Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Карантин – час жити екологічно. 8 побутових екотоварів на кожен день

Опубліковано

Через введення карантину наша планета почала легше дихати. Зупинились виробництва і транспортні сполучення, заводи не працюють, люди більше залишаються вдома. Карантин – саме час навчитись жити екологічно в побутовому плані. Тому радимо вам перебрати речі, почати сортувати домашні відходи, замінити засоби прибирання на більш екологічні або послухати корисні лекції про zero waste.

А ще ми підготували для вас варіанти екологічних альтернатив побутовим речам.

Зубна щітка та вушні палички

Звичайно, зубні щітки не є одноразові у використанні, а потребують заміни хоча б раз на кілька місяців. Аби зменшити кількість пластику, варто замінити звичайні щітки на натуральні. Наприклад, бамбукові зубні щітки, які можна спокійно викидати після використання, оскільки деревина швидко розкладається природнім шляхом і не шкодить довкіллю. Крім того, щітки мають і екологічне пакування, тому немає ніяких відходів.

Вушні палички є також необхідними у побутовому використанні. Але їх рідко здають на переробку, тому вони потрапляють на звалища та забруднюють водойми. Пластикові вушні палички можна замінити на бамбукові. Вони є на 100% біорозкладними, тому що виготовлені з бамбука та м’якої бавовни.

Де можна придбати екологічну зубну щітку і вушні палички? Український бренд Karman пропонує щітку за 175 гривень, а також тут можна придбати набори зі щітки, вушних паличок та губки з конжаку за 430 гривень. А ще загляніть в магазин OZERO, який продає товари в стилі “нуль відходів”.

Екологічний дезодорант

Ми вже не уявляємо свого життя без дезодорантів, але більшість навіть не задумується, що у їх складі є багато хімікатів, які зовсім не йдуть на користь нашому здоров’ю. А штучні ароматизатори лише маскують неприємний запах тіла на короткий проміжок часу. Важливо зрозуміти, що те, що ми наносимо на нашу шкіру настільки важливо як і те, що ми їмо.

Використовуйте органічний дезодорант, який уповільнює розмноження бактерій і запобігає утворенню неприємного запаху, дозволяючи шкірі дихати.

У магазині Zero Waste Store є в асортименті мінеральний дезодорант. Він повністю органічний і немає упакування. Коштує такий дезодорант-кристал всього 65 гривень. А у бренду Vins можна придбати натуральний бальзам-дезодорант у паперовому упакуванні.

Соломинки для смузі

Ми щодня п’ємо каву, соки чи смузі. І без соломинок просто не обійтись. Якщо просто відмовитись від одноразових пластикових соломинок для напоїв ми не можемо, то варто обрати екологічні варіанти. На щастя, сьогодні українські бренди вигадують різноманітні варіанти екологічних альтернатив. Наприклад, у Yes Straws виготовляють соломинки з очерету та жита. Вони на 100% складаються з натуральної сировини та розкладаються у природному середовищі. А коштують – 175 гривень. Бренд Green Elvis також виготовляє посуд з очерету. Тут є соломинки на 100% рослинного походження. 50 штук коштує 150 гривень.

У магазині Ozero є також чудовий аналог – металева трубочка за 50 гривень. А щоб легко її вимити після смачного напою, то у комплекті можна придбати спеціальний йоржик.

Після карантину, коли підете в улюблену кав’ярню, не забудьте сказати: “Мені без соломинки”. Так врятуєте чиєсь життя і зробите довкілля трохи чистішим.

Люфа для душу та губки для посуду

Ви колись задумувались над тим, чим миєте посуд та тіло? Більшість використовує поролонові мочалки, які є токсичними і не переробляються. На заміну мочалкам і губкам можна придбати люфу. Люфа – вид ліан. У якості губок використовують висушені плоди цієї рослини. Вирощування та утилізація люфи не наносить шкоди навколишньому середовищу, а час їх служби більший, ніж у звичайних губок.

Люфа – на 100% натуральна, ефективно видаляє ороговілі ділянки, підходить для чутливої шкіри. А ще вона посилює кровообіг і має легкий ефект пілінгу, зменшує пори та дає шкірі дихати.

У магазині Ozero можна придбати люфу за 75 гривень.

Замість пакетів – мішечки для продуктів

Найпершим кроком до правильного екологічного споживання є відмова від одноразових поліетиленових пакетів. Продукти можна носити і в екосумках. Деякі супермаркети навіть продають такі.

Чудовою альтернативою пакетам є авоська. Її виробляють зі стовідсоткової бавовни, вона багаторазова та легко переться. Коштує, в середньому, 400 гривень. Український бренд Raw Flaw виготовляє сумки, косметички, торбинки для зберігання продуктів та аксесуари. При виробництві використовують екологічний матеріал, який не містить тваринного походження і є безпечним для природи та людей. Такий матеріал ще називають vegan cloth. Коштують такі сумки 1800 гривень.

Якщо екоторби знайти легко, то з пакуванням окремих продуктів трохи складніше. Для овочів чи круп можна використовувати багаторазові мішечки з тканини. В українського бренду Goodies є бавовняні та сітчасті мішечки різних кольорів та розмірів. Набір з 6-ти торбинок коштує 285 гривень.

Гребінці для волосся

Пластикові гребінці для волосся також мають екологічні альтернативи. Наприклад, дерев’яні, які нічим не поступаються пластиковим, причому пахнуть свіжим деревом і дружні до навколишнього середовища.

У бренду “Dotyk” можна придбати такий. Майстер в Карпатах спеціально виготовляє гребінці з міцного дуба, відшліфовує зубці, щоб розчісування волосся було легким і приємним. А ще від таких гребінців менше електризується волосся.

Придбати такий можна на сторінці в Інстаграм за 65 гривень.

Металевий станок для гоління

Одноразові станки для гоління – це ще один пластиковий предмет особистої гігієни, який поповнює сміттєві баки і шкодить нашому довкіллю.

Чудовою альтернативою може стати металевий станок, який служитиме багато років, а змінні леза можна здати у пункт прийому вторинної сировини.

В інтернет-магазині “Dotyk” такий металевий станок коштує 140 гривень.

Чашки замість одноразових стаканчиків

У звичайний робочий день ми можемо випити дві-три порції кави. А потім у великих містах багато сміття саме через паперові одноразові стаканчики, які не підлягають переробці.

Тому, варто завести собі багаторазову чашку чи невеличкий термос. І не соромтесь просити у кав’ярнях каву у свою тару. У магазині Ozero можна придбати чашки з бамбукового волокна. На відміну від пластикових склянок, бамбукова чашка Ecoffee повністю натуральна, тобто не буде отруювати напій або псувати смак. А ще вона повністю розкладається. Коштує від 300 гривень.

А у крамниці екотоварів ЕСОСО можна придбати чашку для напоїв з собою, яка компактно складається і поміщається навіть у кишеню. Вартість: 370 гривень.

Суспільство

З онлайн-продажу вдалося вилучити 700 російських книжок

Опубліковано

700 російських книжок було вилучено з продажу в інтернет-магазинах. Держкомтелерадіо продовжує здійснювати моніторинг вітчизняного ринку видавничої продукції.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.

За результатами Держкомтелерадіо у квітні 2024 року Держкомтелерадіо встановив факти незаконного розміщення на маркетплейсі Prom.ua та на створених на платформі вебсайтах 17 українськими інтернет-магазинами комерційних пропозицій щодо продажу майже 700 найменувань книжкових видань.

Завдяки співпраці з адміністрацією маркетплейсу знайдені товарні пропозиції видалили з інформаційних ресурсів, а суб’єктам електронної комерції надіслали попередження щодо неприпустимості провадження діяльності у видавничій справі з порушенням вимог законодавства України.

Читайте також: Мінкульт розпочав короткотривалі гранти: як вони працюють та як подати заявку

Також адміністрація маркетплейсу внесла зміни у правила розміщення інформації на Prom.ua.

Крім того, Держкомтелерадіо вжив заходи для припинення протиправної діяльності щодо реалізації видавничої продукції держави-агресора чотирма стаціонарними книгарнями – «Ера Водолія», «Країна казок», «Відьмин Котел» у м. Києві та «Буквиця» в м. Миколаєві.

Нагадаємо, у Львові відкрилася бібліотека, яка об’єднує літературу про моду та майстерню для шиття.

Фото Мінкульт

Читати далі

Суспільство

У Харкові можуть з’явитися вулиці на честь Олени Пчілки, Тичини й Гребінки

Опубліковано

У Харкові розпочалися громадські обговорення щодо перейменування ще 161 топоніма, серед яких провулок Боткіна, вулиця Вавилова, в’їзд Челюскінців 3-й і вулиця Валдайська.

Про це повідомили у Харківській міській раді.

«Харків’янам пропонують перейменувати низку вулиць, назви яких пов’язані з країною-агресором», — зазначили у Харківській міській раді.

Серед пропозицій з перейменування наявні такі:

Читайте також: На честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі

  • провулок Боткіна хочуть перейменувати на провулок Олени Пчілки;
  • вулицю Вавилову планують назвати на честь Ісмаїла Гаспринського;
  • в’їзд Челюскінців 3-й запропонували перейменувати на в’їзд Євгена Гребінки;
  • вулицю Валдайську хочуть назвати на честь Павла Тичини.

З повним списком пропозиції можна ознайомитись за посиланням.

Свої пропозиції чи підтримку щодо перейменувань можна надіслати на пошту rename@city.kharkiv.ua або за номером (057) 760-79-68

Нагадаємо, у Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Фото: Харківська міська рада

Читати далі

Суспільство

У Софії Київській на Великдень відбудеться святкове дійство: що варто знати

Опубліковано

В історичній Софії Київській на Великдень, 5 травня, відбудеться святкове дійство. Проєкт має на меті відродити давні українські традиції святкування Великодня та показати мистецьку, пісенну, інструментальну, танцювальну й обрядову культуру цього свята

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики України.

«5 травня з 12:00 до 20:00 в історичній Софії Київській на Великдень відбудеться святкове дійство. Це спільна ініціатива Національного заповідника «Софія Київська», Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» та київських митців, зокрема фольклорних гуртів й ансамблю стародавньої музики «Хорея козацька», – йдеться в повідомленні.

У програмі дійства будуть представлені давні зразки пісень та хороводів, що побутували в різних регіонах України. Для цього учасники проєкту дослідили архіви й здійснили реконструкції близько 20 унікальних великодніх та весняних танків разом з молодіжними та дитячими фольклорними гуртами: Вільце, Стодивниця, Роксоланія, Щука Риба, Володар, Шум’я, Серпанок, Михайлове Чудо, Будимир, Орелі, Правиця.

Читайте також: Як надати першу психологічну допомогу: в Україні проведуть майстерклас

Дійство розпочнеться Великоднім дзвоном на дзвіниці Софійського собору, що є пам’яткою кінця 17 століття та одним з національних символів України.

Крім того, у Софійському соборі відбудеться Великодній концерт Хореї Козацької «Христос Воскрес! Воскресне Україна!». Ансамбль виконає пісні на Воскресіння Христове 17-18 століть, піснеспіви з рукописних ірмолоїв, гімни доби Української революції 1917-1921 років, твори авторів, які співали на Софійській площі (Богданівському майдані) під час велелюдних мітингів та маніфестацій доби Українського Відродження поч. 20 ст. та в стінах самої Софії Київської.

У МКІП поінформували, що під час святкування також прозвучать сучасні твори на пошану Новітніх Лицарів – Героїв російсько-української війни, які жертовністю, любов’ю та високими чинами Духу наближають Воскресіння України.

У дворі заповідника за участі фольклорних гуртів протягом дня триватимуть весняні ігри, хороводи, звучатимуть весняні та великодні пісні, будуть представлені традиційні ігри з крашанками, відбудеться спільна трапеза.

Студенти Київського інституту імені Бориса Грінченка класу Ірини Рябчун зіграють Великодній карильйонний концерт на мобільному карильйоні братів Ботвінко.

На святі запланована низка благодійних ініціатив спільно зі скаутською організацією Пласт та БО «Гуркіт» з метою збору коштів на підтримку українського війська.

Нагадаємо, на честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі.

Фото: Мінкульт

Читати далі