

Суспільство
МЗС створило «Резиденцію Орлика», щоб відшукати невідому історію України в іноземних архівах
Міністерство закордонних справ започаткувало новий проєкт — «Резиденція Орлика. Віднайдення України в архівах світу», щоб підтримати українську історичну науку та сприяти у проведенні архівних розшуків за кордоном.
Про це повідомили у МЗС України.
«Назвою резиденції ми вшановуємо дипломатичну діяльність Григора Орлика, сина славетного гетьмана Пилипа Орлика і дипломата на службі короля Франції Людовика XV. Завдяки багатому листуванню, пов’язаному з діяльністю Орлика і збереженому в архіві Міністерства закордонних справ Франції, вдалося віднайти цілий пласт історичних матеріалів про роль України у зовнішній політиці Франції, зусилля батька та сина Орликів з побудови міжнародних альянсів для звільнення України з-під російського впливу. У цьому ж архіві зберігається неоціненний історичний документ – щоденник Пилипа Орлика. У десятках архівів світу все ще не віднайдені матеріали про Україну. Місія нашої резиденції – допомогти історикам знайти їх і повернути історії України, Європи та світу», — розповів голова МЗС Дмитро Кулеба.
Мета проєкту — підтримати українських науковців, які зосереджують свої дослідницькі зусилля на пошуку нових матеріалів з історії України, її державотворення, української дипломатії та відносин України з країнами-партнерами.
Для початку планують проведення трьох українських дипломатичних резиденцій у трьох різних державах світу тривалістю до пів року.
Читайте також: «Це глибше, ніж просто ремонт». Як відбудувати українські міста? На прикладі Миколаєва та Харкова пояснює урбаністка Євгенія Дулько
Для кого проєкт?
«Якщо ви — історик, науковець, дослідник, який працює над вивченням нашої історії в зазначеному ракурсі, і ви знаєте в яких архівах світу або бібліотеках є необхідні для вашого дослідження матеріали, але ви не маєте туди доступу — цей проєкт може бути для вас», — йдеться у повідомленні МЗС.
Українське дипломатичне відомство допоможе налагодити зв’язки з професійною спільнотою іноземних держав і відкрити українську дипломатично-історичну резиденцію. Разом з партнерами МЗС візьме на себе організаційні та логістичні питання.
Умови участі
Термін подачі заявок: до 29 лютого 2024 року
Конкурсний відбір: березень – квітень 2024 року.
Перелік документів для участі у конкурсі:
- персональна заявка (у формі мотиваційного листа на адресу [email protected], вказавши тему «Резиденція Орлика») з обґрунтуванням наукової доцільності роботи з тим чи іншим масивом закордонних архівних документів;
- орієнтовний робочий план персональних архівних досліджень за кордоном.
Після завершення дослідження очікують від кожного учасника на 2-3 публікації у міжнародних спеціалізованих авторитетних виданнях.
Нагадаємо, книга українського історика стала кращим виданням 2023 року за версією The Telegraph.
Раніше ми повідомляли, що Дмитро Кулеба започаткував іменну стипендію для майбутніх дипломатів.
Фото: з відкритих джерел.
Суспільство

«Тату, я вагітна!» — кричить у слухавку донька захиснику. Військовий повернувся з полону та одразу дізнався, що стане дідусем. Чоловік зміг почути голос близьких під час чергового етапу обміну важкопоранених та тяжко хворих українських бранців.
Відео з поверненням захисників поширив міністр оборони Рустем Умєров.
Обмін військовополоненими провели у межах домовленостей у Стамбулі. У дописі Рустем Умєров повідомив, що всі визволені українці потребують медичної допомоги та реабілітації, яку їм невідкладно нададуть у профільних медзакладах.
«Памʼятаємо про кожного і заберемо кожного», — додав міністр оборони.
Нагадуємо, що «Ветерани космічних військ» зібрали на стримі понад 1,4 млн грн для «Вовків Да Вінчі».
Також ми писали, що у Львові реконструювали обличчя військовому, який втратив ніс через поранення.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими
Суспільство

У реабілітаційному центрі UNBROKEN у Львові триває відновлення обличчя 37-річного Сергія Міховича. Унаслідок обстрілу на Харківщині восени 2024 року чоловік отримав важке поранення — уламки снаряда повністю знищили йому ніс. Над реконструкцією його обличчя майже рік працюють щелепно-лицеві хірурги.
Про це повідомили у центрі.
Сергій мобілізувався у 2023 році. Служив зенітником у бригаді НГУ «Хартія», виконував бойові завдання на Харківщині. У жовтні 2024 року біля Серебрянського лісу підрозділ потрапив під обстріл. Уламки з пораненням у голову та обличчя пошкодили значну частину м’яких тканин. Після стабілізації в харківській лікарні його направили до Львова.
Читайте також: Провідні хірурги з США відновили 19-річному військовому обличчя після поранення (ВІДЕО)
Лікування складне і триває у кілька етапів. Спочатку хірурги видалили інфіковані тканини. Потім встановили спеціальний експандер, який три місяці розтягував шкіру. Основну реконструкцію проводили за допомогою власних тканин пацієнта: кістки з лобної ділянки та хряща з ребра.
Операції проводить команда під керівництвом щелепно-лицевого хірурга Олега Ковтуняка. За його словами, попереду — завершальні втручання для досягнення максимально природного результату.


Нагадаємо, що видатний французький ортопед відвідав Львів та провів 15 операцій військовим (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка UNBROKEN
Суспільство

Увечері 18 червня на вулиці Плуговій у Львові рятувальники допомогли витягти кошеня, яке впало у вузьку металеву трубу на глибині близько двох метрів. Його нявкання почули перехожі та викликали службу порятунку.
Про це повідомили в ДСНС Львівщини.
Спроби витягнути тварину самотужки виявилися марними, тому на місце прибули надзвичайники. За допомогою рятувальної мотузки їм вдалося дістати кошеня, яке тремтіло, але було неушкоджене. Тваринку передали людям, які не пройшли повз і зреагували на заклик про допомогу.
Нагадаємо, що у ЗСУ показали пухнастиків, які допомагають військовим на фронті (ФОТО).
Раніше ми писали, що у Львові відкрили перший міський хаб «Стрільниця» в історичній будівлі (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Львівщини