Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Нове життя для пластику. Як українські та світові бренди рятують світ від сміття

Партнерський матеріал

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Щороку щонайменше 8 мільйонів тонн пластикового сміття потрапляє до морів та океанів. Це змінює природні процеси та призводить до загибелі мешканців водойм, провокуючи екологічні проблеми світового масштабу.

Однак пластик може бути не лише сміттям, а й повноцінним матеріалом для створення одягу, прикрас, елементів декору та навіть човнів. Розповідаємо про українські та світові бренди, яким вдалося підкорити пластик та поєднати порятунок природи з успішними бізнес-проєктами.

Nomadic State Of Mind

Компанія, що створює сандалії та аксесуари ручної роботи з перероблених пластикових бляшанок. Заснована наприкінці 90-х Крісом Андерсоном. Продукцією бренду користуються голлівудські зірки та лідери думок зі всього світу. Сучасні Nomadic State Of Mind виготовляються на невеликій непрацюючій кавовій плантації в Нікарагуа. Усім майстрам добре платять, компанія намагається запропонувати більше можливостей працевлаштування для локальної громади та створює передумови для її розвитку.

Процес виготовлення такого взуття забирає чимало часу. Після тривалого навчання майстри доводять кожну пару взуття до досконалості. Бізнес працює з однією і тією самою групою людей з 2000 року і позитивно впливає на економічне становище місцевих жителів. Крім того, бренд має шоуруми в багатьох країнах, зокрема і в Україні.

The Good Plastic Company 

Це українська компанія, що виникла завдяки порадам Марка Цукерберга, прогресивному світогляду засновника бренду Вільяма Чижовського, плану сталого розвитку, експертизі команди, технологіям та інвестиціям великого бізнесу. 

The Good Plastic Company виготовляє панелі з переробленого пластику, які використовуються в інтер’єрі. Серед клієнтів – Nike, McDonald’s, європейські готелі та офіси, IKEA, Adidas тощо. Виробництво працює з надточними машинами власної розробки, постійно вдосконалює технологію, створює одні з  найбільших пластикових листів в Європі різноманітного дизайну та високої якості. Бізнес динамічно зростає, успішно заходить на нові ринки, цінує працівників та піклується про навколишній світ. 

The Ocean Clean Up

Під час відпочинку в Греції засновник компанії Боян Слот був вражений кількістю пластикового сміття, яке побачив під час пірнання. Відтоді Бояна не покидала думка, що він має очистити всю воду на планеті. А вже у 2013 році він створив інженерну неприбуткову організацію, яка донині займається виловом та переробкою річного та океанічного пластику. 

«Не існує такої речі як сміття – в ньому ми бачимо лише ресурс. Коли ти можеш створити щось цінне зі сміття – це вже не непотріб», – такими словами Джон Верхоувен, менеджер з переробки сміття, висловлює загальну позицію організації.

У лютому 2022 року компанія розпочала продаж свого першого виробу з переробленого океанічного сміття – ліцензованих сонячних окулярів The Ocean Cleanup Sunglasses

GiLo Lifestyle 

Це південноафриканський бренд, чиї потужності розташовані в Кейптауні. Історія компанії, заснованої у 2015 році, почалася з Джини та Лорен – двох жінок, які любили моду та навколишнє середовище. Звідси і назва – GiLo.

Також це абревіатура від гасла «Повернення любові планеті» (Giving Love back to the planet). Керівниці бізнесу створюють жіночий, дитячий та чоловічий повсякденний одяг з переробленого пластику, а також сподіваються змінити мислення споживачів, життя людей та планети загалом, пропонуючи стильний одяг без почуття провини. На виготовлення однієї пари шортів витрачається приблизно 20 пластикових пляшок. Також бренд має окрему лінію спортивного одягу для гольфу.

Soma X Parlay

Дует пластику та скла завдяки якому споживачі отримують пляшку для води в сучасному чохлі з переробленого пластику. «Пластик – це недолік дизайну. Ми не можемо виправити це за одну ніч, але всі ми можемо зробити кроки, щоб зрушитися з місця та створити реальні зміни. Ми співпрацюємо з Soma, щоб перетворити морське сміття на неопреновий чохол. Зміна мислення та поведінки людей так само важливі, як і створення нових систем і матеріалів. У кожного з нас є своя роль. Ця пляшка є ще одним нагадуванням про цей факт і початком нової реальності та цінності», – наголошує Сиріл Гутч, засновник Parley for the Oceans.

Norba

купальник з пластику

Український бренд спідньої білизни, який випустив лінійку купальників з переробленого морського пластику. Тканина має італійське походження, а самі вироби відшиваються в Україні. Усі речі бренду гіпоалергенні, комфортні та стійкі до зношування, мають UF захист +50. 

Спеціальна технологія розкрою дозволяє компанії мінімізувати відходи тканини, що є серйозною проблемою при будь-якому виробництві одягу. Коли ж речі стають непридатними для повторного використання, їх можна утилізувати шляхом високотемпературного спалювання на станції переробки NoWaste.

4Ocean x Dune

Прикраси, створені в партнерстві неприбуткової організації 4Ocean та бренду Dune Jewelry. Усі вироби створюються з пластику, зібраного на пляжах Флориди, та піску з колекції Dune Sandbank. Ці прикраси – повністю ручна робота. Фактично, купуючи будь-яку одиницю продукції, ви “видаляєте” зі світового океану два фунти сміття.

Vau.R

човен з пластику

Стартап випускників Школи мистецтва та дизайну ESAD Valenciennes. Компанія створила прототип парусного човну з панелей переробленого пластику бельгійського бренду Bel Albatros. Мета проєкту – привернути увагу до збору та переробки відходів. А також трансформувати та переосмислити перероблений пластик як матеріал, закликавши до виготовлення нових човнів шляхом ресайклінгу старих. Наразі шестиметровий прототип човна успішно пройшов тест-драйв. У планах команди – створювати тренувальні човни для парусних шкіл та проєктування повноцінної яхти для тривалих прогулянок.

Дорогоцінний пластик 

меблі з пластику

Бачили скульптуру Київського Кита на ВДНГ? Його створено з переробленого пластику одеською компанією «Дорогоцінний пластик». Крім відомих арт-об’єктів, бренд виготовляє безліч гарних та корисних речей: дитячі розвиваючі іграшки, столи для годування малечі, стільчики, садові лавки, підставки під мобільні телефони, вивіски, брелоки, меблі для кафе та інше. 

Команда самотужки займається всіма циклами роботи з пластиком: збирає його на своїй станції, сортує, переробляє на новий матеріал, вигадує дизайн речей та веде просвітницьку діяльність. Робота з пластиком вимагає постійного навчання, інновацій, розуміння трендів. Їй притаманна висока частка співпраці з українськими та закордонними партнерами, громадськими активістами. 

«Дорогоцінний пластик» – це приклад успішного вітчизняного бізнесу. Він сучасний, має стратегічне мислення, сталий розвиток та позитивно впливає на суспільство та економіку країни загалом, формує її позитивний імідж.

Навіщо Україні перероблений пластик?

За результатами Другого міжнародного форуму зі сталого розвитку України, який було організовано ASDE та проведено 6 жовтня 2022 року, переробка пластикового сміття – один із пріоритетних напрямків повоєнного відновлення країни. Вітчизняні потужності переробляють лише 10% усього пластику, який зберігається на сміттєзвалищах. Частка тари та упаковки зі вторсировини не перевищує 20% , при цьому на ринку ЄС цей показник наближено до 80%. 

Отже, переробка сміття – вільна ніша, а продукція в ресайклінговій тарі та упаковці – одна із вимог до товарів, які планують вихід до країн Західної Європи. Ба більше, переробка пластику здатна створити нові робочі місця та зменшити частку безробіття від 30% до 10 %.

Другий пріоритетний напрямок повоєнного відновлення України – будівництво,  відновлення зруйнованого житла та інфраструктури. Тут використання предметів з переробленого пластику має необмежені можливості.   Інші важливі напрямки – креативна індустрія та мода, де пластик слугує сировиною. Виведення пластику з сільського господарства збільшує якість та цінність продукції, створює попит на міжнародному ринку.

Війна – виклик для економіки та всіх індустрій країни, випробування для  екосистеми України та планети, загроза життю, ментальному та фізичному здоров’ю українців. Кожен прискорює настання миру та перемогу на своєму фронті. Свій внесок робить і перероблений пластик.

Анніс Захарова
власниця сталого бренду одягу AZAVA, мисткиня,
членкиня Асоціації експертів зі сталого розвитку, громадська діячка 

Суспільство

У Чернівцях відкрили інклюзивну кав’ярню-мануфактуру

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Чернівцях відкрили інклюзивну кав’ярню-мануфактуру, де відвідувачів пригощатимуть за пожертву.

Про це повідомив у фейсбуці міський голова Чернівців Роман Клічук.

«Каву і тістечка тут не “купують”. У новій кав’ярні-мануфактурі ними пригощають за пожертву», — написав міський голова.

Він зазначив, що заклад є соціальним проєктом з адаптації, соціалізації та підготовки молоді з ментальними порушеннями до подальшого працевлаштування. Там будуть опановувати такі професії, як кухар, офіціант, бариста. А все, що «зароблять», спрямують на функціонування проєкту.

За словами посадовця, кав’ярня є інклюзивною. Вона доступна для людей на кріслах колісних та для молодих батьків з візками, адже тут облаштований підйомник.

Читайте такожТисячі врятованих життів. Як львівський притулок опікується тваринами, що стали переселенцями

Нагадаємо, на Хмельниччині відкрили першу інклюзивну кав’ярню.

Також дивіться відео, як футболістки самотужки відкрили бренд напівфабрикатів, щоб утримувати команду.

Окрім того, на Закарпатті відкрили перше шкільне соціальне підприємство «ЕКО ТАК».

Фото: facebook.com/klichuk.roman.

Читати далі

Суспільство

На деокупованій частині Харківщині запрацював перший Центр соціально-психологічної допомоги

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Балаклії на Харківщині за підтримки міжнародних партнерів запрацював Центр соціально-психологічної допомоги.

Про це повідомив начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов.

«Відсьогодні запрацював Центр соціально-психологічної допомоги у Балаклії. Це перший заклад у деокупованій частині Харківської області, який надаватиме допомогу постраждалим від домашнього насильства», — йдеться у повідомленні.

Реалізували проєкт у співпраці з Фондом ООН в галузі народонаселення в Україні (UNFPA), урядом Бельгії та благодійним фондом «Ініціатива».

Читайте також: Тисячі врятованих життів. Як львівський притулок опікується тваринами, що стали переселенцями

Керівник ОВА додав, що у безпечному просторі надають консультації психолога, послуги соціального супроводу для подолання наслідків домашнього насильства, а також інформацію щодо роботи інших організації та установ.

За потреби відвідувачів розмістять у кризовій кімнаті. Там вони можуть перебувати до 10 діб. Одночасно Центр може прийняти до 10 людей.

Нагадаємо, на Рівненщині розпочав роботу перший Центр ментального здоров’я.

Раніше ми повідомляли, як у Житомирі запустили проєкт психологічної підтримки для дітей «Поруч».

Фото: facebook.com/synegubov.oleg.

Читати далі

Суспільство

У Ватикані покажуть шопку-вертеп із Яворова

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Унікальну яворівську шопку-вертеп відсьогодні зможуть побачити усі, хто завітає на виставку «100 вертепів у Ватикані».

Про це у фейсбуці повідомив керівник Львівської ОВА Максим Козицький.

«Її створили у майстерні Яворівська іграшка Остапа Сойки та Оксани Когут відповідно до традиції виготовлення яворівської дерев’яної забавки, яку минулого року внесли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Також виготовили іграшки на ялинку біля вертепу», — написав Козицький.

Виставка «100 вертепів у Ватикані» пройде на площі Святого Петра у Ватикані за сприяння Посольства України при Святому Престолі.

Читайте такожВ Андріївській церкві виконали одну із найвідоміших колядок (ВІДЕО)

Про вертеп

Вертеп — це старовинний пересувний український ляльковий театр, де ставили релігійні й світські п’єси. Український вертепний театр — самобутнє явище у розвитку театральної культури.

Український вертеп відомий з 17 століття Світська частина вистави поклала початок української комедії ХІХ століття.

Вертеп поширений в основному в Україні, в барокову добу (XVII-XVIII століття) і мав численні регіональні варіанти.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як у Тернополі відкрили найбільший у країні Різдвяний вертеп.

Також читайте, як Музей Івана Гончара створив благодійний проєкт «Українське Різдво» на підтримку ЗСУ.

Фото: facebook.com/maks.kozytskyy.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство20 години тому

Як в Україні безкоштовно отримати протез. Досвід жителя Ізюма, який наступив на міну «пелюстку»

«Це було так неочікувано. Воно як бахнуло, то мене оглушило. Коли глянув на ногу, то...

Суспільство21 годину тому

У селі на городі саджають картоплю, а вона — виноград. Ця вчителька з Полтавщини після закриття школи перетворила свої хобі на бізнес

Вчителька Ольга Рясна понад 30 років ходила на роботу через дорогу від свого дому й...

Суспільство23 години тому

Тисячі врятованих життів. Як львівський притулок опікується тваринами, що стали переселенцями

Якби пес Боні зміг сказати хоча б одне слово людською мовою, то це було б...

Суспільство23 години тому

«Якби можна було, я б виткала великий рушник, аби вберегти Україну». Як майстриня із Сумщини понад сорок років береже давнє кролевецьке ткацтво

Через руки цієї жінки пройшли тисячі кілометрів витканих рушників. Людмила Минтус — ткаля з містечка...

РЕКЛАМА: