Суспільство
Світова легенда поп-арту Енді Воргол: чи був він українцем? (ВІДЕО)
Легендарний митець ХХ століття — Енді Воргол — всесвітньо відомий художник і засновник поп-арту. Втім, не всі знають, що він мав українське коріння. Як хворобливий хлопчик із бідної родини із Закарпаття перевернув світ мистецтва, розповідає ШоТам.
Справжнє ім’я — Андрій Варгола
А ви знали, що справжнє ім’я легендарного Енді Воргола — Андрій Варгола? Його батьки — із Закарпаття, і все життя він спілкувався з ними закарпатською говіркою.
Енді Воргол — король поп-арту, який перевернув з ніг на голову світ мистецтва. Його картини коштують дорожче за полотна Ван Гога та Пікассо, а серед покупців була сама Єлизавета ІІ.
Перший успіх йому подарували… туфлі, які він намалював для реклами взуття компанії «І. Міллер». У 1960-х Воргол намалював пляшку Coca-cola та банку супу Campbell і став всесвітньо відомим!
Енді зумів поєднати мистецтво й рекламу
Він став засновником поп-арту і намацав таку жилу, можна сказати, мистецьку, як масова свідомість. Він підніс роль американського мистецтва до рівня світового, — Дмитро Горбачов, мистецтвознавець.
Його найвідоміші картини: «Бірюзова Мерилін», «Аварія срібної машини» та «Вісім Елвісів». Талант і нестандартне мислення зробили Воргола мільйонером і легендою ще за життя.
Талант і нестандартне мислення зробили Воргола мільйонером і легендою ще за життя.
- (Журналістка) — Представник канадського уряду сказав, що ваше мистецтво не оригінальне. Ви згодні з цим?
- (Енді Воргол, митець) — Так.
- (Журналістка) — Чому ви згодні?
- (Енді Воргол, митець) —Тому що це не оригінально.
- (Журналістка) — Але таким чином ви не пожартували над суспільством?
- (Енді Воргол, митець) — Ні. Це дає мені змогу чимось себе зайняти.
Картини Воргола — це відлуння карпатського колориту?
Є думка, що яскраві картини Воргола — це відлуння карпатського колориту з вишиванками й писанками. Хоча сам митець народився у США, його батьки були емігрантами із Закарпаття.
Ондрій та Юлія Варголи були лемками-русинами з села Микова, зараз це Словаччина. Тому словаки вважають митця своїм, хоча лемки-русини з Закарпаття є українською етногрупою.
До того ж, Енді і його родина були греко-католиками, що теж притаманно українським лемкам. А в тому селі Микова можна зустріти написи, дубльовані українською.
Дивіться відео: «Українець з Оскаром»: історія зірки Голлівуду Джека Пеланса
Сам Енді спілкувався з мамою завжди лемківською говіркою і не втрачав зв’язку з іншими родичами. Наприклад, надсилав їм свої малюнки, як-от макет взуття.
«А ми його викинули. Він тепер міг би коштувати мільйони. Тепер шкодую, бо якби мали цей черевик, то могли би і не працювати», — Любов Противняк, онука тітки Енді Воргола.
Сьогодні музеї Воргола є в США та Словаччині. В Україні є два пам’ятники в Ужгороді, площа в Минаї, а віднедавна і в Києві є вулиця Воргола.
Нагадаємо, ШоТам розповідав, як росіяни привласнили українського художника Казимира Малевича.
Також дивіться відео, як Квітка Цісик дала нове життя українській пісні.
Суспільство

Напередодні саміту НАТО в Гаазі цього тижня прем’єр-міністр Нової Зеландії Крістофер Лаксон та міністр закордонних справ Вінстон Пітерс оголосили про новий пакет підтримки для України — 16 мільйонів новозеландських доларів.
Про це повідомили на сайті новозеланського уряду.
4 мільйони доларів спрямують до двох багатонаціональних фондів, які надають летальну та нелетальну військову допомогу Україні. Це Фонд НАТО з надання допомоги у сфері безпеки та навчання (NSATU), а також Коаліція безпілотників для України під керівництвом Великої Британії та Латвії.
«Оборона України має значні наслідки не лише для безпеки Євроатлантичного регіону, а й для Індо-Тихоокеанського регіону», — додав Вінстон Пітерс.
Ще 7 мільйонів доларів скерують на гуманітарну допомогу українським громадам, які постраждали внаслідок бойових дій. А 1 мільйон — для підтримки українців, які були змушені виїхати через воєнні дії в сусідні країни.
Читайте також: «Укроборонпром» і аерокосмічна компанія Airbus уклали меморандум про співпрацю
«Масштаб потреб залишається величезним, оскільки росія продовжує бомбардування густонаселених цивільних районів України», — зазначив Лаксон. Представники уряду підкреслили, що цей пакет підтримки доповнює нещодавно оголошені санкції проти російського «тіньового флоту» та інших чинників, що сприяють війні.
«Вкрай важливо, щоб міжнародна спільнота продовжувала тиснути на росію, щоб вона припинила війну та долучилась до змістовних зусиль для досягнення справедливого та міцного миру в Україні», — наголосив Пітерс.
Нагадуємо, що Норвегія інвестує $580 млн у розробку та виробництво морських дронів в Україні.
Фото обкладинки: Getty Images / Hagen Hopkins
Суспільство

На вулиці Івана Виговського, 10 В, відкрили штаб, де постраждалі можуть отримати одноразову матеріальну допомогу, психологічну підтримку та правову консультацію.
Про це повідомили в КМДА.
Гуманітарний штаб працює щодня з 9:00 до 18:00 за адресою: вулиця Івана Виговського, 10 В. Жителі Подільського району, які постраждали внаслідок нічного обстрілу, можуть звернутися туди, щоб:
- написати заяву на одноразову матеріальну допомогу;
- отримати психологічну підтримку;
- отримати правову консультацію.
Заявникам необхідно мати при собі паспорт громадянина України та документи, що підтверджують факт пошкодження житла або інші наслідки обстрілу. Додаткову інформацію можна отримати за телефоном гарячої лінії райдержадміністрації.
Читайте також: У Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду
Доступні програми допомоги:
- «Турбота. Назустріч киянам» — одноразова виплата 10 000 гривень.
- «єВідновлення» — підтримка через застосунок «Дія».
- У разі визнання житла непридатним для проживання — одноразова допомога 40 тисяч гривень на оренду тимчасового житла.
За додатковою інформацією можна звертатися за контактами:
- Абакумова Тетяна — 067 317 44 12;
- Козубова Людмила — 095 441 44 60.
Нагадаємо, що працівники ДСНС врятували 10 людей після нічної атаки на Київ (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС
Суспільство

Норвегія виділила близько 580 мільйонів доларів на розробку та виробництво морських безпілотників в Україні. Угоду про спільну розробку дронів за норвезькою технологією з українським партнером уклала компанія KOGDefence (KDA).
Про це повідомили в Міноборони Норвегії.
Норвегія заклала в бюджеті на 2025 рік приблизно 6,7 мільярда норвезьких крон для підтримки морської коаліції, яку спільно очолює з Великою Британією. За словами міністра оборони Торе Сандвіка, частина цих коштів піде на проєкт «KDA в Україні», що передбачає локалізоване виробництво безпілотних надводних суден на українській території.
KOGDefence (KDA) підписала договір із українською компанією-партнером, щоб об’єднати норвезький інжиниринг та ресурси України для масштабного виробництва USV. Безпілотні надводні апарати відіграють ключову роль у захисті українських морських кордонів і нейтралізації загроз з боку російського флоту в Чорному морі.
Нагадаємо, що в Україні відкрили офіс норвезької компанії озброєння KOGDefence.
Раніше ми писали, що Сили оборони отримали перший легкомоторний літак SHARK для боротьби з російськими дронами (ВІДЕО).
Фото обкладинки: Міноборони Норвегії в Х