

Суспільство
Що почитати на карантині: ТОП-10 статей #ШоТам
Ми знаємо, що ви вже втомилися від безкінечних переліків, які онлайн-курси пройти та які фільми про епідемію подивитися. Тому пропонуємо десять заспокійливих статей від #ШоТам про українців та бізнеси, які надихають, – їх можна почитати під час самоізоляції. І пам’ятайте – карантин закінчиться, я життя продовжиться.
Гурток для хлопців без батька: як переселенець навчає дітей теслярству
Переселенець Віталій Андрієць став названим батьком хлопцям, які ростуть без тата. Чоловік сам ріс без батька в домі і як ніхто знає, як це бути маленьким хлопчиком без батьківської любові. Тому вирішив безкоштовно допомагати хлопцям переживати важкі часи, а теслярство, на його думку, є найкращим способом підготуватись до дорослого життя.

Як працює майстерня, куди хлопчаки біжать за батьківським теплом, та як поїздка в Африку спонукала Віталія допомагати іншим – читайте тут.
Як відкрити кав’ярню і не прогоріти. Інструкція від власника, що не вмів варити каву
Це історія про хлопця, яки відкрив кав’ярню, бо на Відрадному проспекті у Києві неможливо було попити нормальної кави – тільки якоїсь “3 в 1” із місцевого ларька. Він заручився підтримкою друга-баристи, і розпочав свою справу, аби варити каву, яка буде само йому до смаку.
Перший рік було дуже і дуже нелегко, проте хлопець каже, в “свідомого” бариста можна вирости за півтора місяці, але більш-менш освоїти механіку процесу можна за кілька днів.
Прочитати про механіку відкриття кав’ярні можна тут.
В Ужгороді роблять парфуми не гірші за Chanel
“Щоб зробити перші суміші, мені потрібні були компоненти. В Україні їх не дістати. Набралася сміливості написати французькому заводу, який готує сировину для Chanel та Dolce Gabbana. На зв’язок вийшов консультант заводу. Він був здивований моїм проханням. Я не оптовий покупець, а просила по кілька мілілітрів, але багатьох компонентів. Написала їм щирого, і трохи наївного листа. Пояснила свою ситуацію і що хочу розвивати власний бренд. Врешті, мені пішли назустріч. Отримала свій перший набір компонентів” – Ксенія Гошовська
Прочитати, що Ксенія зібрала з тих компонентів можна тут.
Співає “Баба Єлька”: як три містянки відроджують українську сільську пісню
Команда проекту з Кропивницького заглядає в кожен куточок свого краю, шукає бабусь, які співають і знають старовинні пісні. Саме таких бабусь, яких неможливо уявити без народної пісні. Засновниці проекту “Баба Єлька” записують пісні, слухають людські історії та викладають у соціальних мережах. У їхньому доробку вже більше 200 відновлених народних пісень.
Почитати про крутих дівчат і крутих бабусь можна тут.
“Хотіли купити мою іграшку за 300$ замість 300 гривень”. Чому головоломка “ЯкТак” може стати новим символом Києва
“Як так?” – питає турист-норвежець, поглядаючи, як дерев’яні бруски іграшки “ЯкТак” перекочуються між собою, тримаючись лише на самих стрічках. Не вірить, що дивна іграшка – то справа рук українця.

Наша стаття про “ЯкТак” – дійсно чарівна, бо ми отримали на неї стільки відгуків! Всі хотіли купити іграшку, а Сергій П’янков, її автор, знайшов партнерів! Ділимося текстом тут.
Пів мільйона гривень за 1,5 тижні. Валерій Ананьєв про те, чому не довірить свої книги видавництвам
Валерій Ананьєв – колишній десантник, АТОвець, мандрівний блогер і письменник. Так його називають інші. Він же просто робить те, що приносить йому задоволення у конкретний момент часу.
Як він заробив на справі, яка вважається неприбутковою виясняла наша авторка Діана. І на це їй знадобилося аж чотири чашки кави!

Стань рокером “під ключ”. Як працює Rock School у Києві
“Born to be wild” – таким написом зустрічає рок-школа на Позняках. Тут на оупен-спейсі збираються діти і дорослі, розмовляють між собою, залипають в телефони, чекають початку занять в аудиторіях.
Засновники школи ламають традиційні уявлення про музичну школу, мовляв, у нас територія свободи, а навчання має бути в кайф. Обіцяють не бити лінійкою по пальцях, якщо щось піде не так.
А ви народилися, щоб стати вільним рокером? Перевірити можна в нашому тексті.
Як працює перша українська аудіокнигарня… Так, вона існує!
Маємо ще одну відповідь, чим зайнятися на карантині – слухати книжки!
У додатку АБУК ви можете придбати більше 100 книг, начитаних не лише професійними акторами, а й самими авторами. Додатком користується вже більше 22 тисячі користувачів, а українська діаспора у США та Німеччині у захваті, що тепер є доступний україномовний контент.
Знайти щось собі до смаку можна у нашому матеріалі.
Дача на колесах: як українські кемпери підкорили увесь світ

Звісно ми не кажемо, що за декілька місяців світ перетвориться на один з фільмів “Шалений Макс”, проте ось вам крута стаття про українські кемпери, в яких можна їхати куди завгодно та жити де хочеш!
Ні палатка, ні дача не потрібні, якщо у вас є кемпер – житловий причіп, який можна розмістити і на березі моря, і посеред гір. Українські кемпери Lifestylecamper прийшлись до душі і новозеландцям, і норвежцям, і навіть найприскіпливішій в питаннях якості нації – німцям. Чому директор Lifestylecamper виставив одну німецьку компанію за поріг заводу? Чи можуть дозволити собі такий кемпер українці – на противагу іноземцям? Про все це – у нашій статті.
93 вироби для королеви та публікації у Vogue: як це вдалось українському бренду
Дивовижний кейс від дівчини, яка заробляє на коробочках для обручок, ціна яких стартує від $77. Яна Анохіна — молода бізнесвумен, про яку пишуть такі видання, як Vogue та Martha Stewart Weddings. Вона зробила 93 вироби для британської королеви та відправила листа у Букінгемський палац.

І це завдяки успішному бренду коробочок для обручок Voeu Du Coeur. Дніпровський бренд купують вже у 48-ми країнах світу, а Китай активно копіює вироби. Як вдалось запустити успішну власну справу без вкладень та чому українські коробочки люблять у всьому світі, читайте тут.
Суспільство

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня БФ «СпівДія заради Дітей» Ксенія Костюченко та її син Юрчик. Вони підготували для ШоТам відповіді на найпоширеніші міфи про розлади аутистичного спектра (РАС), з якими зіштовхуються постійно. Усі фрази, які ви побачите тут, Ксенія часто чула від інших людей. Тепер вона розповідає, що з ними не так.
1. «Ви ж його лікуєте? Треба лікувати, обовʼязково!»
Міф: Аутизм — це хвороба, яку можна вилікувати.
Насправді РАС — це нейровідмінність, а не хвороба. Це вроджена особливість розвитку мозку, яка залишається з людиною на все життя.

Ксенія
У нас немає показів для прийому жодних препаратів. Єдине, що «показано» — це створення умов для гармонійного розвитку та соціалізації, тобто інклюзія.

Юрчик
Я відвідую спеціалістів, з якими вчуся краще розмовляти та спілкуватися, спокійніше реагувати на звуки, контролювати свої рухи та бажання. Якщо чогось не вмію, то я або вже в процесі навчання, або воно в мене на черзі.
2. «У Юрчика талант до музики — напевно, через те, що в нього РАС»
Міф: Усі люди з аутизмом — генії або мають унікальні здібності.
Цей міф популярний завдяки фільмам і серіалам. Насправді лише частина людей з аутизмом має так звані «острівці геніальності», але більшість перебувають на різних рівнях інтелектуальних здібностей, як і нейротипові люди.

Юрчик
У музичній школі кажуть, що я дійсно дуже здібний. Але в нас уся сімʼя музикальна — всі грають на музичних інструментах і співають, — тому батьки вчасно це помітили та намагаються розвивати. Я граю на флейті, співаю дискантом (високим хлопчачим голосом — ред.) і можу підібрати будь-яку мелодію на фортепіано. Але значно більше люблю грати в планшет.
3. «Ви що, робили йому щеплення?»
Міф: Вакцинація спричиняє аутизм.
Цей міф спростували численні наукові дослідження. Первинну статтю, що пов’язувала аутизм з вакцинами, визнали фальсифікацією, а її автора позбавили ліцензії.

Ксенія
У нас зроблені всі щеплення за календарем, адже син не має жодних протипоказань.
4. «О, в нашому класі був хлопчик з РАС — я знаю, що це таке!»
Міф: Усі люди з РАС однакові.
Аутизм — це спектр, а не однакова характеристика для всіх. Деякі люди в спектрі можуть бути надзвичайно комунікабельними, інші — навпаки потребують більше простору. Хтось має виражену сенсорну (доторкову) чутливість, а хтось ні. Дехто може вражати феноменальною пам’яттю або глибокими знаннями в певній галузі, а інші потребують значної підтримки в повсякденному житті.

Юрчик
Я маю гіперчутливість до емоцій, зчитую навіть найнепомітніші. Якщо хтось свариться, мені стає дуже страшно й незатишно.

Ксенія
А один мій учень з РАС міг звернути увагу на чужі емоції, тільки якщо йому про них чітко сказати.
5. «Ти — героїня, якщо виховуєш дитину з аутизмом»
Міф: Щоб виховувати дитину з РАС, потрібні героїчні зусилля.
Це один з тих міфів, який звучить ніби з повагою, але насправді може бути дуже шкідливим. Батьки дітей з РАС часто живуть звичайним життям: піклуються про дітей, підтримують, водять на гуртки, сперечаються про виконання домашніх завдань, купують улюблені іграшки. Так, у їхньому житті можуть бути виклики, але, зрештою, виховання дітей — непроста справа для всіх батьків.

Ксенія
Коли суспільство автоматично записує всіх батьків дітей з РАС у «герої», це створює хибне уявлення, що такі діти — обов’язково «тягар», що з ними завжди складно. Хоча реальність різна: комусь складно, а комусь абсолютно нормально. Для нашої сімʼї, наприклад, виховання дитини з РАС — це просто наше життя, ми не вважаємо його подвигом.
Так, бувають дуже тяжкі випадки, але не лише в сімʼях, де є дитина з РАС. Тому важливо не узагальнювати.
6. «Ми не можемо ризикувати навчальними досягненнями 30 дітей в класі»
Міф: Присутність дітей з аутизмом у класі може негативно впливати на навчання нейротипових учнів.
На жаль, ця думка популярна в школах. І це не дивно, бо є упередження, що дитина з РАС обовʼязково заважатиме, і з нею неможливо буде впоратись, якщо ти не супергерой. Це хибна та шкідлива думка, яка позбавляє учнів можливості підготуватись до реального життя у світі, де різні люди взаємодіють між собою.

Ксенія
На щастя, численні дослідження спростовують цей стереотип і показують переваги інклюзивної освіти для всіх учнів. Це, зокрема, формування толерантності та поваги до різноманітності.
Це розвиває соціальні навички: співпрацю, емпатію та взаємодопомогу. І головне, в інклюзивних класах безперечно було зафіксоване покращення академічних результатів — учні мають вищий рівень успішності, бо там використовують різноманітні педагогічні методики та більше індивідуалізованого підходу.
Я постійно працювала в інклюзивних класах, бо бачу переваги й для себе — я розширюю свої педагогічні компетенції, які приносять користь усім учням.
Суспільство

«Укрзалізниця» додала на платформі Видубичі-Трипільські в Києві зупинки для двох потягів далекого сполучення. З 10 квітня ці потяги зупинятимуться на платформі в обох напрямках.
Про це повідомили в компанії.
На зупинці зупинятимуться такі потяги:
- №79/80 «Січеслав» Дніпро – Львів;
- №793/794 Черкаси – Київ.
Читайте також: Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки
Платформа Видубичі-Трипільські розташована поруч із Південним мостом та транспортною розв’язкою, що робить її зручною для пересадки. Вона входить до транспортного вузла «Видубичі», який об’єднує:
- станцію метро «Видубичі»;
- приміську платформу «Видубичі» та кільцеву електричку;
- автостанцію «Видубичі».
Як зазначили в УЗ, ця зупинка дозволить мешканцям лівобережних районів Києва швидше та зручніше добиратися до Черкащини, Кіровоградщини та Придніпров’я.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» впровадила безплатні пропозиції для пасажирів.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху «Жовта стрічка» до початку другого місяця весни розповсюдили у Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Ялті та Армянську символи спротиву.
Про це повідомили у «Жовтій стрічці».
«Квітень вступає у свої права, а рух спротиву продовжує невтомно доводити, що Крим — це Україна. Бо спротив триває. Бо українці борються. Бо кожного дня на Кримському півострові тривають акції спротиву, і сьогоднішній день не виключення. Бо КРИМ — ЦЕ УКРАЇНА!» — написали у русі.
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)




Нагадаємо, що рух активісти «Жовтої стрічки» до 24 лютого провели акцію в окупованих містах (ФОТО).
Раніше ми писали, що у Криму на вершині Пахкал-Кая встановили українські прапори (ФОТО).
Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»