Суспільство
«Що ми втратили»: у Києві показали короткометражний фільм, авторами якого стали діти війни
Діти військових, з окупованих та прифронтових територій, ті, що емігрували через війну та втратили дім ще 2014 року – зняли фільм «Що ми втратили». 13 вересня, у Києві, відбувся закритий показ короткометражної стрічки за участі самих підлітків, представників української кіноіндустрії та журналістів.
Про це повідомляє ШоТам.
У фільмі діти розповідають особисті історії війни через поетичні відеозображення. Наприклад, намагаються прорости глибоко в ліс, чи будують разом будинок, який не могли б зруйнувати російські ракети.
«Я зажди хотіла говорити про свою історію. Як дитина-переселенка з 2014 року я зіштовхнулася із тим, що до 2022 року про війну не так багато говорили в медіа. Це була моя ціль номер один.Під час зйомок я зрозуміла, що можу розповісти про наболіле, що мене можуть зрозуміти. Навіть тоді, коли все знищено і здається, що все, кінець, знаходяться люди, які зроблять своїми руками дах над твоїм будиночком. Є ті, хто зрозуміє, бо проживає те саме», – ділиться сімнадцятирічна співавторка фільму Софія Калініч з Донеччини.
Фільм зняли у межах арттерапевтичного сценарного курсу від фонду «Голоси дітей» та режисерки Марисі Нікітюк. 12 дітей із різних регіонів впродовж кількох місяців вчилися писати сценарії і через них проживати травми війни.
«Арттерапія дає можливість дітям творчо відрефлексувати особистий досвід війни. На курсі вони навчались оформлювати свої переживання в історії через написання сценаріїв для кіно. Діти перебували у просторі, де кожен мав право бути собою, не чув критики і міг творити. Вони трансформували свій травматичний досвід у силу та психологічну стійкість», – розповідає голова правління фонду «Голоси дітей» Олена Розвадовська.
Читайте також: У кіно не лише чоловіки. «Стрімголов», «Стоп-Земля» та «Співає ІФТКЕ». 12 фільмів від українських режисерок
Підлітки проходили курс у супроводі психолога фонду «Голоси дітей» Дарії Паршинцевлї. Процес створення 13-хвилинної стрічки менторила команда професіоналів: режисерка Марися Нікітюк, оператор Сашко Рощин, режисер монтажу Микола Базаркін та звукорежисер Богдан Барковських.
«Для мене цей фільм про те, що війна руйнує, русня руйнує наш світ, оточення, життя врешті-решт. За ці 3 місяці курсу ми багато говорили про нашу реальність, особисті історії. Все це викликає багато емоцій, і не завжди розумієш, що з ними робити. Так, ми не можемо фільмами і піснями повернути людей, чиї життя забрала росія, але ми можемо цим мистецтвом лікувати власні душі», – каже режисерка та кураторка курсу Марися Нікітюк.
Фільм «Що ми втратили» вже відправився на міжнародні кінофестивалі, щоб більше іноземців дізнались про війну в Україні голосами дітей. Згодом його можна буде побачити у відкритому доступі.
Нагадаємо, документальний фільм «20 днів у Маріуполі» став найкасовішим документальним фільмом українського прокату – за перший вікенд прокату стрічка зібрала понад 500 тисяч гривень.
Окрім того, ГУР МО у документальному фільмі «Збиті льотчики Росії» розсекретило подробиці спецоперації «Синиця», у межах якої російський пілот передав вертоліт Мі-8АМТШ.
Фото: надане ШоТам.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі