутня рекуперація.

З опцій на борту присутні: багажник, підніжки для пасажира, USB для підзарядки гаджетів та розетка на 220В потужністю до 200Вт.

Читайте також«Відмовив бойовикам – обстріляли будинок». Історія майстра вишивки з Донеччини, який готується відкрити інклюзивну майстерню

Нагадаємо, Тернопіль запустив патрулі на електромобілях.

Як ми повідомляли раніше, українські майстри переробляють старі Таврії та Славути на електрокари.

Фото: facebook.com/eleekbikes.

Читати далі

Технології

IT-армія заблокувала роботу тендерних майданчиків та пивзаводів РФ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українська IT-армія упродовж минулого тижня атакувала понад 200 російських онлайн-ресурсів. Волонтерам вдалося зупинити роботу тендерних майданчиків, онлайн-магазинів, ЗМІ та пивних заводів.

Про це повідомили на сторінці Міністерства цифрової трансформації в Telegram.

«IT-армія продовжує боронити кіберфронт та завдавати ворогу ударів. З 2 до 8 травня було атаковано більше як 200 російських онлайн-ресурсів», – йдеться в повідомленні Мінцифри.

Серед атакованих ресурсів РФ:

  • Зупинка пивних заводів. Через масивну атаку було паралізовано роботу єдиної державної автоматизованої інформаційної системи, що відстежує обороти алкогольної та спиртовмісної продукції. Унаслідок цього зупинилося виробництво на декількох великих пивних заводах. Залишили росіян без спиртного на 9 травня.
  • Онлайн-шопінг. Від кіберудару призупинили роботу онлайн-магазини. Замість кількох кліків за комп’ютером дали росіянам можливість прогулятися кілька кілометрів за омріяною покупкою. Свіже повітря корисне для мозку.
  • Тендерні майданчики. Другий тиждень поспіль паралізовано роботу десятків російських електронних систем для публічних закупівель, через що в росіян далі зриваються торги.
  • Системи подачі електронної звітності. Жителі РФ вже кілька тижнів не можуть подавати звітність вчасно.
  • Сервіси російської пропаганди. 

Раніше українські кібер-партизани атакували системи електронної звітності, тендерні майданчики та сайти компанії «Сєвєрсталь».

Нагадаємо, вже за кілька днів після початку повномасштабного вторгнення волонтери поклали сайт Московської біржі. На це бійці ІТ-армії витратили всього п’ять хвилин.

Фото з відкритих джерел

Читати далі