Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
image5 image5

Суспільство

Як відкрити кав’ярню і не прогоріти. Інструкція від власника, що не вмів варити каву

09.05.2019

Ви коли-небудь помічали, як одразу холоне погляд бариста за стійкою кав’ярні, варто вам промовити “Мені американо з молоком” або “ЛаттЕ з сиропчиком, будь ласка”?

Бо прекрасний смак кави не можна псувати лавандовим сиропом чи цукром! І не можна додавати до вже розбавленої водою кави (американо) ще і молоко!

Читайте також: Швидкі гроші: ТОП-10 ідей для “швидкого” бізнесу

Лате з сиропчиком полюбляв випити і Андрій Бовкун до того, як відкрив свою кав’ярню.

У кавовий бізнес хлопець прийшов, взагалі не вміючи варити цей напій. Зараз же у планах Андрія – разом із відомим українським бізнесменом і відвідувачем кав’ярні “Пітчер” Дмитром Костіком відкрити інноваційне смарт-кафе.

Андрій Бовкун жартує: коли вирішив відкрити кав’ярню, думав, що це легше, ніж поміняти екран на айфоні за 10 хвилин. Але все виявилось не так просто

Він розповів “ШоТам?” коротку інструкцію з власного досвіду, що треба робити, аби у цьому бізнесі усе пішло добре. І перший крок – перестати думати про… гроші.

Крок 1. Визначити проблему, яку вирішить ваш бізнес

Андрію 25 років, і до відкриття кав’ярні у 2017 році він керував двома сервісними центрами з ремонту телефонів. Але в один момент зрозумів: сервісний центр – не зовсім те, чим хотів би займатись у майбутньому.

Якось розмовляв з другом дитинства Євгеном, професійним баристою, про якість кави. Так по ходу розмови друзі визначили проблему: виявилось, на Відрадному проспекті у Києві неможливо попити нормальної кави – тільки якоїсь “3 в 1” із місцевого ларька. Або “навіженого купажу” – суміші з 90% робусти і 10% арабіки (серед найкращих сортів кави – лише арабіка. Робусту додають у кавові суміші лише для здешевшання виробництва – авт.):

Читайте також: Як заробити 400 000 грн на тюльпанах. Історія фермерів-везунчиків

“Ну, це ж пити взагалі неможливо!” – вигукує обурено хлопець.

Так розмова двох друзів переросла у рішення створити власний бізнес.

Кав’ярню Андрій вирішив відкрити з другом Євгеном – професійним бариста

Крок 2. Пошук вигідного місця для відкриття

Тож вирішено – їх спільним бізнесом повинна була кав’ярня! Хлопці об’їздили близько 40 потенційних місць для майбутнього бізнесу, і жодне їм не сподобалось. І тільки МАФ біля Національного авіаційного університета викликав відчуття, що тут і треба починати, каже Андрій.

Читайте також: Топ-6 відверто дивних ідей для бізнесу в Україні

Кав’ярню назвали “Пітчер” – на честь ємності для збивання молока для кави. Стартовий бюджет розрахували на 100 тисяч гривень. МАФ друзі орендували за 15 тисяч на місяць. Але до відкриття довелось вкласти ще 50 тисяч гривень – на неочікувано дорогий для хлопців ремонт.

Спочатку думали просто пофарбувати стіни. А якщо зробили стіни і стелю, то вже тоді і підлогу нормально зробимо. Так одне за іншим і потягнулось.

Ремонт хлопці робили самотужки. Одні витрати потягнули за собою інші, і виявилось, що коштів на нього треба буде набагато більше, ніж запланували.

Крок 3. Постачальники і підбір персоналу

Перший рік роботи друзі по бізнесу працювали тільки удвох, а перші чотири місяці – без вихідних. Андрій не вмів варити каву і поки вчився, його практично без вихідних підміняв Євген. Після року роботи стало простіше, і у них з’явились ще два бариста, які допомагають впоратись із потоком людей. Шукали їх у дружньому колі та серед “кавової” спільноти.

Читайте також:В Ужгороді роблять парфуми не гірші за Chanel

Раніше я думав, якщо ти вмієш поміняти екран в айфоні менше, ніж за 10 хвилин, то зможеш все. Але з кавою все виявилось не так просто, – всміхається Андрій.

Хлопець каже, в “свідомого” бариста можна вирости за півтора місяці, але більш-менш освоїти механіку процесу можна за кілька днів.

Фото з кав’ярні “Пітчер”

Коли відкривались, зіштовхнулись із тим, що для МАФу не дуже-то охоче дають в аренду кавову машину і обладнання. Але після пошуків Андрію та його другу все ж вдалось орендувати таку машину за 100 доларів на місяць, а арендодавці стали ще і їх постачальниками якісної кави.

Крок 4. Залучити відвідувачів до формування цін

У день відкриття, розповідає Андрій, вони з Євгеном все ще дороблювали ремонт. Усе обладнання на той час уже було на місці – кавомолка, кавова машина, пітчери, темпер (інструмент бариста, що застосовується для трамбування меленої кави у портафільтрі кавомашини – авт.) і стаканчики. Але при цьому меблів нема, ремонт не готовий – тільки стійка і меню без цін. А люди тим часом уже заходять і цікавляться.

Читайте також: Як заробити на лавандовому полі, Instagram та хіпстерах?

І ми вирішили – час починати! Придумали, що нехай гості самі призначають ціну за чашку кави.

Цей прийом гарно спрацював: відвідувачі спробували їх каву і познайомилися з хлопцями.

Перші місяці роботи Євгену, професійному бариста, довелось працювати без вихідних. Це тривало, поки Андрій не навчився варити каву самостійно

“Таким чином, ми уже виходили на контакт з людьми і починали спілкування, розповідали: ось, ми, два хлопця, відкрили тут кав’ярню. У нас моносорт (кавове зерно, відібране з одного регіону і оброблене одним методом – авт.) арабіки, такого поблизу не знайдете. Будь ласка, пийте і не додавайте цукор, буде смачно”, – розповідає про перші дні роботи Андрій.

Крок 5. Боротьба з конкурентами за допомогою реклами

Перші чотири місяці друзі працювали у збиток, ще і докладали зі своїх заощаджень на оренду приміщення. У голову Андрія почали закрадатись сумніви – ще б пак, ходити на роботу 120 днів і не бачити ніякого фінансового результату. Не полегшили роботу початківцям і конкуренти – за якийсь місяць після відкриття “Пітчера” навколо відкрились ще дві кав’ярні.

Читайте також: На Поділлі заробляють на ягодах і відроджують село

Друзі розуміли, що їх продукт краще. Але, звичайно, прикро було кілька разів, коли люди йшли до конкурентів, а вони «сиділи і дивились у вікно».

Тож перед ними постало завдання зробити “Пітчер” впізнаваним. Спочатку у хід пішли листівки, вуличні акції. Але найбільше віддачі, розповідає Андрій, було від соціальної діяльності. Якось друзі познайомилися з головним організатором фестивалів “Студвесна”. Дівчина поділилась з ними своїми проблемами: скоро фест, а у студентів немає бюджету на реквізит і декорації. Ціна питання – 10 тис гривень.

Основна аудиторія кав’ярні – студенти Національного авіаційного університету. НАУ знаходиться прямо через дорогу від кав’ярні

А ми тільки четвертий місяць працюємо, і ще докидаємо зі своїх на оренду. Але з іншого боку – люди ж повеселитися хочуть, треба було посприяти.  

Хлопці погодились на цю авантюру, але з умовою: серед усіх учасників фесту (а це 10 команд) організатори повинні були запросити студентів на каву в “Пітчер” і розповсюдити серед молоді знижкові картки.

“Прийшли одні-другі, потім почали приводити своїх знайомих. І думки про закриття зникли самі собою”, – каже Андрій.

Читайте також: Заснувала бізнес, бо звільнили: як створити ательє натуральної косметики

Зараз “Пітчер” зосередився на студентах як на своїй основній аудиторії і спонсорує різноманітні студентські фестивалі та змагання. І, звісно ж, допомагають сторінки у Інстаграмі та Фейсбуці.

Крок 5. Пошук фішок, які зроблять кав’ярню унікальною

Сьогодні у Києві існує уже два “Пітчери” і працівників, звісно, додалось. У тій кав’ярні, з якої все і почалось, зараз щодня готують 500 чашок кави (проти тих 50 на початку існування). Андрій каже – це гарний показник, яким може похвалитись не кожна кав’ярня у центрі.

Читайте також: Ветеран АТО робить бізнес на засобах для укладки волосся

Окрім класичного кавового меню, “Пітчер” відомий сирною кавою, винаходом Андрія та Євгена.

“Чимось цей напій схожий на раф (напій на основі еспресо, ванільного цукру і жирних вершків – авт.) з сирним присмаком. До кави дійсно додаємо сир, і це дуже смачно. Зазвичай жартуємо, що кладемо туди моцареллу або там дор блю (сміється). Але що там насправді, не розкрию”, – посміхається Андрій.

Завсідники “Пітчера”

Із новинок у меню от-от з’явиться колд брю – холодна кава, яку планують виробляти і для інших кав’ярень.

Серед приємностей для клієнтів – кожна сьома чашка кави і сьома чіабата безкоштовно.

Може, це і не найкраща фінансова модель, каже хлопець, і вони з другом десь не дозаробляють грошей, але людям це подобається. Політика « Пітчера» – аби вигідно було і власникам, і відвідувачам.

Колеги іноді кажуть: чуваки, ну яка сьома кава у подарунок? “Хлопці, ну подивіться, що у вас?” – кажу їм. На 12 чашку знижка 50 відсотків? Де взяти стимул чекати ту 12-ту чашку!

Вірність відвідувачів вашому бренду як результат

Власники “Пітчера” кажуть, що роблять усе для зручності гостей. І ті відповідають їм взаємністю. Так, коли у різдвяний день цього року водій на євробляхах врізався у приміщення кав’ярні на НАУ, на ремонт відвідувачі назбирали аж 2 тисячі гривень – без відома Андрія та Євгена.

Читайте також: Бізнес як психотерапія: історія однієї млинцевої

Коли сталась аварія, протягом наступного тижня ми з друзями днювали і ночували у “Пітчері”. Ох і холодно ж було! – розповідає Андрій.

Перед друзями стояло завдання швидко відновити роботу кав’ярні, адже уже на наступний день після аварії відвідувачі почали писати їм “коли відкриєтеся?”.

А за два тижні після ДТП до них зашла одна із завсідниць і принесла 3 тисячі гривень, які назбирала разом із чоловіком через Фейсбук.

Відвідувачам настільки полюбилась кав’ярня, що коли стались неприємності, гроші на ремонтзбирали без відома власників

Ми-то просто скляну банку виставили, аби хто міг – допомогав якоюсь гривнею. А у цей час наші гості самостійно збирали гроші нам на ремонт, – всміхається Андрій.

Головна порада – забути про гроші

Початківцям Андрій радить забути про гроші і не акцентувати увагу на бізнес-плані – це не найголовніша причина, чому вони відкрилися. Модель успіху кав’ярні сама по собі зрозуміла: потрібно знайти гарне місце і вміти смачно готувати каву. Але є ще дещо, каже підприємець.

Читайте такожНе «жіноча» справа: як манікюрник із Краматорська підкорив клієнток

“Ми з’явились як вирішення проблеми: у нашому районі людина не могла купити смачну каву. Ми думали над кожної своєю дією з позиції зручності для відвідувача: як зробити, щоб йому було комфортно, щоб він прийшов, щоб його ціни влаштовували. Все починає виходити, як тільки перестаєш думати лише про гроші і зосереджуєшся на тому, заради чого ти це робиш”.

Кавовий бізнес у цифрах

 • Сума для відкриття – 100 тисяч гривень (у процесі відкриття додалось ще 50 тисяч).
 • У перший місяць продавали 50 чашок кави на день, у останній – 500.
 • Місячна аренда МАФа на НАУ – 15 тисяч гривень на місяць.
 • Аренда “кавового” обладнання у перші місяці роботи – 100 доларів (за курсом 2017 року).
 • Вихід на прибутковість з допомогою піар-заходів та звуження цільової аудиторії – 4 місяці.
 • Рівень прибутку у перші чотири місяці – 0 грн.
 • Середній місячний оборот кав’ярні сьогодні – 120 тисяч гривень.
 • Середній прибуток за місяць – 18-20 тисяч гривень.

Суспільство

У Львові проведуть фестиваль вина та мистецтва в старому трамвайному депо

У Львові відбудеться другий фестиваль вина та мистецтва. Захід триватиме у просторі Lem Station на перехресті вул. Сахарова та Вітовського 7 та 8 березня і буде присвячений жінкам у мистецтві, повідомляє zaxid.net.

Що буде цікавого?

На відвідувачів чекають фудкорт з сімейними виноробнями, лекції про жіночі образи у фотографії від Марти Сирко, інсталяції, фотозони та аудіовізуальні перформанси.

«Сьогодні жінкам у мистецтві і справді є що сказати – їхнє слово рішуче та сильне, а талант – дивовижний та багатогранний. У той же час кожна жінка володіє особливим шармом і надихає на створення прекрасних шедеврів. У перші весняні дні ми всі шукаємо натхнення та нових вражень. На Lviv Art and Wine Festival їх буде вдосталь», – заявила співорганізаторка фестивалю Інна Кляп.

Читайте також: Фахівці з 15 країн проконсультують соціально-культурні проєкти на фестивалі Plan B

Домашнє вино і вечірнє кіно

Організатори фестивалю хочуть створити платформу для спілкування та обміну досвідом молодих митців, а також популяризувати українське вино. На фестивалі будуть представлені сімейні виноробні з усієї України, популярні винні бренди, крафтові сироварні та львівські заклади вуличної їжі.

Експозицію фестивалю складуть роботи львівських митців: скульптури Тараса Поповича, графіка Миколи Грицеляка, живопис Ярини Пазіної, Міри Бачкур, Лізи Жданової, Анни Кашкадамової, Христини Коляди, Анни Заруми тa Демяна Перетятка.

На фестивалі також працюватиме вечірній кінотеатр, на якому показуватимуть фільми на мистецьку тематику. Детальнішу інформацію про фестиваль можна прочитати на сторінці події у Facebook.

Додамо, що вперше фестиваль вина та мистецтва відбувся у Львові восени 2019 року.

Читати далі

Суспільство

Стартувало голосування за найкращі поштові марки України-2019

Укрпошта запустила у фейсбуці голосування за найкращі поштові марки України-2019.

Презентували 40 марок, 9 поштових блоків і 4 маркових аркуші, що були введені Укрпоштою в обіг у минулому році.

“Уважно прогляньте всі зображення в альбомі. Запам’ятайте номери випусків, які вам сподобалися, та залиште під цим дописом ОДИН коментар з ТРЬОМА номерами за шаблоном: «краща марка №…; кращий блок №…; кращий аркуш №…” – розповіли в Укрпошті.

Читайте також: Українську колекційну марку визнали кращою в Європі

Зараховуються коментарі, опубліковані лише під оригінальним дописом (не репостами). Голосувати можна до 25 лютого включно.

Серед тих, хто візьме участь у голосуванні, Укрпошта розіграє п’ять подарункових наборів з усіма поштовими марками 2019 року.

Голосувати потрібно ТУТ.

Читати далі

Суспільство

У Мар’їнці відкрили кімнату вирішення конфліктів

У Мар’їнці в школі №1 відкрилась кімната шкільної служби порозуміння, де учні вчитимуться вирішувати конфлікти серед однолітків.

Про це пише Кума.City.

Повідомляється, що поліцейські:

 • проводитимуть тренінги та менторські зустрічі зі школярами,
 • навчатимуть їх правильному врегулюванню конфліктів за допомогою медіації.

Вдалому примиренню сприятимуть добре облаштовані приміщення із затишною атмосферою.

Організатори

За інформацією, кімнату служби порозуміння створили в рамках проєкту відділу ювенальної превенції поліції Донеччини.

Окрім того, долучилася громадська організація «Молодіжна Ліга майбутніх поліцейських» – «Простір миру та безпеки».

Читайте також: Харківський вчитель замінив книжки на уроках ґаджетами: що з того вийшло (ВІДЕО)

Такий проєкт реалізується в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швеції та Швейцарії.

Довідка

Шкільна служба порозуміння – це сучасний спосіб профілактики правопорушень серед дітей, зокрема булінгу. У школі є також команда посередників – школярів, які допомагатимуть одноліткам дійти згоди.

Поліція за підтримки міжнародних партнерів створює в школах окреме затишне, обладнане приміщення, де учні збиратимуться, щоб налагоджувати мирні стосунки.

Нині в Донецькій області працює 63 шкільні служби порозуміння, з них 27 – відкрито поліцією.

Нагадаємо, в Україні стартувала кампанія проти кібербулінгу: як долучитися.

Читати далі

Суспільство

20 компаній з України увійшли в топ-100 кращих аутсорсерів світу

У сотню кращих в світі постачальників послуг (за рейтингом «The Global Outsourcing 100») 2020-го року потрапили 13 українських компаній і 7 компаній, що мають офіси в Україні.

Про це пише Ain.ua.

Зазначається, що рейтинг склала Міжнародна асоціація IAOP (International Association of Outsourcing Professionals).

За даними, асоціація щорічно обирає кращі компанії за чотирма критеріями:

 • відгуки клієнтів,
 • отримані компанією сертифікації та нагороди,
 • інноваційність рішень,
 • проекти корпоративної соціальної відповідальності.

Цьогоріч рейтинг «The 2020 Global Outsourcing 100» сформований не тільки з постачальників послуг, а й компаній, що надають аудиторські та консультаційні послуги.

Повний список компаній, які увійшли в «The Global Outsourcing 100» (зірочкою виділені українські компанії).

Advisors:
 • Delloitte
 • KPMG
Outsorcing providers:
 • *AMC Bridge
 • Artezio
 • *Ciklum
 • *Computools
 • *Eleks
 • IBA Group
 • *Infopulse
 • *Innovecs
 • Intetics
 • *Magnise
 • *Miratech
 • *N-iX
 • NTT Data
 • *Program Ace
 • *Sigma Software
 • *Softengi
 • *Softjourn
 • TEAM International

Читайте також: Як закохатись у порядок та дисципліну – поради від Forbes

Нагадаємо, експерти назвали найпрозоріші українські міста 2019 року.

Читати далі

Суспільство

ЄС шукає проєкти для розвитку неформальної музичної освіти в Україні

В Україні стартував конкурс «Music Moves Europe: музична освіта та навчання» за фінансової підтримки Євросоюзу «Креативна Європа».

Під час конкурсу оберуть вісім проєктів, що пропонують інноваційні
підходи до неформальної музичної освіти та навчання для стимулювання соціальної інклюзії.

Яка мета

Конкурс проводиться, щоб заохотити співпрацю між неформальними освітніми ініціативами та музичним сектором і надання доступу до музичної освіти дітям та підліткам 6-14 років із мало представлених груп населення.

Конкурс підтримає маломасштабні проєкти, в межах яких має відбуватися обмін успішними практиками різних країн.

Можливі проєкти

Можна організовувати такі активності за умови, що вони адресовані дітям шкільного віку (від 6 до 14 років):

 • Організація спільного неформального навчання (семінари, літні школи або табори)
 • Використання аудіовізуальних або діджитальних інструментів під час навчання
 • Підготовка участі дітей та підлітків у різних музичних активностях, які відбуваються в рамках громадських заходів, шоу, парадів або фестивалів.

Розмір підтримки

Можна отримати до 30 тис. євро, що має складати 80% від загального бюджету.

Хто може подаватися на конкурс?

 • приватні та публічні юридичні особи, а також прибуткові і неприбуткові організації, які мають релевантний досвід в освітній сфері музичного сектору та можуть продемонструвати свою експертизу в музичній освіті дітей та підлітків, а також знання та спроможність організувати інноваційні проєкти європейського виміру;
 • національні, регіональні та локальні місцеві органи державної влади;
 • початкові та середні школи
 • музичні школи, консерваторії, музичні майданчики та організатори фестивалів;
 • представники сектору освіти;
 • представники музичної сфери.

Дедлайн

Дедлайн подачі заявки: 30 березня 2020 року (13:00 за Брюсселем, центральноєвропейський час).

Подробиці конкурсу

Докладніше про конкурс можна дізнатися:

 • за посиланням https://bit.ly/2SKJGEA
 • на офіційному сайті Національного Бюро програми ЄС «Креативна Європа» в Україні (https://creativeeurope.in.ua/programs/34).

Отримати більше інформації і докладно ознайомитися з процедурою подачі заявки можна на інформаційному дні 4 березня 2020 року у Києві в EU Projects HUB (вул. Хмельницького 8/16, приміщення Укрінформу).

Участь в інфодні безкоштовна за попередньої реєстрації: https://forms.gle/zJ7mLYk8sRb93SXy6.

Читайте також: Хочете заробити мільйон гривень? Сім порад від світового експерта, як це зробити

Довідка

Програма «Music Moves Europe» (MME) – основний інструмент Єврокомісії для підтримки музичного сектору. Її розробили на основі низки зустрічей з представниками індустрії після 2015 року.

«Music Moves Europe» запустили як стратегічну ініціативу Комісії і загалом вона слугує для підтримки музичного сектору країн програми «Креативна Європа».

Читайте також: Українцям дають до 700 тис. грн на соціальні ініціативи

Нагадаємо, компанія «Байєр» оголосила прийом грантових пропозицій від громадських організацій у межах сьомого щорічного конкурсу програми соціальних інвестицій «Україна – житниця майбутнього».

Читати далі

Суспільство

На Київщині запустили потужний тепличний комплекс на 5000 м2

У Київській області в селі Великі Гуляки Фастівського району запрацював сучасний тепличний комплекс площею 5000 м2, де вирощуватимуть томати, баклажани, солодкий перець, огірки і зелень.

Про це пише AgroTimes.

Зазначається, що тепличний комплекс складається із 10 плівкових теплиць, кожна площею 500 м2.

Каркас споруд побудований з металопрофілю, має подвійне плівкове накриття, водяний обігрів та світлодіодне досвічування рослин.

Читайте також: Як село на Запоріжжі за рік вирощує 600 тисяч тонн овочів для України та Європи (ВІДЕО)

Як повідомив голова кооперативу Антон Дундій, тепер, коли збільшили площу закритого ґрунту, у кожній теплиці вирощуватимуть дві культури, одна буде основна, інша – додаткова.

За його словами, на основну культуру: томат, баклажан, солодкий перець, огірки відводитимуть близько 350 або 400 м2.

Довідка

Споживання свіжих овочів в Україні характеризується сезонністю. В середньому, українець споживає 1 центнер овочів щорічно.

У Європі цей показник в 1,6 рази вище, а лідером з тепличного виробництва є Нідерланди. У цій країні 60% теплиць відведені під вирощування квітів (в Україні цей показник становить 19%).

В Україні 79% теплиць відведені під вирощування овочів, а 21% займають гриби і фрукти.

Нагадаємо, на Полтавщині запрацював сучасний молокозавод.

Окрім того, українці створюють «розумну ферму».

Як ми повідомляли раніше, в Україні розробили мобільний додаток для аграріїв.

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.