Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
56526681 442067016540032 6342068607580635136 n e1559727278109 56526681 442067016540032 6342068607580635136 n e1559727278109

Суспільство

Як стати монстром відкритих даних: рецепт прозорої влади від Дрогобича

Опубліковано

«Ці псевдоактивісти нічого не розуміють!» – чується зі сторони місцевої влади на адресу не згодних з її рішеннями громадян. «Ця влада нічого не робить!» – кричать активісти у відповідь. Стандартна ситуація для більшості сесій міських рад. Але  – не для Дрогобицької.

Троє людей, три роки і 300 тисяч гривень. Стільки ресурсів знадобилось команді з Дрогобича, аби:

● відкрити для громадян увесь масив даних, якими володіла міськрада;

● налагодити комунікацію і навіть партнерство між владою та громадянами;

● перетворити Дрогобич на монстра відкритих даних і найпрозоріше місто країни.

Фото надані Станіславом Гайдером

Подивитись, скільки грошей дрогобичан чиновники витратили на відрядження минулого року, записати дитину до школи за допомогою технології блокчейн і оформити онлайн-декларацію з лікарем, не виходячи з дому. Все це можна отримати через сайт міськради,  мобільні додатки, інформаційно-сенсорні кіоски міста, або ж просто за допомогою смс на телефон.

Читайте також: У Дрогобичі створили найкрасивішу туристичну мапу

Де ключ до співпраці влади та громади? Читайте детальний рецепт успіху від Станіслава Гайдера.

Від типового містечка до монстра відкритих даних

Станіслав Гайдер – начальник відділу інформаційних технологій та аналізу Дрогобицької міської ради. Каже, коли у 2016 році розпочалася його робота щодо цифрової трансформації міста, айтішниками у міськраді вважались ті, хто заправляє принтери та перезавантажує операційні системи.

Інформаційні кіоски з новинами про місто. Фото надані Станіславом Гайдером

«Не хочеться говорити фразу, яка дуже заїжджена в Україні: мовляв, до нас був нуль, а потім все стало добре. Але у 2016 році жодна інформація щодо використання бюджету не була публічною. Жодна інформація про оренду комунального майна, про фінансові звіти не була публічною. Говорити про публічну аналітику цих даних і взагалі не доводилось», – розповідає Станіслав.

Читайте також: Як Дорогобич позбувся черг?

Але ж, саркастично зауважує він, сенс боятись відкритих даних є тільки тоді, коли ти щось неправомірно привласнив. А якщо нема чого приховувати, то чого ховатись?

Завдяки тому, що його команду підтримав новий міський голова та депутати, зміни впроваджувались без перешкод.

Інформаційно-сенсорними кіосками активно користуються гості Дрогобича. Фото надані Станіславом Гайдером

«На сьогодні Дрогобич – єдине місто в Україні, яке з 2017 по 2019 рік зібрало всі можливі нагороди в Україні щодо проектів електронної демократії та електронного врядування. Немає міста в Україні, яке мало б аналогічні результати за настільки короткий термін. І це при тому, що ми не маємо навіть штату людей: нас – троє у відділі! Але я завжди кажу, що для змін не потрібно футбольної команди. Потрібно лише бажання та пристрасть до своєї справи», – розповідає він.

Інновації для країни, будні для Дрогобича

Наразі по місту працює 10 Wi-Fi-зон, а тестується ще 10. У центрі встановлені інформаційні кіоски з новинами про місто. Також у Дрогобичі запровадили декларування лікаря з пацієнтом онлайн і електронну реєстрацію домашніх тварин з видачею іменного жетону. Більшість адміністративних послуг – більше сотні – можна отримати онлайн. Серед найпопулярніших, за словами Станіслава, реєстраційні послуги, послуги щодо оформлення біометричного паспорта, різного роду фінансових допомог.

Читайте також: Як “скрєпи” тріщать в Маріуполі: історія арт-платформи “ТЮ”

А днями у Дрогобичі з’явилась ще одна новація: усі заяви батьків щодо запису до навчальних закладів вносяться в базу даних, захищену від фальсифікації технологією блокчейн. Завдяки цій технології дані батьків і дитини неможливо змінити. Тому деякі директори шкіл вже не зможуть маніпулювати рішенням, яка дитина потрапить до школи, а яка – ні.

Наразі в місті працює 10 Wi-Fi-зон, ще 10 – тестується. Фото надані Станіславом Гайдером

Станіслав каже, надалі технологію блокчейн задіють в усіх основних сферах життя міста.

«Який сенс у тому, що місто скаже  – у нас впроваджено 250 онлайн-сервісів? Важливіше те, яка користь кожного з цих сервісів? Я можу відзвітувати про корисну дію кожного з них, адже ми ведемо детальну статистику по усіх проектах».

Ключ до взаємодії «влада-громада»

Перший і найважливіший етап розвитку міста – міська рада починає відкривати і аналізувати дані міста для громадян. Влада має забезпечити виконання:

● Закону України «Про доступ до публiчної iнформацiї»;

● Закону України «Про відкритість використання публічних коштів»;

● Закону України «Про публічні закупівлі»;

● Постанови Кабміну «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» тощо.

На фото – система побудови успішної взаємодії між владою та громадою. Фото надані Станіславом Гайдером

Що для цього треба? Нічого, тільки бажання. На цей етап ми не витратили ні копійки з бюджету: завдяки міжнародним партнерам на сьогодні зроблено багато важливих речей, зокрема портал відкритих даних міста.

Другий етап – ефективна комунікація з громадянами.

Що для цього треба? Місцевим радам треба перестати обирати порядок денний через сигнали з космосу. Краще скористайтесь інформаційно-комунікаційними технологіями для спілкування з громадою. Наприклад, для чого боятися петицій, які по суті є рекомендаціями від громадян для влади? Навіщо робити поріг розгляду петиції у тисячу голосів, а потім говорити, що ніхто ними не користується?

Читайте також: В Україні запустили запис до школи на блокчейні

Третій етап – співпраця.

Що для цього треба? Громадяни готові впливати на життя міста, але для цього їм треба дати механізми. Приміром, мапи комунальних проблем міста, гарячу лінію тощо.

У Дрогобичі це працює так: коли приймається якийсь важливий документ, кожен громадянин протягом двох тижнів може надіслати свої зауваження до нього. Потім дані збираються і передаються тому відділу міськради, який був ініціатором. Відділ враховує зауваження або аргументовано повідомляє, чому відхиляє їх.

Фото надані Станіславом Гайдером

Четвертий етап – партнерство.

Що для цього треба? Влада та громада спільно реалізують проекти: чи це громадський бюджет, чи конкурс громадських ініціатив.

Треба досягти такого ефекту, коли мешканці – не гості у власному місті, а  громадяни. Коли вони бачать у міській раді партнера та опору.

Влада про те, як… контролювати владу

Прозорість та підзвітність влади – речі абстрактні. Недостатньо відкрити дані, треба ще і розповісти громадянам, навіщо це потрібно. Станіслав каже, є кілька шляхів комунікації, через які місцева влада доносить до дрогобичан інформацію про зміни:  

  • Портал міста. Сьогодні на drohobych-rada.gov.ua 50 тисяч унікальних заходів на місяць (при кількості жителів у 77 тисяч людей). Серед найбільш популярних сторінок – електронні послуги онлайн, електронна медицина, е-транспорт та освіта міста.
  • Мобільний додаток – то хід для тінейджерів.

«Молодь може нервувати через швидкість завантаження сторінки на порталі. Тому ми маємо додаток, аби повідомляти їм про ті чи інші події у місті», – каже Станіслав Гайдер.

  • Розсилка новин на емейл. На сьогодні 2 тисячі людей отримують електронною поштою новини міста.
  • Школа «Розумного громадянина». За минулий рік працівники міськради провели у навчальних закладах більше 100 лекцій про те, як користуватися сервісами міста.
  • На радіо з Володимиром Кондзьолкою, керівником КУ «Інститут міста Дрогобича» Станіслав розповідає про стан справ у місті. Каже, за потреби навіть залишає свій телефон для старших людей, у яких виникають питання щодо сервісів.
Фото надані Станіславом Гайдером

Як міськраді еволюціонувати зі звичайної у «просунуту»?

До того, як потрапити на дежслужбу, Станіслав працював у приватному проекті. Каже, у бізнесовій структурі усе працює за принципом “не зробив – не заробив”. Кожен день – це нові виклики.

«У міській раді і державних службах все по-іншому – зробив не зробив, а обід (читай – зарплата) за розкладом. І це трошки притуплює швидкість реакції. Для чого людині за ті самі гроші робити більше?»

Читайте також: 5 онлайн-держпослуг, які здолали корупцію в Україні

Направду, каже Станіслав, у роботі міськради все дуже просто – є міський голова і  депутати, які і визначають куди і скільки піде коштів. А потім один раз на 5 років розповідають, як вони розподілили міські кошти, і люди приймають рішення – переобирати владу чи ні. Так працює типова міська рада.

«Але просунута міська рада – за ті ж ресурси – ще завела кілька інвесторів до міста, отримала фінансування через обласні та державні програми, залучила міжнародних партнерів для розвитку міста. Врешті-решт, почала висвітлювати свою роботу онлайн. Тоді так, міська рада робить у місті зміни».

На його переконання, міська рада повинна стати сервісом для громадян – щоб не заважала жити, а формувала візію міста.

Станіслав Гайдер разом із Володимиром Кондзьолкою на радіо UA: Львів розповідають, як використовувати е-сервіси міста. Фото надані Станіславом Гайдером

«Усі, з ким не говорю, хочуть змін. Але коли зміни стосуються безпосередньо тебе – відкладаєш їх на завтра. Вірю, що підхід буде змінюватись. Демократія має не перетворюватися на абсурд, а має бути свідомою і відповідальною – як з боку громадянина, так і влади. Владі треба перестати говорити, що громада є нерозумною і там зібрались одні псевдоактивісти, які не розуміють потреб міста. Громаді треба перестати говорити на представників місцевої влади, що всі вони крадії і злодії. Коли консенсусу буде досягнуто, тоді буде і надзвичайний результат. А головне: чим більше люди довірятимуть один одному, тим важче ними буде маніпулювати».

Суспільство

У Києві створили онлайн-довідник для підтримки ментального здоров’я

Опубліковано

У довіднику кияни зможуть знайти інформацію про послуги з підтримки ментального здоров’я. Цей проєкт втілили у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».

Про це повідомили в Департаменті соціальної й ветеранської політики КМДА.

Творці посібника зібрали інформацію про послуги в таких розділах:

  • охорона здоров’я;
  • соціальний захист;
  • освіта;
  • ветеранська політика;
  • культура, мистецтво, релігія;
  • молодь та спорт;
  • неурядові організації;
  • цифрові інструменти;
  • інші послуги з ментального здоров’я.

Читайте також: У лютому на київському вокзалі відкриють «Книгарню Є»: як вона виглядатиме (ФОТО)

Фото: довідник із ментальними послугами

«Довідник постійно оновлюється та включає інформацію про комунальні, громадські та приватні організації, які надають соціально-психологічну підтримку»‚ — написали в департаменті.

Переглянути довідник можна за посиланням.

Нагадаємо, що на Південному вокзалі відкрили виставку про протидію гендерному насильству.

Фото обкладинки: Unsplash

Читати далі

Суспільство

У Миколаєві відкривають Українсько-данський молодіжний дім

Опубліковано

24 січня в Миколаєві запрацює новий простір для молоді — Українсько-данський молодіжний дім. Його офіційне відкриття відзначать подією Åbne Døre — Днем відчинених дверей. Усі охочі зможуть завітати, дослідити простір та познайомитися з командою.

Про це повідомляють організатори.

Дім для молоді

Українсько-данський молодіжний дім стане місцем для ідей, навчання, творчості й співпраці. Тут можна організовувати події, брати участь у тренінгах, працювати над власними проєктами й просто знаходити однодумців. Команда Дому працює для молоді міста й тих, хто хоче творити позитивні зміни у своїй громаді.

Протягом року в Миколаєві реалізували низку програм і ініціатив, зокрема навчання з методів діалогу, грантового менеджменту та локальних проєктів. Серед них — дві хвилі Ambassador Program, учасники яких уже стали частиною активної молодіжної спільноти.

Читати також: В Одесі запрацює єдиний хаб для громадськості

Програма події

Захід відбудеться за адресою: вул. Шевченка, 59.

Активності:

  • 15:30–16:30 — квест «Досліджуй Молодіжний дім»;
  • 16:30–17:00 — міні майстер-класи;
  • 17:00–17:30 — неформальне спілкування та нетворкінг.

Молодь, яка хоче долучитися до ініціатив або просто познайомитися з оновленим простором, може прийти в Дім безкоштовно. Попередня реєстрація за посиланням.

Нагадаємо, що у Львові відкрили три сучасні навчально-виробничі хаби.

Фото: Freepik.

Читати далі

Суспільство

У Києві завершує навчання перша жінка-машиністка метро

Опубліковано

Катерина Єсипчук завершує навчання на спеціалізованих курсах і готується стати першою жінкою-машиністкою електропоїзда у Київському метро.

Про це йдеться в сюжеті Вікна СТБ для телемарафону Єдині новини.

Курси стартували у вересні. У групу зарахували 25 осіб, серед яких було чотири жінки. Проте лише Катерина змогла продовжити навчання — інші дівчата залишили курси через складнощі із графіком, іспитами або рівнем зарплати.

Зараз на курсах залишилося 13 студентів. Вони отримують стипендію в розмірі 8 тисяч гривень щомісяця та проходять інтенсивне навчання, що включає теорію й практику.

Читати також: «У відповідальній роботі гендер не має жодного значення»: як працює перша жінка-машиністка харківської підземки

Навчання, що вимагає витримки

Щодня студенти слухають лекції по чотири заняття п’ять разів на тиждень. Практична частина відбувається в тунелях метро — під наглядом досвідчених інструкторів студенти вчаться керувати поїздом.

«Машиніст працює один у тунелі. У критичній ситуації допомогти може тільки власна підготовка та витримка», — пояснює один із викладачів.

Подолання стереотипів

Катерина зізнається, що іноді стикається з упередженнями з боку колег. Однак її це не лякає.

«Дехто вважає, що жінкам тут не місце. Але, вибачте, доведеться звільнити місце. Ми можемо керувати поїздом так само, як і чоловіки. Наші руки й ноги працюють не гірше», — впевнено каже вона.

Нагадаємо, що до Львова везуть безбарʼєрні трамваї зі Швейцарії.

Фото: кадр з сюжету Вікна СТБ.

Читати далі