Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Нове життя для пластику. Як українські та світові бренди рятують світ від сміття

Партнерський матеріал

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Щороку щонайменше 8 мільйонів тонн пластикового сміття потрапляє до морів та океанів. Це змінює природні процеси та призводить до загибелі мешканців водойм, провокуючи екологічні проблеми світового масштабу.

Однак пластик може бути не лише сміттям, а й повноцінним матеріалом для створення одягу, прикрас, елементів декору та навіть човнів. Розповідаємо про українські та світові бренди, яким вдалося підкорити пластик та поєднати порятунок природи з успішними бізнес-проєктами.

Nomadic State Of Mind

Компанія, що створює сандалії та аксесуари ручної роботи з перероблених пластикових бляшанок. Заснована наприкінці 90-х Крісом Андерсоном. Продукцією бренду користуються голлівудські зірки та лідери думок зі всього світу. Сучасні Nomadic State Of Mind виготовляються на невеликій непрацюючій кавовій плантації в Нікарагуа. Усім майстрам добре платять, компанія намагається запропонувати більше можливостей працевлаштування для локальної громади та створює передумови для її розвитку.

Процес виготовлення такого взуття забирає чимало часу. Після тривалого навчання майстри доводять кожну пару взуття до досконалості. Бізнес працює з однією і тією самою групою людей з 2000 року і позитивно впливає на економічне становище місцевих жителів. Крім того, бренд має шоуруми в багатьох країнах, зокрема і в Україні.

The Good Plastic Company 

Це українська компанія, що виникла завдяки порадам Марка Цукерберга, прогресивному світогляду засновника бренду Вільяма Чижовського, плану сталого розвитку, експертизі команди, технологіям та інвестиціям великого бізнесу. 

The Good Plastic Company виготовляє панелі з переробленого пластику, які використовуються в інтер’єрі. Серед клієнтів – Nike, McDonald’s, європейські готелі та офіси, IKEA, Adidas тощо. Виробництво працює з надточними машинами власної розробки, постійно вдосконалює технологію, створює одні з  найбільших пластикових листів в Європі різноманітного дизайну та високої якості. Бізнес динамічно зростає, успішно заходить на нові ринки, цінує працівників та піклується про навколишній світ. 

The Ocean Clean Up

Під час відпочинку в Греції засновник компанії Боян Слот був вражений кількістю пластикового сміття, яке побачив під час пірнання. Відтоді Бояна не покидала думка, що він має очистити всю воду на планеті. А вже у 2013 році він створив інженерну неприбуткову організацію, яка донині займається виловом та переробкою річного та океанічного пластику. 

«Не існує такої речі як сміття – в ньому ми бачимо лише ресурс. Коли ти можеш створити щось цінне зі сміття – це вже не непотріб», – такими словами Джон Верхоувен, менеджер з переробки сміття, висловлює загальну позицію організації.

У лютому 2022 року компанія розпочала продаж свого першого виробу з переробленого океанічного сміття – ліцензованих сонячних окулярів The Ocean Cleanup Sunglasses

GiLo Lifestyle 

Це південноафриканський бренд, чиї потужності розташовані в Кейптауні. Історія компанії, заснованої у 2015 році, почалася з Джини та Лорен – двох жінок, які любили моду та навколишнє середовище. Звідси і назва – GiLo.

Також це абревіатура від гасла «Повернення любові планеті» (Giving Love back to the planet). Керівниці бізнесу створюють жіночий, дитячий та чоловічий повсякденний одяг з переробленого пластику, а також сподіваються змінити мислення споживачів, життя людей та планети загалом, пропонуючи стильний одяг без почуття провини. На виготовлення однієї пари шортів витрачається приблизно 20 пластикових пляшок. Також бренд має окрему лінію спортивного одягу для гольфу.

Soma X Parlay

Дует пластику та скла завдяки якому споживачі отримують пляшку для води в сучасному чохлі з переробленого пластику. «Пластик – це недолік дизайну. Ми не можемо виправити це за одну ніч, але всі ми можемо зробити кроки, щоб зрушитися з місця та створити реальні зміни. Ми співпрацюємо з Soma, щоб перетворити морське сміття на неопреновий чохол. Зміна мислення та поведінки людей так само важливі, як і створення нових систем і матеріалів. У кожного з нас є своя роль. Ця пляшка є ще одним нагадуванням про цей факт і початком нової реальності та цінності», – наголошує Сиріл Гутч, засновник Parley for the Oceans.

Norba

купальник з пластику

Український бренд спідньої білизни, який випустив лінійку купальників з переробленого морського пластику. Тканина має італійське походження, а самі вироби відшиваються в Україні. Усі речі бренду гіпоалергенні, комфортні та стійкі до зношування, мають UF захист +50. 

Спеціальна технологія розкрою дозволяє компанії мінімізувати відходи тканини, що є серйозною проблемою при будь-якому виробництві одягу. Коли ж речі стають непридатними для повторного використання, їх можна утилізувати шляхом високотемпературного спалювання на станції переробки NoWaste.

4Ocean x Dune

Прикраси, створені в партнерстві неприбуткової організації 4Ocean та бренду Dune Jewelry. Усі вироби створюються з пластику, зібраного на пляжах Флориди, та піску з колекції Dune Sandbank. Ці прикраси – повністю ручна робота. Фактично, купуючи будь-яку одиницю продукції, ви “видаляєте” зі світового океану два фунти сміття.

Vau.R

човен з пластику

Стартап випускників Школи мистецтва та дизайну ESAD Valenciennes. Компанія створила прототип парусного човну з панелей переробленого пластику бельгійського бренду Bel Albatros. Мета проєкту – привернути увагу до збору та переробки відходів. А також трансформувати та переосмислити перероблений пластик як матеріал, закликавши до виготовлення нових човнів шляхом ресайклінгу старих. Наразі шестиметровий прототип човна успішно пройшов тест-драйв. У планах команди – створювати тренувальні човни для парусних шкіл та проєктування повноцінної яхти для тривалих прогулянок.

Дорогоцінний пластик 

меблі з пластику

Бачили скульптуру Київського Кита на ВДНГ? Його створено з переробленого пластику одеською компанією «Дорогоцінний пластик». Крім відомих арт-об’єктів, бренд виготовляє безліч гарних та корисних речей: дитячі розвиваючі іграшки, столи для годування малечі, стільчики, садові лавки, підставки під мобільні телефони, вивіски, брелоки, меблі для кафе та інше. 

Команда самотужки займається всіма циклами роботи з пластиком: збирає його на своїй станції, сортує, переробляє на новий матеріал, вигадує дизайн речей та веде просвітницьку діяльність. Робота з пластиком вимагає постійного навчання, інновацій, розуміння трендів. Їй притаманна висока частка співпраці з українськими та закордонними партнерами, громадськими активістами. 

«Дорогоцінний пластик» – це приклад успішного вітчизняного бізнесу. Він сучасний, має стратегічне мислення, сталий розвиток та позитивно впливає на суспільство та економіку країни загалом, формує її позитивний імідж.

Навіщо Україні перероблений пластик?

За результатами Другого міжнародного форуму зі сталого розвитку України, який було організовано ASDE та проведено 6 жовтня 2022 року, переробка пластикового сміття – один із пріоритетних напрямків повоєнного відновлення країни. Вітчизняні потужності переробляють лише 10% усього пластику, який зберігається на сміттєзвалищах. Частка тари та упаковки зі вторсировини не перевищує 20% , при цьому на ринку ЄС цей показник наближено до 80%. 

Отже, переробка сміття – вільна ніша, а продукція в ресайклінговій тарі та упаковці – одна із вимог до товарів, які планують вихід до країн Західної Європи. Ба більше, переробка пластику здатна створити нові робочі місця та зменшити частку безробіття від 30% до 10 %.

Другий пріоритетний напрямок повоєнного відновлення України – будівництво,  відновлення зруйнованого житла та інфраструктури. Тут використання предметів з переробленого пластику має необмежені можливості.   Інші важливі напрямки – креативна індустрія та мода, де пластик слугує сировиною. Виведення пластику з сільського господарства збільшує якість та цінність продукції, створює попит на міжнародному ринку.

Війна – виклик для економіки та всіх індустрій країни, випробування для  екосистеми України та планети, загроза життю, ментальному та фізичному здоров’ю українців. Кожен прискорює настання миру та перемогу на своєму фронті. Свій внесок робить і перероблений пластик.

Анніс Захарова
власниця сталого бренду одягу AZAVA, мисткиня,
членкиня Асоціації експертів зі сталого розвитку, громадська діячка 

Суспільство

У Києві на станціях метро облаштували точки підзарядки телефонів. Де саме

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Києві на 19 станціях метрополітену облаштували точки для підзарядки мобільних телефонів та інших гаджетів.

Про це повідомив міський голова столиці Віталій Кличко.

Станції зарядки розташовані на всіх лініях київського метро, найбільше – на синій гілці.

Зокрема, на червоній лінії можна підзарядитися на станціях:

 • «Академмістечко»;
 • «Житомирська»;
 • «Нивки»;
 • «Берестейська».

На синій лінії:

 • «Теремки»;
 • «Іподром»;
 • «Виставковий центр»;
 • «Васильківська»;
 • «Голосіївська»;
 • «Деміївська»;
 • «Тараса Шевченка»;
 • «Почайна»;
 • «Мінська»;
 • «Героїв Дніпра».

На зеленій лінії:

 • «Бориспільська»;
 • «Харківська»;
 • «Позняки»;
 • «Осокорки»;
 • «Видубичі».

Кличко зазначив, що мережа точок для підзарядки телефонів на станціях метро буде розширюватися. Інформацію про нові локації оперативно публікуватиме метрополітен.

Також ми писали, що у Києві кожну третю п’ятницю місяця на станціях метро проводитимуться тренінги з надання домедичної допомоги.

Нагадаємо, у Львові запустили онлайн-мапу із закладами, в яких можна попрацювати або зарядити телефон під час блекауту.

Крім того, у «Пунктах незламності» незабаром з’являться термінали супутникового зв’язку Starlink.

Фото: facebook.com/kyivmetro.

Читати далі

Суспільство

Естонська галерея запустила аукціон картин українських митців, аби допомогти дітям загиблих героїв

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Естонська арт-платформа plARTform запустила онлайн-виставку та аукціон картин українських митців, аби зібрати кошти на допомогу дітям загиблих воїнів ЗСУ.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці співорганізатора проєкту OTP Bank.

Куратори виставки обрали та представили майже 30 робіт, більшість із них – картини українських художників. Відвідати онлайн-галерею можна за цим посиланням.

Упродовж відкритого аукціону, що триватиме до 26 грудня, охочі можуть придбати будь-яку з представлених картин за стартовою або вищою ціною.

Усі кошти, зібрані впродовж аукціону, передадуть на допомогу дітям українських героїв, які загинули, захищаючи країну від російських окупантів. Долучитися до благодійного проєкту можна й звичайним донатом на сайті OTP Bank.

Додамо, автором проєкту plARTform є професор Стокгольмської школи економіки в Ризі, підприємець та інвестор Петер Зашев. Головна місія plARTform – шукати, відбирати та представляти найкращих сучасних східноєвропейських художників та їхні роботи. Частину прибутку від продажу картин plARTform спрямовує на благодійність.

Нагадаємо, Естонія передасть Україні 27 автобусів для відновлення транспортного сполучення.

Крім того, українське міністерство цифрової трансформації допоможе Естонії створити застосунок на базі «Дії».

Фото: plartform.net.

Читати далі

Суспільство

Спецпідрозділ 93 ОМБр «Сенека» знищив позиції росіян під Бахмутом (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Воїни спецпідрозділу 93 ОМБр «Сенека» знищили російські позиції під Бахмутом на Донеччині.

Про це повідомили в Сухопутний війська ЗСУ.

«Робота спецпідрозділу 93-ї ОМБр Холодний Яр “Сенека” під Бахмутом», – підписали відео військові.

Про 93 ОМБр

93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр» – формування механізованих військ у складі Сухопутних військ Збройних сил України чисельністю в бригаду. Входить до складу Оперативного командування «Схід». Від самого початку бере участь у війні на сході України з Росією. Підрозділи 93 ОМБр пройшли найзапекліші бої війни, включно з боями під Іловайськом та Донецьким аеропортом.

З початку повномасштабної війни 93 ОМбр обороняла Україну на різних напрямках: Сумщина, Харків, Ізюм, Балаклія, Бахмут і Соледар. Бригада носить почесне найменування «Холодний Яр» – на честь історичної місцевості Наддніпрянської України, що уславилася своїми повстанцями.

Нагадаємо, спецпризначенці Національної гвардії знищили бойову машину піхоти противника поблизу Авдіївки на Донеччині.

Крім того, воїни Центру «Альфа» Служби безпеки України знищили укріплені бліндажі росіян, будівлю з піхотою та польовий склад боєприпасів.

Фото: facebook.com/93OMBr.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

Ваші конкуренти вже роблять це. 10 важливих порад для бізнесу від топ-підприємця

Український бізнес зіштовхнувся з черговою кризою на тлі повномасштабної війни. Але наших підприємців не зламати:...

Суспільство1 тиждень тому

Кризовий центр став бойовим. Як ветеранська ГО «Бандерівський Схрон» перейшла на військові рейки

«Бандерівський Схрон» – саме під такою назвою існував перший і єдиний в Україні кризовий центр...

Технології1 тиждень тому

«Замовити Starlink – просто, але є нюанс». Як купити та налаштувати «коробку з космосу» від Маска

Їх двоє, і вони – команда. Ная та Павло почали волонтерити ледь не з першої...

Суспільство2 тижні тому

Зі складів – на передову. Як проєкт «Тачка на ТРОкачку» відновлює радянські вантажівки для ЗСУ

На складах ЗСУ чекають на списання тисячі старих вантажівок. Донедавна вони вважалися мотлохом, але тепер...