

Суспільство
«Мені в свою». Сім українських брендів, які продають екогорнятка
Багаторазові екогорнятка стали не тільки стильним аксесуаром, але й зручною ємністю для зимових прогулянок по місту, пікніків або перерв на обід в улюбленій кав’ярні. В деяких закладах навіть дають знижки відвідувачам, які прийшли по каву зі своєю чашкою. Для людини, яка дотримуються принципів свідомого споживання, це ще й можливість зменшити кількість паперових стаканчиків, які не піддаються переробці та десятиліттями можуть лежати на звалищах.
Ми зібрали zero west крамниці та бренди, в яких можна знайти горнятко до душі і бути впевненим в його екологічності.
Бамбукові горнятка в 0ZERO

Магазин товарів в стилі «Нуль відходів» OZERO пропонує екологічні альтернативи товарам щоденного вжитку. Окрім екоторбинок, косметики в екопакуванні, багаторазових пляшок, тут можна придбати екогорнятка для гарячих та холодних напоїв. Вони зроблені з бамбукового та кукурудзяного волокна, а кришки — з харчового силікону.
«Кожен бренд, який ми продаємо, має етичне та відповідальне виробництво і сертифікати, що це підтверджують. Тому все, що є у нас на полицях, виготовлено на сталих виробництвах, майстрами, що обирають безпечні сертифіковані інгредієнти», — говорять в компанії.
Читайте також: Карантин – час жити екологічно. 8 побутових екотоварів на кожен день
В 0ZERO до пакування також ставляться відповідально і відправляють продукцію в упаковці, яка на 100% піддається переробці або компостуванню. Не використовують ламінований картон, поліетиленову плівку, пінопласт та будь-які пластикові ущільнювачі. Замість цього — безпечні альтернативи, як от коробки з переробленого картону, паперовий скотч на основі рослинного клею та інші натуральні матеріали.
Ціна горнятка: від 315 грн
Кольорові KeepCup чашки в No Waste Shop

У магазині екотоварів NoWaste Shop окрім корисних речей у побуті є чашки для напоїв із собою: KeepCup та Cheeki. Вони виготовлені з безпечного пластику поліпропілену, який піддається переробці. Інші види екогорняток виготовлені з жаростійкого скла, а термокружки — з нержавіючої сталі преміумкласу. В магазині можна знайти також керамічні чашки ручної роботи з силіконовою кришечкою, яка захищає від проливання. Такий варіанти підійде як для напоїв на винос, так і для офісу чи ліжка.
Три роки тому магазин відкрила команда руху «Україна без сміття» для того, щоб дофінансовувати збиткову діяльність першої в Україні громадської станції сортування відходів NoWasteRecycligStation. Тому прибуток від продажів екотоварів перераховується на потреби станції.
Ціна горнятка: від 350 грн
За практичністю в Zero Waste Store

Zero Waste Store — простір екологічних речей, де «можна знайти усе, що потрібно для екологічного життя». На порталі не тільки продають екопродукцію, а й допомагають розібратися з тим, що таке zero waste спосіб життя та ведуть блог, в якому діляться рецептами здорового та екологічного життя.
На сайті знайдете складні екогорнятка, які майже не займають місця в наплічнику чи сумці. У складі таких стаканів харчовий силікон та пластик PP5, який вважається найбезпечнішим матеріалом для продуктів та переробляється. Горнятка можна мити в посудомийній машині.
Ціна горнятка: від 250 грн
Віднайти затишок у Tarlini Home

Заміну одноразовим кавовим стаканчикам пропонують в магазині домашнього декору Tarlini Home. Там дотримуються hygge-філософії та zero-waste принципів, тому з легкістю знайдете екологічну чашку на будь-який смак. Наприклад, є силіконові складні екогорнятка Cortado Color, які не бояться високих та низьких температур і нейтральні при контакті з рідинами. Ви можете спокійно гріти напої в ньому в мікрохвильовці або мити такий стакан для кави в посудомийній машині.
Більш класичний варіант — скляне горнятко Sip зі зручною кришкою і силіконовим тримачем. Або термостакани з харчової сталі чи кавові стакани з отвором для трубочки.
Ціна горнятка: від 280 грн
Мандрівні керамічні чашки в Here & Now

Бренд екологічної студійної кераміки Here & Now («Тут і Тепер») заснувала екологиня та керамістка Юлія Маклюк. На сторінці бренду майстриня так описує свій проєкт: «Тут і Тепер» — це глиняний посуд, який я роблю з думкою про природу і людей. Ці вироби зручні у щоденному використанні, нешкідливі для довкілля і здоров’я на всіх етапах і робляться без поспіху й халтури. Або принаймні я до цього прагну. Частину матеріалів для посуду і упаковки я використовую повторно, знаходжу під час довгих прогулянок на природі або рятую від смітників у місті».
Найпопулярнішими виробами в майстерні стали мандрівні чашки з ручкою та силіконовою кришкою, у які можна брати напій із собою. Оздоблення мандрівних горняток постійно змінюється: додаються нові дизайни, тому всі вони неповторні.
В Here & Now 5% прибутку спрямовується на місцеві некомерційні екологічні проєкти.
Ціна горнятка: від 449 грн
Стильні кофікапи в Vegvam

Крамниця, головна місія якої — зробити твої zerowaste будні приємними та легкими. У Vegvam є ледь не все для життя без пластику: одяг, посуд, господарські товари і, звичайно, чашки Ecoffee Cup. Вони виготовлені з бамбукових волокон, кукурудзяного крохмалю та смоли. Мають різний об’єм та понад 70 дизайнів. Крім базових однотонних чашок, є колекції-колаборації з митцями. Наприклад, з містичними рослинними орнаментами британського художника та поета Вікторіанської доби Вільяма Морріса, або екзотичними тваринами мисткині Емми Шіплі.
Весь продукт (горня, кришка та рукав) можна мити в посудомийній машині.
Для людей, які починають ставати на шлях свідомого споживання, а також досвідчених зеровейстерів на порталі зібрали курси про здорове харчування, свідомі покупки, мінімалізм тощо.
Ціна горнятка: від 345 грн⠀
Горнятка з соломинкою в Cooleco

COOLECO — це зеровейст бренд, який пропонує альтернативу пластиковим речам у вашому повсякденному житті. В магазині можна знайти пакети із кукурудзяного крохмалю, дощовики із картопляного крохмалю, етичні презервативи, натуральні жуйки та навіть пігулки для чищення зубів. Щодо ємностей варіантів багато: бамбукові екогорнятка з термопоясом із повсті, з соломинкою, скляні термочашки з нержавіючої сталі.
Читайте також: Сучасна українська кераміка: топ-8 українських виробників посуду
Продукція їде до нас з усього світу — України, Америки, Канади, Європи та Азії. Дещо, виготовляють самостійно, наприклад, багаторазові бахіли. «Наш проєкт з’явився у лютому 2018 року і ми хочемо зробити наколишній нас світ кращим, показати як ще можна піклуватися про себе, про своє майбутнє та про майбутнє нашої планети», — кажуть засновники.
Ціна горнятка: від 380 грн
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share:
Суспільство

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.
ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.
Про опитування
З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.
Як війна вплинула на переселення жінок
- 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
- 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
- Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Мотивація залишатися в Україні
Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.
Що повпливало на таке рішення:
- вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
- фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
- власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
- мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду.
«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.
Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:
- жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
- відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
- для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.
Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу
Основні причини залишатися
«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.
Які ризики бачать в Україні та за кордоном
Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.
Перспективи життя за три роки
Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації.
Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%.
Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.
Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи
Про дослідників
Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.
American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.
Фото обкладинки: UAExperts.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»