

Суспільство
Гурток для хлопців без батька: як переселенець навчає дітей теслярству
“Мудрий тесля” – це дитяча майстерня для хлопчиків, які ростуть без батька. А заснував її переселенець з Луганська Віталій Андрієць. Чоловік сам ріс без батька в домі і як ніхто знає, як це бути маленьким хлопчиком без батьківської любові. Тому вирішив безкоштовно допомагати хлопцям переживати важкі часи, а теслярство, на його думку, є найкращим способом підготуватись до дорослого життя.
Як працює майстерня, куди хлопчаки біжать за батьківським теплом, та як поїздка в Африку спонукала Віталія допомагати іншим – читайте далі.
Віталій Андрієць
Родом з Луганська. Переїхав в Черкаси. У Луганську Віталій музикував на весіллях разом із приятелем-тамадою. Проте вся техніка лишилася в окупації. В Черкасах завдяки грантові для переселенців два роки займався друком на футболках і кухлях.
У Африці зрозумів, що маю допомагати людям
Коли війна змусила нас переїхати, то ми з родиною освоїлись в Черкасах. Там я дізнався, що одна з протестантських церков у місті щороку організовує місіонерські поїздки. Це така ідея нести християнство у інші країни, бути частиною місії і служити людям.
Тому у 2016 році я вирішив приєднатись до цієї групи і ми поїхали в Кенію. Там зранку займались будівництвом приміщення нової кухні і столової, а іншу половину дня присвячували дітям – грали з ними, проводили розважальні програми чи табори. Для африканців було дико, що ми приїхали робити якусь брудну справу.
У 2017 році я вже вдруге поїхав в Африку. Цього разу ми займались будівництвом недільної школи. І саме ця місія перевернула моє світосприйняття і я повернувся з думками про те, що маю служити людям.
Саме в поїздках я зрозумів, що маю розвивати свою місію. Побачив, що і у Африці, і в Україні є проблема дітей без батьківства. Та у кожній країні часто зустрічається, коли мама сама виховує дитину і паше на трьох роботах. У Африці я бачив, як старші діти грали у футбол, а на їх спинах були прив’язані немовлята. Це їх менші брати та сестри, якими вони опікуються, поки мама працює. Для мене стало очевидним, що проблема є серйозною і я маю допомагати людям.
Злякались втратити зв’язок з власними синами
Ідея займатись саме майстернею зародилась у розмові з моїми друзями. Якось ми розговорились про дитинство і я ділився тим, що ріс без батька і про свої страхи, щодо виховання власних дітей. Виявилось, що у кожного з моїх приятелів також дитинство пройшло без батька: у одного батьки розлучились, у іншого батько пив, у третього постійно працював. Тому ми разом почали думати про те, як нам самим не прогавити цей час батьківства та не втратити зв’язок з власними синами.

У церкві вже було кілька хлопців, яким бракувало тата, і можна було б їх залучити. Так виникла ідея створити простір, де ми б могли займатись з хлопцями, щось майструвати, а вони б отримували приклад чоловіка поряд.
Ми звернулись до церкви і нам виділили приміщення. Почали зносити з дому якісь інструменти і проводити перші заняття. Про нас дізнались мами, бабусі і привели своїх хлопців до нас. За місяць у нас було вже дві групи.
Як працює майстерня
Наша майстерня існує вже два роки. Назва “Мудрий тесля” є дуже символічною, адже Ісус також був теслею. А “мудрий” – це таке біблійне, духовне поняття.
Заняття у майстерні безкоштовні. Зараз до нас ходять 40 хлопців, які поділені на п’ять груп. Ми сфокусувались на віковій категорії: 6-14 років. Бо молодшим ще не цікаво щось майструвати, а після 14 хлопці захоплюються телефоном чи комп’ютером.
Заняття у нас поділено на дві частини. Перша – духовна, коли ми розмовляємо, або я ділюсь своїм досвідом з життя. Буває, коли я розповідаю про техніку безпеки, а вони мене не чують, то доводиться знімати взуття і показувати шрами на нозі. Тобто це такий наявний приклад того, що може трапитись, коли не зважати на техніку безпеки. Також я розповідаю їм різні біблійні притчі.

Потім розпочинається урок і наступні півтори години ми щось майструємо. Це можуть бути табуретки, підставки, годівнички, вішалки, драбинки – те, що можна забрати додому і використовувати у побуті. Також ми вчимось паяти, майструємо сигналізації і ліхтарі.
Цього тижня ми робили табурет-сходинку. І один учень каже: “Добре, що будемо робити такий табурет ще раз, бо перший мама забрала на роботу”. Тобто, ми не просто казна-чим займаємось, а робимо справді корисні речі.
Зазвичай, на один виріб йде 2-3 заняття. Не хочеться, щоб хлопцям було нудно довго очікувати кінцевий результат своєї праці. От як у школах було, коли ти шліфуєш ту дощечку на уроках праці, а навіщо – не зрозуміло.
Чому саме теслярство? Я взагалі ніколи ніяких справ з деревом не мав. Але тому, що я в дитинстві не зміг реалізувати себе як хлопець, щось полагодити, або принести власний виріб, то зараз бажання допомагати іншим і створювати самому поєднується. Більшість виробів у майстерні я роблю сам вперше. Перед заняттями роблю креслення, випилюю, а потім вже показую дітям.
Хлопці шукають батьківського тепла
З відкриттям майстерні я побачив, що ми можемо хоч і маленькими кроками, але вирішувати проблему. Я спілкуюсь з хлопцями про проблему батьківства. Може зараз вони не серйозно сприймають, але я вірю, що це вплине у майбутньому. Сподіваюсь, що через 10-15 років, якщо у них буде конфлікт у сім’ї, то вони його будуть вирішувати, а не тікати.

Але про те, що у них немає батька вони не говорять. Я розумію, це дуже болюча тема. Я сам в дитинстві казав друзям, що насправді у мене є батько, але він далеко і передає мені подарунки чи гроші. У мене не було картинки батька, я його ніколи не бачив. Вони з мамою розійшлись і все, що я маю – одну фотографію. Тому я переживав, як же я буду спілкуватись зі своїм сином і не знав, що я, як батько, маю йому передати.
Тому і для хлопців це таке особисте питання. Але я не намагаюсь замінити їм батька. Просто хочеться, щоб для них був якийсь приклад чоловіка.
Допомагає і церква, і бабусі виділяють пенсію
З утриманням майстерні перші півроку нам допомагала церква, виділяла кошти на інструменти. Та і просто місцеві жителі також давали кошти. Якось прийшла бабуся і каже: “Ось отримала пенсію, на тобі 100 гривень, купи щось у майстерню”. А потім про нас написали статтю в одній місцевій газеті і місто почуло про майстерню.
Коли нам потрібно фінансування, то я просто пишу у Фейсбук. Буває, що допомагають зовсім незнайомі люди.
Зараз про нас вже багато хто знає не тільки в Черкасах, а й по Україні. Пишуть з різних куточків, що хотіли б мати таку майстерню у своєму місті. Тому я ділюсь досвідом, аби таких корисних ініціатив було набагато більше.

Суспільство

У Запоріжжі будинок побуту «Ювілейний» викупив американський IT-підприємець, що працює на NASA, Максим Поляков. Там зведуть інноваційний хаб для дітей.
Про це пишуть Актуальные новости Запорожья.
Повідомляється, що метою проекту є розвиток інфраструктури міста і популяризація науки.
На перших поверхах оновленого «Ювілейного» відкриється інноваційний хаб, експеріментаніум для дітей та низка інших науково-пізнавальних проектів.
Читайте також: З кокоса, буряка та норі: сім українських виробників корисних чипсів
Очікується, що об’єкт стане центром розвитку для підростаючого покоління міста в області STEM (скорочено від Science, Technology, Engineering and Math, тобто Наука, Технології, Інжиніринг і Математика).

Подібні проекти вже були реалізовані Максом Поляковим у Дніпрі. У місті з нуля реконструювали планетарій, а також облаштували парк Гагаріна. Колись занедбані і застарілі, нині локації повністю змінилися і тішать дніпрян.
Читайте також: Безрукавки з історією: як прикарпатець шиє та реставрує автентичні гуцульські кептарі
Планується повністю відновити будівлю, надавши їй сучасного вигляду. Крім того, буде відреставровано фонтан і прилегла територія.
Нагадаємо, презентували онлайн-мапу місць молодіжних активностей Сєвєродонецька.
Усі фото: facebook.com/infoobjectZ.
Суспільство

У Києві відкриють Центр гуманного поводження з тваринами, повідомили у пресслужбі столичної держадміністрації.
Таке рішення визріло після зустрічі власників найбільших притулків для тварин у Києві, зоозахисників та волонтерів, а також місцевої влади.
Наголошується, що всі небайдужі до тварин мають об’єднати зусилля для досягнення єдиної мети – створення умов для комфортного життя тварин у столиці.
Мета центру – оперативна реакція на виклики та розв’язання проблем, що виникають через недбале та жорстоке поводження з тваринами.
Планується, що робочі групи запропонують пропозиції для програми з регулювання чисельності безпритульних тварин та контролю за утриманням домашніх тварин на 2020-2022 роки.
Читайте також: «Електропастух» рятує овець. Як WWF-Україна допоміг вівчареві не боятися вовків
Нагадаємо, в Україні діятимуть європейські вимоги до благополуччя тварин.
Як ми повідомляли раніше, на Київщині встановили двоярусний будиночок для котів.
Головне фото: suprun.doctor.
Суспільство

У квітні в Мукачеві мають намір завершити реконструкцію дитячо-юнацької спортивної школи: стадіону, басейнів та двоповерхової будівлі за 70 млн гривень.
Про це повідомили у пресслужбі міської ради.
Що зробили?
Проведено капітальний ремонт будівлі спортивної школи, її площа 2,5 тис. м², фасад та усі приміщення всередині закладу повністю оновлено, підведені нові комунікації, для 4 спортивних залів за гроші з міського закупили спеціальне устаткування.

На майже 800 тис. грн. придбано спортивного обладнання для пауерліфтингу. На першому поверсі розміщені: рецепція, душові та роздягальні, окремі приміщення та доступ до басейнів передбачено для людей з інвалідністю. Тут облаштували два басейни: термальний та великий з прісною водою.

Триває реконструкція стадіону, тут облаштовано розминочну бігову доріжку, майданчик для кросфіту, площадку для стрибків у пісок та метання спису, а також два мульти-спортивний майданчик та тенісні корти. Міні-футбольне поле зі штучним покриттям облаштовано для учнів дитячо-юнацької спортивної школи.
Читайте також: Як заощаджувати та інвестувати? П’ять корисних блогів про власні фінанси
Найбільше поле стадіону облагородять та засіють травою. Також проведуть реконструкцію трибун та благоустрій території, облаштують зелені зони для відпочинку й місця для паркування автомобілів.

На базі спорткомплексу зможуть тренуватися спортсмени з усіх куточків України. Облаштовано спортивні зали та спец-майданчики для занять різними видами спорту: легкої атлетики, пауерліфтингу, боксу, тенісу, волейболу та баскетболу. Найголовніше, в нових комфортних займатимуться вихованці дитячо-юнацької спортивної школи, а це 380 учнів, які відвідують різні спортивні секції ДЮСШ.

Читайте також: VR з шоломами чи повна темрява: сім незвичних квест-кімнат в Україні
Нагадаємо, стадіон «Динамо» у Києві показали з висоти пташиного лету.
Як ми повідомляли раніше, на Полтавщині активіст створив понад 60 скелелазних маршрутів.
Усі фото: mukachevo-rada.gov.ua.