Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Ми осучаснили технології пращурів». Дім із соломи? Чому б і ні! Українці створюють унікальні екобудинки

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Які асоціації у вас виникають, коли чуєте «соломʼяний будинок»? Певно, щось між домівками наших пращурів та дешевою альтернативою цеглі. Проте ми вас здивуємо: ця технологія сьогодні вважається найбільш екологічною з-поміж усіх відомих.

Григорій Череватенко свого часу допомагав близькому другу із будівництвом «нетоксичного» житла для сина-алергіка: товариші звели його з соломи. Рішення виявилося настільки вдалим, що перетворилося на повноцінний бізнес. Так виникла компанія «Еко-Дім». Гадаєте, в разі чого солома просто згорить чи слугуватиме сніданком для грузинів? Ці та інші міфи для нас розвінчав керівник підприємства.

Григорій Череватенко

Керівник компанії «Еко-Дім»

Створили екодім для хлопчика-алергіка

За освітою я машинобудівник. Пройшов довгий шлях від зварювальника до керівника цеху на виробництві, але мене постійно тягнуло до нерухомості. А починалося все як звичайне хобі: старший брат займався будівництвом, і якось я приїхав до нього під час відпустки на підробіток. Сподобалося.

Згодом наш завод вирішили закрити, тож довелося обирати, чим займатися далі. Звісно, для мене це стало можливістю перемкнути увагу на те, що дійсно «заходило». Поступово почав виготовляти паркани, фасади, опалення, і лише потім – будинки.

Історія заснування компанії «Еко-Дім» дещо незвична. У мене є друг, в якого син – алергік. Хлопчик просто не міг спокійно, без хвороб жити у жодному будинку: пробували і приватні домоволодіння, і квартири. Куди його тільки не направляли на лікування, але це все одно не дало результату. Тоді ми почали думати, як збудувати максимально екологічний дім, у якому жоден матеріал не викликатиме алергію. І що ми зробили? Житло… з соломи. І, так, стан хлопчика поступово покращився.

Той будинок став першим експериментальним проєктом. Ще трохи попрактикувавшись, отримавши вищу будівельну освіту я вирішив заснувати власну компанію «Еко-Дім». 

Соломʼяні хати наших предків треба було… топтати

Ми пропонуємо будівництво обʼєктів різних видів: з керамоблоку, газоблоку, цегли. Нещодавно – після дослідження перших експериментальних прототипів – запустили виробництво екобудинків із соломи. Ми беремо на себе весь процес – від проєктування до реалізації «під ключ». Йдеться не лише про житлові будинки, а й про забудову мікрорайонів, дитсадків, шкіл, підприємств тощо.

Та найбільше наших клієнтів дивують саме соломʼяні будинки. Чомусь у багатьох одразу виникає асоціація з хатами наших пращурів. Насправді це зовсім різні конструкції. Тоді не було таких виробничих потужностей і можливостей, як у нас.

Будинок, солома
Старий український будинок. Фото: «Укрінформ» 

Як це було? Спершу треба було добути глину, принести її. Косою вибрати солому, змолотити, змішати з глиною. А далі збиралося пів села, усі топтали цю суміш – в прямому сенсі. Власне, звідси й назва тодішніх будинків – «топтанки». Найбільш вигадливі навіть залучали до цього процесу коней. Саме та суміш слугувала основою для каркаса. Термін такого будівництва був ну дуже довгий.

Згодом українці навчилися робити «самани» – такі собі блоки з соломи. Це було зручніше й швидше, але технічно в плані підготовки матеріалів нічого не змінилося.

Коли зʼявилася цегла, усі поступово почали переходити з соломʼяних будинків на цегляні. Це було зручно, адже матеріали привозили на «будмайданчик», і люди відразу починали мурувати. А ще для цього не потрібно було збирати пів села.

Наша солома – в окремих каркасах

Ми в «Еко-Домі» використовуємо солому в панелях, що в рази збільшує швидкість будування. Наприклад, «коробку» будинку (стіни, перегородки, покрівлю) на 100 квадратних метрів із панелей можемо звести за 10-15 днів. Для порівняння: на цегляний будинок знадобиться 2-3 місяці, а то й більше.

Якщо наші пращури все робили власними руками й ногами, то зараз усе автоматизовано. Приїхали на поле, забрали солому, привезли. Виготовили на верстатах каркаси, запресували туди солому, і все – блоки готові. І, ні, пів села не знадобиться – встановлювати панелі приїде бригада з трьох людей.

Соломʼяний будинок, Еко-Дім
Будівництво соломʼяного будинку від «Еко-Дім»

Щодо оздоблення, у наших предків все було одноманітно: ззовні та всередині будинок змащували глиною і білили крейдою. Усе це постійно десь просідало, тріскалося – треба було перефарбовувати. Ми ж маємо постачальників, які виготовляють вапняний тиньк, що не вимивається. Він 2-3 роки взагалі не потребує догляду. А ще ми використовуємо глину певного кольору, тож білити також не доведеться. А наші надійні каркаси не допускають жодних тріщин.

Ми не замірювали, але можу припустити, що в хатах наших предків температура взимку була нижчою, ніж у наших екобудинках, адже й стіни були значно тонші. Товщина наших панелей – 40 сантиметрів. Це, до речі, вдвічі більше норми енергоефективності в наших регіонах, а тому дозволяє економити на опаленні – електрикою, газом чи дровами. Подібної енергоефективності можна досягти, якщо виготовити стіну з кераміки товщиною 80 сантиметрів. Очевидно, це значно дорожче.

А от що спільне між технологіями минулого та сучасності – це неповторні відчуття від перебування всередині будинку. Зберігається приємний запах соломи, глини та дерева в декорі. Влітку там постійна прохолода, а взимку – достатньо протопити лише зранку, щоб тепло збереглося до наступного дня. У цегляному будинку такої ефективності, звісно, не буде.

Будинок із соломи – найбільш екологічний

Ми давно працюємо у будівництві і бачимо, що асортимент матеріалів, з яких в Україні зводять будинки, щороку змінюються. Нині на ринку здебільшого працюють з газо-та керамоблоками.

Солом’яний будинок – відносно нова технологія будівництва. Спершу вона завоювала Європу, а потім почала набирати обертів в Україні. Жоден будинок, зведений із відомих нині матеріалів, не може зрівнятися з соломʼяним у характеристиці екологічності. Ми використовуємо біоматеріали. Це зменшує викиди вуглекислого газу під час будівництва. В основі блоків – солома, в оздоблені – глина та вапно, а в декорі – дерево з лаком на основі води чи воску. Жити в такому будинку точно краще для здоровʼя.

Соломʼяний будинок, Еко-Дім
Соломʼяний будинок

Соломʼяні панелі оздоблюємо вже після монтажу. Всередині тинькуємо глиною, в яку не додають жодних домішків. За бажанням замовників, звісно, можемо використовувати гіпсокартон, але навіщо? Якщо людину привести на об’єкт, де шпаклювали глиною, вона взагалі не помітить різниці. Кольорова гамма глини дуже різноманітна – білий, оливковий, зелений, помаранчевий тощо. Це дозволяє підібрати колір майже на будь-який смак, не додаючи шкідливих барвників.

Ні, будинок не згорить за першої блискавки

Чи схильні наші будинки до пожеж? Це найпоширеніше питання від замовників. Після монтажу панелей ми затиньковуємо їх глиною. Прямого потрапляння вогню немає. Якщо навіть усередині будинку щось горітиме, глина просто не пропустить полум’я до панелей. У разі блискавки, чи, скажімо, якщо хтось не загасить сигарету чи стрельне снарядом, – доступу вогню до соломи все одно не буде. Навіть якщо збити тиньк і допустити вогонь до соломи – не займеться. Вона там настільки спресована, що кисень просто не потрапляє всередину. 

Також у будівництві ми використовуємо спеціальну проводку, яка здатна самозагаситися під час пожежі. Ми встановлюємо автоматику, що спрацьовує навіть під час різкого зниження чи підвищення температури. І це також унеможливлює загоряння.

Читайте також: Укриття з «голими стінами»? Харківʼяни знайшли краще рішення. Це «Схов» – стартап із виробництва підземних бункерів

Наша компанія вдало проходить усі експертизи. Сертифікацію на пожежну безпеку проходимо як звичайні інші будинки. Наразі починаємо будувати цілі мікрорайони, і якби наша технологія була небезпечною, ми б точно не пройшли державні перевірки.

«Не згорить, значить згризуть»

Ми використовуємо житню солому, вона дуже груба. Усі поживні речовини, які цікаві гризунам, там відсутні. І, знову ж таки, панелі з обох сторін ми затиньковуємо глиною, а на тиньку встановлюємо сітку. Миша не буде гризти глину, щоб потім поласувати твердою й несмачною соломою.

Але це теж доволі популярне питання від клієнтів. Тому торік я поїхав у домівку хлопчика, для його ми звели пілотний будинок. Його батько зараз у ЗСУ, а сама дитина – з мамою за кордоном. В екохатині вже півтора року ніхто не мешкає – нас упустив їхній тесть. Я ходив, знімав на відео плінтуси, під ліжками – не було жодних ознак, що миші щось там гризуть.

До того ж у нас на виробництві у компанії «Еко-Дім» багато соломи. Якби там були миші, відчувався б їхній специфічний запах. Я всім кажу: «Кому цікаво – приїжджайте до нас, і самі переконаєтеся».

Технологія, з якою ми працюємо, також повністю виключає можливість цвілі чи грибка. Глина не пропускає воду – працює як гідроізоляція. Це пояснює, чому в наших будинках не встановлюють кондиціонери – тільки шахти витоку свіжого повітря. Усе інше робить глина. Тому цвіль і грибок неможливі – якщо, звісно, будинок повністю не опиниться під водою.

А це все точно надійно?

У нас є цілий конструкторський відділ, є розрахунки, як це працює. Наша технологія дозволяє будувати 4-5 поверхів без монолітних перекриттів. До речі, там відмінна шумоізоляція. За нашими розрахунками, жоден інший матеріал, з якого будують сучасні будинки, не досягне такого самого рівня, як соломʼяні панелі. Бо в нас, нагадую, товщина – 40 сантиметрів. Термін служби – без обмежень. До ваших правнуків будинок точно простоїть.

Будинки із соломʼяних панелей здатні не просто витримати землетрус, а бути лідером серед усіх наявних технологій будівництва. Наші каркаси значно надійніші за цегляні, які, буває, складаються ніби карткові будинки. У газо- та керамоблоку, якщо фундамент трісне, все це передасться на стіни. Із соломʼяними блоками такого не буде.

Соломʼяний будинок, Еко-Дім
Будівництво соломʼяного будинку від «Еко-Дім»

Ще важливо зрозуміти переваги соломʼяного екобудиночка під час війни. Куля, рухаючись до цілі, крутиться. Коли вона потрапляє в цеглу, у тверде покриття, то просто вилітає. А може навіть зробити ще більший отвір. А от якщо вона залетить у солому, то може там і залишитися. Солома хаотично спресована, у неї є волокна. Куля накрутить ці волокна, і застрягне. Те саме стосується й осколків – вони не просто летять, а обертаються. Звісно, якщо впаде щось вагою з пів тони, то там уже без різниці: залізобетон чи соломʼяні панелі.

Ні, будинок із соломи – не дешевша альтернатива цеглі

Коли потенційні замовники чують «соломʼяний будинок», то одразу телефонують, адже думають, що це у 2-3 рази дешевше, ніж будь-яка інша технологія. Але це стереотип. Виготовлення екобудиночка, який буде виграшем за багатьма параметрами, – це трудомістка робота.

Ціни на послуги компанії «Еко-Дім» будуть відрізнятися залежно від проєкту, адже будинок може бути виготовлений повністю з екологічних матеріалів, а може бути частково здешевлений. Можемо зробити декор із дерева, але за ним потрібен догляд. Можемо спроєктувати геотермальні теплові помпи, які коштують приблизно 20 тисяч доларів на 200 квадратів будинку. Дорого? Так, але під час експлуатації власник заощадить колосальні кошти. Тому все залежить від стилю, фундаменту оздоблення, типу теплоносіїв. Кожен обʼєкт ми прораховуємо індивідуально.

Соломʼяний будинок, Еко-Дім
Будівництво соломʼяного будинку від «Еко-Дім»

Ми вже здали «під ключ» понад 30 екобудинків. Покупці задоволені. Зі «скарг», памʼятаю, чоловік казав, що на другому поверсі не завжди спрацьовують електробатареї. Він жартував, звісно. Бо в наших будинках достатньо опалювати перший поверх – тепло піднімається на другий, тому автоматика не вважає за потрібне догрівати. І там дійсно тепло. Ось така енергоефективність.

Ви почнете дихати інакше 

Багато людей в Україні досі не готові до цієї технології. Ті, хто приходить до нас конкретно за екобудинком, розуміють, що саме прагнуть отримати в підсумку. А от переконати людину, що соломʼяні панелі кращі за інші, дуже важко. До цього людина має прийти сама.

У соломʼяних будинках особлива біоенергетика. Реально, там просто легше дихати. Про це казав ледь не кожен, хто приходив на екскурсію в наші будинки. До речі, домовитися про екскурсію можна, зателефонувавши до нас. Контакти вказані на нашому сайті. Ви можете зайти на кілька годин спочатку в панельний будинок, а потім – у наш, і відчуєте різницю. Солома допомагає глині виконувати свої функції – «дихати», тобто регулювати мікроклімат у будинку. І все це екологічно чисто. 

Фото надані героєм

Суспільство

Баварія надала Україні черговий пакет гуманітарної допомоги. Що до нього увійшло

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Баварія передала МВС України пакет гуманітарної допомоги, до якого увійшли зокрема 30 автомобілів та генератори.

Про це повідомили на сайті МВС.

Державне міністерство внутрішніх справ Баварії передало системі МВС України пакет гуманітарної допомоги, до якого увійшли 30 автомобілів, генератори, мотопомпи й комунікаційне обладнання.

«Вся ця техніка буде розподілена в системі внутрішніх справ: для прикордонників, нацгвардійців, поліцейських. Сподіваємось, що ця допомога – не остання. Це для нас велика потужна підтримка», – наголосив заступник міністра внутрішніх справ Василь Тетеря.

Читайте також: Чи потрібен досвід, аби відкрити власну ферму? Історія молочного бізнесу з Харківщини, що працює за 50 кілометрів від кордону з росією

Нагадаємо, Полтавщина отримала понад 60 генераторів від міжнародних партнерів.

До того ж Україна отримала від міжнародних партнерів 508 акумуляторів Tesla Powerwall для соціальної та критичної інфраструктури.

Фото: mvs.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

В Ужгороді вперше провели трансплантацію серця

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

В Обласному клінічному центрі нейрохірургії та неврології (ОКЦНН) виконали першу в Ужгороді трансплантацію серця від посмертної донорки.

Про це повідомили на сайті ОКЦНН.

«Щойно наші лікарі констатували смерть мозку 44-річної пацієнтки, а її родичі дали дозвіл на забір органів для трансплантації, ми сконтактували із лікарями Першого територіального медичного об’єднання м. Львова», – йдеться в повідомленні.

Читайте також: Як обернути усі свої вміння на допомогу країні? Дружина ветерана з Волині лікує людей з фронту через коней, етнічний одяг та психологію

Зазначається, що лікарі прибули в ОКЦНН разом із реципієнтом, якому відразу й пересадили серце донорки.

Окрім серця придатними до трансплантації були також печінка та нирки, які відвезли для пересадки до Львова. Забір органів та сама трансплантація тривала близько 6 годин. 

Нагадаємо, київські лікарі вдруге пересадили печінку пацієнту і врятували йому життя – це перший такий успішний досвід українських лікарів.

Крім того, військовому, який був за крок до ампутації, врятували обидві ноги. Після реабілітації він планує повернутися на фронт.

Фото: uzhneuro.com.

Читати далі

Суспільство

У Софії Київській презентували сучасний переклад Біблії українською мовою

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Національному заповіднику «Софія Київська» презентували сучасний переклад Біблії українською мовою з девтероканонічними книгами Українського Біблійного Товариства. Захід відбувся 28 вересня.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства культури та інформаційної політики України.

У представленні кульмінаційної багатолітньої праці перекладачів редакторів, мовознавців, вітчизняних та закордонних вчених-біблеїстів взяли участь глави та настоятелі церков православного, католицького та протестантського спрямування та інші гості.

Зазначається, що така подія – ще одна нагода для вірян висловити вдячність Богові за захист України в умовах повномасштабної агресивної війни, розв’язаної російською федерацією, а також об’єднатись у молитві про захисників, про збереження українського народу та настання миру.

Читайте такожНе дубляжем єдиним, або На що ще варто звернути увагу в законопроєкті №9432

«Моє серце і всі ваші переповнені невимовною радістю. Адже ми чекали цього 25 років, чверть століття. Можливо це і не так довго, але мірою людського життя – це вже ціле покоління. Попередні переклади також не робилися швидко, тому що це фундаментальна праця, яка повинна бути сприйнята всіма церквами, релігійними організаціями. Повинна пройти певна рецепція. Це мав бути справжній переклад, щоб ним користувалися, читали й надихалися», – розповів Блаженніший митрополит Київський і всієї України, настоятель Православної церкви України Епіфаній.

Здійснення сучасного перекладу Біблії українською мовою було одним із основних завдань Українського Біблійного Товариства від моменту його заснування. Всі попередні переклади були здійснені задовго до того і були важко зрозумілі для сучасного покоління.

Українське Біблійне Товариство — міжконфесійна християнська організація, метою якої є переклад, друкування та розповсюдження Біблії українською мовою й мовами нацменшин, що проживають на території України. До складу Товариства входять 21 провідна українська церква православного, католицького та протестантського віросповідання і Відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г. Сковороди НАН України.

Нагадаємо, в Україні презентували рукописну Біблію, яку створили 30 тис. українців.

Також ми повідомляли, що презентували гастрономічну книгу «Україна. Їжа та історія»: доступна онлайн.

Фото: mcip.gov.ua.

Читати далі