Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/j_QVhk_dHikSSSSSS

Суспільство

Як українці влаштували наймасштабніше повстання в таборах ГУЛАГу (ВІДЕО)

Опубліковано

У 1954 році українські політичні в’язні під обстрілами кулеметів будували барикади, відчайдушно билися з охоронцями та витримали в нерівному бою 42 дні. Історики назвали це Кенгірським повстанням.

Історію про незламних українців розповідає ШоТам.

Це сталося в таборі Степлаг у казахському Кенгірі, де утримували політичних в‘язнів. 46% ув’язнених у Степлагу були українцями, які на волі чинили опір совєтам.

«Структурна одиниця Степового табору створена за наказом Сталіна 1948 року, коли в Радянському Союзі організовували мережу особливих таборів для тримання в них особливо небезпечних політичних злочинців», – розповідає кандидат історичних наук Турганбек Алланіязов.

Систему в таборі влаштували так, що панували там реальні злочинці – вбивці та ґвалтівники. Вони змушували політичних в’язнів жити «по понятіям» і чинили самосуд: били, ґвалтували та вбивали. Опиратися цій системі було важко: серед політичних в‘язнів були переважно інтелігенти та селяни.

Дивіться відео99-річний сотенний УПА отримав звання Героя України

Усе змінилося, коли до Кенгіру привезли засуджених воїнів УПА. Із самого початку вони силою змусили криміналітет жити за власними правилами.

Бандерівці запровадили свої закони. За крадіжку хлібної пайки – смерть, за знущання з політичних – страта. Вбивали також за доноси та зраду, – уривок із книги «Архіпелаг ГУЛАГ».

Попри нові правила, життя в ГУЛАГу було нестерпним: холод, голод, важка праця. Люди не витримували й помирали на каторзі.

«Хліба всього 600 грамів давали. Це не той сьогоднішній хліб, який ми бачимо, булка хліба – то є що їсти. Це було, як сирець: глевкий невеличкий шматочок, як мило», – розповідає воїн УПА та учасник Кенгірського повстання Іван Мамчур.

Після смерті Сталіна сподівалися, що настане пом’якшення умов тримання в таборах. Та адміністрація, навпаки, мала за мету залякати політв‘язнів і посилила знущання. У цей час українське підпілля в Степлагу вже розпочало свою гру.

Політв’язень Анатолій Кострицький із Запорізької області створив для повстанців секретну лінію зв‘язку. Він зробив радіовузол, мікрофони та динаміки, які непомітно встановив на бараках. А також обладнав майстерню з виготовлення холодної та вогнепальної зброї.

Повстанці готувалися, але поштовхом до активного спротиву стала неочікувана подія. Керівництво табору в подяку за співпрацю дозволило тамтешнім кримінальним злочинцям деякі вольності. Серед них – дозвіл на ґвалтування українок.

Дивіться відео: Одесит пішов служити на фронт, після того як його родина загинула від російської ракети

Побачивши, що кримінальники прямують до жінок, «упівці» кинулися на захист. Розпочалася кривава бійка, в яку втрутилися охоронці. Винними назвали політичних. «Упівців» хотіли розстріляти. Але тепер українки кинулися їм на захист.

Як тільки той бій почався, тоді було кільканадцять хлопців у нашій зоні. І тоді військові хлопців хотіли розстріляти. Ми повилітали та їх оточили, тих хлопців. – Ганна Гринчишин-Кочмарик, учасниця Кенгірського повстання

Жінки не дозволили вбити своїх рятівників. Але пізніше охорона табору помстилася «упівцям». Коли вони повернулися до чоловічого табору, по них відкрили вогонь – убили понад 60 в’язнів. На знак протесту українці почали саботувати роботу й вимагали покарати винних у розстрілах.

Але натомість отримали ще більший контроль та жорстокіше ставлення. Тоді українське підпілля й почало вирішальну битву, яку пізніше назвуть Кенгірським повстанням.

«Ми почали пробиватися під стіни, робити підкопи, щоб з’єднатися з іншим табором. Нас було 8 тисяч непокірних. Кулеметна варта б’є кулеметом під стіни, аби нас від стіни відрізати, не пускає. Ми з їдальні почали виносити столи, робили барикади», – каже воїн УПА та учасник Кенгірського повстання Володимир Караташ.

Українські повстанці нав’язали такий потужний бій, що побороти їх вдалося лише танками. Але до того 42 дні воїни УПА билися з совєтами: від 16 травня до 26 червня 1954 року. Тоді загинуло щонайменше 700 українців.

Поклавши свої життя у нерівному бою, «упівці» заклали фундамент змін у каральній системі СРСР. Повстання у Кенгірі стало третім за останні 12 місяців, до цього воїни УПА билися в таборах у Норильську та Воркуті.

Совєти настільки злякалися повстань, що почали амністувати в’язнів та здійснили реорганізацію таборів. Так почалося падіння ГУЛАГу. Протягом наступних двох років звільнили 2/3 політв’язнів.

Нагадаємо, у Хмельницькому відкрили музей-тир, стилізований під повстанську криївку.

Також ШоТам розповідав історію легендарної зв’язкової УПА на псевдо Квітка.

Коментарі

Суспільство

Одружувала молодят під обстрілами: історія відновлення ДРАЦС на Харківщині (ВІДЕО)

Опубліковано

У Балаклії, що на Харківщині, війна не змогла зламати духу місцевих жителів. Попри обстріли, тут не лише відновлюють інфраструктуру, а й повертають до життя традиції весільних святкувань. Історію коруючої ДРАЦСу Тетяна Кунденко ми розповіли у випуску на ютуб-каналі ШоТам.

Історія Тетяни Кунденко

Балаклійський ДРАЦС, яким понад п’ять років керувала Тетяна Кунденко, зазнав значних пошкоджень під час російських атак. Будівля постраждала від уламків і вибухової хвилі, але попри це місцеві працівники продовжують проводити церемонії — навіть у тимчасових умовах.

«Молоді люди створюють сім’ї, а ми допомагаємо їм зробити цей день особливим, незалежно від того, що відбувається навколо», — розповідає Тетяна.

Фото: скріншот з відео ШоТам

Читати також: У Лозовій на Харківщині капітально ремонтують дитячу поліклініку

Весілля, що стало символом віри в майбутнє

Однією з таких урочистостей стало весілля Олександра та Олени. Їхнє знайомство почалося ще до війни, а кохання витримало всі випробування. Пара вирішила одружитися у місцевому парку, де під звуки сирен обмінялася клятвами вірності та одягла обручки.

«Ми відчували щастя, бо цей день був про нас, про наше майбутнє», — ділиться Олена.

Відео: ШоТам

Святкування супроводжувалося танцями, піснями й щирими емоціями, які нагадували про важливість любові навіть у найскладніші часи.

Детальніше довідатися про те, як Тетяна вистояла у важких умовах війни можна у нашому відео на ютубі.

Нагадаємо, що

Фото обкладинки: скріншот з відео ШоТам.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Лозовій на Харківщині капітально ремонтують дитячу поліклініку

Опубліковано

У Лозовій на Харківщині розпочинають капітальний ремонт дитячої поліклініки.

Про це повідомив міський голова Сергій Зеленський.

Про відбудову

Проєкт «Дитяча поліклініка майбутнього» реалізують завдяки Програмі розвитку ООН. Виконавця робіт обрали через електронну систему публічних закупівель.

«Малеча отримає свій простір — окремо від дорослих пацієнтів. Нові приміщення будуть яскравими, щоб лікарі сприймалися як дружні супергерої, які завжди готові допомогти», — зазначив мер.

Читати також: Нідерланди оголосили про грантовий проєкт для виробників з України: деталі програми

Що планують зробити?

Дитячу поліклініку розмістять у триповерховій прибудові до міської поліклініки. Новий простір включатиме:

  • кабінети лікарів;
  • приміщення для щеплень;
  • зону реабілітації.

Роботи розпочнуть вже наступного тижня. Тимчасово кабінет для щеплення та прийоми лікарів перенесуть в основний корпус. Пацієнтів обіцяють поінформувати про зміни.

Нагадаємо, як на Чернігівщині підтримують тих, хто втратив дім.

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Як біотехнологиня та вчителька мотивують жінок змінювати професії (ВІДЕО)

Опубліковано

Біотехнологиня та вчителька пішли зі своїх робіт, щоби розвивати прифронтове Запоріжжя. А тепер попри обстріли навчають молодь урбаністики, а жінок — робототехніки. Повну історію героїнь ми розказали на ютуб-каналі ШоТам.

Історія героїнь випуску

Світлана Мамай готувала дітей до успішного складання ЗНО у приватній школі. Та її цілі змінилися, коли на Запоріжжя полетіли ракети, а на околицях точилися бої. Тоді одразу зупинили навчання, а Світлана бачила себе лише у волонтерстві.

«Усе було досить сумбурно — невідомо, що далі. Розгублені діти, розгублена певною мірою я, втрата соціальних напрацювань, які в мене були. Тобто те, що в мене було важливим у викладанні — взаємодія з людьми, це енергетика, яку ти можеш отримувати, — воно повністю зникло», — поділилася культурна менеджерка ГО «Молодь Онлайн» Світлана Мамай.

Читайте також: Підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО)

Фото: ютуб-канал ШоТам

У волонтерському штабі вона зустріла Анастасію Торянік, яка полишила роботу в біотехнологічній кампанії, аби надавати гуманітарну допомогу. Світлана та Анастасія спрацювалися і скоро опікувалися волонтерськими групами.

Та невдовзі ГО, яка координувала штаб, припинила роботу. Колежанки опинилися перед вибором: повертатися до звичних справ чи повністю йти в активізм. Тож вони долучилися до ГО «Молодь Онлайн», якій саме бракувало лідерок.

Тепер Анастасія організовує навчання для молоді Запоріжжя, а Світлана займається урбаністикою.

Відео: ютуб-канал ШоТам

Про те, як активістки розвивають громадське життя у власному місті, дивіться повне відео на ютуб-каналі ШоТам. Це відео створили завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство Україна», що впроваджує Український Жіночий Фонд.

Раніше ми писали, як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО).

Фото: ютуб-канал ШоТам

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура3 дні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...