Суспільство
Легенда світового балету з Києва: історія славетного Сержа Лифаря (ВІДЕО)
Він утік із радянської в’язниці й відродив європейський балет! Серж Лифар — легенда світового балету з Києва, який відмовився від співпраці з совєтами та не змінив громадянство на французьке, бо почувався українцем. Про геніального митця розповідає ШоТам.
«Бог танцю» і легенда світового балету з Києва, який відмовився співпрацювати з совєтами. Українець, який перевернув світ балету і став найвидатнішим танцівником ХХ ст.
Хотів стати воїном
Відомий світові як Серж Лифар, Сергій народився 15 квітня 1904 року в Києві. З дитинства хлопчик закарбував у серці краєвиди України в маєтку діда в Каневі.
Завдяки дідові дізнався про козацьке минуле свого народу і змалечку хотів стати воїном. Однак у 14 років захопився танцями, потрапивши на урок балерини Броніслави Ніжинської.
Саме тоді розпочався роман на все життя Сергія Лифаря з балетом. І хоча Ніжинська спочатку не побачила в Сергія таланту, це його не зупинило, і він став її найкращим учнем.
Читайте також: Примаченко чи Приймаченко? А хто це взагалі? 12 фактів-запитань про українську генійку наївного мистецтва
Коли владу захопили більшовики, Серж спробував виїхати з країни, але його схопили. Лифаря кинули в камеру з хворими на тиф, він описував це так: «Підлога камери була буквально встелена вошами. Я вирішив, що єдиний порятунок — стояти. Я тоді простояв чотири дні і чотири ночі до здуття вен на ногах. І навіть збирався вистрибнути з вікна. Але думка про те, що залишусь без ніг і не зможу танцювати, зупиняла».
Виїхав до Франції і танцював у балеті Дягілєва
Совєти запропонували Лифарю поїхати до Парижа в обмін на співпрацю зі спецслужбами. Сергій категорично відмовився й за нечувану суму в 50 млн карбованців виїхав до Франції.
Гроші надав відомий антрепренер Дягілєв, у балеті якого Лифар танцюватиме наступні роки. Саме через працю в російському балеті Дягілєва росіяни приписують Лифаря собі.
Але Серж скрізь заявляв, що він киянин, через це навіть відмовився від громадянства Франції.
Щиро вдячний, пане президенте, за вашу пропозицію. Але я ніколи не був і не буду французом, бо я українець і батьківщина моя — Україна, — сказав свого часу Серж Лифар.
Однак це станеться пізніше. До того, врятувавшись із Союзу, Лифар стає зіркою балету.
«Він уособлював у собі і танцівника, і хореографа, і педагога, який придумував увесь балет: від загальної драматургії до маленької деталі», — згадує Емануель ле Рой Ладюре, актор театру «Комеді Франсез».
Світове визнання від «Ікара»
Світове визнання Лифарю приносить балет «Ікар».
«Я наказав гасити під час вистави театральну люстру, щоб не відволікати увагу. Я прагнув створити храм танцю», — Серж Лифар.
Лифар був не лише солістом, він очолив балетну трупу «Гранд-Опера». Пізніше став ректором Інституту хореографії та Університету танцю Парижа. А також почесним президентом Всесвітньої ради танцю ЮНЕСКО.
Дивіться відео: Світова легенда поп-арту Енді Воргол: чи був він українцем?
Але одна помилка ледь не коштувала Лифарю життя. Коли Францію окупували нацисти, він, аби зберегти «Гранд-Опера», впустив туди німців. За це французький Рух Опору хотів стратити Лифаря, але зрештою його виправдали. Після цього він встиг отримати чимало нагород, серед яких Орден Почесного легіону.
Лифар помер у грудні 1986 року. На його могилі під Парижем він попросив написати «Серж Лифар із Києва».
Нагадаємо, у Києві відкрилась виставка особистих речей легендарного українського танцівника Сержа Лифаря.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі